Prečo je melón Ethiopka dobrý a prečo sa oplatí pestovať ho sami

Odroda melónu Ethiopka je známa mnohým záhradníkom. Šťavnaté a sladké ovocie sa používa na výrobu štiav džem a ovocné šaláty. Zloženie melónu je bohaté na vitamíny a minerály, aminokyseliny a éterické oleje.

Nie je ťažké pestovať etiópsky melón na vašom webe, hlavnou vecou je dodržiavať odporúčania pre pestovanie od skúsených záhradníkov. Pozrime sa podrobnejšie na vlastnosti odrody a tajomstvá bohatej úrody.

Opis odrody melónov

Odroda sa pestuje v skleníkových podmienkach aj na otvorenom poli. Výber umiestnenia závisí od klimatických charakteristík regiónu. Etiópčan dozrieva iba 70 až 80 dní od okamihu, keď sa sadenice sadia.

Charakteristické rysy

Kríky sú kompaktné, majú rozpínavé riasy. Listy sú tmavo zelené, v tvare srdca. V starostlivosti je odroda nenáročná, avšak kríky milujú slnečné svetlo a teplo, preto je kultúra vysadená na dobre vyhrievanej pôde. Rastlina je odolná voči bežným chorobám a škodcom hmyzu.

Prečo je etiópsky melón dobrý a prečo sa oplatí pestovať ho sami

Zloženie, výhody, vlastnosti, kalórie

Melón obsahuje vitamíny B, vlákninu z potravy, organické kyseliny, stopové prvky. Mierna konzumácia melónu je vynikajúcou prevenciou mnohých chorôb.

Produkt dopĺňa nedostatok železa v tele, posilňuje kosti a zuby, stimuluje mozgovú činnosť a zlepšuje pamäť. Okrem toho sa melón aktívne používa v ľudovom liečiteľstve a kozmetike: používa sa na prípravu výživných pleťových masiek, pleťových vôd, aby sa zbavili škvŕn. 100 g výrobku obsahuje iba 33 kcal, čo umožňuje klasifikáciu výrobku ako diétne.

Zaujímavé! V Rusku sa melón používal ako liek na tuberkulózu, reumatizmus a dokonca aj na duševné poruchy. Obzvlášť populárna bola odvar semien mlieka a výrobkov. Tento nástroj pomohol zbaviť sa komplikácií pri práci gastrointestinálny trakt.

Vlastnosti ovocia a výnos

Prečo je etiópsky melón dobrý a prečo sa oplatí pestovať ho samiEtiópsky melón navonok vyzerá ako tekvica. Plody sú okrúhle, mierne predĺžené. Segmentovaný povrch, žltooranžová farba. Šupka je hutná a elastická, plody sa ľahko prepravujú na veľké vzdialenosti a sú dlhodobo skladované.

Hmotnosť sa pohybuje od 4 do 7 kg. Buničina je krémová, sladká a šťavnatá. Výťažok je stabilný, od 1 sq. m zhromaždiť asi 6-8 kg.

Ako si vybrať ovocie pri nákupe

Ako si vybrať zrelý a chutný melón v obchode alebo na trhu? Venujte prvú pozornosť vzhľadu plodu. Melón musí byť neporušený, bez poškodenia alebo poškriabania. Zrelý etiópsky melón má vždy výraznú sladkú vôňu, takže nebude zbytočné počúvať vôňu produktu.

Ľahká bavlna pomôže určiť zrelosť: ak zaznie nudný zvuk, melón dozrie. V takom prípade by šupka nemala byť príliš mäkká alebo tvrdá.

Dôležité! Nekupujte melóny blízko ciest. Na takýchto miestach často leží plody za zemou, čo znamená, že vďaka malým prasklinám sa môžu nakaziť nebezpečnými infekciami.

Ako pestovať odrodu Ethiopka sami

Najlepšie zelenina a ovocie sú tie, ktoré sa pestujú na ich stránkach. Zvážte základné pravidlá pestovania a starostlivosti o sladký medový melón.

Prípravok na sadenie

Aby sa získala bohatá úroda, melón sa pestuje v sadenice.Za týmto účelom sa semená dezinfikujú v roztoku manganistanu draselného alebo Bordeauxovej kvapaliny. Dezinfekcia ničí nebezpečné mikróby a patogény na povrchu semien.

Sadenice zasadte do kvetináčov, plastových pohárov alebo plastových nádob. Pôda sa naleje do nádoby, urobia sa malé drážky s hĺbkou 1 až 2 cm. Sadenice sú hojne napojené teplou vodou a pokryté tenkou vrstvou. Odstránia úkryt po objavení prvých listov.

Sadenice melónov sú náročné na svetlo, preto sa letným obyvateľom odporúča, aby túto farbu doplnili fytolampy. Zaťažte sadenice, keď pôda zaschne, asi raz za 3 až 5 dní. Na zalievanie je lepšie použiť pipetu, aby voda padala priamo pod koreň. Aby sa urýchlil vývoj rastliny, do sadeníc sa pridávajú stimulanty rastu. Pred použitím si musíte pozorne prečítať pokyny a dávkovanie.

Dôležité! Týždeň pred výsadbou sadeníc na otvorenom priestranstve sa vykonáva kalenie. Z tohto dôvodu sa sadenice vyberú na balkón na 2 až 3 hodiny. Čas pobytu sa predlžuje denne o 30 - 40 minút. Vytvrdnutie pomáha klíčkom rýchlo sa prispôsobiť vonkajším faktorom: zmenám počasia, zloženiu vzduchu, vetrom.

pristávacia

Sadenice sa vysádzajú na záhrade začiatkom až do polovice mája. Predtým opatrne vykopali postele a posypali ich suchými pilinami. Najlepšími predchodcami sadení melónov sú zemiaky alebo kapusta. Kríky sa vysádzajú podľa schémy 70x150.

Po sadeníc v zemi sa na postele položí vrstva slamy. Zachováva vlhkosť v pôde, čo má priaznivý vplyv na vývoj mladých rastlín. Ihneď po výsadbe sa melón zalieva teplou usadenou vodou. Ďalšie zalievanie bude zorganizované o týždeň.

Dôležité! Melón uprednostňuje zmes ílovitých a piesčitohlinitých pôd s neutrálnou kyslosťou. Ak sa zvýši kyslosť, odporúča sa pred výsadbou vykonať vápnenie: na lôžko nalejte zmes suchého vápna a drevného popola. Účinná ľudová metóda vytvára ideálne podmienky pre pestovanie rastlín.

Starostlivosť

V suchom a horúcom počasí sa postele polievajú každých 10 - 15 dní. Optimálna teplota vody je asi 20-22 ° C. Opatrne ju zalejte vodou, aby nenamáčali stonky a listy, pretože prebytok vody na rastlinách vedie k infekciám a plesniam.

Pravidelne sa namiesto listovej vody používa infúzia na listoch lopúch, ktorá zabraňuje výskytu hmyzích škodcov.Zavlažovanie sa zastaví 2 týždne pred zberom. Spolu s navlhčením sa postele pravidelne uvoľňujú. Uvoľnením sa udržiava vlhkosť v pôde, korene sa nasýtia kyslíkom. Melóny sa opatrne uvoľnia, aby sa nepoškodil podzemok. Optimálna hĺbka uvoľnenia je asi 5-7 cm.

Melón potrebuje ďalšiu výživu, preto záhradníci organizujú ďalšie kŕmenie. V období sadenia ovocia sa do pôdy pridáva superfosfát alebo síran draselný. Minerálne zložky zlepšujú chuť melónov a zabraňujú chorobám. Okrem toho venujú pozornosť ošetreniu listov: striekajú kríky z rozprašovacej fľaše roztokom mlieka a jódu. Ošetrenie kríkov pomáha chrániť pred hmyzom a zachováva úrodu.

Charakteristiky pestovania a možné ťažkosti

Prečo je etiópsky melón dobrý a prečo sa oplatí pestovať ho samiHneď ako sa na kríku vytvorí šiesty list, odporúča sa pritlačiť vrch. Na každej rúre zostáva 5 vaječníkov, zostávajúce výhonky sa odstránia. Tento postup pomáha zvyšovať počet zrelých melónov, odstraňuje malé nezrelé plody.

Aby riasy rástli správnym smerom, najprv sa medzi sebou nerozmotajú a potom priviažu na drevené kolíky. Ak sa melón pestuje v skleníku, štruktúra sa každý deň vetrá pomocou špeciálnych prieduchov. Čerstvý vzduch je potrebný pre skleníkové rastliny, inak zomrú kvôli vysokej vlhkosti a plneniu.

Osobitná pozornosť sa venuje minerálnej výžive. Je dôležité, aby nedochádzalo k nadmernému množstvu látok obsahujúcich dusík a fosfor, pretože kríky vädnú a listy sú suché a žlté. Uhlie alebo popol pomôže situáciu napraviť.

Po chvíli vstrebajú minerálne zložky, obnoví sa nutričná rovnováha rastlín.

Choroby a škodcovia charakteristické pre danú odrodu

Etiópsky melón je náchylný na múčnatku. Príčinou ochorenia je huba, ktorá sa aktívne vyvíja v obdobiach vysokej vlhkosti. Choroba sa prejavuje vo forme snehobieleho kvetu na listoch.

Ovocie samo prestáva rásť, stáva sa tvrdým a horkým. Z preventívnych dôvodov sa odporúča pred výsadbou dodržiavať pravidlá striedania plodín a semená dôkladne dezinfikovať. Ak kríky stále ochorejú rosou, záhradníkom sa odporúča liečiť postele s Topazom, Fundazolom alebo Quadrisom.

Rastliny ochabnú okrem rosy aj tabaková mozaika alebo koreňová hniloba. Príčiny infekcie sú rovnaké: nesprávna starostlivosť, nadmerné zalievanie, nedostatok živín v pôde. Vynikajúci profylaktický prostriedok proti všetkým chorobám - postrek mangánom alebo jódom. Ich zloženie je neškodné pre človeka a netoxické pre rastliny. Skúsení letní obyvatelia odporúčajú pravidelne prehliadať postele a kríky, či nie sú poškodené alebo poškodené zvonka. Čím skôr sa choroba zistí, tým lepšie.

Dôležité! Melounová muška útočí na záhradné postele v mnohých regiónoch. Škodca je schopný zničiť až 80% celej plodiny. Hmyz kladie larvy do ovocia, ktoré sa vyvíja a hlodá mäso vo vnútri melónu. Ak nie je muška identifikovaná v čase, melón sa začne hniť. Aby sa zabránilo objaveniu melónovej mušky, sú kríky postriekané roztokom síranu meďnatého.

Zber a aplikácia plodiny

Prečo je etiópsky melón dobrý a prečo sa oplatí pestovať ho samiKeď dozrievajú plody, melóny sa vyberajú selektívne. Zrelosť je daná jej sladkou kvetinovou vôňou a pevnosťou. Šupka zožltne a okolo stonky sa objavia malé praskliny. Zber sa odporúča vykonávať ráno alebo večer, aby nedochádzalo k horúčave ani dažďu. Otrite ovocie spolu so stopkou.

Melóny sa položia na záhradné lôžko a nechajú sa 7 až 10 dní, potom sa každé 3 až 4 dni prevracajú. V budúcnosti sa výrobok dokonale skladuje v drevených škatuliach poslaných slamkou. Najlepšie skladovacie miesta sú vetraná a suchá pivnica, balkón alebo lodžia, komora.

Čerstvý a šťavnatý melón dokonale uhasí smäd, ovocie vytvára vynikajúce džúsy a koktaily. Kulinárski odborníci z nej pripravujú ovocné šaláty, peny, zaváraniny a sorbety. Svetlý a zalievajúci melón vyzerá skvele na každom stole a ozdobí akýkoľvek piknik. Mnoho ľudí rád pečie melón so škoricou alebo mätou. Takéto jedlo je výborným občerstvením pre tých, ktorí sledujú svoju postavu.

Výhody a nevýhody odrody

Odroda Ethiopka má veľa užitočných vlastností. Vďaka svojej silnej šupke sa uchováva na dlhú dobu, zriedka ochorie a dá sa ľahko prepraviť na rôzne vzdialenosti. Chuť produktu je vynikajúca, má univerzálne použitie.

Postup kultivácie nevyžaduje špeciálne znalosti, etiópska starostlivosť je jednoduchá. Pestuje sa v skleníkoch aj na čerstvom vzduchu. Odroda nemá významné nevýhody. Ovocie je melónu vystavené iba občas.

recenzia

Prečo letní obyvatelia a záhradníci milujú „etiópsky“ melón? Zvážte niekoľko recenzií skúsených pestovateľov zeleniny.

Arina, Omsk: „Milujem cukrové melóny a Etiópčan je jedným z vedúcich miest v mojom hodnotení. Krásne rebrované ovocie si nevyžaduje osobitnú pozornosť, neochorí sa. Zasadím ho do sadeníc a získam vynikajúcu úrodu. ““

Pavel, Penza: „Etiópku som zasadil prvýkrát, bol som spokojný. Plody boli zviazané spolu, návrat je vynikajúci. Polievané iba teplou vodou a hnojené hnojom. Zhromaždil som 9 veľkých a voňavých melónov a ponechám ich v suteréne. ““

Olga, Ufa: „Etiópčan zasadil melón dvakrát. Prvýkrát, keď úroda vynikla vynikajúco, bola som potešená sladkou chuťou cukru. V minulej sezóne boli kríky choré plesňou.Nerozumiem tomu, čo je dôvodom, stratil som polovicu úrody. “

Prečo je etiópsky melón dobrý a prečo sa oplatí pestovať ho sami

Prečítajte si tiež:

Pestujeme paradajkový „cársky darček“ postupne, počnúc sadbami a končiac zbierkou bohatej úrody.

Prečo korenie zanecháva kučery a čo s tým robiť.

Starostlivosť o zdravie, ktorá nie je rozmarná a je ideálna na morenie rajčiaka „Francúzska partia“: prehľad odrody a nuansy starostlivosti.

záver

Poľnohospodári radšej pestujú odrodu Ethiopka v sadeníc. Rastlina sa tak rýchlo zakorenila v záhrade a prispôsobila sa klimatickým podmienkam konkrétneho regiónu. Výhonky sa vysádzajú na mieste v máji po poslednom mraze. Etiópsky miluje výživnú a uvoľnenú pôdu osvetlenú slnkom.

Zaliate rastliny pri koreňoch, asi 1 liter teplej vody sa spotrebuje na 1 krík. Organické a minerálne hnojenie pomáha zlepšovať kvalitu ovocia. Melón vyrába lahodné dezerty, pečivo, džúsy a smoothies. Ovocie je navyše dokonale skladované, čo vám umožňuje vychutnať si jeho chuť a výhody čo najdlhšie.

Pridať komentár

záhradné

kvety