Sú koreniny a čierne korenie rovnaké alebo nie?

Hrám čierny a korenie sú najobľúbenejším korením v kuchyni. Úžasná aróma a štipľavosť pridávajú do jedla korenie. Korenie má veľa užitočných vlastností, vďaka ktorým sa používajú v ľudovom liečiteľstve a kozmetike. V tomto článku sa budeme venovať základnému rozdielu medzi korením a čiernym korením a charakteristikami ich použitia v rôznych oblastiach.

Aký je rozdiel medzi čiernym korením a korením

O čiernom korení je známe už dlho... Ešte v storočiach III-IV pred naším letopočtom. e. dodávali ho karavany a lode. V tom čase korenie stálo za svoju váhu v zlate, dokonca sa používalo na platenie daní. V stredoveku sa európski kulinárski odborníci aktívne venovali popularizácii korenia. K ochucovadlám sa pridávalo jedlo najmä na zakrytie strašnej vône rozmaznaného jedla.

Taliansko v tom čase neuveriteľne rýchlo zvýšilo svoju ekonomiku prostredníctvom obchodu s korením a americkí kolonialisti zarobili prvými miliónmi z predaja korenín.

Sú koreniny a čierne korenie rovnaké alebo nie?

Kulinárska história nového korenia nie je náhodná... Korenie sa prvýkrát objavilo v amerických kolóniách a odvtedy sa stalo neodmysliteľnou súčasťou mnohých jedál.

Nové korenie a čierne korenie nie sú rovnakéhoci v nich veľa ľudí nevidí rozdiel. Po prvé, korenie sa líši spôsobom rastu a biologickým pôvodom. Sladký hrášok je plod stromu v rodine myrty, zatiaľ čo čierny hrášok rastie ako bobule na lezúcich kríkoch.

Rozdiely v chuti a aróme:

 1. Hráškové korenie pikantná vôňa klinčeka, mierne muškátový orech a horčica. Vďaka tejto rozmanitosti vôní sa korenie nazýva celé korenie, čo znamená „univerzálne korenie“. Tento korenie má štipľavú chuť a dokáže prerušiť aróma iných korení, takže vo väčšine receptov pôsobí ako hlavný a často jediný korenie. Skúsení kuchári odporúčajú hrach po ukončení varenia odstrániť.
 2. Čierna má výraznú, ostrú a špecifickú arómu... Jeho chuť priamo závisí od obsahu éterických olejov: čím viac, tým jasnejšia a ostrejšia.

Bude to zaujímavé:

Ako a kde rastie ružové korenie a ako sa používa

Čo je paprika Dungan a ako sa používa?

Čo je paprika Jalapeno, ako sa pestuje a používa

Ako to rastie

Allspice (Pimenta officinalis) sa tiež nazýva anglický klinček, paprika jamajská, pimenta, orormum... Rastie na pimento strome rodu myrta, ktorého výška dosahuje 20 m.

Sú koreniny a čierne korenie rovnaké alebo nie?

Plody sa zbierajú nezrelé (zelené) a nechajú sa sušiť na slnku... Po týždni hrášok preberá obvyklý vzhľad veľkých zŕn. Korenie bolo privezené do Európy až v 19. storočí. Vedci to pripisujú skutočnosti, že v tom čase korenie stálo za svoju váhu v zlate.

Referencie. „Pimenta“ v španielčine znamená „korenie“.

Čierne horké korenie pestované na horolezeckých kríkoch... Patrí do rodiny paprík podobných liana. Kvitne bielymi malými kvetmi zhromaždenými v kefke. Vlasťou korenia je Brazília, Stredná Amerika, Kuba. Plody rastliny majú krstné meno - Malabar bobule. Vetvy dosahujú dĺžku 15 m, preto sa pri pestovaní na predaj opierajú o vysoké palice. Zhromaždené zelené a sušené pomocou rovnakej technológie ako voňavé - na slnku. Zrelé červené bobule Malabar produkujú biele korenie.

Rozdiel vo vlastnostiach

Nové korenie alebo jamajské korenie sa vyznačuje takýmito prospešnými vlastnosťami:

 • éterické oleje pomáhajú omladiť organizmus, majú škodlivý vplyv na baktérie a vírusy a majú tonizujúci účinok;
 • vitamíny A a B posilňujú kardiovaskulárny systém, zvyšujú mozgovú aktivitu, čistia telo a bránia predčasnému starnutiu;
 • vitamín C zvyšuje imunitu, ničí patogénnu flóru;
 • vápnik posilňuje pohybový aparát;
 • železo saturuje krv kyslíkom, zvyšuje hladinu červených krviniek;
 • horčík reguluje činnosť srdcového svalu, robí cievy silnými a elastickými, normalizuje funkcie centrálneho nervového systému;
 • vláknina, popol, aminokyseliny a triesloviny priaznivo pôsobia na gastrointestinálny trakt, urýchľujú metabolizmus, odstraňujú toxíny a toxíny z tela a podporujú chudnutie.

Priama kontraindikácia na použitie pimenty - precitlivenosť na zloženie zložky. U niektorých ľudí spôsobuje korenie alergickú reakciu.

Dôležité! Vzhľadom na schopnosť pimento akumulovať cudzie arómy sa odporúča uchovávať korenie oddelene od ostatných korenín.

Sú koreniny a čierne korenie rovnaké alebo nie?

Čierne korenie nie je z hľadiska počtu užitočných vlastností horšie:

 • vitamíny A, B, E omladzujú, zlepšujú stav pokožky;
 • vitamín K zabraňuje rozvoju trombózy, riedi krv;
 • vitamín C zvyšuje obranyschopnosť tela, chráni pred negatívnymi účinkami voľných radikálov;
 • horčík, draslík, sodík sú nevyhnutné pre úplný vývoj a rast tela, udržiavanie rovnováhy voda-soľ v bunkách;
 • fosfor posilňuje kosti a zubnú sklovinu, podieľa sa na energetických procesoch.

Korenie pomáha v boji proti chorobám infekčnej, vírusovej a bakteriálnej povahy, zlepšuje náladu, zabraňuje rozvoju patológií kardiovaskulárneho systému. Pravidelné používanie pomáha zlepšovať zrak, zlepšuje funkciu čriev a normalizuje krvný tlak.

Prečítajte si tiež:

Unikátne vlastnosti luskovín

Aké vitamíny sú v paprike a ako je to užitočné

Ako rozlíšiť podľa vzhľadu

Je veľmi ľahké rozoznať oba druhy korenia podľa ich vzhľadu.... Čierny korenie sa po vysušení na slnku zmení na čierny alebo tmavohnedý vrások.

Povrch sušeného korenia zostáva hladkýa hrach samotný je hustý. Vo vnútri sú zrná, ktoré pripomínajú semená papriky, ale väčšie.

Sú koreniny a čierne korenie rovnaké alebo nie?

aplikácia

Vynikajúca chuť korenín umožňuje ich použitie pri varení... Hrách sa pridáva celé alebo mleté ​​do mäsa, rýb, zeleninových jedál, obilnín, omáčok, marinád. Nové korenie sa používa na zvýraznenie chuti čokolády, džemov, koláčov, sladkého a slaného pečiva. Ani jeden recept na konzervovanie zeleniny a mäsa sa nezaobíde bez čierneho korenia.

Korenie sa používa v ľudovom liečiteľstve... Tinktúry sú od nich pripravené na plynatosť, na reguláciu tlaku, zlepšenie stavu reumatizmom, trávením a nadúvaním.

Čierne a nové korenie sa používa v kozmetika, aromaterapia, voňavkárstvo.

Čierne korenie

Použitie korenia Piper nigrum pri varení závisí od stupňa zrelosti... Mletá čierna alebo hrášok sa pridávajú do studených a teplých jedál, občerstvenie, marinády, omáčky, konzervované potraviny. Napríklad biele korenie je rovnaké čierne, iba úplne zrelé. Používa sa ako súčasť krémových omáčok a ako korenie pre hydinu a ryby.

Sú koreniny a čierne korenie rovnaké alebo nie?V ľudovom liečiteľstve sa čierne korenie používa na prípravu liekov proti kašeľ a prechladnutie, hnačka, reumatizmus. Masť založená na ghí a mletom korení pomáha zbaviť sa ekzému, žihľavky, varu a bradavíc. Na očistenie pokožky pehov a akné sa mleté ​​korenie zmieša s zrážaným mliekom.

V ájurvédskej praxi sa čierne korenie používa na liečbu impotencie. Za týmto účelom sa mleté ​​korenie zmieša v rovnakých častiach s granulovaným cukrom a do pohára mlieka sa pridá pol lyžičky. Liečebný cyklus trvá sedem dní.

V kozmetike sa vysoko cenia antibakteriálne a antiseptické vlastnosti korenia.... Pridáva sa do výrobkov na liečbu akné, ďasien. Antioxidačné vlastnosti čierneho korenia umožňujú jeho použitie v krémoch na zvýšenie tonusu pleti, zlepšenie mikrocirkulácie krvi, odstránenie celulitídy a urýchlenie rastu vlasov.

Esenciálny olej z čierneho korenia eliminuje prejavy depresívneho stavu, nepozornosť, pocity strachu, zmierňuje bolesti hlavy, zvyšuje sexuálnu túžbu.

Pri výrobe voňaviek sa korenie používa ako súčasť pánskych vôní.... Ostré tóny dodávajú kompozícii úplnosť a istú piknik.

nové korenie

Jamajský korenie sa pri varení používa na pridanie bohatej chuti k jedlám z mäsa, rýb a zeleniny.... Je to nenahraditeľná zložka marinád, omáčok, rôznych nápojov a konzerv. Do cesta sa pridáva mletá vonná látka na výrobu koláčov, koláčov, vdoliek. Štipka korenia dodáva aróme a džemu príchuť. V zime sa do otepľujúcich čajov pridáva korenie s medom, kardamómom, pomarančovou kôrou a klinčekmi.

Sú koreniny a čierne korenie rovnaké alebo nie?Užitočné vlastnosti korenín umožňujú jeho použitie v receptúrach tradičnej medicíny... Niekoľko hrachu pomôže zlepšiť podmienky na otravu, trávenie a nadúvanie.

Na prípravu masti na reumatické bolesti sa korenie najskôr uvarí, potom sa vysuší a rozomelie na prášok. Ghee sa používa ako základ pre tento liek. Pravidelné používanie korenia vám umožní zbaviť sa škvŕn, vitiliga, pehy. Na elimináciu záchvatov dusivého kašľa alebo odstránenia červov sa mleté ​​korenie pred jedlom 1 g podáva trikrát denne.

V kozmetike sa korenie používa ako súčasť masiek na stimuláciu rastu vlasov, odstránenie lupín... Pridáva sa do pleťových krémov na zlepšenie farby pleti a krvného obehu. Vďaka svojej príjemnej korenistej aróme sa používa ako zložka parfumových kompozícií.

záver

Žiadne čierne kuchárske dielo si nemožno predstaviť bez čiernej a korenia. Pridá sa čerstvo mleté ​​korenie, aby sa zlepšila chuť jedla. Hrach sa používa na výrobu marinád, konzerv, polievok a rôznych nápojov.

Vďaka svojim jedinečným liečivým vlastnostiam sa korenie používa ako súčasť mastí, tinktúr a krémov na tvár a telo. Pikantná aróma umožňuje zlepšenie zloženia parfumov.

Pridať komentár

záhradné

kvety