Čo je sejačka kukurice: ako to funguje, prehľad najlepších modelov a ako ju sami vytvoriť

Kukurica vyžaduje rovnomerné umiestnenie semien v rade, takže každá rastlina má rovnaké podmienky klíčenia. Na efektívnejšie siatie sa používajú sejacie stroje. Na trhu existuje veľa modelov vybavenia s rôznymi doplnkami. To vám umožní prispôsobiť stroj potrebám každej farmy. Zvážte, aký druh semenáčikov kukurice je a ako ich vyrobiť sami.

Čo je sejačka kukurice

Sadzač kukurice je zariadenie, ktoré zasieva semená do pôdy. Pred tým, ako sa objavili, sa to uskutočnilo ručne: zrná boli rozptýlené po poli a snažili sa vyplniť prázdne priestory. Ručné siatie však nie je možné. Na tento účel sa používa špeciálna technika - mechanické sejačky.

Ako vyzerá

Čo je sejačka kukurice: ako to funguje, prehľad najlepších modelov a ako ju sami vytvoriť

Štruktúra sejačky na kukuricu pozostáva z týchto častí:

 • rám namontovaný na kolesách;
 • rezy so semenami;
 • skladovanie semien;
 • dávkovacie zariadenia.

V závislosti od počtu sekcií v sejacích modeloch sa určuje výsadbový riadok. Na jeho úpravu stačí odstrániť alebo pridať bubny do rámu. Na tom závisí technológia pestovania rôznych druhov kukurice.

Referenčné! Pri technológii krížového výsevu, keď sa sejačka pohybuje pozdĺž a potom šikmo alebo cez pole, sa sekcie odstránia z rámu.

Všetky sejačky kukurice sú 3 typov:

 • univerzálny - používajú semená rôznych plodín, ale hnojivá sa nepoužívajú;
 • kombinované - zavádzajú semená do pôdy spolu s hnojivami;
 • špeciálne - použite iba 1 druh osiva.

Všetky zariadenia pozostávajú z nasledujúcich oddelení:

 • kompartmenty pre semená (zvyčajne 1-2);
 • zatváracie mechanizmy;
 • otvárač, pomocou ktorého sa v zemi vytvárajú drážky s rovnakou hĺbkou;
 • Sejacie zariadenie, ktoré rovnomerne privádza semená do špeciálnych skúmaviek na osivo.

Princíp činnosti

Každý sejačka má podobný princíp činnosti:

 1. Semená sa plnia do stroja.
 2. Sú umiestnené do pôdy v požadovanej hĺbke av rovnakej vzdialenosti od seba.
 3. Zblízka pomocou špeciálneho mechanizmu.

Pneumatický mechanizmus sa používa na drvenie a odstránenie hrčiek. Aby bolo možné použiť sejačku v problémovom poli, zvyšky plodín sa rezajú špeciálnymi diskami. Potom sa klzný otvárač bez problémov dostane na zem.

Je to zaujímavé:

Čo je pestovateľ cesnaku

Technológia výsadby zemiakov s traktorom na prechádzku

Odrody sejačiek a ich zariadenia

Druhy zariadení sa líšia veľkosťou, prevedením a metódami výsevu. Ak sú veľké sejacie stroje vhodné pre veľké farmy, potom v záhrade postačuje závesné zariadenie pre traktor s prívesom.

Čo je sejačka kukurice: ako to funguje, prehľad najlepších modelov a ako ju sami vytvoriť

Ťahané / namontované

Ťahané a nesené sejačky sa delia podľa spôsobu pripevnenia k zariadeniu. Prvá z nich vyžaduje na prevádzku menej efektívne stroje. Napríklad traktor s objemom 45 - 60 litrov. z. alebo očkovacie zariadenia Kinze 3000, MT-8, YP-1630F, ktoré majú kapacitu 80 litrov. z. Sú agregované s osemradovým sejačom 130 HP YP-825. z.

Prídavné zariadenia sa používajú na prácu s produktívnymi strojmi, ktoré nie sú nižšie ako druhá trieda, a s traktormi s vysokým výkonom (250 - 320 k a 200 - 220 k).

Mechanické / pneumatické

Čo je sejačka kukurice: ako to funguje, prehľad najlepších modelov a ako ju sami vytvoriťVýsev kukurice sa vykonáva bodkovaným spôsobom. V tomto prípade majú sejačky pneumatické alebo mechanické mechanizmy.

Mechanické sejačky sa postupne stávajú zastaranými a miznú, v mnohých krajinách už boli vyradené z výroby. Ak chcete zmeniť typy semien, musíte úplne rozobrať pracovný panel a znova nastaviť, upraviť rozstup riadkov. Na takýto postup jednoducho nie je dosť času.

Pneumatické sejačky na kukuricu majú pokročilejší dizajn, ktorý zahŕňa:

 • odstraňovač hrudiek;
 • stroj na plnenie brázdy;
 • tesniace koleso;
 • klinový hriadeľ;
 • otvárač na bežec.

Jeho produktivita práce je oveľa vyššia s minimálnymi časovými investíciami. Hnojivá sa aplikujú spolu so semenami. Medzi významné nevýhody patrí:

 • vysoká cena sejačky;
 • nedostatočne účinná práca na problémovej pôde;
 • nemožnosť použitia v poliach, kde je v zemi veľa koreňov.

Manuálne / pre pojazdné traktory / pre stavebné zariadenia

Čo je sejačka kukurice: ako to funguje, prehľad najlepších modelov a ako ju sami vytvoriť

Ručné zariadenia niektoré z najpopulárnejších na siatie kukurice v malých oblastiach. Používa sa na stredných a malých farmách. Vyznačujú sa vysokou produktivitou: 0,5 hektára sa vyseje za jeden deň, ak je pôda pripravená. Pracujú pomocou výsevného disku alebo taniera na spodku nádrže na osivo.

Sejačky pre samochodný traktor umožňujú siatie v rovnomerných krokoch v každom riadku. Na ich použitie sa otvory vyrábajú vopred vo zvolenej vzdialenosti. Zariadenia sa používajú iba na sypkých a mäkkých pôdach. Nepoužívajte na hlinené a ťažké pôdy. Jednoduchý dizajn má príliš veľkú hmotnosť a rozmery.

Sejačky pre stavebné stroje sú multifunkčné. S ich pomocou sa vyseje naraz niekoľko druhov kukurice, pričom sa súčasne zachytí maximálny počet riadkov, semená sa rozdelia na vyznačené diery, oplodnia sa a pokryjú sa zeminou. Takéto zariadenie má veľké rozmery a hmotnosť, používa sa iba na traktoroch a iných strojoch s objemom 45 až 320 litrov. z.

Prečítajte si tiež:

Lahodná a sladká kukurica "Bonduelle"

Najlepšie odrody kukuričných semien "Pioneer"

Charakteristiky a opis kukurice Krasnodar 291 AMV

Populárne značky

Pozrime sa na hlavné charakteristiky známych modelov sejačiek kukurice.

Gaspardo

Čo je sejačka kukurice: ako to funguje, prehľad najlepších modelov a ako ju sami vytvoriť

Taliansky stroj sa vyznačuje pôvodným umiestnením semien do pôdy... Zariadenie má prepínač s dvojitým zrnom s prispôsobením na osivo výsevných semien, ktoré má nepravidelný tvar alebo veľkosť. Hĺbka výsevu sa nastavuje mechanicky pomocou špeciálnej rukoväte. Semená sa lisujú do pôdy v kruhu z nehrdzavejúcej ocele. Toto riešenie zabezpečuje rovnomerný rast obilnín.

Zaujímavé! Model má nastavený výsadbový modul pre rôzne druhy plodín a pôdy. Prevodovka reduktora umožňuje ľahkú a rýchlu inštaláciu.

MT-8 má systém na siatie hnojiva so schopnosťou dávkovať od 50 do 700 kg / ha.

Cena modelu je 450 - 1400 tisíc rubľov. Podľa recenzií je to jedna z najpopulárnejších značiek medzi ich vlastnými druhmi. Jediný so špeciálnymi sejacími senzormi sa prakticky nerozbije. Náhradné diely sa predávajú za nízke ceny.

Amazone

Čo je sejačka kukurice: ako to funguje, prehľad najlepších modelov a ako ju sami vytvoriť

Nemecký výrobca má dva modely sejacích strojov na kukuricu: ED a EDX. Druhá je určená na pestovanie vo veľkých oblastiach, kde je čas veľmi dôležitý. Pracovná rýchlosť vozidla je 15 km / h.

Modely ED sú k dispozícii so 4, 6, 8 alebo 12 radmi semien. Umiestnenie semien do pôdy je založené na princípe nasávania vzduchu. Vákuum vtiahne zrná do dier a vloží ich do zeme. Sejačky sú vybavené centrálnym sejacím strojom. Prevodovka má 36 krokov - v závislosti od použitých diskov sa získajú intervaly od 2 do 53,8 cm.

Cena tohto zariadenia je 2,5 - 10 miliónov rubľov. Podľa recenzií farmárov je značka považovaná za jednu z najspoľahlivejších. Neexistujú prakticky žiadne negatívne aspekty, okrem vysokej ceny.

„Červená hviezda“

Čo je sejačka kukurice: ako to funguje, prehľad najlepších modelov a ako ju sami vytvoriť

Ukrajinská rastlina „Krasnaya Zvezda“ vyrába model na siatie kukurice SUPN-8, ktorý hnojivá umiestňuje do špeciálnej brázdy, posypáva ich a vytvára vysoko presný výsev semien kukurice, čím sa vytvárajú optimálne podmienky pre ich rast. Produktivita sejacieho stroja je 3,36–3,9 ha / h pri prietokovej rýchlosti 2 až 16 kg / ha.

Náklady - 295 - 599 tisíc rubľov. Pozitívne je, že zaznamenávajú pomerne nízku cenu a lacné náhradné diely. Medzi mínusy patria časté poruchy.

"Lidselmash"

Bieloruský výrobca vyrába model SPCh-6 s presným výsevom osiva a využitím pre riadkové plodiny. Rovnako ako SUPN-8 vám umožňuje umiestňovať hnojivá do brázd. Maximálny počet radov je 6 (s objemom 20–30 litrov, prietokom 3–7 ks / ma šírkou brázdy 45–70 cm).

Cena - od 260 tisíc rubľov. Z výhod poľnohospodári zaznamenávajú relatívne nízku cenu a dostupnosť dopravného zariadenia. Nevýhodou je neschopnosť používať hnojivá počas sejby, „nechuť“ zariadenia voči vlhkému počasiu a schopnosť pracovať iba na ideálne pripravenej pôde.

Čo je sejačka kukurice: ako to funguje, prehľad najlepších modelov a ako ju sami vytvoriť

John deere

Americká spoločnosť vyrába model 7000, ktorý pracuje na mechanickom princípe. Sejačka má hmotnosť 3,85 t .. Jednotka má 8 radovú štruktúru so skladovacím objemom 56 litrov. Cena - od 1,5 milióna rubľov.

Na sejačkách John Deere na internete prakticky neexistujú žiadne negatívne recenzie. Väčšina majiteľov tohto modelu na to nemá žiadne sťažnosti, upozorňujú však na vysokú cenu a skutočnosť, že v daždivom počasí sa zariadenie upcháva priliehajúcou vlhkou zemou.

Ako vyrobiť kukuričný sejací stroj na mieru

Sejací stroj pre domácich majstrov je ľahko použiteľné zariadenie. Výber materiálov pre zariadenie úplne závisí od dizajnérskeho letu predstavivosti, aj keď existujú základné princípy.

Čo je sejačka kukurice: ako to funguje, prehľad najlepších modelov a ako ju sami vytvoriť

Čo sa používa na vytvorenie štruktúry

Ak chcete urobiť sejačku vlastnými rukami, je dôležité poznať jej dizajn. Budete potrebovať:

 • oceľové plechy s hrúbkou 2,5 mm a veľkosťou asi 1 m2;
 • zámky, nábytkové závesy a sklenené kryty;
 • otvárač;
 • pozinkovaná oceľová skriňa (nádoba na osivo)
 • Skrutky M6 a skrutky M5;
 • 1 - 2 kolesá;
 • kefa.

Čo je sejačka kukurice: ako to funguje, prehľad najlepších modelov a ako ju sami vytvoriť

Sadzacie komponenty a pokyny krok za krokom

Pre domáce sejačky budete potrebovať:

 • násypka, do ktorej sú semená naložené;
 • jedno alebo viac kolies na pohyb sejačky;
 • puzdrá na obilie;
 • rám na upevnenie ovládacích zariadení a kolies;
 • slepé vyvŕtané diery pozdĺž okrajov puzdra na osivo, cez ktoré prebieha plnenie.

Pokyny na vytvorenie:

 1. Do sejacieho hriadeľa vyvŕtajte 3 rady otvorov s rôznymi priemermi, aby zodpovedali typu osiva.
 2. Zoberte nádobu na semeno a upravte rám podľa jeho rozmerov.
 3. Sejací hriadeľ vložte do otvorov 28,05 mm vyvŕtaných po stranách zdola.
 4. Nádobu na zrno zaskrutkujte a na ňu pripevnite kefu, aby ste nastavili hustotu osiva.
 5. Upravte správnu konfiguráciu zrezaného lichobežníkového kontajnera pomocou požadovaných otvorov.
 6. Pripevnite veko k hornej časti nádrže nábytkovým závesom a špeciálnou západkou.

Prečítajte si tiež:

Obsah kalórií kukurice a vlastnosti jej zloženia

Farebná kukurica - realita alebo photoshop

Exotická zelenina s úžasným vzhľadom - čierna kukurica

záver

Presné sejačky pre kukuricu stoja veľa: pre súkromných obchodníkov je ľahšie si stroj prenajať alebo kúpiť spolu so susedmi. Pri výbere konkrétneho modelu venujte pozornosť zariadeniu, ktoré je vhodné pre danú zeminu.

Neodporúča sa šetriť na niektorých prvkoch zariadenia: napríklad schopnosť oplodniť pôdu alebo hektár meter - táto možnosť je obzvlášť dôležitá, ak sa chystáte otvoriť podnik, aby poskytol nové sejačky na použitie.

Pridať komentár

záhradné

kvety