Jesť kukuricu na dnu: je možné alebo nie, ako ju jesť, aby sa nepoškodilo vaše zdravie

názory o výhodách a nebezpečenstvách kukurice s dnou nejednoznačné. Na jednej strane obsahuje širokú škálu užitočných vitamínov, mikro- a makroprvkov, ktoré zabezpečujú dobre koordinovanú prácu vnútorných orgánov a systémov. Okrem toho pôsobí ako antioxidant, aktivuje metabolické procesy, ktoré sú dôležité pri dne.

Na druhej strane kukurica často spôsobuje nežiaduce následky na tráviaci a kardiovaskulárny systém, zhoršuje celkové zdravie pacienta. V tomto článku zvážime, či je možné použiť kukuricu na dnu, ako aj zistiť jej poškodenie a prínosy pre telo.

Čo je dna

Dna je reumatické ochorenie spôsobené ukladaním solí kyseliny močovej, najskôr v kĺboch, potom v obličkách. Vyvíja sa na pozadí narušenia purínového metabolizmu. Výsledkom je, že kryštály kyseliny močovej a jej derivátov vytvárajú fokálne akumulácie v tkanivách vo forme ložísk s rozvojom zápalového procesu.

Jesť kukuricu na dnu: je možné alebo nie, ako ju jesť, aby sa nepoškodilo vaše zdravie

V centre nástupu choroby je genetická predispozícia považovaná za rizikové faktory - obezita, vysoký krvný tlak, zvýšená spotreba živočíšnych bielkovín a alkoholických nápojov, neaktívny životný štýl. Dna je vedľajší účinok liekovej terapie diuretikami alebo sa vyvíja v dôsledku ochorenia obličiek, krvi.

Ochorenie začína akútnou periodickou bolesťou v postihnutej oblasti, častejšie je to metatarsofalangálny kĺb prvého prsta. Menej často choroba postihuje koleno, lakte, členkové kĺby, ruky. Bolesť je náhla, akútna, objavuje sa spontánne v noci alebo pod vplyvom nepriaznivých faktorov (trauma, podchladenie, príjem tukových potravín).

Vizuálne je koža na lézi edematózna, opuchnutá, červená alebo purpurová, miestna teplota sa udržuje na 37,1 - 38 stupňov. Pohyb je ťažký a sprevádzaný drvením, je cítiť tuhosť. V dňoch 3-10 sa príznaky ustupujú, nový útok sa môže opakovať o niekoľko mesiacov, dokonca aj rokov, ale v priebehu času sa intervaly medzi dnavými útokmi skracujú a skracujú.

Základom konzervatívnej terapie sú lieky, ktoré inhibujú produkciu kyseliny močovej, NSAID, glukokortikosteroidy a vitamíny B. Pomôže to spomalenie priebehu dny diéta. Úpravou diéty sa normalizuje hladina kyseliny močovej, zlepšuje sa celkový zdravotný stav a znižuje sa počet záchvatov.

Obmedzenia dny

V akútnom období sa pacientom odporúča úplne vylúčiť z jedla mäsové a rybie vývary, droby (obličky, pečeň, mozog, pľúca), živočíšne mäso, mastné ryby, alkohol, soľ.

Obmedzenie sa uplatňuje na čokoládu, huby, fazuľa, špenát, reďkovky, sladené nápoje, karfiol, baklažán. Dajte pozor, aby ste zjedli vajcia, červené mäso, chudé ryby.

referencie... Najlepšou prevenciou dny je vitamín C. Denný príjem vitamínu C spravidla od 1 do 1,5 g za deň znižuje riziko vzniku dny o 35%.

Je možné jesť kukuricu na dnu

Výživa pre dnu zahŕňa použitie mliečnych výrobkov, potravín rastlinného pôvodu. Zoznam povolených potravín zahŕňa aj kukuricu.Vďaka veľkému počtu liečivých a užitočných zložiek v kompozícii, ako aj vynikajúcej chuti, sa široko používa v alternatívnej medicíne, každodennom živote a varení.

Jeho hlavnou výhodou pre dnu je normalizácia metabolických procesov. Okrem toho zlepšuje vstrebávanie bielkovín a uhľohydrátov v tele, má choleretický a diuretický účinok. Jesť surovú, varenú alebo konzervovanú kukuricu je povolené.

Ale jesť kukuričné ​​vločky a pražená kukurica je žiaduce obmedziť, pretože tieto produkty majú vysoký obsah soli a cukru. Prerušujú metabolické procesy, čím zhoršujú priebeh choroby a vytvárajú predpoklady na jej zhoršenie.

referencie... Čerstvosť cereálie sa určuje podľa jej vzhľadu a hmotnosti: čerstvý ucho by malo byť ťažké, bez suchých a plesnivých škvŕn a štetca od bielej po svetlo hnedú.

Jesť kukuricu na dnu: je možné alebo nie, ako ju jesť, aby sa nepoškodilo vaše zdravie

Body za a proti

Kukurica, ak sa uvarí a spotrebuje správne, má pozitívny vplyv na kĺby a periartikulárne tkanivá. Účinok však závisí od charakteristík organizmu, funkčnosti orgánov tráviaceho systému, sprievodných chorôb, ako aj od formy a množstva použitého organizmu.

Ľudia, ktorí sa domnievajú, že kukurica je prospešná pre dnu, sa riadia nasledujúcimi skutočnosťami:

 • kyselina nikotínová normalizuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, aktivuje metabolické procesy;
 • vitamín B2 sa podieľa na výrobe ďalších vitamínov a aminokyselín potrebných na udržanie normálnej funkcie tela;
 • kyselina pantenolová eliminuje hormonálnu nerovnováhu, zvyšuje ochranné funkcie imunitného systému;
 • vitamín B1 má tonizujúci účinok, zabezpečuje koordinovanú prácu všetkých systémov;
 • tokoferol chráni bunky tela pred vonkajšími a vnútornými toxickými účinkami;
 • kyselina askorbová je nevyhnutná pre rast a opravu tkanivových buniek, posilňuje imunitný systém, odoláva infekciám, podporuje vstrebávanie železa, urýchľuje regeneráciu;
 • draslík a sodík normalizujú metabolizmus voda-soľ;
 • vápnik posilňuje kostné tkanivo.

Kukurica je jediný produkt, ktorý obsahuje zlato. Kov v malom množstve inhibuje progresiu degeneratívnych-dystrofických procesov v tele, potláča zápal a zabraňuje tvorbe rakovinových buniek.

Kukurica, rovnako ako akýkoľvek iný produkt, má negatívne stránky a môže mať nepriaznivý vplyv na organizmus. Zvážte, prečo je vhodné vzdať sa kukurice na dnu:

 • cereálie obsahujú nielen omega-3 mastné kyseliny zodpovedné za tvorbu protizápalových hormónov, ale tiež omega-6, ktoré pôsobia ako druh zápalových mediátorov. Keď omega-6 presiahne počet omega-3, vznikne zápalový proces, ktorý vedie k chorobám;
 • celulózové vlákna sa takmer nestrávia a vo veľkých množstvách môžu spôsobiť podráždenie a poškodenie črevných stien, ťažkosti v žalúdku, nežiaduce reakcie, ako je nadúvanie, nadúvanie;
 • na ochranu kukurice pred škodcami a zvýšenie odolnosti voči nepriaznivým poveternostným podmienkam sa rastlina ošetruje chemickými látkami. Pri systematickom používaní tohto produktu sa toxíny hromadia v tele, čo narúša funkčnosť vnútorných orgánov a systémov.

Kukurica je obzvlášť nebezpečná pre ľudí so zníženou zrážanlivosťou krvi. Obilniny zvyšujú viskozitu plazmy (zahusťovanie krvi), čo môže viesť k zápalovému procesu vo vnútornej žilovej stene za vzniku trombu.

Škody a výhody kukurice

Jesť kukuricu na dnu: je možné alebo nie, ako ju jesť, aby sa nepoškodilo vaše zdravie

Kukurica s miernym účinkom, za predpokladu, že v anamnéze nie sú kontraindikácie, je užitočná pre organizmus a organizmus má mnohostranný účinok:

 • zvyšuje tvorbu žlče a podporuje jej sekréciu do dvanástnika;
 • zvyšuje rýchlosť tvorby moču, a tým znižuje obsah tekutín v tkanivách;
 • aktivuje metabolické procesy;
 • doplňuje nedostatok vápnika, saturuje telo užitočnými mikro a makroprvkami potrebnými pre jeho životne dôležitú činnosť;
 • zvyšuje hladinu červených krviniek, čím uľahčuje alebo zabraňuje rozvoju anémie;
 • upokojuje a normalizuje funkcie nervového systému;
 • spomaľuje oxidačné reakcie, zlepšuje regeneračné procesy a spomaľuje starnutie;
 • zaisťuje normálny rast a vývoj imunitného a obehového systému;
 • znižuje toxické účinky faktorov vonkajšieho a vnútorného prostredia na organizmus.

Pri konzumácii vo veľkom množstve má kukurica nepriaznivý vplyv na organizmus, spôsobuje ťažkosti, nadúvanie a nadúvanie. Počas exacerbácie vredu a dvanástnikového vredu sa odporúča obmedziť jeho používanie alebo ho úplne vylúčiť zo stravy pre ľudí trpiacich tromboflebitídou, ako aj s precitlivenosťou.

Je možné jesť varenú kukuricu na dnu

Pokiaľ nie sú kontraindikácie zo strany tráviaceho systému a tolerancia produktu, použitie varenej kukurice na dnu je povolené. Optimálny čas pre kukuricu je obdobie stabilnej remisie.

Je vhodné zvoliť klasy zrelosti mlieka - sú chutnejšie, rýchlejšie varia, obsahujú viac živín, ktoré sa po tepelnom spracovaní nestratia.

rada... Na zlepšenie chuti použite horúcu kukuricu s trochou masla, ale bez soli. Soľ na dnu je zakázaná - zadržuje tekutinu v tele, čo vedie k progresii choroby, vzniku nových dnavých záchvatov.

konzervovaný

Jesť kukuricu na dnu: je možné alebo nie, ako ju jesť, aby sa nepoškodilo vaše zdravie

Konzervovaná kukurica obsahuje škrob vo vysokých dávkach a je to hodnotný uhľohydrát, ktorý tvorí základ stravy pacientov s dnou, prevádza energiu, podporuje vylučovanie kyseliny močovej. Okrem toho sa počas konzervácie zvyšuje množstvo sodíka v zrnách, ktoré je zodpovedné za normalizáciu vodno-alkalickej rovnováhy.

Existuje aj nevýhoda mince. Výrobcovia môžu používať staré alebo rozmaznané uši, pridávať kyselinu citrónovú, cukor, soľ a ďalšie prísady na zlepšenie chuti. To všetko zvyšuje riziko exacerbácie choroby.

Záver je tento: konzervovaná kukurica sa môže konzumovať dnou, ale je lepšie, ak sa varí sama alebo za predpokladu, že máte istotu v kvalitu produktu.

rada... Kúpte si kukuricu v sklenených nádobách, aby ste okamžite vyhodnotili stav zŕn, farbu marinády. Okrem toho, ak sa pri konzervovaní kukurice v kovových plechovkách nedodržiavajú stanovené normy, existuje riziko oxidácie kovov - potom je produkt nasýtený toxínmi a stáva sa nebezpečným.

pražená kukurica

Jesť kukuricu na dnu: je možné alebo nie, ako ju jesť, aby sa nepoškodilo vaše zdravie

Predáva sa sladká a slaná. Jesť tohto typu kukurice sa pri dne nedoporučuje. Ale ak varíte pražená kukurica doma bez cukru, soli a iného korenia je možné hodovať, ale s mierou a nie každý deň.

vločky

Jesť kukuricu na dnu: je možné alebo nie, ako ju jesť, aby sa nepoškodilo vaše zdravie

Kukuričné ​​vločky sa skladajú z drvených, lúpaných jadier, sladkého drievka, soli, cukru a vody. V skutočnosti obsahujú potraviny, ktoré sú škodlivé pre ľudí s dnou. Vločky sú však naplnené kukuričným škrobom, ktorý podporuje rast a tvorbu svalov.

Obsahujú tiež pektíny, ktoré sú zodpovedné za reguláciu metabolických procesov, užitočné mikro-makroprvky, ktoré saturujú telo zinkom, vápnikom, draslíkom, horčíkom, železom, sodíkom. Preto sú povolené kukuričné ​​vločky pre dnu v miernych dávkach.

V ktorých prípadoch je kukurica kontraindikovaná na dnu?

Dôvodom obmedzenia kukurice v potrave pacientov s dnou sú také choroby a patologické stavy, ako sú:

 • zvýšené zrážanie krvi, náchylnosť na krvné zrazeniny, tromboflebitída;
 • choroby gastrointestinálneho traktu: kukuričné ​​zrná, najmä nezrelé, sa ťažko trávia, štiepia a trávia v žalúdku;
 • akútny priebeh žalúdočných vredov a dvanástnikových vredov - použitie kukurice môže vyvolať hnačku, nadúvanie, zhoršenie celkového zdravia;
 • individuálna intolerancia výrobku;
 • syndróm anorexie so stratou tukovej hmoty, pretože kukurica poskytuje dlhodobú sýtosť, znižuje chuť do jedla.

referencie... Vzhľadom na obsah vo veľkom množstve fruktózy v zložení sa odporúča používať ho opatrne u ľudí s cukrovkou.

Ako sa chrániť pri používaní

Jesť kukuricu na dnu: je možné alebo nie, ako ju jesť, aby sa nepoškodilo vaše zdravie

Aby nedošlo k poškodeniu tela, je dôležité dodržiavať tieto pravidlá:

 • nezneužívajte zeleninu a jedlá s ňou;
 • pred použitím sa poraďte s lekárom, aby ste vylúčili možné rizikové faktory a kontraindikácie;
 • zahrnúť do dennej stravy spolu so surovými vajcami, mliekom, rôznymi druhmi syrov;
 • v akútnom období dny obmedziť používanie chleba a bohatých výrobkov z kukuričnej múky;
 • v prípade alergií pocit ťažkosti v bruchu, rozrušená stolica, plynatosť, vylúčiť kukuricu zo stravy;
 • vyber si čerstvé a pokiaľ možno domáce uši;
 • nepoužívajte konzervovanú kukuricu na ochorenia kardiovaskulárneho systému;
 • odmietnuť varenú kukuricu na vredy, gastritídu, pankreatitídu a iné gastrointestinálne choroby.

Kedy a v akom množstve

Kukuricu je vhodné zaradiť do stravy nie viac ako dvakrát až trikrát týždenne, pokiaľ možno počas stabilnej remisie. Denná dávka závisí od veku pacienta, charakteristík priebehu choroby, prítomnosti sprievodných patológií, stavu zažívacieho systému.

Priemerný dospelý odporúča jeden ucho prevarenej alebo 100 - 150 gramov konzervovanej kukurice. Vločky sú vhodné ako doplnok k hlavnej potrave, obvykle - 30 - 40 g súčasne v kombinácii s mliekom alebo nízkotučným jogurtom, kefír. Ak nechcete ubližovať zdraviu, bude stačiť 100 g popcornu ako občerstvenie medzi raňajkami a obedom.

záver

Kukurica je zdrojom uhľohydrátov, ktoré tvoria základ stravy pre osoby trpiace dnou. V miernych dávkach má priaznivý vplyv na organizmus: pomáha normalizovať metabolické procesy, zabraňuje vzniku nových dnavých záchvatov.

Aby sa však znížilo riziko vzniku nežiaducich reakcií, je lepšie zvoliť si klasy pestované doma alebo si sami popcorn uchujte a varte.

Pridať komentár

záhradné

kvety