Varenie obilnín je ľahké a jednoduché bez varenia: ako napiť pohánku cez noc a ako je to užitočné

Pohanka obsahuje komplexné uhľohydráty, ktoré zaisťujú dlhodobú saturáciu jednou malou dávkou. Obsahuje tiež vitamíny B, niacín, aminokyseliny a je bohatý na železo, meď, fosfor, mangán, vápnik a ďalšie prvky. Užitočné vlastnosti a nutričná hodnota obilnín však závisia od spôsobu jeho kulinárskeho spracovania.

Aby sa zachovalo čo najväčšie množstvo hodnotných prvkov, odborníci na výživu neodporúčajú variť pohánky, ale naparovať ich cez noc.

Prečo parná pohánka na noc

Ak chcete z pohánky vyťažiť maximum, nasýtite telo vitamínmi, mikro a makroprvkami, je lepšie pariť obilie. Faktom je, že počas procesu varenia sa niektoré zložky pod vplyvom vysokých teplôt ničia, nemyjú sa vodou a pri pare sa všetky konzervujú.

Varenie obilnín je ľahké a jednoduché bez varenia: ako napiť pohánku cez noc a ako je to užitočné

Výhody a nevýhody tohto spôsobu varenia

Naparovanie je jednoduchý a rýchly spôsob varenia pohánkyto si nevyžaduje kulinárske zručnosti. Cereálie pripravené týmto spôsobom nie sú v žiadnom prípade horšie ako varené, ale prinášajú telu viac výhod. Okrem toho šetrí čas, pretože ho môžete variť ráno aj večer.

Jedinou významnou nevýhodou je, že obilniny sa musia pripraviť vopred, pretože na to, aby zrná napučali, je potrebné určitý čas.

Lepšie alebo horšie varené

Pokiaľ ide o chuť, ovsená kaša nie je horšia ako varené obilniny, ale výrazne presahuje pre užitočné a stravovacie vlastnosti... Okrem toho je pohánka premočená vo vode v noci veľmi užitočná ako pri bežnej strave, tak aj ako hlavná súčasť pohánky.

Varenie obilnín je ľahké a jednoduché bez varenia: ako napiť pohánku cez noc a ako je to užitočné

Dusená zmes pohánky

Pohanka obsahuje viac ako 50 cenných látok. Najužitočnejšie pre ľudí sú uvedené v tabuľke.

vitamíny čiastka
Tiamín (B1) 0,08 mg
Riboflavín (B2) 0,04 μg
Niacín (B3) 0,9 mg
Cholín (B4) 20,1 mcg
Kyselina pantoténová (B5) 0,4 μg
Pyridoxín (B6) 0,1 μg
Folát (B9) 14,0 μg
Alfa tokoferol (vitamín E) 0,9 mg
Fylochinón (vitamín K) 1,9 μg
Kyselina nikotínová (vitamín PP) 1,7 mg
macronutrients
vápnik 7,0 mg
magnézium 51 mg
sodík 4,0 mg
draslík 88 mg
fosfor 70 mg
Stopové prvky
železo 0,8 mg
zinok 0,6 mg
selén 2,2 mcg
meď 0,1 mg
mangán 0,4 mg

Nutričná hodnota

Okrem vitamínov a minerálov obsahuje 100 g jedlej časti: vláknina z potravy (2,7 g), voda (74,9 g), popol (1,4 g), škrob a dextríny (13,3 g), nasýtené mastné kyseliny (0,7 g).

Varenie obilnín je ľahké a jednoduché bez varenia: ako napiť pohánku cez noc a ako je to užitočné

V procese varenia sa obsah kalórií v pohári znižuje o tretinu a je 101 kcal. 100 g obsahuje 3 g bielkovín, 3,4 g tuku, 14,66 g uhľohydrátov. Nutričná hodnota sa zvyšuje, ak do kaše pridáte olej, tuk, vysoko kalorické korenie a trváte na kefire.

výhoda

Liečivé, chuťové a stravovacie vlastnosti pohánky priamo závisia od kvality použitého výrobku.

Pri výbere obilnín je potrebné venovať pozornosť pre nasledujúce charakteristiky a vlastnosti:

 1. Integrita obilného zrna. Mletie obilia znamená stratu látok, ktoré sú pre ľudské telo cenné.
 2. Zrná sú svetlo hnedé alebo zelené. Čím tmavšia je farba cereálie, tým hlbšie bola tepelne spracovaná, čo naznačuje pokles obsahu užitočných zlúčenín v nej.
 3. Minimálne množstvo nerafinovaných, pokazených zŕn, nečistôt.
 4. Transparentné balenie z polyetylénu, ktoré umožňuje vizuálne skontrolovať prítomnosť obilnín v cereáliách, neumožňuje navlhčenie produktu.
 5. Nedostatok cudzích pachov, plesní, horkosti.

Pohanka správnej kvality je najbohatším zdrojom energie a látky cenné pre organizmus. Malo by byť neustále prítomné v strave ľudí s hypertenziou, srdcovými problémami, vysokými hladinami cholesterolu v krvi. Pohanka môže minimalizovať riziko exacerbácie uvedených chorôb a možné komplikácie v dôsledku výrazného diuretického účinku.

Parená pohánka má priaznivý vplyv na nervový systém, pomáha vyrovnať sa s depresiou a apatiou, zmierňuje nespavosť, zlepšuje pamäť a pozornosť, vytvára správne podmienky pre normálne fungovanie mozgu.

Varenie obilnín je ľahké a jednoduché bez varenia: ako napiť pohánku cez noc a ako je to užitočné

Pohánka bez varenia je dobrým profylaktickým činiteľom ateroskleróza, ischémia, infarkt myokardu, mozgová porážka a iné ochorenia kardiovaskulárneho systému. Zvyšuje pevnosť a elasticitu malých kapilár a cievnych stien, podporuje tvorbu červených krviniek, zúčastňuje sa na procesoch krvného obehu a pomáha vyrovnať sa s príznakmi anémie.

pohánka obilniny sú schopné poskytnúť telu takmer všetky aminokyseliny, vitamíny B, minerály... Zrná sú nasýtené flavonoidmi, ktoré majú výrazný antioxidačný a protizápalový účinok, priaznivo pôsobia na štítnu žľazu a znižujú riziko rakoviny o 20%.

Zahrnutie pohánky do stravy má priaznivý vplyv na stav slizníc a pokožky, prispieva k správnemu vizuálnemu vnímaniu, ochrane pred infekciami moču, chrípkou a prechladnutím.

Pohánka je schopná telu zabezpečiť železo. Nedostatok tohto stopového prvku môže spôsobiť zvýšenú únavu, atrofickú gastritídu, anémiu, svalovú slabosť a množstvo bolestivých stavov, suchú pokožku a zníženie obrany imunitného systému.

Varenie obilnín je ľahké a jednoduché bez varenia: ako napiť pohánku cez noc a ako je to užitočné

Okrem zdravotných výhod je dusená pohánka veľmi účinná chudnutie... Pohánka nasýti rýchlo a na dlhú dobu, má nízky obsah kalórií a prakticky neobsahuje tuky. Pôsobí však ako zdroj komplexných uhľohydrátov, ktoré po dlhú dobu napĺňajú ľudské telo energiou a sú schopné úplne nahradiť živočíšne bielkoviny.

Pre informáciu. Dni nalačno nalačno pomáhajú odraziť sa po perióde prejedania alebo kontroly hmotnosti.

Parená pohánka je cenená za prítomnosť rastlinných vlákien v kompozícii... Jeho funkcie vo vzťahu k tráviacemu systému a organizmu ako celku sú rôzne:

 • zvyšuje črevnú peristaltiku;
 • reguluje hladinu cholesterolu;
 • odstraňuje prebytočný cukor z tela;
 • normalizuje metabolizmus;
 • zlepšuje trávenie;
 • pomáha vyrovnať sa so zápchou;
 • čistí črevá a pečeň od toxínov, toxínov a iných škodlivých látok;
 • zvyšuje vytrvalosť a výkon;
 • stimuluje fyzickú aktivitu;
 • Poskytuje dlhotrvajúci pocit plnosti, takže nie je potrebné ďalšie občerstvenie.

Ako napiť pohánky na noc

Pohanka by mala byť vysoko kvalitná, najlepšie jadro, a nie plevy, ktoré prešli minimálnym spracovaním, napríklad mletím a pražením. Na naparovanie sa zvyčajne používa prevarená alebo destilovaná voda.... Ak chcete, aby jedlo bolo výživnejšie, môžete cez noc zrnka naliať kefír.

Po vode

Pred varením ovsenej kaše pohánka je potrebné vyriešiť, očistiť od nečistôt a dobre ich opláchnite, kým nebude čistá voda.

Varenie obilnín je ľahké a jednoduché bez varenia: ako napiť pohánku cez noc a ako je to užitočné

recept:

 1. Nalejte krúpy do hrnca s pevne priliehajúcim vekom.
 2. Pohár zalejeme vriacou vodou v pomere 1: 2 (na jednu pohár cereálie, dve poháre vody).Objem vriacej vody sa môže meniť v závislosti od požadovanej konzistencie (jemnejšia kaša sa získa pridaním menej vody).
 3. Panvicu pevne uzavrite vekom a zabalte ju teplou utierkou. Nechajte vstávať cez noc.

Pohanková kaša sa môže pripraviť podobným spôsobom s použitím vyčistenej vody pri teplote miestnosti. Avšak takáto pohánka sa bude líšiť od pary s vriacou vodou, pretože zrná budú tvrdšie.

kefír

V kombinácii s kefírom pohánka dobre čistí črevá z nahromadených toxínov a toxínov, čím sa zabezpečí ich rýchle odstránenie von. Kefir má priaznivý vplyv na organizmus, zlepšuje zloženie mikroflóry a normalizuje stolicu. Kefir môže byť nahradený jogurtom, jogurtom, kumysom.

Ako trvať na pohári:

 1. Nalejte predtriedené a umyté obilniny do nádoby a nalejte nízkotučný kefír v rovnakom pomere.
 2. Nechajte napučať cez noc. Ráno bude obilie mäkké a jedlé.

Varenie obilnín je ľahké a jednoduché bez varenia: ako napiť pohánku cez noc a ako je to užitočné

V termoske

Najrýchlejší spôsob varenia pohánky - v termoske. V takom prípade sa môže doba naparovania skrátiť na 4 až 6 hodín. Okrem toho si termoska dobre udržuje teplo, takže kaša zostáva nejaký čas horúca. Recept je tiež jednoduchý: nalejte pohárik triedených a čistých obilnín do termosky a nalejte dve poháre vriacej vody.

Podmienky používania

Pripravená dusená pohánka sa musí rozdeliť na malé porcie a konzumovať po celý deň... Pri príprave akejkoľvek pohánky sa pokúste znížiť jej obsah kalórií. Neodporúča sa pridávať cukor, korenie, soľ, maslo v žiadnej fáze pary. Na spestrenie stravy je pohánka doplnená čerstvou zeleninou, bylinkami, rybami, chudým mäsom.

Rada. Ak sa vám nepáči čerstvá ovsená kaša, môžete použiť ako dresing prírodnú sójovú omáčku, jogurt, olivový olej.

Odborníci na výživu odporúčam použiť pohanková kaša s obvyklou stravou s frekvenciou 2 - 3-krát týždenne pre 200 - 300 g varených obilnín. Môže to spôsobiť časté požitie veľkého množstva pohánky nevoľnosť, nevoľnosť, závraty, bolesti hlavy, viesť k zápche.

Použitie na chudnutie

Vzhľadom na veľkú popularitu pohánky medzi tými, ktorí schudnú, veľa diét na základe toho. Na základe preferencií a želaného výsledku si každý bude môcť zvoliť najlepšiu voľbu pre seba, pokiaľ ide o stravu aj trvanie stravy.

Varenie obilnín je ľahké a jednoduché bez varenia: ako napiť pohánku cez noc a ako je to užitočné

odrody:

 1. Prísna strava z pohánky... Menu je monotónne a je založené na použití dusenej pohánky v neobmedzenom množstve až do úplného nasýtenia. Medzi jedlami by ste mali piť čistú vodu 30 minút pred alebo po jedle. Strava trvá 3 až 5 dní. Dlhšie obdobia môžu poškodiť zdravie, spomaliť metabolizmus, takže strava sa musí rozširovať najmä o zeleninu a ovocie. V priemere pri prísnom dodržiavaní tejto diéty sa môžete zbaviť 1,5 až 3 kg.
 2. Voľná ​​pohánková strava... Menu je pestrejšie, je možné ho doplniť čerstvou zeleninou, ovocný (okrem hrozna a banánov), byliny a bobule. V obmedzenom množstve (až do 200 g za deň) môžete jesť chudé mäso, hydinu, ryby, vajcia, fermentované mlieko a mliečne výrobky s nízkym obsahom kalórií. Počas dňa musíte piť veľa vody, nesladeného zeleného čaju. Priemerná miera chudnutia je 5 až 8 kg za 14 dní.
 3. Kefírová pohánka... Denné menu sa skladá z 500 g dusenej pohánky rozdelenej do 5 až 6 porcií a 1 litra nízkotučného kefíru. Kefir sa môže naliať do obilnín v noci alebo ho možno konzumovať ako samostatný nápoj. Za týždeň môžete schudnúť 3-4 kg.

Škody a kontraindikácie

Napriek všetkým prospešným vlastnostiam napučenej pohánky pre telo pred jedlom musíte venovať pozornosť kontraindikáciám, ktoré zahŕňajú:

 • alergia na produkt;
 • choroby tráviaceho ústrojenstva erozívnej a ulceratívnej povahy v akútnom štádiu;
 • zlyhanie pečene a obličiek;
 • hypotenzia;
 • diabetes mellitus typu 2 a 3;
 • ťažká urolitiáza.

Dusená pohánková strava nie je vhodná deti, dospievajúci, ľudia v pokročilom veku, počas tehotenstva a laktácie.

záver

Pohánka je sklad vitamínov, mikro- a makronutrientov, aminokyselín, flavonoidov, ktoré majú pozitívny vplyv na celkovú pohodu, zdravie a pomáhajú predchádzať výskytu mnohých chorôb. Toto je však opodstatnené iba vtedy, ak je obilie správne tepelne upravené.

Ak chcete uspokojiť pocit hladu bez toho, aby ste poškodili postavu a zároveň nasýtili telo látkami potrebnými na udržanie životne dôležitých procesov, je lepšie pohánka, nie varenie.

Pridať komentár

záhradné

kvety