Ako pestovať citrón doma na parapete

Citrón nie je len zdravé kyslé ovocie, ale aj krásny strom. Má jasne zelené lesklé listy a kvety s jemnými malými krémovými kvetmi. Listy aj kvety citróna majú jemnú citrusovú vôňu. Rastlina vyzerá dekoratívne počas obdobia plodenia.

Citrón sa pestuje ako izbová rastlina. Doma je strom kompaktný, má malé listy a drobné ovocie. Celoročne to vyzerá krásne a malé kyslé ovocie je dobré jesť. Ako pestovať citrón doma na parapete, čítajte ďalej.

Vhodné odrody citrónu na pestovanie na parapete

Ako pestovať citrón doma na parapete

Pred pestovaním citrón doma na parapete by ste sa mali rozhodnúť pre odrodu. Najlepšie sa hodí na kultiváciu v byte:

 • Janov;
 • Maikovsky;
 • Meyer;
 • Pavlovský.

Požadovanú odrodu citrónov je možné vybrať iba vtedy, keď je rastlina pestovaná výstrižokkúpil od špecializovaného obchodu alebo profesionálnych záhradníkov na trhu. Semená obvykle nie sú komerčne dostupné.

Ak rastete citrónovázozbierané z ovocia zakúpeného v obchode s potravinami porastie. Takéto stromy v kvetináči vyzerajú dekoratívne, ale plody sú malé s kyslou kyslou chuťou.

Rada. Ak pestujete citrón zo semena a naštepíte mu odrodový potomok, táto vetva poskytne pestované ovocie.

Metódy pestovania citrónov

Ako pestovať citrón doma na parapete

Pri pestovaní citrónovníka v kvetináči sa ako sadivo používajú semená alebo sadenice. Každá z možností má svoje výhody a nevýhody.

Pri výsadbe sadenice sa prvá úroda získa za 3-4 roky. Okrem toho má budúci rok atraktívny vzhľad. Kvitnutie je rýchlejšie. Rastliny pestované zo sadeníc rastú pomalšie, vyznačujú sa zníženou výdržou a menej harmonickým vzhľadom.

Strom pestovaný zo semien sa vyvíja rýchlejšie a rovnomernejšie a má zvýšenú odolnosť voči negatívnym environmentálnym faktorom. Voľne žijúce rastliny však rastú zo semien a prvé plody sa objavia za 4-7 rokov.

Z kosti

Citrónové semená sa zbierajú z ovocia, ktoré sa predáva v obchodoch s potravinami. Plody by mali byť čo najpresnejšie, jasne žlté, bez hniloby, stopy choroby a zelené škvrny. Semená svetlých semien bez poškodenia alebo tmavých oblastí, tvrdé a hladké na dotyk.

Sú pripravené pred výsadbou. Pre tento výsadbový materiál:

 1. Namočte pol hodiny do teplej vody a umyte buničinu.
 2. 30 min. ponorený do svetloružového roztoku manganistanu draselného alebo peroxidu vodíka. Na dezinfekciu sa niekedy používajú biologické výrobky, napríklad „Fitosporin“.
 3. Namočte na jeden deň do stimulátora rastu („Riešenie“, „Epin“ atď.).

Nie všetky semená budú pučať. Odporúča sa zasadiť viac semien, ako je potrebné. V tejto fáze sa citróny pestujú v jednej spoločnej nádobe (škatule, narezané fľaše) s drenážnymi otvormi na dne. Pred výsadbou sa nádoby dezinfikujú namočením do roztoku síranu meďnatého alebo do tmavo ružového roztoku manganistanu draselného.

Na výsadbu citrónových semien použite univerzálnu pôdu alebo humusovú, rašelinovú a záhradnú pôdu v rovnakých pomeroch. Na dno nádoby sa naleje drenážna vrstva (expandovaná hlina, mletá keramika, jemný štrk). Pôda aj drenáž sú predbežne dezinfikované.

Semená sú zakopané do pôdy o 1,5 až 2 cm... Vzdialenosť medzi nimi musí byť najmenej 5 cm.Po výsadbe semien sa pôda zaleje teplou vodou, pokryje fóliou a odstráni sa na miesto chránené pred priamym slnečným žiarením.

Zem je každý deň navlhčená rozprašovacou fľašou a film je otvorený na 5 až 10 minút. Keď sa objavia výhonky, škatuľka sa usporiada na parapete a doba vetrania sa postupne predlžuje na deň, po ktorom sa film odstráni.

Po objavení sa 3-4 pravých listov sa sadenice presadia do jednotlivých kvetináčov s priemerom 6 až 8 cm a nádoby sa najprv naplnia centimetrickou vrstvou drenáže a potom pôdou. Pri presádzaní nie je koreňový golier citrónov pochovaný.

Po presadení sa rastliny napojia. Prvé 2 týždne by nemali byť vystavené priamemu slnečnému žiareniu.

Z rezania

Ako pestovať citrón doma na parapete

Citrónové odrezky sa nakupujú v špecializovaných predajniach, na trhoch alebo nezávisle od dospelých rastlín. Je dôležité zvoliť správny výsadbový materiál:

 • dĺžka - od 8 do 15 cm;
 • prítomnosť 3 až 3 obličiek;
 • prítomnosť najmenej 2 hárkov;
 • vek materského úniku je asi rok;
 • tmavá, tvrdá, ale napnutá kôra.

Pre nezávislé strihanie sa vyberie jednoročná streľba. Z hornej časti ustupuje 10 - 15 cm a rez sa uskutoční pod uhlom 45 °. Spodné listy sa odstránia a zostanú 2 až 4 vrchné listy. Ak sú veľké, sú rozrezané na polovicu.

Dôležité! Ak urobíte výstrel, ktorý je príliš mladý na rezanie, sadenice sa nezakorenia.

Rez je pripravený na výsadbu. Najskôr sa ponorí do rezu do roztoku manganistanu draselného počas 60 minút a potom sa na jeden deň namočí do Kornevína.

Na zakorenenie sadenice použite univerzálnu zmes pôdy zmiešanú v pomere 1: 1 s pieskom alebo zmes humusu, rašeliny, záhradnej pôdy a piesku. Na obohatenie sa do pôdy pridáva 1 polievková lyžica. popol, 25 g superfosfátu a 15 g potašového hnojiva. Pôda sa dezinfikuje kalcináciou v peci alebo jej naliatím do tmavo ružového roztoku manganistanu draselného.

Na zakorenenie sadenice je vhodné použiť rezanú fľašu... V spodnej časti nádoby sa vytvoria odtokové otvory, potom sa naleje centimetrová vrstva drenáže a zvyšok objemu sa naplní zeminou.

Stopka je vysadená v zemi tak, aby stála vodorovne a bez podpery. Pôda je hojne napojená. Horná časť fľaše sa nasadí na nádobu, aby sa vytvoril skleníkový efekt. Zem sa denne navlhčuje a sadenice sa postriekajú teplou usadenou vodou. Citrón sa prevzdušňuje a odstraňuje po dobu 30-60 minút. horná časť fľaše.

Po 2 mesiacoch, keď sadenice zakorenia a prispôsobia sa, sa presadí do črepníka s priemerom 8 až 10 cm, je lepšie použiť hlinenú alebo keramickú nádobu s drenážnymi otvormi. Je naplnená drenážou a zeminou. Sadenice sú pochované takým spôsobom, že kmeň je tiež podzemný 1 cm nad hranicou koreňov.

Vysadený citrón sa zalieva teplou usadenou vodou a denne sa strieka.

Požiadavky na podmienky rastu

Ako pestovať citrón doma na parapete

Nestačí správne zasadiť citrón. Je dôležité poskytnúť mu optimálne podmienky pre rast:

 1. Osvetlenie. Citrón je rastlina krátkych denných hodín. Na jar av lete nie je potrebné ďalšie osvetlenie. Na priamom slnečnom svetle je strom nepríjemný. Odporúča sa pestovať v západnom alebo východnom okne. Ak citrón položíte na južný parapet, počas dňa ho budete musieť zatieniť priesvitným závesom alebo ho odstrániť z parapetu. Nestačí zo severnej strany sveta. V takom prípade budete potrebovať osvetlenie fytolampov. V zime nie je potrebné citrónu zvýrazňovať, v tomto období je v pokoji.
 2. Vlhkosť. Citrónový strom miluje vysokú vlhkosť. Vo fáze klíčenia a zakorenenia vytvorí optimálne podmienky skleník vyrobený z filmu alebo priehľadného plastu. Stačí postrekovať zrelé rastliny v lete. Niektorí pestovatelia nalejú vodu do podnosu, ktorý obsahuje kvetináč. V zime, najmä ak je zariadenie v blízkosti batérie, musia byť nainštalované zvlhčovače vzduchu alebo nádoby s vodou.
 3. Teplota. Optimálna teplota pre pestovanie citróna je + 18 ... + 21 ° С. Počas kvitnutia by nemala stúpať nad + 19 ° C, inak kvetenstvo spadne.Rastlina je schopná prežiť za studena až do + 10 ° C. V pokoji (v zime) je pohodlný pri teplotách + 12 ° C. Počas klíčenia semien a zakorenenia sadeníc by miestnosť nemala byť chladnejšia ako + 26 ° C.

Odporúča sa citrón každý týždeň otočiť o niekoľko stupňov oproti oknu. Deje sa tak tak, že strom tvorí jednotnú korunu.

Poznámka! Červenkasté listy naznačujú príliš veľa slnečného žiarenia alebo príliš vysokú teplotu.

Základné pravidlá starostlivosti

Ako pestovať citrón doma na parapete

Starať sa o citrón je ľahké. Hlavné je dodržiavať základné pravidlá:

 1. Zalievanie. Počas vegetačného obdobia (jar, leto a jeseň) sa citrón napája denne a strieka sa dvakrát denne. V zime stačí 2 zavlažovania týždenne. Použite usadenú vodu s teplotou najmenej + 20 ° C.
 2. Uvoľnenie. Odporúča sa uvoľniť pôdu v kvetináči najmenej dvakrát týždenne, aby sa rozložila zemská kôra a zabránilo sa stagnácii vody. Na tento účel je vhodné použiť zástrčku.
 3. Čistenie. Raz týždenne sa citrónové listy utierajú navlhčenou tkaninou. Raz mesačne sa strom umyje pod sprchou.
 4. Transfer. Počas prvých 3 rokov sa citrón premiestňuje ročne: vyberá sa z kvetináča, preusporiada sa so zemou do väčšej nádoby, voľný priestor sa pokryje pôdou. Staršie stromy sa presádzajú raz za 2-3 roky. Za týmto účelom sú korene zbavené väčšiny zeme a odstránia poškodené a suché korene. Potom sa vysadia do novej pôdy. Po presadení musia byť rastliny napojené.
 5. Bloom. Ak citrón kvitne v prvom alebo druhom roku po výsadbe, kvetenstvo sa odreže. V opačnom prípade bude rastlina venovať všetku svoju silu kvetu a odumrie. Od tretieho roku sú kvetenstvo ponechané a umelo opeľujú mäkkou kefou alebo vatovým tampónom.
 6. Rodiacej. Keď sa objavia prvé vaječníky, zostane iba jeden z nich. Budúci rok - 3-4. Ďalej nie sú vaječníky odrezané.

Vrchný dresing

Neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti je kŕmenie. V chudobnej pôde citrón nebude kvitnúť a niesť ovocie, listy začnú padať.

Hnojivá sa aplikujú 1 až 2-krát týždenne počas vegetačného obdobia. V zime a na konci jesene sa strom prestane kŕmiť.

Používajte špeciálne citrusové hnojivá alebo domáce prostriedky. Niektorí z nich:

 1. Hnoj. Hnoj z koní, kráv alebo kuracieho hnoja sa zriedi vodou v pomere 1:10. Výsledný produkt sú napojené rastliny.
 2. Minerálne hnojivo. Na jeho prípravu sa do 5 litrov vody pridá 15 g superfosfátu a 5 g dusičnanu.
 3. Odvar z bylín... Na 1 liter vody zoberte 3 lyžice. l. žihľava, praslička alebo iná bylina. Suroviny sa varia vriacou vodou a nechajú sa variť 6 hodín.
 4. Čajová káva... Je užitočné naliať na citrón s čajom alebo kávou.
 5. Potravinový odpad. Ovocie a zelenina sa šúpajú na týždeň v teplej vode, potom sa filtrujú a používajú sa na zalievanie.

Tvorenie

Bez správnej formácie sa nezaobídete. Z tohto postupu závisí vzhľad rastliny, zdravie a výnos.

Prerezávanie sa vykonáva na jar alebo na jeseň. Konajú podľa nasledujúcej schémy:

 1. Keď strom dosiahne požadovanú výšku, jeho rast je obmedzený odrezaním vrcholu. Tento postup stimuluje tvorbu vedľajších výhonkov.
 2. Keď sa tvoria výhonky prvého radu, vyberte 3-4 silné vetvy nasmerované rôznymi smermi. Zvyšok výhonkov je odrezaný. Každá vetva je orezaná a zanecháva 5 až 7 listov.
 3. Keď nové výhonky druhého poriadku vyrastú z púčikov vetiev prvého poriadku, odrežú sa podľa rovnakého princípu a zostanú 3-4 z najsilnejších.
 4. Postup uvedený v predchádzajúcich 2 odsekoch sa vykonáva dovtedy, kým sa nevytvoria vetvy 4. rádu. Väčšina odrôd od tohto bodu začína prinášať ovocie.
 5. Všetky slabé výhonky sa odstránia. Tiež to platí pre suché a choré vetvy.

Miesta rezov musia byť ošetrené záhradným ihriskom. Po zákroku sa s citrónom musí zaobchádzať zvlášť opatrne, pretože bude oslabený.

Referencie. Koruna má požadovaný tvar so strihom.

Choroby a škodcovia

Ako pestovať citrón doma na parapete

Dokonca aj doma je citrón napadnutý škodcami (vošky, kliešte, hmyz z mierky) a chorobami (hniloba, gommóza, plesňové infekcie). Nasledujúce príznaky naznačujú, že rastlina je nezdravá:

 1. Mŕtve, žlté listy. Ochabnuté alebo suché výhonky. Listy a kvetenstvo padajú.
 2. Škvrny a formácie rôznych tvarov a farieb. Plak na listoch a výhonkoch je možný.
 3. Spomalenie rastu a nedostatok nových výhonkov.
 4. Pavučina na listoch a výhonkoch alebo filmových formáciách na konáre.
 5. Prítomnosť malého hmyzu v pôde alebo na rastline.
 6. Praskliny vo vetvách.

Ak sa takéto príznaky nájdu, rastlina sa ošetrí mydlovou vodou. Po niekoľkých dňoch sa dôkladne umyje pod sprchou teplou vodou.

Citrón sa postrieka síranom meďnatým a Bordeauxovou tekutinou. Časti stromu, ktoré boli poškodené, sa odstránia. Praskliny v kôre sú pokryté záhradným ihriskom. Ak to nefunguje, nastriekajte citrón fungicídmi.

záver

Je dokonca možné pestovať črepníkový citrón z ovocia, ktorý sa kupuje v supermarkete. Stačí si vybrať sadivový materiál a vysadiť ho podľa pokynov. To isté platí pre odrezky.

Ak chcete, aby strom na parapete kvitol a priniesol ovocie, je dôležité venovať mu dostatočnú pozornosť. Samozrejme, môžete obísť nejaké zalievanie a zriedkavé transplantáty, ale potom by ste nemali očakávať úrodu.

2 komentár
 1. avatar
  Olya

  Je ťažké a dlhé, aby vyrastali z kostí, a nie je tiež jasné, čo bude rásť. Radím vám kúpiť sadenice. Ale buďte opatrní, neklopte na falošný. Značka Agronova má vynikajúce možnosti pre citróny. Kúpil som si jeden z nich, každý deň ma robí šťastným)

  • Andrey Palych
   Andrey Palych

   Ďakujem za radu, ale čo cena? Sadenice pravdepodobne stoja za veľa peňazí.

Pridať komentár

záhradné

kvety