Ako správne kŕmiť ríbezle a egreše na jar

Pre stabilné rodenie a vývoj potrebujú kríky ríbezlí a egrešov prísun živín. Rastliny dostávajú hlavné vitamíny a minerály z pôdy - preto je pri výsadbe dôležité hnojiť pôdu a skontrolovať jej kyslosť.

Záhradníci nezabudnú na hnojivá a v procese pestovania bobúľ - 2-3 krát v lete kŕmia kríky koreňovou a listovou metódou. Výživné prášky a zmesi urýchľujú dozrievanie ovocia, sú šťavnatejšie a sladšie. V tomto článku sa budeme zaoberať tým, ako oplodniť ríbezle a egreše na jar, v lete a na jeseň.

Druhy dresingov pre ríbezle a egreše

Ako správne kŕmiť ríbezle a egreše na jar

Existuje niekoľko druhov obväzov. Prvá klasifikácia zahŕňa koreň a list. Prvé sa privádzajú do zeme, pod korene alebo do kmeňa kmeňa stromu. Zameriavajú sa na vývoj kríkov a ovocia, stimulujú dozrievanie ríbezlí a egrešov. Druhé zahŕňa postrek a ošetrenie preventívnymi a ochrannými prostriedkami, ich účelom je zabrániť výskytu chorôb a škodcov.

Podľa zloženia sa rozlišujú organické, minerálne, komplexné a organominerálne hnojivá:

  • prvá skupina obsahuje organické zlúčeniny (kompost, humus, popol);
  • minerálne stopové prvky (napríklad dusík, draslík, fosfor);
  • komplex kombinuje organické a minerálne zložky;
  • organominerálne krmivá sú na báze humínových kyselín ošetrených minerálnymi zlúčeninami (napríklad humát sodný alebo amónny);
  • mikronutričné ​​hnojivá - obsahujú jednu živinu (meď, mangán, jód).

Pozor! Ručné sú pripravené konfekčné obväzy a zmesi. V druhom prípade je dôležité dodržať proporcie. Prebytok minerálnych a organických látok je rovnako nebezpečný ako nedostatok.

Vrchný dresing z kríkov ríbezlí a egrešov na jar pre dobrú úrodu

Ako správne kŕmiť ríbezle a egreše na jar

V marci, angrešt a ríbezle dávajú prednosť dusíkatým hnojivám. Stimulujú vývoj a rast zelenej hmoty, pomáhajú kríkom zotaviť sa a získať zimu po zime. S nedostatkom dusíka bobule rastú zle, listy rýchlo odumierajú a spadnú. Mladé kríky sa hnojia močovinou - 40 ml na každú rastlinu.

Od štvrtého roku sa množstvo zníži na 25 ml na krík. V severných oblastiach krajiny sa kríky hnojia začiatkom apríla, pretože jar prichádza neskôr. Používa sa infúzia vtáčieho trusu alebo kalu. Na zvýšenie účinku sa do tekutej zmesi pridáva drevný popol.

V máji sa odporúča hnojiť výsadbu komplexnými minerálnymi hnojivami. Na prípravu zmesi vezmite 1 polievkovú lyžicu. dusičnan amónny, 3 lyžice. superfosfát, 1,5 lyžice. chlorid draselný. Všetky zložky sú zmiešané a naplnené 10 litrami čistej vody. Pripravený roztok postačí na 2 kríky. Hnojivo sa aplikuje na vykopanú drážku v blízkosti zariadenia.

Na konci jari sa ríbezle a egreše často zožltnú, čo naznačuje nedostatok bóru. V tomto prípade záhradníci postriekajú kríky kyselinou boritou. Roztok bude vyžadovať 10 litrov vody 5 a ml kyseliny. Aby sa bobule zväčšili a sladili, rastlina sa ošetrí slabým roztokom manganistanu draselného. To sa deje na začiatku kvitnutia.

Hnojenie v lete počas plodenia

Letný ríbezle a egreše oplodnené začiatkom júna, keď bobule dozrievajú. Do 10. júna sa používa minerálne hnojenie, ktoré neobsahuje dusík.Letní obyvatelia používajú humát draselný alebo dusičnan vápenatý - vďaka nim bobule rastú šťavnaté a sladké, sú veľké.

Na posilnenie koreňového systému rastliny sa do prvého krmiva pridá zmes 30 g močoviny, 20 g síranu meďnatého, 2 g manganistanu draselného. Zložky sa zmiešajú a zriedia 10 1 vody. Kríky sa striekajú v zamračenom, pokojnom alebo suchom počasí. Neodporúča sa ich spracúvať, ak svieti jasné slnko - spálenie na listoch zostane.

Ako správne kŕmiť ríbezle a egreše na jar

Po 3 týždňoch, keď sú bobule už zrelé, sa odporúča kŕmiť šupkami zo zemiakov. Ich zvyšky sa pomocou mixéra vysušia a pomelú na prášok. Výsledná zmes sa zriedi vodou a postrieka sa kríkmi. Prášok zo šupiek zemiakov chráni pred bežnými chorobami rastlín - hrdzou, múčnatkou, antracnózou, sivou hnilobou a tiež zabraňuje výskytu škodcov - žlčové stredy, vošky, pily.

Pozor! Účinným a cenovo dostupným vrchným obväzom pre angrešt a ríbezle počas plodenia je drevný popol. Pod každý krík sa aplikuje 100 g hnojiva, súčasne sa uvoľní pôda a potom sa hojne zaleje usadenou vodou. Popol doplňuje nedostatok minerálov, posilňuje koreňový systém.

Ako nakŕmiť ríbezle a egreše na jeseň

Na jesenné kŕmenie egrešov sa používa chlorid draselný. Do 15. septembra sa do každého kríka aplikuje 15-30 g liečiva (čím mladšia rastlina, tým viac draslíka). Vrchný obväz posilňuje imunitný systém a zvyšuje odolnosť egrešov voči vírusovým, bakteriálnym a hubovým chorobám.

Kompost sa zavádza aj na jeseň - obohacuje pôdu o živiny na zimu. Kompost sa pripravuje z rastlinných zvyškov, burín a listov a hmota sa nechá až do úplného rozkladu. Jedna krava angreštu trvá od 3 do 5 kg. Prináša sa v októbri - toto je posledné kŕmenie bobúľ v bežnom roku.Ako správne kŕmiť ríbezle a egreše na jar

Na jesenné kŕmenie ríbezlí sa používa kuracie hnoj, mulleín, kaša. Jedna vložka pojme až 6 kg hnojiva. Pod rastlinu sa taktiež vnesie 20 g síranu draselného a 50 g superfosfátu a zalejú sa ríbezle. Takéto hnojivá udržujú užitočné látky v zemi a chránia rastlinu pred škodcami.

Ako správne kŕmiť ríbezle a egreše na jar

Ak nie je čas na prípravu hnojív, kupujú v obchode hotové zlúčeniny - môže to byť nitrophoska, „Polygro Universal“, „MicroMix“. Komplexné hnojivá už obsahujú živiny, hlavným cieľom je dodržiavať dávkovanie a odporúčania na prípravu.

Je to zaujímavé:

Ako sa správne starať o zimolez na jar - kŕmenie a prerezávanie

Najlepšie jedlo pre mandarinka v domácnosti

Ako a čo správne kŕmiť hrozno na jeseň

Pravidlá kŕmenia čerešní na jeseň a výber najlepších hnojív na tieto účely

záver

Jarné kŕmenie zahŕňa zlúčeniny dusíka, močovinu, minerálne komplexy. Hnojivá sa aplikujú pred a po kvitnutí, po zalievaní zeme. V lete potrebujú kríky plodov organickú hmotu a minerály, záhradníci používajú kyselinu boritú, zemiakové šupky a popol. Zlúčeniny obsahujúce dusík sa nepridávajú v lete.

Na jeseň sú rastliny pripravené na zimu - pôda je hnojená kompostom, chloridom draselným, hotovými látkami zo skladu. Pri aplikácii obväzov je dôležité dodržiavať dávkovanie, brať do úvahy vek rastliny a venovať pozornosť stavu pôdy.

Pridať komentár

záhradné

kvety