Ako správne pripraviť a aplikovať ryžovú vodu na hnačku u detí a dospelých

Hnačka je príznakom celého radu chorôb, ale k jej rozvoju prispievajú najčastejšie črevné infekcie, užívanie niektorých liekov, otrava jedlom, neurózy a depresia. Bez ohľadu na príčiny rozrušenej stolice sú všetkým pacientom predpísané špeciálne diéty, adstringentné a absorpčné látky.

Účinným liekom na hnačku je ryžová voda. Ryža inhibuje pohyblivosť a tonus hladkých svalov čreva, znižuje počet nutkaní vyprázdňovať črevá, znižuje prejavy plynatosti, normalizuje stolicu, odstraňuje toxíny a toxíny.

V článku sa budeme zaoberať: užitočnosťou ryže na hnačku, ako správne pripraviť a vziať vodu z ryže na hnačku pre dospelých a deti, v ktorých prípadoch to bude účinné a kedy to môže poškodiť organizmus.

Pomáha ryžová voda s hnačkami

Ako správne pripraviť a aplikovať ryžovú vodu na hnačku u detí a dospelýchRyžová voda sa používa na liečbu akútnej hnačky, pri ktorej sa uvoľnené a uvoľnené stolice neobjavujú viac ako trikrát denne a trvajú najviac tri týždne. Musíte tiež venovať pozornosť príčinám hnačky.

Ryžový vývar pomôže v prípadoch, keď sú voľné stolice vyvolané prejedaním alebo otravou jedlom, fermentáciou potravín v črevách, nervóznym nepokojom, nesprávnym použitím preháňadiel alebo iných drog.

V prípadoch, keď príčinou hnačky sú vírusy, baktérie, ischemické a zápalové patológie čriev, choroby panvových orgánov, sa ako symptomatický liek používa ryža. Pre priaznivý výsledok potrebuje pacient komplexné vyšetrenie, určenie vhodných metód konzervatívnej liečby a niekedy aj chirurgickú liečbu.

Princíp činnosti

Zvážte štruktúru zŕn ryže. Je založená na vláknach, medzi ktorými sú ďalšie látky. Namočená ryža zanecháva na dne nádoby škrobovité zvyšky. Počas varenia sa oddeľuje škrob, vitamíny a ďalšie látky, čím sa čiastočne stráca biologická hodnota zrna, v ňom zostávajú iba vlákna (vláknina).

Ryžový škrob, ktorý zostáva v bujóne, poskytuje protihnačkovú účinnosť. Škrob chráni črevné steny pred vplyvom dráždivých látok vrátane žalúdočnej šťavy a bráni ich vstrebávaniu. Tiež vývar má tlmivý účinok na peristaltiku čreva, udržuje nutkanie na defekáciu, obsah prechádza tráviacim traktom dlhšie, znižuje prejavy plynatosti a nadúvania.

Ryža na hnačku pôsobí ako sorbent: vstupuje do tela, priťahuje a zadržiava rôzne toxické látky, odstraňuje toxíny a toxíny. Na rozdiel od iných sorbentov má jemný a mierny účinok bez toho, aby spôsoboval akékoľvek vedľajšie reakcie.

referencie... Ryžový vývar sa považuje za výživný, obsahuje veľa bielkovín, vitamínov, uhľohydrátov, ktoré prechádzajú z ryžových zŕn do vody. Preto, keď je hnačka sprevádzaná nedostatkom chuti do jedla, neochota pacienta jesť jedlo, aby nevyprovokovala ďalší akt defekácie, môže konzumácia ryže vodou čiastočne doplniť potreby tela pre energiu a živiny.

Ako správne uvariť ryžovú vodu

Doma si môžete pripraviť klasickú ryžovú vodu.V prípade, že hnačka nezmizne dlhšie ako dva dni alebo telo odmietne jesť, pripraví sa krémová ryža. Je nasýtenejšia, zmierňuje podráždenie sliznice, nasýti telo, zlepšuje celkové zdravie.

Ktorá ryža má pravdu

Existuje 18 druhov ryže, ktoré sa líšia farbou, dĺžkou zrna a metódou spracovania. Na prípravu ryžovej vody je lepšie zvoliť bielu (leštenú). Tvar a veľkosť zŕn ryže nie je dôležitá.

Najdôležitejším bodom je spôsob spracovania ryže počas výroby. Obyčajná biela (leštená) ryža obsahuje veľké množstvo škrobu, spôsobuje to adstringentný a proti hnačkový efekt. Dusené odrody sú menej účinné, pretože percento lepku počas naparovania klesá.

Pokyny na prípravu vývaru

Recept na výrobu klasickej ryžovej vody:Ako správne pripraviť a aplikovať ryžovú vodu na hnačku u detí a dospelých

  1. 1 polievková lyžica. l. Opláchnite ryžu pod tečúcou vodou.
  2. Varte 500 ml vody, pridajte ryžu.
  3. Varte na miernom ohni 35 - 45 minút, za občasného miešania.
  4. Teplá ryža dvakrát prepláchnite plátienkom zloženým do niekoľkých vrstiev.

Ak chcete pripraviť vývar z ryžovej smotany, musíte vyprážať 5 polievkových lyžičiek v panvici bez oleja na miernom ohni. l. čisté obilniny. Hotová ryža by mala byť zlatohnedá. Ďalej použite ryže na brúsenie kuchynského náradia. Pridajte mleté ​​obilniny do panvice naplnenej tromi pohármi vody. Varte na miernom ohni po 20 až 25 minútach varu. Vezmite krémový vývar ochladený.

Ako a koľko skladovať

Ryžový vývar sa uchováva v sklenenej uzavretej nádobe pod vekom. Čas použiteľnosti je 96 hodín (štyri dni) od okamihu prípravy v chladničke a 48 hodín pri izbovej teplote.

Ako použiť

Dávka a trvanie liečby ryžovou vodou závisí od mnohých faktorov: vek pacienta, príčiny a charakteristiky priebehu hnačky, reakcia tela na prijaté opatrenia a sú stanovené v prípade konkrétneho pacienta.

dôležitý... V dôsledku straty veľkého množstva vody a solí môže dôjsť k dehydratácii pacienta. Lekári odporúčajú vypiť viac vody. Priemerná denná norma pre deti v prvom roku života je 500 ml, od jedného do troch rokov - 500 - 700 ml, od 3 do 12 rokov - 1 liter alebo viac, dospievajúci a dospelí - 2 až 3 litre tekutiny.

V prípade otravy

Ryžový vývar v prípade otravy pôsobí ako sorbent, znižuje pohyblivosť čriev, zmierňuje bolesť, ťažkosti v bruchu, nadúvanie. Na dosiahnutie požadovaného účinku musí dospelý človek piť 300 - 500 ml bujónu po celý deň, 50 - 70 ml súčasne.

Pre deti je dávka znížená na polovicu. Na zníženie zaťaženia zažívacieho traktu by ste v tento deň mali odmietnuť užiť iné potraviny, vrátane varenej ryže.Ako správne pripraviť a aplikovať ryžovú vodu na hnačku u detí a dospelých

Pre hnačky nesúvisiace s otravou

Jedna dávka pre dospelých a deti staršie ako 12 rokov je 40 - 50 ml... Odporúča sa brať vývar každé 3-4 hodiny, ale nie viac ako 4-krát denne.

Ryža absorbuje škodlivé látky nahromadené v črevách, normalizuje konzistenciu výkalov, jemne a bezbolestne čistí telo, obnovuje črevnú pohyblivosť.

Spravidla sú zlepšenia viditeľné po prvej dávke. Na úplné odstránenie príznakov hnačky v priemere stačí 1 - 2 dni liečby.

dôležitý... Ak budete piť vývar aj potom, ako sa stolica vráti do normálu, existuje možnosť zápchy.

Používa sa na ťažkú ​​a dlhodobú hnačku

Pri silnej hnačke trvajúcej viac ako dva dni sa odporúča variť a konzumovať ryžový vývar podľa nasledujúcej schémy: 1 polievková lyžica. l. každú hodinu po dobu 12 hodín. Pre deti je denná sadzba 12 lyžičiek.

Dávka môže byť upravená v závislosti od veku pacienta, frekvencie črevných pohybov, reakcie tela.

Nuansy prípravy a použitia

Účinnosť liečby hnačky v ryžovej vode závisí od dodržiavania receptu a dávkovania, príčin hnačky a súbežnej liečby.

Pre deti (vrátane dojčiat a dospievajúcich)

Pomery a recept na výrobu ryžovej vody pre dojčatá a malé deti sa mierne líšia.

Ryža sa odporúča predprať a nechať vsiaknuť 6 - 12 hodín do studenej vody, môžete ju nechať cez noc. Bujón je pripravený menej nasýtený: na 500 ml vody je potrebná 1 lyžica. ryžové krúpy. Nalejte vopred namočenú ryžu do vriacej vody, varte na miernom ohni 45 - 60 minút, za občasného miešania. Napučte vývar cez niekoľko vrstiev gázy.

Na liečbu hnačky sa dieťaťu podáva 30 - 50 ml odvarov v intervaloch 3 až 3-krát denne. Zároveň je dôležité kontrolovať pohodu dieťaťa: ak po prvom príjme sú viditeľné zlepšenia, stolica je silnejšia, zníži sa frekvencia vyprázdňovania a nesprevádza ju bolesť, potreba vývaru ďalej zmizne. Je lepšie ponúknuť dieťaťu silný sladký čaj s domácimi ražnými krutónmi, malou dávkou varenej ryže.

dôležitý... Všetky kroky by mali byť prediskutované s ošetrujúcim lekárom. Mnoho chorôb spôsobených potravinami je ťažké a vyžaduje hospitalizáciu pacienta.

Pre dospelých

Ako správne pripraviť a aplikovať ryžovú vodu na hnačku u detí a dospelých

Na prípravu ryžovej vody sa používa čistená alebo destilovaná voda. Ryža je vybraná biela (neleštená).

Zrná je dôležité správne pripraviť: opláchnite 5-7 krát pod tečúcou vodou pri izbovej teplote. Počas varenia sa uistite, že ryža nehorí, v prípade potreby pridajte vodu. Liek by sa mal ukázať ako viskózna konzistencia a nevýrazná chuť. Nesolte ani nesladte.

Ak je použitie ryžovej vody sprevádzané zhoršením celkového zdravotného stavu, vyrážkami, začervenaním a svrbením kože, absenciou stolice počas 48 hodín alebo nedostatočným pohybom čriev, je potrebné liečbu zastaviť. Ak nepríjemné príznaky pretrvávajú, vyhľadajte lekársku pomoc.

Aká je najlepšia ryža na hnačku

S prejavmi hnačky sa uvarená biela ryža dobre vyrovná bez pridania soli, oleja, korenia. Má adstringentný účinok, vďaka ktorému je normalizovaná práca tráviaceho traktu a znížená pohyblivosť čriev. Odstránením tekutiny z trusu sa obnoví ich normálna konzistencia a frekvencia čriev.

Pre pozitívny výsledok musíte jesť ryžu v malých porciách každé 3-4 hodiny. Účinok závisí od toho, ako dobre sa obilie varí.

Ako správne variť

Najprv musíte pripraviť ryžu: 1 - 5 šálka obilia opláchnite 5 - 7 krát, nechajte v cedníku, aby nasypal vodu. Varte 5 šálok vody v panvici, pridajte ryžu a premiešajte. Po uvarení obsahu hrnca znížte teplo, varte 30-45 minút, kým sa všetka voda neodparí. Pite teplý bez cukru, soli, masla.

kontraindikácie

Medzi absolútne kontraindikácie patrí individuálna intolerancia jednej alebo viacerých zložiek. Ryžový vývar a klasická ryža nie sú predpísané pre toxickú otravu, črevnú infekciu, keď sa vyprázdňovanie čreva stáva dôležitou podmienkou pre detoxikáciu.

Liek sa užíva opatrne v prípade adhézií v črevných, zhubných a benígnych novotvaroch.

Prečítajte si tiež:

Ako zmraziť papriku na zimu.

Čo je baklažán - je to bobule alebo zelenina: zisťujeme to spoločne.

Prečo je šťava z melónu užitočná a ako ju doma správne pripraviť.

záver

Hnačka sa nedá ignorovať, je potrebné bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc, najmä ak má dieťa hnačku. Ryžový vývar sa používa ako prvá pomoc: obnovuje normálnu konzistenciu stolice, znižuje tendenciu k častým pohybom čriev a zvyšuje rýchlosť evakuácie potravín z čriev.

Ale ryža nie vždy vyrieši problém s hnačkou. Takíto pacienti musia predpisovať lieky, ktoré pôsobia priamo na príčinu choroby. Kvôli priaznivej liečbe a prevencii nežiaducich reakcií je schéma užívania ryžového bujónu diskutovaná s ošetrujúcim lekárom.

Pridať komentár

záhradné

kvety