Ako, kedy a ako nakŕmiť maliny na jar pre dobrú úrodu

Ak chcete pestovať dobrú úrodu malín, je dôležité dodržiavať poľnohospodárske postupy a pravidlá starostlivosti: zalévať kríky, uvoľňovať pôdu, odrezávať výhonky. Záhradníci nezabudnú ani na jarné kŕmenie. Pozrime sa podrobne na to, ako nakŕmiť maliny na jar a čo je potrebné.

Ciele jarného kŕmenia malín

Ako, kedy a ako nakŕmiť maliny na jar pre dobrú úrodu

S príchodom jari sa maliny prebudia - rast mladých výhonkov sa aktivuje koreňový systém... Po zime, rastlina je oslabená, a dať jej silu pre rozvoj, záhradníci zabezpečiť jarné kŕmenie. Zavádzajú organické a minerálne hnojivá, ktoré posilňujú imunitu malín.

Ďalším účelom jarného kŕmenia je ochrana pred chorobami a škodcami. Aby sa zabránilo vzhľadu maliny, mory, vošiek, záhradníci, striekajú kríky bobúľ ochrannou chemickou, biologickou a ľudovou liečbou.

Kedy sa kŕmiť na jar

Ako, kedy a ako nakŕmiť maliny na jar pre dobrú úrodu

Kedy kŕmiť záhradné maliny? Odporúča sa to urobiť po roztopení všetkého snehu. Načasovanie vrchného obliekania závisí od regiónu. Na juhu krajiny je to približne v polovici apríla, v strednom pruhu av severných oblastiach - začiatkom mája.

Najlepší čas na kŕmenie je po daždi. Vlhkosť slúži ako vodič živín; čím viac to bude, tým lepšie sa vstrebávajú vitamíny a minerály. Ak je prameň suchý, kríky sa pred oplodnením hojne zaliajú teplou vodou. Odporúča sa to urobiť ráno alebo večer, keď nie je slnko.

Ak pestujú sa maliny na málo úrodných pôdach sa na jar hnojivá aplikujú dvakrát: v apríli a dva týždne po prvom kŕmení. Na úrodnej pôde sú obmedzené na jeden vrchný dressing. Osvedčená metóda pomáha určiť pripravenosť zeme: palica je zaseknutá do zeme. Ak vstúpi bez problémov a stojí rovno, zem sa roztopila. Ak nie, odporúča sa počkať ďalšie 2-3 dni a postup zopakovať.

Ako kŕmiť maliny na jar

Na jar potrebujú maliny organické a minerálne hnojenie. Hlavnou vecou je správne stanovenie dávky tak, aby rastlina nedostávala prebytok vitamínov a živín. Zvážte populárne hnojivá na kŕmenie malín na jar.

Organické hnojivá

Ako, kedy a ako nakŕmiť maliny na jar pre dobrú úrodu

Na jar sa malinová rastlina hnojí kalmi alebo mulleínmi a zriedi sa vodou do tekutého stavu. Organické látky stimulujú rozvoj zelene a koreňom dávajú chýbajúce prvky. Ak nie je k dispozícii mullein, v lete obyvatelia prinášajú vtáčie trus alebo rašelinu.

Je dôležité dodržiavať dávkovanie a spôsoby aplikácie:

 • kuracie trusky sa rozpustia vo vode a do krovia sa naleje tekutina, asi 5 litrov sa strávi na jednom kríku;
 • kaša alebo kompost sa nanáša na korene, na 1 štvorcový meter. m trvá 4-6 litrov;
 • na prípravu roztoku mulleínu sa použije 10 litrov vody a 1 lopata na mullein.

Pri zavádzaní organických látok sa snažia dostať na kmeň, aby nevyvolávali popáleniny. Po ukončení postupu sa uskutoční mulčovanie, aby sa zachoval účinok hnojenia dlhšie. Maliny sú posypané troskami slamy alebo pokosenou trávou. Pri rozklade slúži mulč ako ďalšie organické krmivo.

Minerálne hnojivá

Ako, kedy a ako nakŕmiť maliny na jar pre dobrú úrodu

Minerálne hnojivá sú zodpovedné za vývoj plodov, chuť malín a ich vzhľad od nich závisí. Jarná rastlina potrebuje dusík, draslík a fosfor. Zavádzajú sa do pôdy pred prestávkou v apríli alebo máji.

Odporúča sa venovať osobitnú pozornosť dusíku.Tvorí listovú hmotu, chráni pred chorobami a škodcami, predlžuje obdobie plodov malín. Močovina (karbamid) sa používa na spracovanie, pracovný roztok sa pripravuje z 10 litrov vody a 20 g hnojiva. Kríky sa napojia na korene, potom sa zemina posype vápencom, pretože roztok oxiduje pôdu (500 g na 1 liter vody). Ak vápenec nie je po ruke, záhradníci používajú suchý drevný popol.

Priaznivo pôsobí na maliny a superfosfát - komplex dusík-fosfor. Hnojivo normalizuje metabolizmus rastlín, spomaľuje starnutie, zlepšuje chuť. Na jarné kŕmenie sa pripraví koncentrát - 350 g hnojiva sa naleje do 3 litrov vriacej vody. Po rozpustení granúl sa koncentrát zriedi vodou v pomere 1:10. Roztok sa zavádza 1-2 krát na jar, v závislosti od stavu pôdy. Pred aplikáciou vrchného obväzu sa pôda uvoľní.

Pozor! Jednoduchým a efektívnym krycím materiálom z minerálov je popol z dreva. Zlepšuje štruktúru pôdy a stimuluje kvitnutie. Pohár popola sa zriedi v 10 litroch vody, mieša sa a vylúhuje sa po dobu jedného týždňa. Jedna krivka trvá 2 až 3 litre roztoku.

Hotové nakúpené hnojivá

Ako, kedy a ako nakŕmiť maliny na jar pre dobrú úrodu

Nakúpené hnojivá sú vhodné na použitie, v lete obyvatelia nestrácajú čas miešaním rôznych prvkov, stačí kúpiť hotovú kompozíciu.

Na jarné kŕmenie použite komplex Zdraven Turbo.Je vhodný na kŕmenie koreňov a listov a je dodávaný vo vhodnej tekutej forme. Droga je oceňovaná pre svoje bohaté minerálne zloženie (dusík, fosfor, draslík, mangán, meď, zinok, kobalt) a neprítomnosť chlóru, čo znižuje imunitu malín. Na prípravu pracovného roztoku sa použije 10 l vody a 15 g látky. Za 1 štvorcový m vyžaduje 7-10 litrov. „Zdraven Turbo“ sa používa aj na obväz listov: 10 g látky sa nariedi v 10 litroch vody a postrieka sa malinami.

Populárne je tiež hotové hnojivo „Gumi-Omi“. Obsahuje dusík, fosfor, bór, meď, humáty sodné, organické látky. Granule sa rozpustia vo vode, výsledná kompozícia sa na jar 1-2 krát zalejú malinovým stromom.

Gumi-Omi a Zdraven Turbo kupujú v špecializovaných predajniach záhradnej a zeleninovej záhrady. Záhradníci používajú hotové výrobky - „Humat + 7 Jód“, „Krepysh“, „Kríky Berry“.

Ľudové recepty

Ako, kedy a ako nakŕmiť maliny na jar pre dobrú úrodu

Ľudové recepty na kŕmenie malín sú najdostupnejšie. Letní obyvatelia používajú šupky zo zemiakov: nalejte na ne vriacu vodu, nechajte ich 2-3 dni a zaliate rastliny výsledným roztokom. Je bezpečná, bezplatná a ľahko sa pripravuje. Zemiakové šupky sa používajú ako v sušenej, tak aj v hnitej forme.

Kvasinkové hnojivá pomáhajú zvyšovať odolnosť voči chorobám a rozvíjať koreňový systém. Na prípravu suchého zálievky potrebujete 10 g droždia, 100 g cukru a 10 litrov teplej vody. Roztok sa nalieva dve hodiny a zriedi sa vodou v pomere 1: 5. Malinový strom zalejte teplým dňom, najlepšie večer, aby sa pôda zahriala. Roztok sa používa ihneď po príprave, nie je vhodný na uchovávanie.

Ďalším účinným riešením receptov na ľudový liek... Pridajte 50 g cibuľovej šupky do 10 litrov vody. Trvajte na tom, 14 dní a zalejte kríky. Roztok vyživuje maliny draslíkom, chráni pred chorobami a škodcami hmyzu.

Výber top dressingu pre dobrú úrodu

Ako, kedy a ako nakŕmiť maliny na jar pre dobrú úrodu

Aby ste získali dobrú úrodu, odporúča sa hnojiť maliny komplexnými hnojivami.

Varenie si vyžaduje 10 litrov vody, 2 litre nariedeného mulleínu, krabičku močoviny. Zložky sa zmiešajú a zalejú malinami. Hnojivo doplňuje nedostatok živín a pripravuje rastlinu na kvitnutie. Takáto kompozícia sa používa aj na postrek - chráni kríky pred hmyzom. Pri varení je dôležité dbať na proporcie, inak by maliny dostali vážne popáleniny.

Ako sa kŕmiť pred kvetom

Pred kvitnutím môžu byť maliny kŕmené dusičnanom amónnym. 10 l vody vyžaduje 30 - 40 g látky. Po oplodnení sa kmeň malínových stromov kompostuje kompostom alebo humusom.

Kompost obohacuje pôdu, obsahuje draslík, humus, fosfor, železo a dusík. Je ľahké pripraviť kompostovú hmotu, preto sa zmiešajú ovocné a zeleninové šupky, hnoj, slama, seno, hobliny, drevo a listy.

Pozor! Pri pridávaní organických a minerálnych zložiek je dôležité pamätať na ich kompatibilitu. Napríklad dusičnan sodný, vápenatý a amónny nie sú kompatibilné s práškovým superfosfátom. Dusičnan vápenatý sa nezhoduje so zlúčeninami, ktoré obsahujú síru.

Ako správne kŕmiť

Pred nanášaním vrchného obväzu sa odporúča, aby sa v posteliach usporiadali veci: odstráňte a spálte odpadky, burinu, zvyšky rastlín minulého roka. krovia odrezať, odstráňte staré a suché konáre, nechajte zdravé a mladé zelené výhonky. Letní obyvatelia tiež odstraňujú výhonky a suché listy. Pred a po oplodnení sa pôda uvoľní - tento postup zlepšuje priepustnosť pôdy pre vzduch a vlhkosť.

Maliny pravidelne kontrolujú záhradníci. Ak sa na listoch objavia žlté škvrny, signalizuje to nedostatok draslíka; suché vetvy - o nedostatku dusíka alebo fosforu. Vrchný obväz sa aplikuje na vlhkú pôdu. Ak ide o koreňové hnojivo, zalejte rastlinu pod koreňom alebo do kruhu blízkeho kmeňa. Ak je list - sprej a postrek vo vzdialenosti 20-30 cm od Bush.

Ako, kedy a ako nakŕmiť maliny na jar pre dobrú úrodu

Jarné kŕmenie malín pri výsadbe

Maliny sa vysádzajú začiatkom mája. Vykopávajú zem, pridávajú hnoj alebo kompost. Na prvé kŕmenie sa používajú aj ľudové liečivá alebo popolčekové roztoky.

Po 2 až 3 týždňoch sa tiež používajú listové hnojivá: sadenice sa postriekajú ochrannými prostriedkami. Napríklad roztok amoniaku: 10 litrov vody vyžaduje 30 - 40 g hotovej látky. Roztok sa mieša, do jednej rastliny sa naleje asi 2 litre. Výrobok chráni maliny pred voškami, pilami, moľami, medveďmi. Komplexné hnojivá sa aplikujú až o 1-2 mesiace neskôr pristávacia.

záver

Než proces a hnojiť maliny na jar? Na skoré spracovanie sa vyberajú organické a ľudové liečivá: infúzia šupiek cibule alebo zemiakových šupiek, infúzia mulleínu alebo kuracieho trusu. Z neskorších minerálnych a komplexných hnojív uprednostňujú „Zdraven Turbo“, „Krepysh“, močovinu, dusičnan amónny.

Hnojivá sa nanášajú po roztopení snehu a po zahriatí teploty vzduchu na +10 ° C. Pred kŕmením sú rastliny hojne napojené - vlhkosť podporuje lepšiu absorpciu živín. Odporúča sa tiež uvoľniť pôdu a po oplodnení mulčovať kríky. Ako mulč sa používa seno, tráva, piliny, lístie.

2 komentár
 1. avatar
  Vyacheslav

  Autor je veľmi zmätený, v rôznych odsekoch navrhuje rôzne hnojivá v tej istej sezóne. Vyťahoval som informácie z rôznych článkov. V zásade sú však všetky odporúčania správne.

  • Andrey Palych
   Andrey Palych

   Ďakujeme, poďme znova skontrolovať informácie o hnojivách.

Pridať komentár

záhradné

kvety