Obsahuje kukurica lepok, je v kukuričnej krupici a múke a prečo je tak nebezpečná?

Kukurica je vynikajúca pochúťka v akejkoľvek podobe. Deti milujú kukuričnú kašu, konzervovaná kukurica je už dlho neodmysliteľnou súčasťou mnohých šalátov a iných pokrmov a kukuričná múka pridáva do pečiva neobvyklú príchuť. Ale čo keď vy alebo vaši blízki máte neznášanlivosť lepku? Koniec koncov, nachádza sa v mnohých obilninách. Uvidíme, či kukurica obsahuje lepok a čo to je.

Čo je lepok

Glutén nie je jedna látka, ako sa všeobecne verí, ale dve skupiny proteínov (gliadín a gluteín). Iným spôsobom sa lepok nazýva lepok. Živí rastliny obilnín a pomáha im klíčiť. Po zbere nezmizne nikde, ale zostáva v rastline.

Ak poznáte pôvod tohto slova v ruštine, môžete presne porozumieť jeho podstate. Preložený z latinčiny, lepok je „lepidlo“. Tieto proteíny dodávajú cesta elasticitu a viskozitu, pričom udržiavajú tvar cesta. Pomerne často sa glutén používa na výrobu zmrzliny, cukroviniek, polievok do tašiek, piva, hranoliek, kečupu a iných omáčok.

Obsahuje kukurica lepok, je v kukuričnej krupici a múke a prečo je tak nebezpečná?

Čo je škodlivé

Aby ste porozumeli negatívnym vlastnostiam lepku, zvážte mechanizmus jeho prechodu cez ľudské telo.

Glutén vstupuje do ľudského tela s jedlom a putuje do tenkého čreva. Tu začínajú nepríjemné chvíle. Proteín vyvoláva atrofiu absorbujúcich klkov v stenách tenkého čreva. To sťažuje črevám vykonávanie ich funkcií.

Ľudská imunita reaguje na glutén ako vírus alebo škodlivá baktéria a začína vytvárať protilátky namierené proti týmto proteínom. A proteín gliadín má štruktúru podobnú nervovým bunkám, srdcovým bunkám, štítnej žľaze a pankreasu. Výsledkom je, že protilátky tiež začínajú ničiť tieto bunky.

Zároveň môžu nastať problémy s črevami: plynatosť, hnačka, zápcha, alergické reakcie av extrémnych prípadoch syndróm netesnosti. V tomto prípade hrozia vážne choroby iných orgánov a obehového systému ako celku.

A kvôli reakcii imunitného systému sa roztrúsená skleróza, diabetes 1. typu a Hashimotova struma zvyčajne vyvíjajú.

Väčšina týchto reakcií sa však vyskytuje u ľudí s celiakiou - neznášanlivosťou lepku (autoimunitné ochorenie). Je to ich telo, ktoré začína s urgentnou produkciou protilátok zameraných na zničenie komplexného proteínu.

pozor! Lekári odporúčajú, aby zdraví ľudia s vekom postupne znižovali spotrebu potravín obsahujúcich lepok, ale nie ich úplne opustili.

Obsah látky v kukurici

Teraz prichádzame k najdôležitejšej otázke: je kukuričná múka a obilniny lepok? Kukurica je produkt neobsahujúci lepok. Krúpy a múka tiež neobsahujú, pretože samotná zelenina neobsahuje lepok.

Obsahuje kukurica lepok, je v kukuričnej krupici a múke a prečo je tak nebezpečná?

Zloženie kukurice

100 gramov kukurice obsahuje 60 g uhľohydrátov, 10,3 g bielkovín, 9,6 g vlákniny. Energetická hodnota produktu je 44,1 kcal na 100 gramov.

Pokiaľ ide o obilniny z kukurice, jej obsah kalórií je samozrejme vyšší - 328 kcal. Z užitočných látok obsahuje chróm, kobalt, mangán, meď, molybdén, fosfor, horčík a draslík. Obsahuje tiež dostatok vitamínov: A, B1-B6, B9, PP, E, H (biotín).

Ostatné obilniny neobsahujúce lepok

Kukurica nie je jediné zrno bez lepku. Patria sem aj pohánka, ryža a proso.Môžu ich bezpečne jesť ľudia s celiakiou, ako aj osoby náchylné na alergie.

Najužitočnejšie je pohánka. Obsahuje najväčšie množstvo esenciálnych kyselín (8, ako v ovsených vločkách).

Z nepopulárnych zŕn by sa malo hovoriť o ciroku, chumize a ságu. Chumiza je čierna ryža. Vyrába sa vo forme obilnín a múky. Ságo sa získava z dužiny kmeňa sága (palmového) a kukuričného škrobu. Čirok možno nájsť v troch druhoch: múka, škrob a obilniny.

Za zmienku tiež stojí pseudozrnná kultúra, ako je quinoa. V poslednej dobe sa stala stále populárnejšou medzi prívržencami správnej výživy. Pridáva sa do rôznych jedál (jogurty, polievky, šaláty), kaša sa varí a pripravuje sa múka. Cestoviny, chlieb a iné výrobky z múky chinovej sú komerčne dostupné.

Prečítajte si tiež:

Aký druh kukurice je potrebný pre popcorn: vyberte správnu odrodu.

Hodnotenie 15 najlepších odrôd nízko rastúcich paradajok určených pre skleníky.

Tento problém dôkladne študujeme: cesnak na jar nažltne - čo robiť.

Čo znamená „Tento produkt obsahuje stopy lepku“?

Je veľmi bežné nájsť podobné vety na rôznych produktoch obchodu. Rovnaké nápisy vidíme aj pre arašidy a laktózu. Je to preto, že ide o silné alergény.

Výraz „výrobok obsahuje stopy lepku“ znamená, že majú malé percento tohto proteínu. Nie je kritická, ale predstavuje možné nebezpečenstvo pre ľudí s neznášanlivosťou.

Neexistencia takého nápisu bohužiaľ nezaručuje úplnú neprítomnosť lepku vo výrobku. Preto musíte byť pri nových výrobkoch veľmi opatrní.

Výhody a nevýhody bezlepkovej stravy

Takáto strava je záchranca ľudí s celiakiou. Používa sa tiež na chudnutie a zmiernenie priebehu niektorých chorôb: cukrovky, astmy, schizofrénie, Parkinsonovej choroby, aterosklerózy, psoriázy, migrény, autizmu.

Strava je o vyhýbaní sa potravinám, ktoré obsahujú lepok.

Obsahuje kukurica lepok, je v kukuričnej krupici a múke a prečo je tak nebezpečná?

Povolené produkty:

 • kukurica, pohánka, ryža, proso;
 • mäso a ryby;
 • vajec;
 • rastlinné oleje;
 • čerstvé ovocie;
 • zelenina (čerstvá, varená, dusená alebo pečená);
 • zemiaky;
 • čerstvé bobule;
 • strukoviny (hrach, fazuľa, šošovica);
 • orechy;
 • prírodný tvaroh;
 • mliečne výrobky a fermentované mliečne výrobky s krátkou skladovateľnosťou;
 • kvalitný čaj, bezlepková káva.

Mali by ste odmietnuť pivo, kvas, konzervované potraviny, akékoľvek rýchle občerstvenie, cestoviny a pekárske výrobky, priemyselné omáčky, hranolky, zmrzlinu a jogurt s dlhou trvanlivosťou, modrý syr, čajové sáčky, instantnú kávu. Patria sem obilniny, ktoré nie sú uvedené na zozname bez lepku.

Kukurica a ovocie pomôžu vyrovnať sa s nedostatkom sladkostí. Kukurica má skutočne veľmi bohatú a jedinečnú chuť, ktorá dokáže telo „oklamať“. Môžete rozobrať klas na zrná a jesť ako malé sladkosti.

Diéta Pros:

 1. Čistenie toxínov v tele.
 2. Rýchle chudnutie.
 3. Zlepšenie pleti.
 4. Pocit ľahkosti a energie.
 5. Široký zoznam povolených potravín a veľké množstvo varení varenia.
 6. Neexistuje žiadna prísna kontrola veľkosti porcií.

mínusy:

 1. Pre tých, ktorí majú sladký zub, je veľmi ťažké úplne opustiť výrobky z múky, koláče atď. Je to však iba na začiatku. Ovocie je skvelé, pretože vám pomôže prejsť na správnu výživu.
 2. Neustála kontrola zloženia výrobkov.
 3. Je potrebné doplniť vlákninu, železo a vitamín B.

referencie... Napriek poškodeniu lepkom obsahuje aj užitočné látky. Pri vyhýbaní sa tomuto proteínu je veľmi dôležité zvýšiť príjem potravín s vysokým obsahom týchto látok. Nedostatok železa je doplnený jablkami a pohánkou, vlákninou - zeleninou a ovocím. Vitamíny B sú bohaté na ryby, vajcia, strukoviny, orechy a špenát.

Všetky ostatné nevýhody nie sú také významné, ak je vaše zdravie na druhej strane stupnice.

Skutočné kontraindikácie

Lekári odporúčajú, aby každý bez výnimky znížil spotrebu potravín obsahujúcich lepok. Užitočné látky v tomto proteíne môžeme ľahko získať z iných produktov.

Skutočné kontraindikácie konzumácie lepku:

 • alergie;
 • neznášanlivosť lepku - celiakia.

Pre iné kategórie ľudí nie je použitie tejto látky také nebezpečné, ak hovoríme o miernych dávkach.

zhrnúť

Kukurica je jednou z mála bezlepkových obilnín. Toto je skutočná pochúťka, ktorá bude tiež veľmi užitočným pomocníkom pri bezlepkovej diéte. V skutočnosti to nie je ani strava, ale iba správna výživa.

Potraviny v konzervách, rýchle občerstvenie, pivo, veľké množstvo múčnych výrobkov je nebezpečné nielen pre prítomnosť tejto látky. Stačí, keď sa zdraví ľudia vzdajú týchto výrobkov, odstránia prebytočné množstvo lepku, aby sa zbavili menších vredov a zlepšili kvalitu života.

1 komentár
 1. avatar
  TLTbiker

  Kukurica obsahuje lepok. Použite ju ako organický herbicíd

Pridať komentár

záhradné

kvety