Aký je výnos jačmeňa z 1 hektára pôdy a od čoho závisí

jačmeň bola kultivovaná ľuďmi niekoľko tisícročí spolu s pšenicou. Rastlina je schopná odolať suchu a zahriať až na + 40 ° C bez straty rýchlosti plnenia časti osiva. Táto plodina sa používa ako krmivo pre dobytok a na výrobu piva.

Uvažujme rozdiel medzi zimným a jarným jačmeňom, aký je jeho výnos na hektár, aké faktory ovplyvňujú produktivitu rastlín a ako ju zvyšovať.

Jačmeň ozimný a jarný

Hoci zimné odrody sú produktívnejšie, nepredstavujú viac ako 10 - 12% plodín. Ide o to, že také jačmeň Je ťažšie kultivovať, netoleruje silné mrazy a akákoľvek odchýlka od normy vedie k strate časti plodiny.

Aký je výnos jačmeňa z 1 hektára pôdy a od čoho závisíNapriek tomu to tak je jačmeň ozimný bol v poslednom čase vysoký dopyt. Zrieva o niečo skôr ako jarná plodina a umožňuje efektívnejšie využívať plochu, ktorú zaberá. Uvoľnené územie je vyplnené ďalšou plodinou, čo zvyšuje ziskovosť pôdy. U takýchto rastlín je menej pravdepodobné, že budú trpieť poistkami.

Referenčné! Poistky sa vyskytujú za sucha a sucha a prejavujú sa úplnou alebo čiastočnou sterilitou alebo krehkosťou zrna.

Aby sa znížilo riziko zamrznutia, poľnohospodári rásť, pestovať jarné odrody. Využívajú vlhkosť hospodárnejšie, vyznačujú sa krátkou vegetačnou sezónou, ktorá umožňuje racionálnejšie používanie zariadení a znižuje intenzitu práce v teréne. Jarný jačmeň sa používa ako bezpečnostná sieť na opätovnú výsadbu zimných kultúr.

Výťažok jačmeňa na hektár

Jačmeň ozimný má vysoký výnos. Poskytuje až 60 - 70 c / ha, zatiaľ čo produktivita jarného „brata“ je o 20% nižšia.

Koľko jačmeňa sa dá zozbierať s prirodzenou úrodnosťou pôdy? Priemerná štatistika je nasledovná: úroda úrody v silne vyprahnutých rokoch je najnižšia (24–36 c / ha), vo vlhkých rokoch najvyššia (30–42 c / ha).

Na čom to záleží

Aký je výnos jačmeňa z 1 hektára pôdy a od čoho závisí

Produktivita sa veľmi líši v závislosti od mnohých faktorov. Ak osoba nemôže ovládať poveternostné podmienky, potom výber odrody alebo ich predchodcovia, bude to mať významný vplyv na budúcu úrodu.

hnojivá

Jačmeň je náročný na dostupnosť minerálnych hnojív. Spotrebuje veľa dusíka, fosforu a draslíka.

Účinnosť aplikácie obväzov pri pestovaní plodín do značnej miery závisí od zrážok. Zvýšenie výnosu po aplikácii dusíkatých hnojív sa pozoruje v rokoch s veľkými zrážkami a poklesom v suchých obdobiach. Pri použití fosforu a draslíka je možné sledovať takmer rovnaký obrazec.

Klimatické podmienky

Priaznivé počasie je polovicou úspechu pri pestovaní akejkoľvek poľnohospodárskej plodiny. Sucho, silné dažde, vysoké alebo nízke teploty, najmä v kritických fázach vegetačného obdobia rastlín, často vedú k smrti plodín.

Referenčné! V krajinách Európskej únie závisí úroda na vonkajších podmienkach o 20%. V Rusku je toto číslo mimoriadne vysoké - viac ako 40%.

Monitorovacie a predpovedné systémy sa používajú na zníženie škodlivých účinkov. Inovačné centrum Skolkovo má veľa projektov na sledovanie vzťahu medzi počasím a výnosom. Vyvíjajú sa inteligentné zavlažovacie technológie so senzormi pôdy: analyzujú pôdnu vlhkosť, pohyb stopových prvkov a distribuujú vodu pomocou tekutých hnojív.Existuje projekt na použitie polymérov, ktoré hromadia vlhkosť v pôde a potom ju pomaly uvoľňujú.

Už malá časť poľnohospodárov už používa prediktívnu technológiu „Smart Farming“, ktorá spočíva v integrovanom a najoptimálnejšom hospodárení s každým štvorcovým metrom pôdy.

predchodcovia

Striedanie plodín je rovnako dôležité ako hnojenie alebo obrábanie pôdy.

Na úplný vývoj jačmeňa sú potrebné dostatočné zásoby vlhkosti, živín a pole bez burín. Preto sa plodina pestuje po repke, hrachu, zemiakoch a jednoročných trávach.

Najcennejšími predchodcami z hľadiska obsahu vlhkosti v pôde sú skoré strukoviny (hrach), menej hodnotné sú skoré obilniny (jarná pšenica, jačmeň, ovos).

Starostlivosť o plodiny

Výsev jarného jačmeňa sa vykonáva skoro na jar, ihneď po roztopení snehu a vyschnutí pôdy. To vám umožní používať vlhkosť nahromadenú v zime v pôde a brzdiť vývoj burín.

Ak meškáte s výsadbou, rastliny budú mať problémy s vývojom koreňového systému, výsledkom bude, že sa za nepriaznivých poveternostných podmienok budú tvoriť uši a riziko choroby a škodcov sa mnohokrát zvýši.

Dôležité! Aj pri desaťdňovom oneskorení výsevu sa výnos zníži o 7 - 8 centov na hektár av suchých rokoch o 12 centov.

Neexistujú žiadne oficiálne normy ani stanovené dátumy siatia. Vychádzajú z klimatických a iných charakteristík regiónu. Hlavným kritériom je odolnosť proti mrazu rastlín.

Pre zimné odrody je optimálnym obdobím siatia september: v tomto okamihu je zaznamenaná najvyššia klíčivosť. Čím bližšie je dátum výsadby k prvému mrázu, tým vyššie je riziko, že rastliny nebudú prezimovať. Tým sa zníži priemerný výnos jačmeňa o desiatky percent.

Starostlivosť o plodiny spočíva v trieštení sadeníc pri krustovaní, doplňovaní plodín a ničení burín.

Vysoko produktívne odrody

Aký je výnos jačmeňa z 1 hektára pôdy a od čoho závisí

Výber odrody je jedným z najdôležitejších bodov. Semená sú nosičmi biologických a ekonomických vlastností rastlín. Výnos do veľkej miery závisí od ich kvality.

Predtým sa používali lacné odrody, ktoré nevyžadovali zavádzanie drahých hnojív, ale tiež dávali trochu zrna. Teraz sa výber výrazne rozšíril: v Rusku sa pestuje takmer 200 odrôd jačmeňa.

Jačmeň ozimný

Najobľúbenejšie zimné plodiny: Dobrynya 3, Silhouette, Rostovsky 55, Rakovník, Rosava, Prikumsky 85, Kozyr.

Zoberme si niektoré z nich podrobnejšie:

 1. Dobrynya 3 - používa sa na kŕmenie. Výťažok dosahuje 102,4 kg / ha. Kultúra je odolná voči poveternostným a klimatickým podmienkam, mrazuvzdorná. Rastie dobre vo všetkých druhoch pôdy. Vhodný pre pestovanie v teplých oblastiach Ruska.
 2. skrinka - poskytuje rovnako vysoké výnosy na jeseň aj na jar. Výťažok dosahuje 58 kg / ha. Vhodný na pestovanie na území Stavropolu a Krasnodar, Rostovská oblasť.
 3. Rostov 55 - odroda s vynikajúcimi vlastnosťami krmiva. Odolné voči nízkym teplotám a suchu. Nie je náchylný na múčnatku a hrdzavú pleseň. Produktivita - 40 - 50 kg / ha. Vhodný pre oblasť severného Kaukazu.
 4. Prikumsky 85 - v polovici sezóny, používajú sa na výrobu krmív. Odolné voči mrazu, suchu, hnilobe koreňov. Priemerný výnos - 30 c / ha.

Jarný jačmeň

Najobľúbenejšie sú tieto rastliny: Bios 1, Abava, Belgorodsky 100, Gonar, Jin, Zazersky 85, Erofey, Veresk, Kumir, Moskovsky 86, Suzdalets, Sonet a ďalšie.

 1. gin - vegetačná sezóna trvá 70 - 85 dní. Odroda sa pestuje hlavne na výrobu piva kvôli vysokej kvalite získaného sladu. krúpy dobre varí, má vynikajúcu štruktúru a chuť. Kultúra je vysoko výnosná: poskytuje až 90 kg / ha.
 2. Bios 1 - zrno obsahuje až 15% bielkovín. Produktivita - od 29 do 47 kg / ha. Odroda je vhodná na výrobu piva a potravín. Odolné voči mnohým chorobám.
 3. Gonar - dáva až 53 centners obilia.Aklimatizuje sa dobre v nových podmienkach, preto sa pestuje takmer vo všetkých regiónoch Ruska a Bieloruska. Odroda je náchylná k hlavnému úsmevu, múčnatke hnedej, hnedej hrdze. Pestuje sa hlavne na výrobu potravín a krmovín.

Pivovarnícke odrody

Pri výrobe piva je dôležitý znížený obsah bielkovín v obilí.

Najbežnejšie odrody pre tento priemysel: Gladis, Avalon, Consita, Philadelphia, Ronnie, Quench, Scarlett, Kangu, Marnie, JB Flave, Sunshine.

Výsev kvalita osiva

Aký je výnos jačmeňa z 1 hektára pôdy a od čoho závisí

Po výbere odrody sa určia vlastnosti semien:

 • čistota - neprítomnosť nečistôt a chybných kópií;
 • klíčenie - schopnosť tvoriť bežne vyvinuté sadenice;
 • hmotnosť 1 000 semien - charakterizuje plnú hmotnosť a veľkosť sadivového materiálu, stupeň jeho triedenia;
 • rovnomernosť - rovnomernosť hmotnosti a veľkosti.

Obsah vlhkosti v semenách hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní vysokej sejacej kvality: mokré vzorky rýchlo strácajú klíčivosť.

Ak použijete semená so zníženou rýchlosťou klíčenia, ktoré zvyšujú rýchlosť výsevu, vedie to k zníženiu úrody zrna na generáciu. V tomto prípade budú sadenice riedke a výrazne oslabené.

Odporúča sa vykonávať výmenné operácie: z času na čas sa dovážajú semená z iných lokalít. Aj na úrodnej pôde bez takejto udalosti sa produktivita kultúry každoročne znižuje.

Podmienky a pravidlá pre prvú úrodu

Samostatný zber sa začína, keď jačmeň dosiahne voskovú zrelosť. Akonáhle sú kotúče suché, začnú mlátiť zrno. Keď plodina dozrie, bodec sa ľahko zlomí a keď prší, stonka sa zlomí. Z tohto dôvodu vedie neskorý zber k veľkým stratám úrody.

Aký je výnos jačmeňa z 1 hektára pôdy a od čoho závisí

Ak sa chcete dostať v správnom časovom rámci, venujte pozornosť nasledujúcim ukazovateľom:

 • vlhkosť zrna - nie vyššia ako 18%;
 • zrná musia byť pevné, prasknuté, keď sú pokousané, musia vizuálne spĺňať normy odrody, musia mať charakteristickú farbu a veľkosť, musia byť mierne zvrásnené;
 • žltá farba slamy sa zmení na špinavú sivú;
 • uzly stoniek sú hnedé, ťažko na dotyk;
 • zrná sú úplne odstránené z klátikov, ale zároveň sedia tak pevne, že samy nevy vypadávajú.

Pomerne efektívnym spôsobom, ako predbežne určiť zrelosť jačmeňa a vhodnosť na zber, je tzv. Eozínový test. Za týmto účelom sa odreže 20 produktívnych stoniek vo výške 20 - 30 cm od ucha a umiestni sa denne do 1% roztoku eozínu (farbivo získané interakciou bóru a fluoresceínu).

Ak počas prideleného času viac ako polovica uší sfarbila ružovú farbu, optimálny čas zberu nastane za 7-10 dní. Ak sú stonky zafarbené, zrno sa zozbiera v priebehu nasledujúcich 2-3 dní. Aj keď stonky nezmenili farbu, začnú úrodu okamžite.

Uši sa zbierajú v suchom počasí. Potom sa odstránia nezrelé semená a iné nečistoty, aby sa nezvyšoval obsah vlhkosti v plodine.

záver

Jačmeň je v Rusku dopyt po úrode. Výťažok zimných rastlín je o 20% vyšší ako výnos jari a dosahuje 70 centov / ha. Avšak kvôli nízkej odolnosti proti mrazu je ich podiel na celkovom objeme malý. Na zníženie rizika zamrznutia plodín sa používajú jarné odrody.

Hnojivo, starostlivosť o plodiny, ochrana proti škodcom, predchodcovia, poveternostné podmienky ovplyvňujú indikátor výnosu. Dôležitým faktorom pri zvyšovaní objemu zozbieraného zrna je správne načasovanie zberu a jemné mlátenie.

Pridať komentár

záhradné

kvety