Aké sú odrody jačmeňa, ich vlastnosti a opis

Jačmeň je najstaršia poľnohospodárska plodina pestovaná pre potravu, krmivo a technické potreby. Vzťahuje sa na výživné obilniny. Výsledkom jeho spracovania, múky, perličkového jačmeňa a krupice jačmeňa je nápoj, ktorý sa podobá káve. Používa sa často pri výrobe piva.

Aké sú jeho hlavné črty a aké sú najobľúbenejšie odrody, budeme ďalej uvažovať.

Vlastnosti jačmeňa

Jačmeň je trvalka alebo jednoročná rastlina so 40 druhmi, patrí do rodu Hordeum z čeľade bluegrass (Gramineae).

Opis zariadenia

Kvetenstvo je ucho dlhé 10 cm a pozostáva z tenkej plochej lakťovej tyče. V závislosti od odrody rastie po stranách niekoľko kvetov.

Zrno je podlhovasté, neotvorené trojdielne ovocie: embryo, membrány, endosperm. Pochádza z dobre vyvinutých uzlov s plochými listami. Kultúra kvitne začiatkom leta, do konca sezóny, ktorú zberajú.

Aké sú odrody jačmeňa, ich vlastnosti a opis

Chemické vlastnosti a zloženie

Jačmenné zrno obsahuje 65 až 69% uhľohydrátov, 21% tukov, 7 až 17% proteínov, asi 5% vlákniny, 1,5 až 2,5% popola.

Kompozícia je tiež bohatá na výživné a užitočné zložky, medzi ktorymi:

 • celulóza;
 • kyseliny;
 • škrob;
 • enzýmy - proteáza, amyláza, peroxidáza a ďalšie;
 • Vitamíny B;
 • minerály - Ca, Mg, K, P, Fe;
 • soľ.

Odrody jačmeňa: opis, vlastnosti, rozdiely

Štruktúra hrotu jačmeňa sa líši od ostatných hrotov... Hlavná súprava, ktorá je umiestnená v drážke zŕn zŕn na svojej základni, môže byť dlhosrstá alebo krátkosrstá podľa stupňa puberty.

Každá rímsa kĺbov obsahuje tri klásky... Jedno alebo všetky tri uši rastú a prinášajú ovocie. Z tohto hľadiska je jačmeň rozdelený do troch poddruhov.

Viacradový jačmeň (vulgare)

Ročná jarná plodina pochádzajúca z východnej Ázie... Hrot sa skladá zo šiestich radov zŕn, pričom hlavná súprava krátkosrstá. Tri úplne vyvinuté ovocné klásky sú umiestnené na rímse základne hrotu. Uši sa vyznačujú žltou, čiernou, hnedou farbou, rôznou kompaktnosťou a dĺžkou. Zrná sú otvorené alebo pokryté filmom, stredné zrná sú usporiadané symetricky a bočné zrná sú náhodné.

Dôležité! Tento druh sa vyznačuje odolnosťou proti suchu, odolnosťou proti chladu a vysokou produktivitou.

Aké sú odrody jačmeňa, ich vlastnosti a opis
Ucho viacradového jačmeňa

Pohľad vo viacerých riadkoch je rozdelený do dvoch skupín podľa hustoty:

 • správne šesťradové, kde husté klásky v tejto časti tvoria správny šesťuholník;
 • nesprávne šesťradé - sú voľné klásky tvoriace štvorstenný tvar (štvorec alebo kosoštvorec).

Dvojradový jačmeň

Každoročná bylinná kultúra pôvodom zo Strednej Ázie... Zahŕňa jarné a zimné odrody. Rastlina s vzpriamenou slamou, od pol metra do metra vysokej, lineárne ploché uši čiernej, hnedej alebo žltej.

Aké sú odrody jačmeňa, ich vlastnosti a opis
Ucho dvojradového jačmeňa

Klásky bez markízy alebo bez chlpov, nesúce rovné, dlhé, fanúšikové markízy... Zrnité filmy, žlté alebo čierne, sa zhromažďujú v troch klátikoch umiestnených na rímse tyče. Z nich iba ovocie nesie iba stredné ucho. Hlavná sada je dlhosrstá.

intermedium

vzácny. Ríma klásky obsahuje jednu až tri ovocné klásky, hrot sa vyvíja šesťradý. Medziprodukt jačmeňa nemá žiadnu výrobnú hodnotu.

Zaujímavé pre kultúru:

Ako vyrobiť slad z jačmeňa doma

Jednoduché recepty jačmeňa mesačného svitu

Výhody a poškodenia kávového nápoja vyrobeného z jačmeňa a raže

odrody

Teraz sa podrobnejšie zaoberáme konkrétnymi odrodami jačmeňa.

Na internete, na tematických fórach, letní obyvatelia často kladú rôzne otázky: čo je jačmeň Despina a jačmeň Pamyati Chepelev, opis prieskumníka, Kalkula, Prairie, Beatrice, odrody Nur, charakteristika odrody Raushan, recenzie kanadského jačmeňa atď. Zameriame sa na hlavné a podelíme sa s vami o užitočné informácie o najpopulárnejších odrodách.

Zimné odrody

Slabé tolerovanie náhlych zmien teploty v zimnom a jesennom období... Vysievajú sa v septembri, keď priemerná denná teplota vzduchu dosiahne + 11-12 ° C. Výsev skôr zníži úrodu.

Aké sú odrody jačmeňa, ich vlastnosti a opis
Zimný jačmeň Dobrynya 3

Odporúča sa pre pestovanie v oblastiach s miernymi zimami... V závislosti od odrody a oblasti rastu je celková vegetačná sezóna 230 - 290 dní. Používa sa ako bielkovinové krmivo pre hospodárske zvieratá, pri výrobe obilnín a pri výrobe piva.

Je to zaujímavé. Na jar sa zimné odrody vyvíjajú rýchlejšie a úroda je skoršia ako jarná.

Najobľúbenejšie odrody:

 1. Archa... Má vysoký obsah bielkovín, hmotnosť 1 000 zŕn je 52 g. Zrno je mierne dospievajúce, odolné voči odlupovaniu. Zrná 275 dní po vysiatí, výťažok - 64 kg / ha.
 2. Selena Star... Zaznamenala sa vysoko výnosná odroda s výnosom 78 kg / ha. Stonka dosahuje výšku 1 m, doba zrenia je 285 dní. Zrno je odolné voči chorobám a odlupovaniu, hmotnosť 1 000 zŕn je asi 47 g.
 3. Tvrdý pracovník... Vysoký obsah bielkovín. Výťažok je 60 kg / ha, dozrievanie - 288 dní po klíčení. Odolné voči suchu. Hmotnosť 1 000 zŕn je 44 g, výška stonky je asi 1 m.
 4. Dobrynya 3... Za priaznivých podmienok dosahujú maximálny výnos - 99 c / ha. Rastlina dosahuje výšku 95 cm, je odolná voči múčnatke, zakrpateniu. Hmotnosť 1 000 plodov 42 g.
 5. skrinka... Klásky sú dlhé 6 cm, stonky sú odolné voči usadzovaniu a suchu. Zrná dozrievajú za 276 dní, zriedkavo sú vystavené chorobám, hmotnosť je 1 000 ks. - 41 g.
 6. Rostov 55... Stonka je vysoká 85 cm, dĺžka ucha je 5 cm Rastlina je odolná voči chorobám, úroda sa zberá za 270 dní, priemerný výnos je 45 c / ha. Hmotnosť 1 000 zŕn je malá - iba 38 g.
 7. Prikumsky 50... Odroda s predčasným dozrievaním - 225 dní od klíčenia. Podľa pravidiel striedania plodín je výnos 60 c / ha. Stonka rastie na 80 cm, kivica je dlhá 5 cm a hmotnosť zrna je 0,042 g.
 8. Babylon... Odroda s vysokou výnosnosťou s vysokým obsahom bielkovín a zvýšenou odolnosťou proti chorobám. Hmotnosť zrna 0,046 g. Produktivita 90 kg / ha, dozrieva po 250 dňoch.
 9. Skorokhod... Odolné proti známym chorobám listov, dozrieva po 220 dňoch. Výťažok dosahuje 80 kg / ha, hmotnosť zrna je 0,040 g. Výška stonky nie je väčšia ako 1 m, ucho má slamovožltú farbu.

Jarné odrody

Krúpy a múka sa vyrábajú z jačmeňa jarného... Pri pečení pečiva v čistej forme sa nepoužíva, zmieša sa s pšeničnou a ražnou múkou v množstve 20 - 25%. Zrno sa používa na kŕmenie koní a ošípaných a používa sa na výrobu alkoholu a piva.

Aké sú odrody jačmeňa, ich vlastnosti a opis
Jačmeň jarný Helios

Slávne odrody a hybridy:

 1. vikomt... Kŕmny intrašpecifický hybrid s vzpriameným dutým stonkou strednej hrúbky, vegetačná sezóna je 73 - 127 dní. Zrno s hmotnosťou 0,042 - 0,054 g s vysokým obsahom bielkovín. Miera úrody je 70 kg / ha. Odolné voči chorobám a pôdnym a klimatickým zmenám.
 2. Vakula... Líši sa v skorom období zrenia - 100 dní. Výťažok je 7 t / ha. Dobre toleruje prepravu, je odolný proti chorobám a klimatickým zmenám. Zrná sú malé, veľké, s hmotnosťou 0,06 g, s nízkym obsahom bielkovín, a preto sa používajú pri výrobe piva.
 3. Mameluk... Intenzívne sa vyvíja v počiatočných fázach rastu vďaka svojej vysokej fotoperiodickej citlivosti.Odolnosť proti prepadnutiu je priemerná, napriek tomu je však uvedená v ruskom zozname hodnotných odrôd. Zrno sa používa na kŕmenie a na výrobu obilnín. Produktivita sa zvyšuje na začiatku výsevu, výnos je 68 - 70 c / ha.
 4. Duncan... Chovaný v Kanade. Vďaka svojej vysokej úrodnosti a klíčivosti sa pestuje po celom svete. Silný kmeň poskytuje odolnosť voči ubytovaniu a nadmernému pohybu. Hmotnosť zŕn je 0,049 g, výťažok dosahuje 8 t / ha.
 5. Priazovský 9... Plastová odroda odolná voči suchu, ktorá je súčasťou ruského zoznamu cenných odrôd. Má krátku vegetačnú sezónu - 80 - 82 dní, úroda 42 - 63 c / ha. Odolné voči plesniam, hrdzavej hrdze a väčšine škodcov. Hmotnosť zrna 0,045 až 0,055 g.
 6. vres... Výška stonky je 80 - 85 cm, zrná sú pretiahnuté, rovnomerné, s hmotnosťou 0,046 g. Odolné voči suchu, dozrieva za 85 dní, výťažok 48 kg / ha.
 7. Helios... Vlastnosti sú podobné ako u Vakula, majú vyššiu kvalitu zrna a zvýšenú úrodu. Doba dozrievania 90 - 93 dní, výťažok 49 kg / ha.

Prečítajte si tiež:

Ako klíčiť jačmeň doma a na čo je určený

Dajte si pozor na lepok: obsahuje jačmeň?

Odrody s vysokou výnosnosťou

Aké sú odrody jačmeňa, ich vlastnosti a opis
Vysoký výnos jačmeňa slušný

Od jarných a zimných odrôd najproduktívnejšie sú:

 1. Worthy... Výška stonky je 1 m, zrno je žlté, pretiahnuté, s hmotnosťou 0,043 g. Líši sa vo zvýšenej odolnosti proti chladu a chorobám. Úroda sa zberá za 270 dní, produktivita je 100 kg / ha.
 2. Helios... Plodnosť do 95 dní, odolná voči poleseniu, odlupovaniu, chorobe. Hmotnosť zrna 0,05 g, výška stonky 80 cm, produktivita 89 kg / ha.
 3. Michajlo... Odroda s meter stonkou je vhodná na pestovanie vo všetkých regiónoch, úroda 95 kg / ha, dozrieva za 250 dní. Zrno je okrúhle, veľké, s hmotnosťou 0,05 g.
 4. elf... Jadrá vážiace 0,055 g s vysokým obsahom bielkovín. Zreje za 95 dní, nerozpadá sa, úroda dosahuje 9 t / ha. Rastlina je odolná voči suchu.

Pivovarnícke odrody

Pri výrobe piva sa používajú odrody vysokej kvality... Celkovo chovatelia chovali niekoľko stoviek odrôd sladovníckeho jačmeňa, z ktorých každá pestovala plodiny iba v určitej klimatickej zóne. Európski poľnohospodári pestujú šesť- a dvojradové zimné odrody, v Rusku sa uprednostňujú jarné plodiny.

Dôležité! Neodporúča sa používať jačmeň s obsahom bielkovín menším ako 9%, pretože vyrába pivo so slabou penou.

Aké sú odrody jačmeňa, ich vlastnosti a opis
Uhasenie sladovníckeho jačmeňa

Najbežnejší:

 1. Bios 1... Kmeň je vysoký 0,8 m, zrno 0,054 g s vysokým obsahom bielkovín. Odolný voči väčšine známych chorôb, dozrieva 100 dní po výseve, výnos - 49 kg / ha.
 2. cestovateľ... Veľké pretiahnuté zrná s hmotnosťou 0,052 g. Stonka je odolná voči usadeniu a chorobám. Zrná za 80 dní, získa sa 33 centov úrody na hektár.
 3. gin... Robustný kmeň, vysoký 85 cm, s hrotom 8 cm. Odolný voči klimatickým zmenám. Zhromažďujte 90 c / ha 85 dní po vzniku.
 4. Eiffel... Cylindrické klásky po 89 dňoch prinášajú výnos 4 t / ha. Stonka nie je náchylná na uloženie, vyznačuje sa zvýšenou imunitou voči chorobám.
 5. Scarlett... Ucho s nízkou hustotou, voľné. Hmotnosť kukurice 0,05 g. Odporúča sa pre pestovanie v oblastiach s čiernou pôdou. Produktivita 6,5 ​​t / ha. Čistenie sa uskutoční po 90 dňoch.
 6. Consita... Úroda do 80 dní, úroda - maximálne 88 kg / ha. Klásky s voskovitým kvetom, hmotnosť zŕn - 0,055 g. Odroda je odolná voči poliehaniu, nie je náchylná na smut hlavy.

záver

Pri výbere odrody na pestovanie sú určené na účely pestovania, berú do úvahy región na pestovanie a požadovaný objem očakávanej úrody.

Jarné odrody sú vhodné na potravinové účely. Na výrobu piva sa vyvinuli špeciálne odrody. Kvalifikovaný výber vám umožní získať vysoko kvalitný produkt vhodný na vykonávanie úlohy - získavanie obilia pre potravinársky priemysel, krmivá alebo iné účely.

Pridať komentár

záhradné

kvety