Ako pestovať a kedy zbierať semená repy: Sprievodca krok za krokom a dôležité tipy

Pre väčšinu začínajúcich a skúsených záhradníkov môže byť výber semien pre konkrétnu plodinu problematický. A hoci sa mnohým letným obyvateľom zdá, že získavanie vlastných semien je stratou času a úsilia, stáva sa, že odroda, ktorú máte radi, zmizne z predaja. Väčšina plodín, napríklad repa, mrkva, paradajky, má rôzne odrody.

Sladké v jednej sezóne zber repy, budete chcieť získať takúto zeleninu zo svojej záhrady stále. Ale čo keby ste zabudli názov odrody alebo obalu, ktorý sa nelíši od toho, ktorý bol zakúpený minulú sezónu, a samotná zelenina nerástla tak dobre? V takýchto prípadoch bude vašim vlastným sadivovým materiálom spasenie, najmä preto, že ho môžu získať aj začínajúci pestovatelia zeleniny. Tento článok vám ukáže, ako pestovať semená repy sami.

Ako pestovať repu pre semená

Vaše vlastné semeno repy je zaručené, že bude produkovať zdravú plodinu. Rastliny rastúce na pôde sa prispôsobili typu pôdy a klimatickým podmienkam, ako aj získanej imunite - najlepšej možnosti trvalého pestovania.

Huby a iné choroby obídu vašu repu. Tieto semená budú produkovať veľké a zdravé ovocie. Okrem toho bude pekné šetriť finančné prostriedky a čas na hľadanie semena jeho pestovaním na vašom webe.

Poznámka! Cukrová repa je dvojročná rastlina, takže semeno zozbierané v prvom vegetačnom období plodiny na mieste bude poškodené. Semená jednoducho nemôžu klíčiť ani vyprodukovať dobrú úrodu.

Výsadba kráľovných buniek a starostlivosť o ne

Na jar usporiadajte samostatné lôžko. Semená repy sa prehlbujú až na vrchol, plocha pre normálny vývoj je 20 x 20 cm. Starostlivosť sa vykonáva ako pri konvenčných plodinách - zalievanie, uvoľňovanie, odstránenie buriny, včasné kŕmenie.Ako pestovať a kedy zbierať semená repy: Sprievodca krok za krokom a dôležité tipy

Pozemok na pestovanie cukrovej repy by mal byť úrodný a dokonca reliéfny. Najlepšie pôdou pre materské rastliny je čierna pôda na ľahkej alebo stredne ílovitej pôde, ťažká hlinka nie je vhodná. Neodporúča sa pestovať semenníky na piesčitohlinitých a soľných olizoch.

Výsadba sa vykonáva začiatkom mája. Pôda by mala byť ľahká, voľná, nasýtená fosforom, dusíkom a draslíkom. Na výsadbu vykopte diery a vložte do nich materské lúhy a potom ich zakryte pôdou 2 až 3 cm nad koreňovou plodinou. Počas obdobia sucha je potrebné zalievať.

Semenníky repy sa vysádzajú vo vzdialenosti 70 × 70 cm, na domácu kultiváciu stačí vysadiť 4 koreňové plodiny. Repa je krížovo opeľovaná rastlina, preto sa pri výsadbe rôznych odrôd odporúča umiestniť na rôzne strany lokality, aby sa zabránilo nadmernému opeľovaniu a degenerácii druhu.

Na poznámku. Je dôležité poskytnúť čerstvo vysadené koreňové plodiny výživným hnojivám, menovite dusík a draslík, v prvom vegetačnom období, od výskytu ružíc až po prenasledovanie.

Hnojivá sa používajú s prihliadnutím na pôdne a klimatické vlastnosti lokality.

Ak repa váži viac ako 200 g, môže sa nakrájať na polovicu pozdĺž koreňovej zeleniny cez stred centrálneho puku. Takže môžete vykonať dôkladné vyšetrenie materských lúhov a odstrániť chorý sadivový materiál. Okrem toho sa počet semenníkov zdvojnásobí.

Materiál je zasadený do voľnej pôdy štvorcovým spôsobom, to znamená, že rozstup riadkov by sa mal rovnať vzdialenosti medzi otvormi v lôžku.Polovice cukrovej repy sa v hniezde vysádzajú dve po druhej, celé hlavy po jednej. Pôda okolo semenníkov sa stlačí a hlavy sa posypú sypkou zeminou 2 až 3 cm.

Zber osiva

Semená koreňovej zeleniny samozrejme nie je ťažké kúpiť v obchode, ale je lepšie ich zbierať sami, udržiavať ich kvalitu a zasiať ich budúci rok - presne to urobili naše babičky.

Na koreňových plodinách sa najprv rozvinie ružica listov a neskôr kvitnúce výhonky. Kvitnutie semenníkov začína koncom júna a trvá 20 - 40 dní. Tvorba a dozrievanie zŕn končí 25 až 30 dní po opelení kvetmi. Zrelosť a čas zberu sa určujú farbou.

Kedy sa zberajú semená repy

Keď struky osiva zhnednú a vysušia, je sadivo pripravené na zber. Je však lepšie čakať na úplné vyschnutie: prezreté semená sa môžu rozpadať samy o sebe. Všetky vetvy sa odrežú, vysušia na mieste, ktoré je uzavreté pred vetrom, vytriedia sa a odošlú na uskladnenie. Je lepšie skladovať semená v papierových vreckách na suchom mieste. Jedna rastlina poskytuje asi 50 - 60 g semien.

Ako správne zbierať semená? Opatrne odrežte semenníky stonkou a zaveste ich na priečku a spodnú časť zakryte papierom. Nechajte to takto visieť 2-3 týždne.

dôležitý! Semená sušte a zberajte na teplom mieste mimo dosahu vetra a vlhkosti.

Ľahko poklepte semenníky pravidelne, semená by mali padať samy od seba. Po uplynutí stanoveného času vyberte kvetenstvo, mierne si ich pamätajte a pretrepte.

Týmto spôsobom môžete vybrať najlepšie semená:

 • rozriediť lyžicu soli v 1 litri vody,
 • vložte semeno do vody na hodinu.

Semená, ktoré plávajú, sú nepoužiteľné. Vyberte tie, ktoré spadajú na dno nádoby.

Semená opláchnite a týždeň sušte, potom vložte do papierových vreciek.

Pravidlá a obdobia skladovania

Mnoho záhradkárov sa sťažuje na nemožnosť skladovania koreňových plodín, ktoré sa údajne často zhoršujú ešte pred začiatkom zimy. Môže to byť spôsobené nepriaznivými poveternostnými podmienkami počas ich zberu alebo nedodržaním poľnohospodárskej technológie pri zbere a skladovaní semien výsadby.

Prečítajte si tiež:

Ako rozpoznať alergiu na cukrovú repu a rýchlo sa zbaviť jej príznakov.

Zachujme chuť a výhody: ako zmraziť cukinu čerstvú na zimu.

Top 15 najlepších receptov na morenie instantných zelených paradajok.

Ako zbierať semená na zimu

Počas dozrievania semená strácajú obsah vlhkosti a postupne vysychajú. Celý fyziologický vývoj v materiáli je pozastavený kvôli nedostatku vlhkosti. Zrná semien v pokoji pod kožou obsahujú embryo a prísun živín.

Bez toho, aby sa akýmkoľvek spôsobom narušilo spánok, semená sa nebudú vyvíjať. Ak vlhkosť v miestnosti presiahne 12%, semená začnú klíčiť. Udržiavanie suchej mikroklímy v skladovacom prostredí je hlavným stavom, kvôli ktorému semeno zostáva životaschopné.

buď opatrný! Semená sa slabo odrážajú v ich obsahu v teplom a vlhkom prostredí.

Ak je teplota a relatívna vlhkosť v miestnosti, kde sa semená skladujú, prekročená, stratia schopnosť po niekoľkých mesiacoch liezť. To isté sa stane so zmenami teploty. Optimálna teplota pre skladovanie materiálu je 12-15 ° C, ale prístup na čerstvý vzduch by mal byť obmedzený.

V nevyhrievanej miestnosti v zime je skladovanie materiálu neprijateľné. Pri nízkych teplotách semená zvlhnú a odumrú, najmä ak teplota nestúpne nad 0 ° C.

Výsev

Výsadba cukrovej repy pre začínajúcich záhradníkov nie je vždy úspešná: semená neklíčia dobre alebo zelenina rastie malá. Repa je však jednou z prvých rastlinných plodín, pokiaľ ide o výnos a prítomnosť užitočných vlastností. Kultúra je udržiavaná takmer celý rok. Čo by sa mohlo stať?

Pri pestovaní koreňových plodín je jedným z kľúčových bodov správna príprava semien.Ak túto technológiu ignorujete a necháte všetko pokračovať, nemali by ste byť prekvapení nežiaducim výsledkom na konci sezóny.

Ošetrenie osiva

Semená repy klíčia pomaly. Na siatie je lepšie použiť šrafované semená.

Na prípravu zŕn cukrovej repy na výsadbu sa spracúvajú jedným z týchto spôsobov:Ako pestovať a kedy zbierať semená repy: Sprievodca krok za krokom a dôležité tipy

 1. Namáčanie v roztoku superfosfátu. V 1 litri teplej vody premiešajte 1 čajovú lyžičku látky. V takomto roztoku sa semená musia uchovávať 24 hodín a potom sa sušia.
 2. Prebublávania. Semená sa umiestnia do vody s prívodom vzduchu. Trvanie takého spracovania je približne 18 - 24 hodín.
 3. Starnutie v roztoku popola v dreve. Nalejte 1 lyžicu do 1 litra zohriatej vody. l. popol, zamiešajte. Semená udržiavame v takomto roztoku najmenej jeden deň.

Po spracovaní semená opláchnite teplou vodou, zabaľte do vlhkej mäkkej handričky a nechajte 2-3 dni v miestnosti s teplotou najmenej 22 ° C. Ak tkanina zaschne, musí byť navlhčená.

Dôležité tipy

Na pestovanie vysoko kvalitnej koreňovej plodiny každý rok budete potrebovať takmer dokonalé semeno.

Tipy od skúsených agronómov pomôžu začínajúcim záhradníkom nerobiť chyby:Ako pestovať a kedy zbierať semená repy: Sprievodca krok za krokom a dôležité tipy

 1. Koreňová odroda vybraná na pestovanie nesmie byť hybridná. Venujte pozornosť tomu, v ktorých regiónoch krajiny sa odporúča pestovať. Existuje riziko, že pestované semená repy jednoducho nebudú vhodné pre vaše podnebie.
 2. Semená sa skladujú iba v papierových vreckách, pretože semená musia dýchať. Vo fólii, celofáne alebo silnom papieri sa zrná počas skladovania jednoducho poškodia.
 3. Nezberajte semená v prvom roku plodiny. Faktom je, že v najčastejších prípadoch sa tendencia kvitnutia cukrovej repy objavuje po zamrznutí sadeníc. Ochrana druhov je pre rastlinu biologicky inherentná, preto je v takýchto prípadoch nútená dať všetku svoju silu nie ovociu, ale stopke.

Výkon

Získanie semien z plodiny, ktorá sa vám páči, nie je príliš namáhavé. Nebojte sa venovať čas príprave semien sami. Ich semená budú niekoľkokrát väčšie ako semená nakúpené v obchode, a preto bude úroda sladšia, zdravšia, veľká a vysokej kvality. Čím lepšie si vyberiete rastlinu na sadenie na semenách, tým lepšie budú výsledné kvetenstvo.

Zaujímavé informácie o tom, ako získať zdravé semená repy v tomto videu:

4 komentár
 1. avatar
  Irina Viktorovna

  Jedna boltológia, žiadne načasovanie, žiadny druh semien pred zberom ...

  • Andrey Palych
   Andrey Palych

   Irina, ďakujem za vaše pripomienky, ale možno ste tento článok nečítali veľmi opatrne. Informácie o čase zberu sú uvedené v článku pod príslušným nadpisom. Majte na pamäti, že časový rámec sa líši v závislosti od regiónu:

   „Kvitnutie semenníkov sa začína koncom júna a trvá 20 - 40 dní. Tvorba a dozrievanie zŕn končí 25 až 30 dní po opelení kvetmi.
   Zrelosť a čas zberu sa určujú farbou... Keď struky osiva zhnednú a vysušia, je sadivo pripravené na zber. Je však lepšie čakať na úplné vysušenie. ““

 2. avatar
  Evgeniya

  Ako pochopiť túto frázu? „Nezhromažďujte semená v prvom roku plodiny.“ Semená zbieram na jeseň, ale nemôžu ich zasiať na jar?

  • Andrey Palych
   Andrey Palych

   Autor sa domnieva, že je lepšie zbierať v druhom roku. Prvý môže byť slabší. Môžete ich vyskúšať a vysadiť ich, samozrejme, ale existuje veľa manželstiev.

Pridať komentár

záhradné

kvety