Prečo sa na listoch ríbezlí objavujú červené škvrny a ako s nimi zaobchádzať

Výťažok z ríbezlí závisí nielen od priaznivých klimatických podmienok, ale aj od dodržiavania pravidiel poľnohospodárskej technológie a preventívnych opatrení na boj proti chorobám a škodcom. Výskyt červených škvŕn na listoch rastlín znamená, že je ovplyvnený anthracnózou z húb alebo bol napadnutý mšou žlčníkou. Keď sa nájdu prvé príznaky, je dôležité okamžite prijať vhodné opatrenia, pretože oba problémy vedú k strate úrody a zvyšujú riziko úmrtia ríbezlí.

Červené konvexné škvrny so žltým voškom na ríbezli

Čo robiť, ak sa na listoch červeného ríbezle objavia červené škvrny? Najdôležitejšie je skontrolovať rastlinu a zistiť, či je problém spôsobený antracnózou alebo voškami žlčníkovými.

príznaky

Skutočnosť, že Bush je ovplyvnený žlčovými voškami, je dokázaná tuberkulózami hnedé a červené nepravidelne tvarované. Na spodnej strane listu je malý bledozelený hmyz dlhý asi 2 mm. Larvy sú žlto-biele. Vošky sajú šťavu z listov kríka. Na hojenie rán rastlina vytvára červené výrastky.

Prečo sa na listoch ríbezlí objavujú červené škvrny a ako s nimi zaobchádzať

Najčastejšie sa škodca usadzuje na červenom a bielom ríbezli., pretože ich listy sú jemnejšie, je ľahšie prepichnúť ich. Hmyz je vzácny na čiernych a zlatých druhoch.

Na zimu voška kladie čierne vajcia, ktoré zostávajú na konáre rastlín.... S nástupom jari sa larvy vyliahnu a nasávajú šťavu z listov. Po rozptýlení po celom okrese dávajú od 6 do 7 nových generácií. Hmyz žije na ríbezli až do polovice júla. Hneď ako sa listy zrastú, presunú sa do oregana, levandule alebo šalvie. Ak neprijmete opatrenia na boj proti žlčovým muškám, výnos sa zníži, ker je chorý a môže úplne zomrieť.

Ako spracovať na jar

Ak sa na listoch ríbezlí objavia červené konvexné škvrny, aké prostriedky boja treba použiť? Na odstránenie vošiek sa odporúča používať ľudové metódy v ranom štádiu.... Ak nefungujú, používajú sa chemikálie.

Na jar veľa záhradkárov obariť rastlinu nespálenými púčikmi vriacou vodou... Voda sa preto povarí a nechá sa vychladnúť na +70 ° C. Potom naplňte nádobu sprejom a spracujte puzdrá.

Efektívne rozprašovanie ríbezlí roztokom jódu (1 kvapka do 1 litra vody). Rastlina sa pri izbovej teplote spracuje kvapalinou.

Roztok mydla na umývanie pomáha zbaviť sa vošiek... Použite pol kusy na 10 litrov vody. Natiera sa na jemnom strúhadle a rozpustí sa. Celý krík sa postrieka produktom.

Zaobchádzať s voškami urobia rôzne infúzie, ktorými sa ošetrená rastlina ošetrí:

  1. 3 kg surovej lastovičky alebo 1 kg suchej lastovičky sa nalejú do 10 litrov vody, trvajúc jeden deň, filtrujú sa.
  2. 300 g tabakového prachu sa naleje do 10 litrov vriacej vody a nechá sa variť 3 dni. Produkt sa filtruje, pridá sa 100 g mydlového roztoku (je vyrobený z bielizne alebo dechtového mydla).
  3. 25 g horčice nalejte 1 liter vriacej vody, nechajte 2 dni. Pridajte vodu do 10 l, pridajte 100 g mydlového roztoku.
  4. Do 10 litrov vody sa naleje 5 litrov nasekaných kvetov nechtíka. Vydrží 22 dní. Prefiltruje sa a pridá sa 100 g mydlového roztoku.

Prečo sa na listoch ríbezlí objavujú červené škvrny a ako s nimi zaobchádzať

Efektívne fumigujúci ríbezle s dymom... Dostane sa na ťažko dostupné miesta, kde pri striekaní neprenikajú infúzie. Na tento účel sa používa spálená guma. Tento postup sa vykonáva iba pred prestávkou.Keď listy kvitnú, odrežte vrcholy výhonkov ovplyvnených voškami, opakujte to dvakrát po 10 dňoch.

Referenčné! Chemické prostriedky na spracovanie sa používajú iba v extrémnych prípadoch: s rozsiahlou léziou a úplne zníženým stavom rastliny.

Ak listy kríka začnú napučať voškami, použijú sa biologické prípravky, ktoré sú pre človeka bezpečné, vytvorené na základe húb, vírusov a baktérií spór ("Aktofit", "Avertin", "Bitoxibacillin"). Chemické prípravky sú účinné proti hmyzu: "Aktelik", "Vofatox", "Proteus", "Calypso". Pretože sa v tkanivách rastlín zadržiavajú toxické látky, pred tým, ako sa objavia púčiky a po zbere, sa v rybíkoch ošetria insekticídy. Pri používaní chemikálií je dôležité dodržiavať bezpečnostné opatrenia a prísne dodržiavať pokyny.

Na listoch s vypuklou antraknózou

Príznaky a liečba škvrnitých hrbolčekov na listoch s antracózou majú svoje vlastné vlastnosti.... Všetky druhy kultúry sú náchylné na plesňové ochorenia. Príčinok antracnózy je schopný prežiť zimu pod kríkmi. Infekciu šíria rôzne druhy hmyzu. Vlhkosť prispieva k zvýšeniu rastu patogénnych mikroorganizmov, a preto sú rybie ochorenie najčastejšie postihnuté počas obdobia dažďov.

príznaky

Plesňové ochorenie sa vyskytuje na listoch kríka. Najskôr sa na hornej strane listu tvoria malé hnedé škvrny. s hnedou hranou a tmavým tuberkom v strede. Potom rastú a zlúčia sa. Postihuje sa celý list, ktorý bráni pohybu výživných štiav. Predčasne vysychá a odpadáva.

Referenčné! Kríky červeného ríbezle prežijú túto chorobu horšie ako ostatné. Sú postihnutí stopkami, stopkami a bobuľami.

Padlé listy chorých sú zdrojom infekcie v máji a júni... Neskôr sa vytvoria konidiospory, ktoré šíria infekciu v júli a auguste. Ročné poškodenie kríkov antracózou vedie k smrti vetiev a celej rastliny.

Hlavný príčiny šírenia spór plesňovej choroby:

  • Prečo sa na listoch ríbezlí objavujú červené škvrny a ako s nimi zaobchádzaťnedostatok draslíka a fosforu;
  • silné zahusťovanie puzdra;
  • nedostatočné osvetlenie;
  • vysoká vlhkosť a teplota;
  • veterné počasie;
  • zvyšky postihnutých častí rastliny.

Po objavení sa prvých príznakov choroby je dôležité odstrániť poškodené časti rastliny. a dezinfikujte ju. Keď listy spadnú, vykoná sa druhá dezinfekcia.

Ako bojovať

Akonáhle začnú listy kríka zčervenať, ošetrenie sa začne okamžite, aby sa zachovala plodina a samotná rastlina... Na túto chorobu sa používajú rôzne chemikálie. Fungicídy interferujú s biochemickými reakciami, ktoré sa vyskytujú v bunkách húb. Tí sa prestanú množiť a zomierajú. Na boj proti tejto chorobe použite „Previkur“, „Kuproksat“, „Ridomil“, „Fundazol“, „Acrobat MC“. Pred ich použitím je dôležité dôkladne si preštudovať pokyny, pretože všetky lieky sa líšia triedou nebezpečnosti a spôsobom vystavenia rastlín.

Podobne ako vo vode vo vode sa na boj proti antracóze používa roztok mydla na pranie.... Na tento účel rozdrvte polovicu tyčinky na jemnom strúhadle, nalejte 10 litrov vody a miešajte, kým sa úplne nerozpustí. Výsledná kvapalina sa postrieka dotknutým rybízom.

Kým sa listy neobjavia, je Bush ošetrený 1% roztokom síranu meďnatého. Pred kvitnutím sa používa „Topsin-M“. Keď sa vaječníky začnú objavovať, kultúra sa živí popolom. Na vytvorenie stabilnej imunity v rastline sa používajú komplexné hnojivá obsahujúce dusík a kyselinu boritú.

Po zbere sa krík ošetrí Bordeauxovou tekutinou... Na prípravu 1% roztoku sa vezme 100 g síranu meďnatého a 150 g vápna. Rozpustia sa osobitne v 1 litri horúcej vody. Každý roztok sa doplní na objem 5 litrov pridaním studenej vody. Vápenné mlieko sa filtruje cez hustú gázu a potom sa do neho naleje roztok síranu meďnatého v tenkom prúde, často za stáleho miešania.

Dôležité! Kvapalina Bordeaux sa neuchováva dlhšie ako jeden deň, preto sa používa ihneď po príprave.

Na jeseň sa zozbierané listy spália z napadnutej rastliny a spália sazabíjať plesňové spóry. Pôda je vykopaná a Bush je postriekaný fungicídmi, napríklad „Nitrofen“.

Opatrenia na prevenciu chorôb

Pre zníženie pravdepodobnosti chorôb, v dôsledku ktorých listy sčervenajú a opuchnú, pomáhajú preventívne opatrenia. takže, na výsadbu vyberte odrodyodolný proti antracnóze (napríklad Victoria, Dutch red, Firstborn).

Miesto na webe by nemalo byť uzavreté pred priamym slnečným žiarením. Jeho zatopenie pramenitou vodou je nežiaduce. Je dôležité prerezávať rastlinu včas, tak hygienicky, ako aj proti starnutiu... Osobitná pozornosť sa venuje napájaniu a kŕmeniu kríkov, ktoré musia obsahovať dostatočné množstvo fosforu a draslíka.

Na jeseň

Po zbere Keď listy ríbezlí začnú získavať načervenalý odtieň, začnú jesennú prevenciupripraviť krík na prezimovanie a zabrániť opätovnému zamoreniu. Najskôr sa zhromaždené listy spália a spália.

Zem je vykopaná švy klopou tak, aby škodcovia, ich larvy a patogénne mikroorganizmy uhynuli. Hĺbkové vykopávanie sa uskutočňuje do 20 cm, aby sa výsledok konsolidoval, pôda sa ošetrí fungicídmi. Keď nastane pretrvávajúce chladné počasie, hnoj sa hnojí.

Prečo sa na listoch ríbezlí objavujú červené škvrny a ako s nimi zaobchádzať

Vyrábajte hygienické a proti starnutiu prerezávanieodrezávanie suchých a starých vetiev, výhonkov s trhlinami a lišajníkov s nožnicami. Všetky sekcie sú ošetrené záhradným ihriskom, aby sa zabránilo ukladaniu vajec voškami. Pri správnom orezaní to povedie k zvýšeniu úrody, po daždi alebo zalievaní rastlina rýchlejšie vyschne a spory, ktoré na ňu padnú, nedozrejú.

Na jar

Po roztopení snehu okolo kríkov hrabať všetok odpad a spáliť ho... Odstránenie organických zvyškov pomáha zbaviť sa spór plesňových chorôb a škodlivého hmyzu. Okolo rybízu sa pôda uvoľní, aby sa zvýšil prístup kyslíka ku koreňom a aby sa zaistila primeraná výživa pre rastlinu. To zvyšuje odolnosť kríka voči rôznym škodcom. Pôda sa spracuje roztokom síranu meďnatého.

Ak sa sneh roztopil a nie je dostatok zrážok, je dôležité nezabudnúť na zalievanie rastliny.... Vyrába sa raz týždenne, pričom do každej kríky nalieva 3-4 vedrá vody.

Na jar, predtým, ako púčiky napučia, vyhnúť sa infekčná infekcia útoky chorôb a škodcov, sú puzdrá rozprašované. Obarenie rastlín horúcou vodou sa považuje za jednoduchú a účinnú metódu. Tento postup sa zbaví vošiekových lariev a spór húb. Chemické ošetrenie sa vykonáva po objavení sa listov, ale pred tvorbou kvetov.

Ďalšie tipy na starostlivosť

pred výsadba ríbezlí starostlivo vyberajte odrodu rastlín, študovať ich silné a slabé stránky, odolnosť a citlivosť na konkrétne choroby.

Kríky nemôžete zasadiť blízko seba: budú vytvárať odtieň a rýchlo prenášať infekcie. Ak je rastlina pôvodne vysadená vo vlhkej nížine alebo tieni, na jeseň sa prenesie na otvorené priestranstvo. Kríky je potrebné pravidelne riediť.

Na odstránenie vošiek sa v blízkosti vysádzajú cesnak, cibuľa, nechtík, harmanček a nechtík lekársky.: hmyz netoleruje silný zápach. Okrem ríbezlí, na ktoré sa môžu vošky pohybovať, by nemali byť žiadne bylinky, najmä žihľavy a rastliny čeľade Lamiaceae (šalvia, oregáno, mäta, medovka, tymián atď.).

Priťahovať hmyz, ktorý sa živí voškami (včely, lienky, čipky), lúčne trávy sa vysievajú v blízkosti kríkov. Zároveň by nemali byť v blízkosti rybízu mravce, pretože práve mravce prenášajú alebo skôr chovajú vošky.

záver

Gall vošky a anthracnosa patria medzi najbežnejšie príčiny červených škvŕn na listoch ríbezlí.Keď sa objavia prvé príznaky, je dôležité okamžite pristúpiť k ošetreniu kríka, aby sa zachránila plodina a samotná rastlina. Existuje veľa ľudových liekov a chemikálií na to.

Aby sa predišlo výskytu chorôb, je dôležité, aby sa preventívne opatrenia vykonávali včas a aby sa ker správne ošetril.

Pridať komentár

záhradné

kvety