Ako a čo striekať ríbezle na jar od škodcov a chorôb

Prípravky na jar a na jeseň sú povinnou fázou starostlivosti o rastliny. Procedúra chráni krík pred bakteriálnymi, hubovými a vírusovými chorobami, posilňuje imunitný systém, stimuluje rast a zlepšuje chuť bobúľ. Je dôležité riadiť sa odporúčaniami a dávkami, vykonávať ošetrenie ráno alebo večer a tiež sledovať vzhľad rastlín. Aké prostriedky sú účinné v boji proti chorobám a škodcom, povieme v článku.

Účel spracovania jarných a jesenných ríbezlí

Hlavným účelom jarného a jesenného spracovania je ochrana pred chorobami a škodcami. Úplnú a chutnú úrodu dávajú iba zdravé kríky ríbezlí. Na jar sa s príchodom tepla aktivujú plesňové spóry a iné mikroorganizmy, ktoré vyvolávajú výskyt chorôb a hmyzích škodcov. Pri spracovaní je dôležité dodržať konečné termíny, neodporúča sa odkladať postup na dlhšiu dobu.

Na jeseň, po zbere, sa ríbezle musia zotaviť a pripraviť sa na zimné obdobie. Záhradníci striekajú kríky s cieľom zvýšiť odolnosť proti mrazu, eliminovať škodcov, liečiť a omladzovať.

Ako a čo striekať ríbezle na jar od škodcov a chorôb

Čo škodcom hrozí rybíz

Začiatkom jari sú ríbezle ohrozené hmyzom veľkého a listím červami. Hibernácia lariev hmyzu v pôde a sú mrazuvzdorné. Medzitým vstupujú do záhrady infikované sadenice, pôda, vietor, vtáky alebo hlodavce. Hmyz nasáva šťavu z ríbezlí, poškodzuje listy, výhonky a dokonca aj bobule. Kríky postupne vysychajú a uschnú a medzitým sa hmyz z rozsahu presúva do iných záhradných rastlín. Po škodcoch zostáva na kríkoch žltý lepkavý kvet, ktorý steká dole na ďalšie listy.

Listové valce objavujú sa na kríkoch hlavne za teplého a vlhkého počasia. Pre ríbezle nie je toľko dospelých motýľov, ktorí sú nebezpeční ako húsenice. Šedý hmyz môže zničiť všetky kríky ríbezle, ak sa včas neprijmú opatrenia. Dôvody výskytu listovej rolky: kyslá pôda, nedostatok alebo nadbytok minerálov, nadmerné zalievanie. Znakmi poškodenia sú suché a tenké listy, zdeformované plody, žlté a hnedé vredy na výhonkoch a listoch.

Medzi nebezpečných škodcov patria roztočové obličkové roztoče. Zbavia sa hmyzu nielen postrekovaním, ale aj ručným zberom. Obličkové roztoče vysávajú šťavu z rastliny a tiež nesú nebezpečnú chorobu - ríbezle. Ak je krík chorý, nedá sa liečiť, záhradníci ho môžu iba odstrániť a spáliť.

Pozor! Na ríbezliach ríbezlí sú roztoče, vošky, žlčové stredy, mory, mory, píliky a sklenené mory. Ak chcete vidieť väčšinu hmyzu, je dôležité pravidelne kontrolovať korintky. Mnoho škodcov je veľmi malých, takže je ťažké ich nájsť, pokiaľ nie sú vyšetrené.

Nebezpečné choroby

Ako a čo striekať ríbezle na jar od škodcov a chorôb

Ríbezle sú ovplyvnené antracnózou, hrdzou, bielymi škvrnami. Dôvody objavenia sa antraknózy sú plesňové spóry, ktoré v zime na listoch padajú a s príchodom jari sa šíria po celej záhrade. V infikovaných rybízoch sú výhonky pomalé a pomaly rastú. Na listových doštičkách sa objavujú hnedé škvrny - hlavný znak poškodenia antracózou. Za suchého a teplého počasia sa na výhonkoch objavia praskliny, ktoré nakoniec hnijú.Ak antracóza dosiahne bobule, zakryjú sa malými čiernymi bodkami a spadnú. Plesňové choroby sa najčastejšie vyskytujú na čiernom ríbezli.

Hrdza vyskytuje sa v dôsledku zamokrenia, burín, infikovaných rastlín rastúcich vedľa ríbezlí. Na listoch sa objavujú oranžovo-hnedé škvrny, pod nimi žlté vankúšiky. Huba v nich žije, čo čaká na vhodné podmienky pre rozvoj. Rust sa rýchlo šíri cez krík: ak nebude rastlina ošetrená, čoskoro budú všetky listy pokryté pomarančovou chmýří.

Biela škvrna - Toto je rybízová septoria, ktorá postihuje bobule, listy a mladé výhonky. Prvé príznaky choroby sa vyskytujú začiatkom mája: na listoch sa tvoria tmavo hnedé škvrny s hnedým okrajom, ktoré sa postupom času stávajú bielymi. V skorých štádiách infekcie záhradníci odstránia listy a spália ich. Bush je riedený a postriekaný. Septoria sa vyskytuje hlavne v strednej oblasti Ruska, priaznivé podmienky pre rozvoj huby - vlhkosť, zmeny počasia, hmla. Okrem uvedených chorôb ovplyvňujú aj reverzie ríbezle, americké múčnatka, čierna škvrna, hrdza na pohár.

Doba spracovania

Termíny spracovanie závisí od oblasti, v ktorej sa ríbezle pestujú. V severných oblastiach sa kríky postriekajú neskôr, pretože jar prichádza o 2 až 3 týždne neskôr ako v južných. Záhradníci odporúčajú spracovanie výsadby koncom marca alebo začiatkom apríla, keď je teplota vzduchu okolo + 16 ° C. Pre zákrok si vyberte ráno alebo večer suchého a veterného dňa. Ak po ošetrení prší, nebude to mať žiadny prínos.

Pozor! Najbezpečnejší spôsob ochrany ríbezlí z chorôb a škodcov - vykonávať spracovanie po celý rok. Okrem manuálneho odstraňovania poškodených oblastí, letní obyvatelia používajú postrek močovinou, Karbofosom, dusičnanom amónnym, tekutinou Bordeaux, infúziou tabaku, žihľavy a pracieho mydla.

Po plodení sa ríbezle spracúvajú koncom augusta alebo začiatkom septembra. Letní obyvatelia prinášajú minerály a komplex hnojiváposilniť imunitu rastliny a pripraviť ju na zimné obdobie. Od polovice októbra do prvého snehu prinesú organická hmota: kuracie trus, mulleínová infúzia, tekutý hnoj. Jesenné spracovanie sa končí postrekovaním kríkov roztokom Bordeauxovej kvapaliny.

Prípravné činnosti

Ako a čo striekať ríbezle na jar od škodcov a chorôb

Na jar sa spracovanie uskutočňuje po orezávanie kríkov - po roztopení snehu a až do prebudenia obličiek... Ak po opuchnutí vyrežete krík, poškodíte tak rastlinu a znížite výnos. Na prerezávanie sa používa záhradné záhradnícke nožnice, neodporúča sa ničiť konáre rukami. Najskôr sa odstránia masívne vetvy pokryté machom, lišajníkmi, vredmi, ako aj suché 4- a 5-ročné výhonky. Potom sú odrezané konáre, ktoré sú silne naklonené k zemi a tie, ktoré rastú vo vnútri kríka. Mladé výhonky sú skrátené o 1/3, takže púčiky zostávajú. Týmto spôsobom sa lepšie vetvia.

Pri prerezávaní je dôležité pamätať na rozdiely medzi čiernym a červeným a bielym rybízom - od toho závisí výška budúcej úrody. Čierne ríbezle sa orezávajú častejšie, pretože ich konáre rastú rýchlejšie. V bielej a červenej farbe nie je rast nulových výhonkov taký intenzívny, plody prinášajú stabilne aj na 5-7 ročných vetvách. Tiež v čiernom ríbezle sa neodporúča výrazne skrátiť vrcholy. Okrem prerezávania záhradníci čistia svoje postele z minuloročných listov, burín a zvyškov. Účinnosť postupu závisí od toho.

Ako striekať na jeseň a na jar

Ako a čo striekať ríbezle na jar od škodcov a chorôb

Na použitie pri spracovaní:

  • chemické a biologické prípravky - na prevenciu a ošetrenie sa nakupujú v špecializovaných predajniach záhradníkov;
  • Ľudové lieky sa pripravujú z improvizovaných prostriedkov, ktoré sa používajú na profylaxiu, ošetrenie medeným alebo železným vitriolom, popolom a Bordeauxova tekutina je obľúbená.

Nakúpené chemikálie

Zakúpené chemikálie sú zamerané na liečenie chorôb, účinné látky pôsobia rýchlo. Na liečenie plesňových chorôb sa používajú fungicídy „HOM“ alebo „vrchol Abiga“. Komplexné fungicídy ošetrujú múčnatku a antracnózu, sú zložené z anorganických látok a medi. Ďalšou obľúbenou chemikáliou je Tiovit Jet, kontaktný fungicíd na báze síry, ktorý sa používa na začiatku alebo v polovici vegetačného obdobia. Droga je dobrá, pretože na prípravu je potrebné ju zriediť iba vodou.

Chrániť pred Hrdza a biele škvrny používajú chemickú látku Topaz. Vyrába sa na základe penconazolu, pesticídu, ktorý inhibuje rozvoj nebezpečných baktérií. Systémový fungicíd "Topaz" sa používa na profylaktické a terapeutické účely, jeho účinok si zachováva 4 roky. Zastaví vývoj baktérií a húb v priebehu niekoľkých hodín po ošetrení.

Na ochranu pred všetkými druhmi plesňových chorôb použite fungicíd "Trichopol". Záhradníci tvrdia, že liek funguje bezchybne a chráni ríbezle so 100% zárukou. Trichopolum sa predáva v tabletách, ktoré sa melú na prášok a zmiešajú sa s vodou.

Biologické činitele

Biologické prípravky sú založené na živých bakteriálnych kultúrach, ktoré potláčajú škodlivé plesňové infekcie. Biologické činitele sú menej agresívne ako chemikálie. Záhradníci ich používajú na preventívne a liečebné účely.

Prípravok Fitop pomáha proti chorobám a škodcom hmyzu. Posilňuje a lieči koreňový systém rastliny, zvyšuje produktivitu a výnos, inhibuje rast a vývoj patogénnej mikroflóry na ovocí a výhonkoch. „Fitop“ sa používa aj na dezinfekciu sadivového materiálu. Droga sa predáva v práškovej forme. „Fitop“ nie je škodlivý pre životné prostredie a ľudí.

Letní obyvatelia používajú Fitosporín proti hubovým a bakteriálnym infekciám. Mikrobiologická látka pôsobí okamžite po spracovaní, používa sa počas akéhokoľvek vegetačného obdobia. "Fitosporín" inhibuje rozvoj múčnatky, hniloby koreňov a antracnózy. Droga je cenovo dostupná a ekonomická z hľadiska spotreby, je dostupná vo forme prášku, pasty alebo kvapaliny.

Ako a čo striekať ríbezle na jar od škodcov a chorôb

Pozor! Účinné pri používaní „lepidocidu“. Droga sa vyrovná so všetkými škodcami, ovplyvňuje ich reprodukčnú funkciu. „Lepidocid“ sa používa v ktoromkoľvek štádiu vývoja rastlín, nehromadí sa v pôde a neovplyvňuje chuť bobúľ.

Ľudové metódy

Tradičné metódy majú preventívny účinok. Je dôležité si uvedomiť, že ak kríky už vykazujú známky poškodenia, je zbytočné používať na liečbu alternatívne metódy. Na začiatku jari sa kríky napojia a postriekajú vriacou vodou. Obarenie pomáha rastlinám prebudiť sa a zbavuje sa aj lariev, ktoré zimujú v zimnom období v pôde. Pre dosiahnutie maximálneho účinku sa do vody pridáva jedlá sóda - 3 lyžice sa požadujú pre vedro vriacej vody. l. V budúcnosti sa roztok sódy používa na odstránenie vošiek.

Aby sa zabránilo výskytu hmyzu, záhradníci používajú cesnakovú infúziu - do 10 litrov vody sa naleje 300 g cesnaku. Zmes sa vylúhuje jeden deň, zriedi sa vodou v pomere 1: 1. Cesnak sa postriekáva rybízom v suchom počasí. Na zvýšenie účinku sa k roztoku pridá 50 g strúhaného pracieho mydla. Infúzia tabaku tiež pomáha: 400 g suchých listov sa naleje do 10 litrov vody, trvá na tom 48 hodín, zriedi sa vodou a začne sa postrek. Populárne sú aj ďalšie ľudové lieky: liečba jódom, popolom, horčicovou infúziou a odrezkom z paliny.

Ako správne vykonať jarné spracovanie ríbezlí

Ako a čo striekať ríbezle na jar od škodcov a chorôb

Letní obyvatelia vykonávajú spracovanie ríbezle na jar z chorôb a škodcov pomocou ručných postrekovačov alebo postrekovačov. Záhradníci pripravia riešenie vopred. Ak ide o chemický alebo biologický produkt, je dôležité prečítať si návod na použitie a dávkovanie. Nadbytok chemikálií bude mať nepriaznivý vplyv nielen na rastliny, ale aj na ľudské zdravie.Ak sa pripravujú ľudové lieky, dodržiava sa čas na prípravu infúzií. Nie sú vhodné na dlhodobé skladovanie, preto obyvatelia leta pred každým postupom pripravia čerstvý roztok.

Nezabudnite na bezpečnostné opatrenia, najmä pokiaľ ide o chemické rozprašovanie. Záhradníci to trávia v ochrannom obleku, pohári a respirátore. Počas spracovania je zakázané jesť alebo piť, deti alebo zvieratá by nemali byť blízko. Ak sa liečba dostane do kontaktu s kožou, očami alebo ústami, odporúča sa vyhľadať lekársku pomoc. Tehotné alebo dojčiace ženy nemôžu byť spracované. Chemikálie skladujte dobre uzavreté a mimo dosahu detí.

Existujú nejaké nuansy v spracovaní čierneho, červeného a bieleho ríbezle

Niektorí škodcovia uprednostňujú určitý druh ríbezlí. Napríklad zlaté rybky sa najčastejšie objavujú na čiernej a červy červenej. Gall vošky sú častejšie vidieť na bielej a červenej, rovnako ako na pilou, ktoré nemajú radi husté lístie čiernych ríbezlí. Obličkový roztoč je častým návštevníkom čiernych bobúľ. Inak nie sú žiadne rozdiely v spracovaní.

záver

Spracovanie ríbezlí na jar od škodcov a chorôb je jednoduchý proces; hlavná vec je mať na pamäti niekoľko funkcií. Pred postrekom sa kríky orežú, odstránia sa staré a suché výhonky a poskytne sa priestor na vývoj nových ovocných konárov. Spracovanie sa uskutočňuje ľudovými, biologickými a chemickými prostriedkami. Tabakové a popolové roztoky zabraňujú výskytu škodcov. Fitosporín chráni pred hubovými a vírusovými chorobami. Chemikálie ako „HOM“ alebo „Topaz“ sú určené na komplexnú liečbu väčšiny chorôb.

Na spracovanie si letný obyvatelia vyberajú suchý a pokojný deň. Nezabudnite na bezpečnostné opatrenia: počas liečby drogami používajte zásteru alebo ochranný odev, rukavice, okuliare a respirátor.

Pridať komentár

záhradné

kvety