Podrobné pokyny, ako správne pokryť figy na zimu a pripraviť strom na chlad

Obr je subtropické ovocie, je teplomilné, má strach z nárazových chladných vetrov a silných mrazov. Fík, keď sa pestuje v ruskej klíme, vyžaduje prísne pravidlá údržby. Obzvlášť dôležité je chrániť výsadbu pred mrazom. Aké opatrenia je potrebné urobiť, povieme v článku.

Je potrebné pokryť fíky na zimu

Podrobné pokyny, ako správne pokryť figy na zimu a pripraviť strom na chlad

Klasické figové odrody mrznú pri -12 ° C, v zime odolné môžu odolať teplotám až -20 ° C. V každom prípade je lepšie izolovať rastlinu. Zmrazený fíkový strom zníži výnosy, nezíska sa z dôvodu úplného zamrznutia koreňov a výhonkov alebo odumrie po odkvitnutí.

Dôležité! V podmienkach ruských zemepisných šírok je ťažké chrániť strom pred mrazom, preto sa odporúča vytvoriť figu vo forme kríka. Toto je vhodné na ochranu pred zimou, orezávanie nadbytočných vetiev a zber.

Tieto dva faktory môžu zabiť figovník:

 • nadmerná vlhkosť;
 • predsušený podzemok.

Ako správne pokryť figy na zimu

Výber útulku závisí od spôsobu formovania rastlín a klimatických podmienok:

 1. Zem. V miernom podnebí stačí pokryť kríkom zemou. Výhonky sa ohýbajú k zemi, fixujú sa v polohe na chrbte a na ne sa naleje pôda, na vrch - vrstva padlých listov alebo slamy s hrúbkou 5 až 15 cm alebo sa z pôdy, padlých listov, slamy a sypkej pôdy vyrobí „vrstvový koláč“.Podrobné pokyny, ako správne pokryť figy na zimu a pripraviť strom na chlad
 2. Rastlinný a strešný materiál... Ak sa v zime striedajú mrazivé dni s rozmrazovaním, nie je tam sneh, je vhodné zakryť vetvy fíku vegetatívnou vrstvou a navrchu plsťou.
 3. S humusom a slamy. Na konáre sa naleje humus a slama s hrúbkou 10 cm, na rám zabudovaný cez krík sa natiahne film a celá nadstavba sa pokryje pytlovinou.
 4. Pneumatiky pre osobné automobily. Ak okolo nich vytvoríte bariéru okolo zariadenia, získate dobrú tepelnú izoláciu.
 5. Tvorba kladiek. Figové výhonky sa zhromažďujú v kladniciach a nakláňajú sa k zemi. Zhora sú pokryté nákladom (dosky alebo preglejka) a posypané pôdnou vrstvou. Konštrukcia nad rastlinou fíkovníka je postavená, keď je teplota nastavená na +2 ° C. Počas dňa, keď teplota stúpa, sa nadstavba vetrá.

V oblastiach so studeným podnebím sa odporúča zasadiť figy do veľkých jam, ktoré pokryjú rastlinu počas mrazových období.

Na ochranu pred myšami a potkanmi je medzi vetvami spadnutý jed vo vreciach. Aby sa chránila pred infekciou hubovými infekciami, rastlina je neustále zásobovaná vzduchom.

Ak sú figy vysadené v miernom podnebí, je najlepšie pokryť ich štruktúrou vyrobenou z pneumatík alebo iného materiálu s dobrou hustotou. V takýchto klimatických podmienkach je výhodné zasadiť figy do jamy.

V chladných oblastiach sa odporúča krík zasypať zemou alebo zabaliť do rohože.

Dôležité! Plastový obal nebude fungovať ako kryt. Štruktúra sa bude musieť neustále otvárať, aby bol strom vetraný.

Podrobné pokyny, ako správne pokryť figy na zimu a pripraviť strom na chlad

Odvetvové pokládky

Niekoľko týždňov po zbere začnú ohýbať vetvy k zemi. Aby nedošlo k ich prerušeniu, robí sa to v 2 - 3 etapách s intervalmi 4 až 5 dní. Tento postup sa vykonáva po napojení puzdra. Vetvy sa potom fixujú povrazmi, vlásenkami, kolíkmi.

otepľovanie

Odporúča sa izolovať figy zakrytím alebo obalením skupín vetiev izoláciou. Materiál by mal byť priedušný a pokiaľ možno biely, aby odrážal slnečné svetlo.

Na izoláciu:

 • vrecká z polypropylénového cukru;
 • agrofiber;
 • lutrasil;
 • juta;
 • plátno;
 • stará látka zo stanu.

Za žiadnych okolností nepoužívajte žiadny druh polyetylénu, pretože nedýcha.

Podmienky izolácie rastlín:

 • v regiónoch na juhu po páde listov;
 • v strednom pruhu - počas pádu listu, po prvom mraze.

Fixácia prístrešku

Zabalené kladky vetiev sú pevné. Aby sa nezvýšili, kladú sa naň závažia - bremeno, drevený štít alebo sú posypané zemou.

Iné stupne prípravy na zimovanie

Podrobné pokyny, ako správne pokryť figy na zimu a pripraviť strom na chlad

Obrázky sú pripravené na obdobie odpočinku:

 1. Zastavte zalievanie. Nadmerná vlhkosť v stromoch povedie k zamrznutiu a presušený podzemok neprežije v zime. Naposledy sa fíkovník hojne napojil hneď po zbere v septembri. Krík na fík už nie je napojený, koreňový systém sa nechá vyschnúť, aby nadmerná vlhkosť neviedla k jeho rozpadu.
 2. Prestaňte kŕmiť. V období usadzovania a dozrievania fíg sa fíky kŕmia iba potašovými hnojivami, ktoré stimulujú tvorbu dreva. V komplexe minerálov by nemal byť žiaden dusík, pretože to vyvoláva rast zelenej hmoty. Hnojivá sa aplikujú po hojnom zalievaní rastliny. Po poslednom kŕmení fíg počas tvorby fíg už rastlina nie je oplodnená, pretože na ňu prichádza spiace obdobie.
 3. Korene korigujte správne... Kratšie výhonky sa ľahšie pokrývajú počas zimy.
 4. Procesné plátky... Infekcia sa môže dostať do otvorených rán stromov alebo kríkov, čo spôsobí, že úplne uschnú alebo zomrú, takže časti sú pokryté záhradným lakom.
 5. Mulčovanie. Odrody odolné voči zimám sú posiate smrekovými konármi, slamou alebo rašelinou. Odrody milujúce teplo sú izolované pomocou priedušných materiálov.

Pri daždivom počasí na jeseň sa odporúča, aby sa na kruh kmeňa dal plastový obal, aby sa zabránilo vniknutiu vody do pôdy. Po skončení dažďa sa film odstráni.

prerezávanie

Podrobné pokyny, ako správne pokryť figy na zimu a pripraviť strom na chlad

Vyrezávanie fíg je potrebné na:

 • pre lepšie osvetlenie vetiev slnkom vyrežte korunu;
 • zabrániť zhrubnutiu koruny;
 • spevniť rastlinu pred zimou;
 • odstrániť suché konáre;
 • prerezávať neúspešne pestované vetvy;
 • znížte korunu stromu alebo kríka.

Figy sa pestujú vo forme stromu, kmeňa alebo kríka. V závislosti od formy sa používajú:

 • prerezávanie ventilátora;
 • štandardné;
 • krík.

Prvý druh prerezávania sa vykonáva v niekoľkých etapách:

 1. V jednom roku veku zostávajú na rastline iba jeden vertikálny a dva horizontálne procesy.
 2. V druhom roku sa horizontálne vetvy skrátia na tri púčiky a priviažu sa k stonke. Vodič je tiež upravený tak, aby stimuloval aktívne vetvenie.
 3. V treťom roku sa výhonky minulého roka rozrežú na tri puky a vertikálny výhonok je zanedbateľný. Na konci prerezávania, ktoré tvorí korunu, zostane najviac päť úrovní.
 4. V budúcnosti budú monitorovať stav úrovní a odrežú vetvy druhého a tretieho poriadku.

Rozložením vetiev nesúcich ovocie pozdĺž horizontálnych mreží získate veľkorysú úrodu z rastliny.

V kmeni kmeňa, ktorý vychádza z kmeňa a ktorý má výšku asi 60 cm, zostanú 3-4 vetvy.

Pri kríku je rovnakou úlohou nechať rovnaký počet kostrových vetiev. Výška kmeňa by mala byť 30 - 40 cm. Prerezávanie na jeseň sa vykonáva opatrne a delí sa na niekoľko fáz. Skrátenie výhonkov sa predlžuje na 2-3 sezóny, aby sa rastlina mohla zotaviť.

Na jeseň sa figy orežú po páde listov. Tento čas pripadá na druhú polovicu.

Dôležité! Orežte figové výhonky na jeseň bez nadšenia, inak sa aktivujú bočné výhonky, ktoré korunu výrazne zahusťujú.

liečba

Aby sa zabránilo vniknutiu infekcie do plátkov fíg, sú ošetrené záhradným ihriskom. Pripravuje sa na báze organických živíc. Vhodná je zmes ílu aulínu alebo tmelu na báze vosku alebo parafínu a farby s fungicídom.

Ruky sa pred prerezaním dôkladne umyjú a vydezinfikujú, pretože otvorené rany vo fíkovi sa môžu nakaziť a plesne.

Celý nástroj sa pred orezaním a po ňom ošetri 3% roztokom síranu meďnatého, utrie sa alkoholom alebo roztokom manganistanu draselného.

Rezané vetvy sa zbierajú a odoberajú z miesta.

Je to zaujímavé:

Ako a kedy zbierať lístky ríbezlí a malín na sušenie na zimu.

Osvedčené spôsoby, ako si doma nechať hrozno doma.

Ako správne zmraziť egreše na zimu v mrazničke: najlepšie spôsoby.

Funkcie prípravy figy na zimu v závislosti od regiónu

Podrobné pokyny, ako správne pokryť figy na zimu a pripraviť strom na chlad

Ak sú zimy mierne v oblasti, kde rastú figy, najlepší čas na prerezanie je jeseň. V chladnom regióne jesenné prerezávanie neumožní rast rastlín silnejšie až do mrazu, kôra zamrzne, drevo vyschne.

Na jar sa to deje pred otvorením pukov a na jeseň po páde listov.

Pri prerezávaní vetiev by ste nemali byť príliš horliví, pretože nadmerné prerezávanie vedie k rastu vedľajších výhonkov. Výsledkom je, že koruna figy veľa zhustne.

Napríklad v južných oblastiach Ruska na Krasnodarskom alebo Stavropolskom území sa fíkové vetvy stenčujú dvakrát - na jar a na jeseň.

V stredných zemepisných šírkach Ruskej federácie je fíkový strom rezaný raz - na jeseň, ale maximálne - do 20 cm. Nové letné výhonky sú opatrne rezané, potom sú konáre izolované na zimu.

Keďže fíky sa viažu na výhonky, ktoré rástli v lete, a samotná rastlina je schopná oživiť sa od koreňa, niektorí záhradníci zo stredného Ruska neizolujú figy, ale mulčujú kruh kmeňa. Existujú dôkazy, že figy stvrdnú iba pri prechladnutí.

Ďalšia časť záhradníkov izoluje fíg so šrotovým materiálom. Najúčinnejším spôsobom je skryť figy v zákopu.

V oblastiach oblasti Volga je rastlina izolovaná silným vinutím alebo skrytá v otvore pod podlahou.

V Urali a na Sibíri sa figy pestujú vo forme malého kríka alebo stromu, ktorý silne odstraňuje sezónne výhonky.

Kedy je čas kryť sa

Útulok je odstránený začiatkom apríla. Robia to veľmi opatrne a snažia sa zariadenie nepoškodiť.

Kým hrozba náhlych jarných mrazov nezmizne, zakryje sa filmom alebo polykarbonátom, ale v balení sa neuchováva na teplom slnku, inak dôjde k páreniu.

Po prezimovaní sa fíky kŕmia hnojivom fosforu s obsahom fosforu, suché vetvy sa odstránia z konárov a pôda sa vyrovná.

Prečítajte si tiež:

Najlepšie spôsoby, ako udržať zimolez čerstvý a spracovaný na zimu.

Ako správne zmraziť hrozno na zimu v mrazničke a ako je to možné?

záver

Dodržiavanie pravidiel starostlivosti o zariadenie závisí od jeho zdravia a produktivity. Hlavnými odporúčaniami sú zastaviť kŕmenie a zalievanie po zbere, prerezávanie mladých výhonkov, spracovanie porcií, výstavba prístrešku a zahrievanie priedušnými materiálmi.

Pridať komentár

záhradné

kvety