Riešime problémy so zberom paradajok: čo robiť, ak paradajky v skleníku nezmenia farbu na červenú

Každý pestovateľ zeleniny chce získať bohatú úrodu, ale vynaložené úsilie sa nemusí vždy vyplatiť. Pestovanie paradajok v skleníku nezaručuje, že ovocie bude šťavnaté a veľké. V tomto článku sa dozviete, prečo sa paradajky v skleníku nezafarbujú, čo robiť, aby boli veľké a ako zrýchliť zrenie.

Príčiny problémov a ich riešenie

Solanaceae dozrieva v dvoch fázach. Prvá fáza trvá 3 až 4 týždne a vyskytuje sa po vytvorení vaječníkov. Ovocie v tomto okamihu získava objem, stáva sa pevným a zeleným. Druhá etapa trvá od 12 do 20 dní - paradajky sa postupne plnia šťavou a menia farbu zo svetlej na šarlátovú.

Ak sa plody vyvíjajú správne, nie sú potrebné žiadne ďalšie opatrenia. Odchýlka je situácia, ak sú paradajky 7 týždňov po vytvorení vaječníkov stále malé a zelené... Je dôležité správne identifikovať príčinu problému.Riešime problémy so zberom paradajok: čo robiť, ak paradajky v skleníku nezmenia farbu na červenú

Dôvody oneskoreného dozrievania rajčiakov:

 1. Nepríjemná teplota. Plody obsahujú lykopén, prírodný pigment, ktorý im dodáva červenú farbu. Produkcia tejto látky je inhibovaná, ak teplota v skleníku klesne pod + 15 ° C alebo presiahne + 35 ° C.
 2. Nedostatočná úroveň osvetlenia. Paradajky môžu prestať červenať kvôli nadmernému zhrubnutiu kríkov. V oblastiach s hustou vegetáciou plody na horných konáre červenajú rýchlejšie, zatiaľ čo paradajky nižšie môžu zostať zelené po dlhú dobu.
 3. Použitie nesprávneho hnojiva... Prebytok dusíkatého hnojenia vedie k tvorbe malých zdeformovaných plodov, ktoré príliš dlho nezačervenajú.
 4. Nesprávna tvorba kríkov a preťaženie ovocia. Kvôli veľkému počtu vaječníkov, stonka, listy a plody nedostávajú správnu výživu.

Metódy zrýchlenia zrenia

Ak chcete získať bohatú úrodu, musíte zabezpečiť, aby sa v skleníku alebo skleníku vytvorili príjemné podmienky. Odstránenie nepohodlia urýchli rast malých plodov.

Rýchlosť dozrievania paradajok môžete urýchliť pomocou nasledujúcich metód:

 1. Výber správneho kŕmenia.
 2. Vytvorenie priaznivých podmienok: správna teplota, vlhkosť a úroveň svetla.
 3. Povinná tvorba kríkov: štípanie, orezávanie listov a kvetov.

Prečo sa paradajky nelejú, ale červenajú sa malé

Malé plody môžu byť príznakom nesprávneho kŕmenia. Prebytok dusíka vedie k zvýšeniu zelenej hmoty, zatiaľ čo nedostatok fosforu a draslíka bráni plodom získať objem.

Prečo sa paradajka zmení na červenú so zelenými škvrnami blízko stonky

Takéto príznaky môžu naznačovať porušenie teplotného režimu. K oneskoreniu vývoja ovocia dôjde, ak teplotné ukazovatele klesnú pod + 15 ° С alebo prekročia + 35 ° С.

Žlto-zelené okraje v blízkosti stonky môžu byť tiež výsledkom náhlych zmien teploty vo dne iv noci.

Ako urýchliť proces zrenia paradajok

Kľúčom k veľkým a šťavnatým ovocím je vrchný dresing. Mnoho letných obyvateľov sa snaží svoju úrodu čo najšetrnejšie k životnému prostrediu, preto nepoužívajú chemikálie. Ako sa v tomto prípade môžu rastliny kŕmiť?Riešime problémy so zberom paradajok: čo robiť, ak paradajky v skleníku nezmenia farbu na červenú

Účinný vrchný dresing pre paradajky:

 1. Hnojivo s jódovým popolom. Do vedra nalejte 2 litre rozdrveného popola a nalejte 5 litrov vriacej vody. Po ochladení zmesi pridajte do nádoby ďalších 5 litrov usadenej vody. Vedro je zakryté a umiestnené v tieni. Po týždni sa infúzia popola naleje do ďalšej nádoby, do ktorej sa potom pridá 20 ml 5% jódu a 10 g kyseliny boritej. Výsledný koncentrát sa musí nariediť usadenou vodou v pomere 1: 9. Jedna krivka bude potrebovať 0,8 až 1 l roztoku.
 2. Extrakt superfosfátu. Nalejte 100 g granulovaného fosfátu do smaltovanej misky a nalejte naň 5 šáliek vriacej vody. Odložte zmes na jeden deň a občas miešajte, aby sa granule úplne rozpustili. Po dni vypustite odsávač pár, 20 lyžičiek. l. zrieďte produkt 3 litrami vody. Výsledný koncentrát sa zriedi v pomere 3/4 šálky na 1 vedro vody. Jeden krík bude potrebovať 1 liter roztoku.

Ako urobiť paradajky červenať

Po zistení príčiny vývojového oneskorenia môžete začať s odstraňovaním.

Vytvárame krík správne

Dôležitou podmienkou pre rozvoj nočných košieľ je vytvorenie kríka. Inak sa všetka výživa vynakladá na vývoj a udržiavanie zelenej hmoty, vďaka ktorej plody zostávajú malé a zelené.

Pre správne vytvorenie puzdra neurčitý Pri odrodách je potrebné odstraňovať bočné procesy rastliny raz týždenne. Ak je púzdro veľmi silné, na hlavnom kmeni zostane bočný nevlastný syn, ktorý sa neskôr pritlačí a vytvorí kvetinovú kefu. V prvej polovici augusta je tiež potrebné odrezať vrcholy rastlín 3 listy nad ovocným zhlukom. V takom prípade je nevyhnutné odlomiť kvety a malé vaječníky.

Odrody polo determinantu a hybridy rastú na dvoch stonkách, takže na hlavnom kmeni pod pôvodnou kvetinovou kefou zostáva nevlastný syn. Procesy, ktoré sa objavia neskôr, sa odstránia. Ak sa do polovice augusta krík nevytvoril správne, jeho vrchná časť sa odreže.

Určené paradajky nemusia byť stlačené. Krík týchto odrôd má tri kmene, vedľajšie výhonky sa musia odstrániť.

Superdetermináty a štandardné paradajky nepotrebujú tvarovanie a štiepanie.

dôležitý! Nadmerná hmotnosť rastlín môže prijímať živiny, listy v kontakte s pôdou sa môžu stať zdrojom mnohých chorôb. Preto mnohí ako preventívne opatrenie a na rýchle dozrievanie paradajok odrezali spodné listy rastlín.

Udržiavanie vlhkosti v skleníku

Hladina vlhkosti hrá dôležitú úlohu pri správnej tvorbe plodu. Pre rýchle dozrievanie paradajok si môžete v skleníku zariadiť druh fínskej sauny.

 1. Zastavte zalievanie rastlín.
 2. Vzduchujte miestnosť každé ráno 1,5 až 2 hodiny.
 3. Je vhodné uzavrieť skleník iba vtedy, keď je všetok kondenzát, ktorý sa akumuloval cez noc, úplne suchý.
 4. Okná a dvere skleníka udržiavajte po celý deň zatvorené.
 5. V horúcom období večer môžete otvárať okná na 1 hodinu.

vlastnosť... Táto metóda popri rýchlom zrení chráni plodinu pred plesňou. Suchý horúci vzduch zabraňuje rastu huby - pôvodcu choroby.

Riešime problémy so zberom paradajok: čo robiť, ak paradajky v skleníku nezmenia farbu na červenú

Používame podpery, podpery a podväzky

Horné plody často dozrievajú rýchlo, zatiaľ čo spodné plody zostávajú dlho zelené. Tento problém sa dá odstrániť riedením, ako aj použitím podpery a podpery.

Ak sú krovie preťažené ovocím, budú potrebné ďalšie finančné prostriedky. Dnes je podpora paradajok možné zakúpiť v obchode alebo vyrobiť vlastnými rukami. Pomáhajú rastlinám získať viac slnka a zrieť rýchlejšie.

Podväzok pomáha rastlín rozbiť sa pod váhou zrelých paradajok. Na tieto účely môžete použiť mäkkú, ale trvanlivú látku, napríklad nylon.

Zabezpečenie dostatočného svetla pre rastliny

Rané odrody majú zvyčajne dostatok slnečného svetla na dozretie.Keď sa však leto končí a jesenné priblíženie, denné svetlo sa znižuje, takže paradajky môžu mať nedostatok svetla, ktoré im bráni začervenať sa.

Situáciu môžete napraviť, ak ovocné konáre otočíte smerom k slnku a zafixujete ich v tejto polohe. Najlepšie je zdvihnúť kefy s ovocím spod zelenej hmoty. Aby sa nepoškodili vetvy, budú potrebné rekvizity.

Hnojivá používame správne

Zlý výber hnojív je najbežnejšou príčinou zakrpateného rastu paradajok. Nedostatok alebo prebytok užitočných prvkov ovplyvňuje rast a dozrievanie plodov.

Ako zistiť nadbytok dusíkatých hnojív? Pri tomto probléme majú nočné bábiky husté, silné zelené výhonky a malé plody.

dôležitý! Počas obdobia sadenia, tvorby a dozrievania ovocia by sa nemali používať dusičnany. Na kŕmenie je lepšie používať fosfor, jód a draslík.

Problém prebytočných hnojív možno vyriešiť opustením obväzov obsahujúcich dusík a prechodom na infúziu popola a extrakt superfosfátu.

Sledujeme teplotný režim v skleníku

Počas obdobia opelenia a tvorby vaječníkov by ukazovatele v skleníku nemali prekročiť + 27 ° C. Keď všetky plody dosiahnu svoj maximálny objem, už sa neboja tepla. Naopak, za horúceho počasia dochádza k sčervenaniu plodov dvojnásobne.

Odstraňovanie nových kvetov

Na jeseň sa na rastlinách naďalej formujú kvety, ale v súčasnosti narúšajú dozrievanie plodov. Preto ich musíte odstrániť, keď rastú - môžete zovrieť alebo odrezať všetky rastové body rastliny.

Odporúčania záhradníkov

Riešime problémy so zberom paradajok: čo robiť, ak paradajky v skleníku nezmenia farbu na červenú

Vykonáva sa zvieranie a orezávanie listov je nevyhnutnosťou pre väčšinu odrôd paradajok. Začínajúci záhradníci však môžu svojou činnosťou poškodiť rastlinu a dokonca viesť k jej smrti.

Správne odstránenie nevlastných synov:

 • bočné výhonky sa odlamujú ručne bez použitia nožníc;
 • postup sa vykonáva skoro ráno za slnečného dňa;
 • prvé odobratie výhonkov sa uskutoční 2 týždne po vysadení sadeníc;
 • frekvencia postupu je 8-12 dní;
 • všetky procesy 4-7 cm dlhé sú predmetom odstránenia;
 • nevylamujte výhonok z koreňa, je lepšie nechať výhonok 2 cm;
 • postup by sa nemal vykonávať okamžite po kŕmení alebo glazúra;
 • na dezinfekciu miesta poškodenia môžete použiť roztok manganistanu draselného.

Správne orezávanie listov:

 • orezávanie listov sa začína v druhej dekáde júna;
 • postup sa vykonáva týždenne spolu so zvieraním;
 • musíte odrezať 1-2 listy súčasne, až kým sa neodstráni všetka zelená hmota pod prvou kvetinovou kefou;
 • Neodstraňujte 2 listy pred vaječníkom, pretože vyživujú ovocie.

Ak sa v skleníku vytvoria priaznivé podmienky a paradajky sa nezreli, môžete použiť ľudové metódy.

 1. Prilepte špáradlo na každé zelené ovocie blízko stonky. Postačuje 2-3 punkcie, hĺbka 2,5 cm.
 2. Vyberte zrelé paradajky a vložte ich do plastového vrecka. Na kefu zelených paradajok sa vloží taška, ktorú môžete pripevniť mäkkou handrou. Dostatok 3 dní na dozretie všetkého ovocia.
 3. Vstreknite 0,5 ml vodky do každého rajčiaka pomocou injekčnej striekačky s jemnou ihlou.

záver

Záhradníci čelia mnohým výzvam pri pestovaní paradajok v skleníku. Ovocie zvyčajne po celej záhrade zčervená, ale sú chvíle, keď niektoré z nich tvrdohlavo nechcú dozrieť. Je dôležité správne identifikovať príčinu oneskorenia vývoja a odstrániť ho.

Okamžite nemusíte zbierať zelené ovocie. S trochou úsilia vyťažíte bohatú úrodu veľkých šťavnatých paradajok.

1 komentár
 1. avatar
  Vladislav

  Zdá sa, že niečo je zamieňané s extraktom superfosfátu. Pre 10 litrov vody, nepatrné hnojivo.

Pridať komentár

záhradné

kvety