Funkcie technológie pestovania jačmeňa

Jačmeň je starobylá poľnohospodárska plodina. Pestuje sa na potravinové, technické, kŕmne účely a používa sa pri výrobe piva. Z tejto cereálie sa pripravujú zdravé nápoje, vyrába sa múka a obilniny a používajú sa v medicíne. Jačmeň sa na jeseň vysieva ako zelený hnoj spolu s ovosom a ražou.

Záujem o pestovanie plodín rastie medzi veľkými aj malými farmami. A to nie je prekvapujúce - jačmeň je bohatý na vitamíny, mikroelementy, vlákninu a slúži ako vynikajúci doplnok výživy tých, ktorí sa starajú o svoje zdravie a tvar. V materiáli vám povieme o vlastnostiach technológie pestovania jačmeňa, načasovaní výsevu, odporúčaných a neprijateľných predchodcoch.

Funkcie rastúcej technológie

Jačmeň je nenáročná obilnina a nevyžaduje špeciálne podmienky pre pestovanie. Kultúra sa kultivuje prakticky na celom území našej krajiny.

Odporúčaní predchodcovia

Jačmeň nebol pestovaný na rovnakom mieste viac ako tri roky za sebou. Vyznačuje sa slabo rozvinutým koreňovým systémom a v dôsledku toho nízkou schopnosťou absorbovať živiny z pôdy. Z tohto hľadiska sa jačmeň vysieva v oblastiach s úrodnou pôdou bez buriny.

Najlepšími predchodcami sú zemiaky, kukurica a iné pestované plodiny, ktoré po zbere ostávajú čisté od buriny, ako aj zimné plodiny, pod ktorými boli použité organické a minerálne hnojivá, iné obilniny, ľanové vlákno, viacročné trávy, zelený hnoj.

Referencie. Na účely krmovín sa jačmeň môže vysiať po strukovinách. Ak je obilie určené na varenie, strukoviny sú pre jačmeň neprijateľnými predchodcami. Dôvodom je skutočnosť, že kvalita zrna klesá v dôsledku hojného obrábania.

Požiadavky na vlhkosť

Funkcie technológie pestovania jačmeňa

Jačmeň je odolný voči suchu a menej náročný na vlhkosť ako ovos a jarná pšenica. Preto vo vyprahnutých stepných oblastiach vykazuje vyšší výťažok. Z hľadiska odolnosti proti suchu je táto plodina na prvom mieste medzi obilninami.

Klíčenie semien jačmeňa v dobre navlhčenej pôde. Keď napučiavajú, absorbujú až 50% obsahu vlhkosti v suchej hmote semien. To je menej ako napríklad ovos.

Rastlina pociťuje najväčšiu potrebu vlhkosti vo fáze vstupu do skúmavky a na začiatku náušnice. Nedostatok vody pri tvorbe reprodukčných častí rastliny je škodlivý pre peľ. Výsledkom je zvýšenie počtu sterilných kvetov a zníženie výnosu.

Požiadavky na svetlo a teplo

Jačmeň je celodenná obilnina. Nedostatok slnečného svetla spomaľuje proces uší. Obdobie pestovania jačmeňa je 70 až 110 dní. Toto je najskoršia plodina na dozrievanie obilnín.

Kultúra je nenáročná na teplo. Semená klíčia pri zahriatí na + 1 ... + 2 ° С. Klíčky sú zároveň schopné odolávať poklesu teploty na -5 ° C.

Odrody zimných plodín vydržia dlhodobé mrazy v hĺbke kultivačného uzla až do -10 ... -12 ° С. Jačmeň ozimný na začiatku jari rýchlo obnovuje svoj rast a prechádza do trubice.

Zrno dobre znáša vysoké teploty, takže sa úspešne pestuje v najjužnejších regiónoch. Keď teplota vzduchu stúpne na +40 ° C, stomatálna paralýza sa objaví až po 12 hodinách, zatiaľ čo v ovse - po 4-6 hodinách.

Pôdne požiadavky

Jačmeň je známy tým, že vykazuje vysoké výnosy na rôznych druhoch pôdy. Úspešne sa pestuje na podzolických pôdach v severných oblastiach a na slaných pôdach na juhovýchode.

Dôležité. Na pestovanie jačmeňa je vhodnejšie používať vysoko výživné štrukturálne pôdy. Reakcia pôdy je neutrálna alebo mierne zásaditá.

Silne okyslené podzolové pôdy sa nepoužívajú. Zároveň môžete vidieť, ako jačmeň rastie v najsevernejších regiónoch. Používajú špeciálne šľachtené odrody. Poskytujú vysoké výnosy aj za nepriaznivých podmienok.

Odčerpané močiare a kultivované rašeliniská sa tiež používajú na jačmeň. Pieskové a slané pôdy sa na pestovanie obilnín vrátane jačmeňa veľmi málo využívajú.

Príprava osiva na siatie

Funkcie technológie pestovania jačmeňa

Semeno sa používa veľké, s vysokým klíčením. Pred výsevom sú semená dezinfikované fungicídmi a ošetrené stimulujúcimi látkami pre efektívny rast.

Leptanie sa vykonáva 2 - 3 mesiace pred začiatkom siatia. Na tento účel používajte lieky ako „Fundazol“ 50% alebo „Vitavax 200“ 75%.

Dezinfekcia semenného materiálu vám umožňuje výrazne kontrolovať a obmedziť vývoj takých nebezpečných chorôb, ako sú hniloba koreňov, prašné a tvrdé úsmevy.

Výsevné podmienky a metódy

Kedy sa osieva jačmeň? Výsev jarného jačmeňa sa začína v prvej polovici jari, len čo zariadenie môže vyjsť na pole. V južných oblastiach sa siatie začína začiatkom marca. A v oblastiach s obmedzeným a riskantným poľnohospodárstvom - v apríli až máji. Napríklad dátum siatia jačmeňa v oblasti Kemerovo začína na konci apríla.

Jačmeň je výsevná plodina súvislá. Vysieva sa spôsobom s úzkym radom, ktorý ponecháva 7,5 cm medzi radmi alebo obvyklým spôsobom s rozstupom riadkov 15 cm. To vytvára priaznivé podmienky pre rast a rozvoj kultúry.

Na malých farmách a na súkromných pozemkoch sa jačmeň vysieva ručne.

Pri dostatočnej pôdnej vlhkosti sa semená vysádzajú 4 až 5 cm na ťažké pôdy a 5 až 6 cm na ľahké piesčité hlinité pôdy. V suchom počasí sa hĺbka vkladania zväčší na 7-8 cm.

Pozor. Jačmeň je skorá sejba. Oneskorenie v sejacej kampani vedie k zníženiu úrody.

Výsev zimného jačmeňa sa vykonáva od septembra do októbra. Konkrétny výsevný čas závisí od pestovateľskej oblasti.

oplodnenie

Na získanie bohatej úrody je dôležité poskytnúť rastlinám potrebnú výživu v skorých štádiách rastu. Je takmer nemožné kompenzovať nedostatok stopových prvkov neskôr.

Pôda je pripravená na jeseň. Na orbu sa používajú hnojivá na báze fosforu a potaše. Na jar, pred výsevom, sa pôda hnojí dusíkatým hnojením. Počas výsevu sa navyše používajú hnojivá na báze fosforu. Táto schéma zaisťuje správny vývoj koreňového systému a tvorbu väčších uší.

Jačmeň miluje viac minerálne hnojivá ako organické. Organická hmota sa preto nanáša priamo pod jačmeň. Mikrofilizátory aktivujú enzýmy, ktoré urýchľujú biochemické procesy vo vnútri rastlín a zvyšujú odolnosť kultúry voči chorobám a nedostatku vlhkosti.

Ochrana pred škodcami a chorobami

Ochrana jačmeňa pred chorobami a škodcami spočíva v správnych agrotechnických metódach.... Medzi tieto techniky patrí udržiavanie striedania plodín, orba na začiatku jesene, dodržiavanie dátumov siatia a sadby, používanie rezistentných odrôd, používanie hnojív a stimulátorov rastu.

Medzi najnebezpečnejšie škodcov patria blchy s pruhovanými zrnami, blchy stonky a cereálie. V neskorších fázach rastu sú to vošky, korytnačky, chrobáky. Škodcovia sú zvlášť nebezpeční v horúcom jarnom počasí, keď sú rastliny stále slabé a hmyz sa živí silne.

Na ničenie škodcov sa používajú insekticídy, napríklad „Decis Profi“, „VDG“ (0,02 l / ha), „Sumi Alpha“, „KE“ (0,2 l / ha), „Fastak“, „Karate Zeon“ ".

dôležitý... Preventívne ošetrenie insekticídmi na okrajových pruhoch poľa (vo vzdialenosti 100 - 150 m od okraja) je účinným preventívnym opatrením. Väčšina hmyzu sa tu usadzuje v prvých dňoch sezóny. Takéto ošetrenia odstraňujú škodcov a to stačí na bezpečnosť plodín.

Jačmeň nie je poistený ani proti chorobám. Plodiny sú postihnuté prašným a tvrdým úsmevom, múčnatkou, hrdzou, hnilobou koreňov, septoriami.

Mierou prevencie chorôb je obaľovanie osiva pred výsevom. Na boj proti chorobám sa používajú fungicídy: „Tilt“ - 25% (emulzný koncentrát), „Bayleton“ 25% (zmáčateľný prášok) a „Fundazol“.

Na ničenie burín sa ošetrujú herbicídmi (2,4-D amónna soľ a "Dialalen").

sklizen

Zber jačmeňa sa vykonáva priamym kombinovaním aj samostatne. Je optimálne kombinovať tieto metódy na základe stavu plodín a poveternostných podmienok.Funkcie technológie pestovania jačmeňa

Rastliny s nepravidelným dozrievaním a burinou sa zbierajú osobitne a na konci dozrievania vosku sa kosia do riadkov. Zrno zrelé až pevné dozrievanie sa zberá priamym kombinovaním. Úroveň výnosu a kvalita konečného produktu závisia od výberu času a spôsobu zberu.

Načasovanie zberu je stanovené na základe stavu plodín, spôsobu zberu a poveternostných podmienok. Odkladanie času zberu, ako aj jeho príliš skoro vykonávanie, znižuje ukazovatele výnosu. Pri skorom zbere sú straty zapríčinené neadekvátnym vyplnením útkov. V prípade oneskorenia - strata jadier z ucha a odlomenie uší.

Priame spojenie sa uskutočňuje vo fáze tvrdej zrelosti. Obsah vlhkosti v zrne je 14 až 17%. V tomto prípade je jačmeň dobre mlátený a očistený kombajnom. Okrem toho také zrno nevyžaduje sušenie.

Samostatný zber sa uskutočňuje na konci zrelosti vosku. Počas tohto obdobia viac ako 80% uší úplne zožltne.

Potreba vedieť. Samostatný zber sa vykonáva iba pri dostatočnej hustote stoniek (280 - 300 ks / m2. M) a ich výške nie menšej ako 60 cm. V opačnom prípade hmota, ktorá sa poseká v kotúčoch, padne cez strnisko k zemi, čo vedie k veľkým stratám.

Výsevok semien jačmeňa jarného

Jačmeň má vysokú kultivačnú energiu - silnejšie reaguje na vyššiu rýchlosť výsevu ako jarná pšenica. Zahustené a riedené plodiny znižujú výnos a kvalitu zrna.Funkcie technológie pestovania jačmeňa

Miera výsevu sa líši v závislosti od úrodnosti pôdy, buriny, top obliekania, predchodcov, podmienok a metód siatia. Poveternostné podmienky počas sejacieho obdobia tiež ovplyvňujú určovanie výsevného množstva.

Pri použití metódy sejby v úzkych radoch sa sadzba zvyšuje o 10 - 15%.... Pri sejbe jačmeňa s trvalými nekrytými trávami sa rýchlosť výsevu zníži o 15 - 20%. Pri zlepšených výživových podmienkach sa rýchlosť znižuje o 20%. Odrody skorého dozrievania sa vysievajú so zvýšenou mierou.

Určenie optimálnej hustoty rastlín je rozhodujúcim faktorom pri získavaní vysokého výnosu. Ak je hustota nedostatočná, potom úrodnosť pôdy nie je úplne využitá, sú plodiny kontaminované. Ak sú plodiny zahustené, potom rastliny nemajú vlhkosť a výživu.

Štandardná miera výsevu jačmeňa na 1 ha v kg je 165 - 215. Tento objem predstavuje približne 3,5 - 4 milióny zŕn. Odrody náchylné na obrábanie a ubytovanie sa vysievajú v menších množstvách.

Pre jednotlivé poľnohospodárske zóny boli stanovené nasledujúce smerné dávky osiva jačmeňa. Pre stepné regióny - 3,5 - 4 milióny, pre lesné stepi a západné regióny - 4,5 - 5,0 milióna zŕn na hektár.

Čím vyššia je úrodnosť pôdy a menšie zrážky, tým nižšia je miera výsevu a naopak.

Je to zaujímavé:

Jednoduché recepty na jačmeňový svit jačmeňa.

Ako vyrobiť slad z jačmeňa doma.

Dôležité nuansy

Pri pestovaní jačmeňa zvážte nasledujúce skutočnosti:

  1. Jačmeň dobre rastie s väčšinou plodín.Pestuje sa z cíceru, šošovice, hrachu, repky a pšenice.Funkcie technológie pestovania jačmeňa
  2. Zimný jačmeň dozrieva jeden až dva týždne skôr ako ozimná pšenica. Prispieva to k rovnomernému použitiu strojov a pracovných síl počas obdobia zberu.
  3. Jačmeň je citlivý na kŕmenie, pretože má nedostatočne rozvinutý koreňový systém. Hnojenie pri hlbokom orbe, ako aj pri sejbe, výrazne zvyšuje výnos.
  4. Pestovanie jačmeňa poskytuje vysoké výnosy počas skorých sejacích operácií. Dostatočne vlhká pôda a chladné počasie podporujú priateľský vznik a vývoj koreňového systému.
  5. Oneskorenie v sejacej kampani vedie k zníženiu úrody. Najmä pri pestovaní jačmeňa na juhu. Tu sa siatie začína začiatkom marca, ak to poveternostné podmienky umožňujú. Následné prasknutia nepoškodia plodiny.

záver

Jačmeň je užitočná a nenáročná na pestovanie obilnín. Jeho jesť, pre krmivo pre hospodárske zvieratá, používa sa na pivovarnícke, lekárske a technické účely. Znalosť zvláštností technológie pestovania jačmeňa môže výrazne zvýšiť úrodu a kvalitu obilia.

Pridať komentár

záhradné

kvety