Aké obilniny sa vyrábajú z jačmeňa a aké sú priaznivé vlastnosti obilnín

Jačmeň pestovali starí Egypťania, Židia a Rimania. Túto obilninu používali nielen na mletie na múku alebo pivný slad, ale aj na prípravu chutných a zdravých obilnín. Povieme vám, čo je to zrno jačmeňa, aké druhy obilia sa z neho vyrábajú a na čo je toto zrno dobré.

Opis a charakteristika obilnín

jačmeň - jedna z najstarších obilnín pestovaných ľudstvom... Stopy jej divokých zŕn sa našli vo vykopávkach osád siahajúcich viac ako 17 tisíc rokov. Asi pred 10 000 rokmi sa pestoval jačmeň a začal sa zámerne zasievať.

V starovekom Egypte sa namiesto meny používal jačmeň. Je známe, že pracovníci pri stavbe pyramíd dostali za úplatu obilný alebo jačmenný chlieb a pivo. V Biblii sa uvádza, že starí Židia obetovali zrná jačmeňa Bohu. Táto obilnina bola jedným zo siedmich plodov zasľúbenej zeme.

V starom Ríme boli gladiátori kŕmené jačmeňom: verilo sa, že na ovsenej kaši rastú rýchlejšie a samotní bojovníci sa stávajú silnejšími. V Rusku bol jačmeň známy už dlhú dobu: kvôli jeho nenáročnosti sa pestoval tam, kde nedozrela pšenica alebo raž.

Aké obilniny sa vyrábajú z jačmeňa a aké sú priaznivé vlastnosti obilnínSamotný jačmeň je sám osebe jednoročná bylina rodu Jačmeň rodiny Cereals. Jeho stonky sú rovné, holé, 30 až 60 cm vysoké v divokom jačmeni a až 90 cm v kultivovaných odrodách. Listy sú asi 30 cm dlhé, rovné, hladké a rovnomerné.

Klásky sú šesťuholníkové s dlhou (do 10 cm) markízou, pozostávajúce z niekoľkých klátikov zoskupených po troch. V júli až auguste v nich dozrievajú karyopsy, ktoré používajú ľudia.

Spočiatku sa pestovali iba odrody jačmeňa jarného... Táto rastlina pochádza z juhu, kde sa podarí dosiahnuť plnú zrelosť počas dlhého a teplého leta. 2 000 rokov od začiatku pestovanie Začali sa experimenty s jesenným výsevom.

Teraz podiel zimného jačmeňa predstavuje asi 10% z celkového množstva. V niektorých krajinách (napríklad v Rumunsku a Bulharsku) jar na jar prakticky nerastie a úplne prešla na siatie v zime.

Chemické zloženie, stopové prvky a prospešné vlastnosti jačmeňa

Jačmenné zrno obsahuje:

 • proteín - až 16%;
 • uhľohydráty - asi 75%;
 • rastlinné tuky - 3-5%;
 • vlákno - do 10%.

V zrnách jačmeňa je dosť vitamínov skupín A, B, D, E. Obsah kalórií v porcii 100 g celých zŕn je asi 288 kcal. To je približne 18% RDA pre dospelého. V závislosti od regiónu, pôdy a pestovateľských podmienok obsahuje jačmeň tiež stopové prvky - meď, železo, draslík, selén, zinok atď.

Jačmeň má množstvo výhodných vlastností:

 1. Vďaka množstvu vlákniny normalizuje činnosť gastrointestinálneho traktu, stabilizuje telesnú hmotnosť a bráni rozvoju rakoviny hrubého čreva.
 2. Normalizuje hladinu cukru v krvi.
 3. Zabraňuje rozvoju artritídy. Zrno obsahuje meď, ktorá sa podieľa na syntéze kolagénu, ktorý je potrebný na obnovu chrupavkového tkaniva.
 4. Zvyšuje imunitu a stabilizuje endokrinný systém.

Aké druhy obilnín sa získavajú z jačmeňa

Konzumuje sa celé zrno jačmeňa. Stačí ho olúpať, navinúť a dať do varu. Jačmeň, premieňaný na obilniny, je však produktom rafinovaného a drveného zrna, ktoré prináša ľuďom viac výhod. Ďalej si povedzme, čo je to za obilie a čo sa ďalej vyrába z jačmeňa.

Jačmeň perlový

Aké obilniny sa vyrábajú z jačmeňa a aké sú priaznivé vlastnosti obilnín

Najznámejšie jačmenné krupice sú jačmeň. Získava sa zo semien jadier takto:

 1. Z plevy sa opatrne olúpajú aly sklovitých a polosklovitých (s vysokým obsahom bielkovín).
 2. Potom sa drví tak, že jadrá zostávajú v skutočnosti iba endosperm (zárodočný proteín) s nepatrnými zvyškami škrupín.
 3. Leštia sa proti sebe a na výstupe získajú hladké zaoblené granule bielej alebo žltkastej farby.

Jačmeň perlový dostal svoje meno, pretože zrnká vo farbe a lesk sú podobné malým perlám - perlám.

Hotový produkt sa triedi pomocou sita. Za najcennejšie sa považujú obilniny s zrnami od 1,5 do 2,5 mm. Čím väčšia je veľkosť zŕn, tým lacnejší je jačmeň perlový.

Jačmeňová kaša je tradičné ruské jedlo. Vzhľadom na to, že už v 30. rokoch minulého storočia bola v ZSSR založená priemyselná výroba lacných a dlhodobo skladovaných obilnín, jačmeň sa aktívne používal v jedálňach škôl, vojenských jednotiek a nápravných zariadení. Z tohto dôvodu je perlový jačmeň často vnímaný ako produkt s nízkou hodnotou. To samozrejme nie je: správne pripravený jačmeň je chutný a zdravý.

Okrem krajín bývalého ZSSR sa jačmeň perlový v Taliansku aktívne používa na prípravu ordzotta (analógu ryžového rizota), vo Švédsku, Dánsku a Fínsku. Tam sa pripravuje kaša, vedľajšie jedlá a nalejú sa aj do cereálnych polievok.

Dôležité! Zrná jačmeňa jačmeňa pri varení napučiavajú iba, ale nevaria sa do homogénnej hmoty, ako je jak.

Jačmenné krupice

Aké obilniny sa vyrábajú z jačmeňa a aké sú priaznivé vlastnosti obilnín

Ďalším typom jačmenných krupíc je jačmeň. Vyrába sa takto:

 1. Zrná jačmeňa z akýchkoľvek odrody očistené od zvyškov a poznať.
 2. Potom sa drvia pomocou mlyna.

Na rozdiel od jačmeňa perličkového, jama nie je brúsená alebo leštená, takže:

 • má nepravidelný tvar a ostré hrany;
 • pozostáva z celého zrna ako celku - nielen endospermu, ale aj škrupiny.

Yachka sa používa na varenie obilnín, menej často ako prísada do pudingov a kastrólov. V škandinávskej a fínskej kuchyni sa pridáva do polievok.

Kvôli vysokému obsahu škrobu, uvareného na pastu, sa ovsená kaša javí ako hrudkovitá, homogénna a keď vychladne, rýchlo stvrdne a stane sa bez chuti. Okrem toho je jachta ešte lacnejšia ako jačmeň perlový a postoj väčšiny Rusov k nej je ešte negatívnejší. Ak je jačmeň považovaný za armádne jedlo bez chuti, potom je jačmeň považovaný za kašu pre väzňov.

iní

Jačmeň a jačmeň tvoria podstatnú časť spracovania jačmeňa na potravinové výrobky.

Existuje však niekoľko ďalších možností pre obilniny:

 1. Zvlnená jachta. Získava sa prechodom zŕn nie mlynskými kameňmi, ale párom rýchlo sa otáčajúcich valcov. Výsledkom je obilnina z plochých zŕn, skôr ako vločky.
 2. "Dutch". V skutočnosti je to rovnaký jačmeň perlový, ale zvlášť malej veľkosti, ktorý bol starostlivo vybraný. Na rozdiel od obyčajného jačmeňa sa považuje za elitné zrno pre haute kuchyňu.

Aké sú iné spôsoby použitia jačmeňa

Obilniny sa získavajú nielen z jačmenných zŕn, ale aj z iných produktov:

 1. slad. Jeho objemová produkcia nie je horšia ako obilniny a najlepšie odrody tohto zrna, ktoré sa dodávajú do výťahov, sa považujú za „sladovnícky jačmeň“. Vo Veľkej Británii, Írsku, USA sa tiež používa na výrobu whisky.Aké obilniny sa vyrábajú z jačmeňa a aké sú priaznivé vlastnosti obilnín
 2. Múka. Cesto z neho nevychádza, získajú sa prinajlepšom ploché pevné koláče. Preto sa pridáva do pšeničnej alebo ražnej múky. Vo Fínsku sa tradičný chlieb Rieska pečie jačmennou múkou.Aké obilniny sa vyrábajú z jačmeňa a aké sú priaznivé vlastnosti obilnín
 3. Suroviny na výrobu kvasu... Zrná jačmeňa z dôvodu vysokého obsahu uhľohydrátov dobre kvasia.Aké obilniny sa vyrábajú z jačmeňa a aké sú priaznivé vlastnosti obilnín
 4. jačmeň káva - pražený jačmenný prášok. Pri varení sa získa nápoj, ktorý vágne pripomína kávu. Nemá plnohodnotnú chuť a je považovaný za náhradný, často ho však konzumujú ľudia, ktorí sú z lekárskeho hľadiska zakázaní kofeínu.Aké obilniny sa vyrábajú z jačmeňa a aké sú priaznivé vlastnosti obilnín
 5. Suroviny na použitie v kozmetike a medicíne. Získava sa z jačmeňa sadenice a používa sa interne aj externe.

Dochádza k významnému množstvu jačmeňa s nízkym obsahom bielkovín krmivo.

Zrná jačmeňa sa používajú na kŕmenie zvierat v týchto formách:

 • celý - varené alebo dusené vo vriacej vode;
 • ako surovina na výrobu krmiva pre zvieratá - potom sa pomelú, zmiešajú s múkou iných kultúr, obohatia sa o premixy a granulované.

Možné poškodenie a kontraindikácie jačmeňa

Krúpy z jačmeňa, odvar z obilia a iných produktov môžu byť škodlivé, ak:

 1. Individuálna neznášanlivosť. Nikto nie je proti nemu imunitný, takže ľudia s takýmito indikáciami môžu nasledovať iba stravu bez baru.
 2. Ochorenia gastrointestinálneho traktu. V prípade gastritídy, dvanástnikového vredu alebo žalúdočného vredu, cholecystitídy z ovsenej kaše alebo vývaru je lepšie zdržať sa hlasovania. Používajú sa iba po konzultácii s ošetrujúcim lekárom.

Podľa tradičnej medicíny infúzia jačmeňa s medom znižuje libido.

záver

Teraz viete, aké obilniny sa používajú na výrobu sladového jačmeňa a piva. Jačmeň je starodávna obilnina. Obilniny z nej ľudia používajú už mnoho tisícročí.

Výrobky z jačmeňa sú vo väčšine prípadov chutné a zdravé, ale občas môžu byť škodlivé. Pri ich používaní starostlivo sledujte svoju pohodu a ak máte pochybnosti, vyhľadajte svojho lekára.

1 komentár
 1. avatar
  Balzhan Gomboev

  Zamba (talkan, tsampa) sa vyrába aj z jačmeňa.

Pridať komentár

záhradné

kvety