Predčasné dozrievanie sladkého melónu Ogonyok, odolného voči chorobám a nenáročné na starostlivosť

vodný melón Iskra sa pestuje v rôznych klimatických zónach: na severe, na juhu av prostrednom pruhu. Odroda sa vyznačuje nenáročnou starostlivosťou a odolnosťou proti chladu, vykazuje stabilný výnos. Iskra je vhodná na čerstvú konzumáciu a na prípravu ovocného občerstvenia. Dužina melónu je sladká a aromatická.

Poďme sa bližšie pozrieť na vlastnosti odrody a zistiť tajomstvá bohatej úrody.

Opis odrody melónu

Odroda skorého zrenia: dozrieva 70–80 dní po objavení prvých výhonkov. Odporúča sa pestovať sadenice.

Charakteristické rysy

Včasné dozrievanie sladkej odrody melónu Spark odolného voči chorobám a nenáročné na starostlivosť

Vetvička má stredne veľké kríky. Existuje veľa listov, farba je tmavo zelená, jednotná.

Pri pestovaní rastlina sa musí tvoriť... Odolnosť voči chorobám a škodcom je vynikajúca.

Zloženie, vlastnosti, obsah kalórií

Buničina melónu je bohatá na antioxidanty, ktoré odstraňujú toxíny a toxíny z tela... Vitamíny typu B a karotén majú pozitívny vplyv na zrak, vitamín C posilňuje imunitný systém.

Kyselina listová bráni bolesti hlavy, folát reguluje metabolizmus. Mierne jesť melón zlepšuje trávenie a dodáva pokožke zdravú farbu. 100 g melónu obsahuje 30 kcal.

Dôležité! Melón vám pomôže schudnúť. Ovocie má diuretický účinok, odstraňuje prebytočnú tekutinu z tela a dobre nasýti.

Vlastnosti ovocia a výnos

Tvar ovocia je sférický, mierne sploštený. Kôra je stredne hustá, matná tmavo zelená. Buničina je tmavočervená, zrnitá a sladká. Hmotnosť jedného ovocia je od 1,5 do 2,5 kg. Výťažok dosahuje 6 kg z 1 kríka.

Semená melónu

Včasné dozrievanie sladkej odrody melónu Spark odolného voči chorobám a nenáročné na starostlivosť

Slnečnicové semienka malé čierno-hnedé.

Majú cenné vlastnosti: používajú sa na prípravu liečivého čaju na normalizáciu funkcie obličiek. Pridajte 2 rozdrvené semená do 2 litrov vody.

Ako pestovať odrody

Sadenice melónu sa pripravujú v polovici marca. Zoberme si, čo je jeho príprava a ako sa starať o rastlinu na mieste.

Prípravok na sadenie

Semená melónu Ogonyok sa nakupujú v špecializovaných predajniach pre záhradkárov. Venujte pozornosť obalu: musí byť celý, s platným dátumom exspirácie.

Semená sa dezinfikujú jedným z nasledujúcich spôsobov:

  • umiestnené na jeden deň do mrazničky;
  • namočené v aloe šťave po dobu 5 hodín;
  • ošetrené roztokom Bordeauxovej kvapaliny.

Po dezinfekcii je semeno vyklíčené. Je zabalená do teplej a vlhkej gázy a umiestnená na parapet. To zlepšuje klíčenie semien a chráni pred možnými chorobami.

Melón sa zasieva do sadeníc: poháre, kvetináče, kartónové krabice. Nádoba je naplnená zeminou a sú vyrobené otvory. Do každého sa umiestni 1 až 2 semená.

Dôležité! Pre sadenice používajte hotovú pôdu zo skladu. Je dezinfikovaný, neobsahuje larvy ani burinu. Do zakúpenej pôdy sa odporúča pridať riečny piesok alebo piliny. Uľahčia a uvoľnia pôdu.

Sadenice ohňa sú umiestnené na teplom a slnečnom mieste. Dĺžka denného svetla pre zdravý vývoj sadeníc je najmenej 12 hodín. Ak existuje nedostatok, dodatočne sa inštalujú fytolampy. Keď vyschne zem, zalejte klíčky vodou, hnojte raz za 15 dní. Sú kŕmené tekutou organickou hmotou: divulín, bylinkový roztok, kuracie trusky.

Výsadba v záhrade a starostlivosť

Kultúra je vysadená na otvorenom priestranstve po jarných mrazoch.Výsadbový plán Ogonyok - 60x100, rozstup riadkov - asi 1,5 m. Postele by mali byť ohrievané, priedušné.

Hĺbka výsadby - 10 cm, sú výhonky umiestnené v drážkach a spodok stonky je posypaný zeminou. Po dobu 10 dní sú kríky pokryté fóliou, ktorá ich chráni pred vetrom a dažďom. Po odstránení tohto filmu.

Dôležité! Pri pestovaní je dôležité udržiavať postele čisté: uvoľnite pôdu, odstráňte burinu a zvyšky. Buriny zatienia slnko, čo spôsobuje, že vodové melóny nemajú dostatok svetla a tepla.

Zalejte Spark každých 4-5 dní. Na krík sa spotrebuje asi 1,5 litra vody. Počas obdobia tvorby ovocia sa množstvo vlhkosti znižuje, pretože jeho nadbytok vedie k inhibícii rastu. Na zvýšenie výnosu sa do rastliny privádzajú minerálne a organické hnojivá: chlorid draselný, hnoj, dusičnan amónny, popol, žihľavová infúzia.

Charakteristiky pestovania a možné ťažkosti

Na pestovanie bohatej úrody v severných oblastiach sa odroda Ogonyok pestuje v skleníku. V zamračenom a chladnom počasí sú melóny a tykve zle opelené av takýchto priestoroch je vždy teplo.

Dizajn chráni vodné melóny pred vysokou vlhkosťou, hmlou a rosou. Pred výsadbou sú steny a dvere skleníka utreté roztokom manganistanu draselného, ​​zemina je vykopaná, zbavená zvyškov a burín.

Mesiac po výsadbe sa vytvorí rastlina: odstránia sa dlhé bočné riasy, zostanú 2-3 stredné výhonky. Vrch je zovretý, riasy sú rozmotané a posypané zemou na niekoľkých miestach. Formácia zvyšuje produktivitu, chráni proti hnilobe. Ak sa tak nestane, vytvorí sa mnoho malých nekvašených plodov.

Choroby a škodcovia

Drôty červov sa nachádzajú v posteliach melónu. Nahlodáva korene rastlín, čo narúša metabolizmus. Z preventívnych dôvodov zahrádkári zahladia postele, odstránia burinu a uvoľnia pôdu. Zbavte sa drôtu pomocou drogy "Decis".

Ďalší škodca -vošky... Miniatúrny biely hrebeň žije na listoch rastlín a z nich vysáva výživné šťavy. Zbavte sa hmyzu striekaním mliečnej srvátky.

Bakterióza je izolovaná od charakteristických chorôb.... Listy sú pokryté mastnými svetlými škvrnami, kríky vädnú. Vodové melóny strácajú pevnosť, chuť je jemná a vodnatá. Bakterióza sa objavuje v dôsledku vysokej vlhkosti alebo nesprávnej starostlivosti. Na účely prevencie sa kultúra postrieka síranom meďnatým. Na ošetrenie si kúpte „Quadris“ alebo „Maxim“.

Dôležité! Pri náhlych zmenách teploty je vodný melón ovplyvnený koreňovou hnilobou. Kríky vyschnú, ovocie sa zhoršuje. Prevencia chorôb - poprášenie postelí drevným popolom raz týždenne.

Zber a aplikácia plodiny

Včasné dozrievanie sladkej odrody melónu Spark odolného voči chorobám a nenáročné na starostlivosť

Predčasná iskra sa zberá koncom augusta. Zrelosť ovocia určené jednotnou farbou a hustou pokožkou... Melón je tvrdý, stopka je suchá.

Po zbere sa plody utierajú čistými obrúskami. Časť úrody sa použije okamžite, časť sa odvezie do suterénu na dlhodobé skladovanie (maximálne obdobie - 1 mesiac).

Šťava, džem sa vyrába z dužiny, kompóty a džemy... Melón je spárovaný s citrónom, melónom, banánmi, mätou a limetkovou šťavou. Nie je možné predstaviť si piknik alebo grilovanie bez neho. Kompaktné ovocie Ogonyoku je vhodné vziať so sebou.

platiť sladká dužina a na prípravu šalátov a príloh. Napríklad, desiata je vyrobená z plátkov melónu a syra feta. Jedlo je ochutené olivovým olejom a podáva sa.

Zaujímavé! Lahodný šerbet sa vyrába z týchto plodov. Neobsahuje cukor a v horúcom počasí je osviežujúci. Buničina z melónu a citrónu sa v mrazničke rozdrví a zmrazí. Ak chcete piknik, pridajte niekoľko kvapiek rumu.

Výhody a nevýhody odrody

Medzi výhody patrí:

  • šťavnatá a aromatická dužina;
  • nenáročná starostlivosť;
  • odolnosť proti chladu;
  • imunita voči chorobám a škodcom;
  • univerzálnosť použitia.

Z nedostatkov záhradníci zaznamenávajú krátku trvanlivosť.Vďaka svojej tenkej šupke sa Spark neprenáša na veľké vzdialenosti: odporúča sa konzumovať úrodu čo najskôr.

recenzia

Čo hovoria ruskí záhradníci o odrode Ogonyok? Pozrime sa na niekoľko recenzií z online fór:Včasné dozrievanie sladkej odrody melónu Spark odolného voči chorobám a nenáročné na starostlivosť

Alexey, Moskva: „Melón Ogonyok je môj obľúbený. Produktivita je vždy vo výške, zbieram 8-10 plodov zo záhrady. Chuť je vynikajúca, veľmi sladká. Ovocie jeme s celou rodinou a distribuujeme ich priateľom. ““

Maria, Oryol: „Túto odrodu pestujem v skleníku. Voda iba teplou vodou, hnojenie tekutými organickými látkami a superfosfát. Odroda nebola nič chorá, neboli tam žiadni škodcovia. “

Nikita, Čeľabinsk: "Svetlo ma sklamalo. Počas chladného leta v Urali sa ovocie nastavovalo pomaly, výťažok bol priemerný. Chuťové vlastnosti sú hodnotené 3 z 5 ".

záver

Velvety vodný melón Ogonyok je obľúbeným záhradníkom. Odroda sa pestuje sadbou. Na severe sa používajú skleníky, na juhu je kultúra umiestnená na otvorenom priestranstve. Starostlivosť zahŕňa včasné zalievanie a kŕmenie.

Na ochranu pred chorobami a škodcami sa postele uvoľňujú a čistia od buriny. Zber v auguste. Voňavé ovocie sa konzumuje čerstvé a vyrába sa na osviežujúce ovocné občerstvenie.

Pridať komentár

záhradné

kvety