Čo je sušička kukurice, ako to funguje a ako ju vyrobiť sami

Kukurica je na svetovom trhu naďalej žiadaná, a to aj napriek poklesu nákupných cien. Existuje však jedna dôležitá nuancia - obsah vlhkosti v zozbieranom zrne je 35 - 40%. Dlhodobé skladovanie vyžaduje 15% alebo menej. Preto sa na zníženie obsahu vlhkosti surovín používajú špeciálne sušičky.

Čo je sušič kukurice

Čo je sušička kukurice, ako to funguje a ako ju vyrobiť sami

Sušičky zrna sa objavili vďaka vzniku vysoko výkonných kombajnov. Zber úrody vo veľkých objemoch nás prinútil premýšľať o zrýchlenom spôsobe prípravných prác pred skladovaním.

V minulosti boli obilniny sušené na čerstvom vzduchu na slnku. Je to dlhý proces a nezaručuje kvalitné sušenie. okrem pre priemyselné objemy boli potrebné veľké plochy. Preto sa vytvorili sušičky zrna.

Tieto jednotky sú rozdelené na mobilné a stacionárne. Rozdiely spočívajú v ich konštrukčných vlastnostiach.

Sušičky kukurice sú týchto typov:

 1. Mine. Je to stacionárna jednotka namontovaná na pevnom základe. Má 2 zvislé hriadele s rovnakým objemom. Sušenie kukurice sa uskutočňuje horúcim vzduchom. V jednom priechode zrno nestráca viac ako 6% vlhkosti, preto je na vysoko kvalitné sušenie potrebné niekoľko priechodov. V závislosti od rozmerov zasychajú v jednom cykle od 8 do 16 ton.
 2. Drum. Považujú sa za mobilné jednotky, pretože sú kompaktné. Konštrukcia má 3 hlavné prvky: bubon, vykurovaciu zónu, chladiacu komoru. Hoci sú bubnové sušičky malé, sú dosť efektívne. V prípade zmeny sú také zariadenia podľa modelu schopné spracovať 10 až 600 ton kukurice.Čo je sušička kukurice, ako to funguje a ako ju vyrobiť sami
 3. Komora. Ide o veľké štruktúry, ktoré sa používajú v priemyselnom meradle. Majú 2 komory s dierovaným dnom. Zrno je pokryté vrstvami: každá ďalšia po vysušení predchádzajúcej. Konštrukcia má špeciálne skrutky, ktoré sú určené na miešanie vrstiev. Komorové sušičky poskytujú požadované percento vlhkosti kukurice v jednom priechode.
 4. Recirkuláciu. Tieto sušičky pracujú na princípe podobnom sušičkám mín. Zrno sa rozdelí na 2 prúdy. Po vysušení v prvej šachte sa malé množstvo kukurice presmeruje na druhú. Tam sa mieša s vlhkými surovinami. Vďaka tejto schéme sa získa čiastočne sušené zrno. Potom sa vráti späť k prvému hriadeľu. Cyklus sa opakuje, až kým nie je úplne suchý.

Princíp činnosti

Sušenie obilia prebieha vďaka horúcemu vzduchu. Podstatou práce je zníženie obsahu vlhkosti kukurice na 15%. Bez tohto sa obilie nedá dlho skladovať.

Rovnováha je dôležitá. Zvýšenie teploty zvyšuje produktivitu zariadenia, ale ak je príliš horúce, zrno horí. Preto je v návrhu sušičky vždy zahrnutý systém regulácie teploty.

Ako sa kukurica suší v priemyselnom meradle

Kukurica sa najčastejšie v priemyselnom meradle suší na klas. Na tento účel sa používa komorová sušička zrna. Proces prebieha pri teplotách od +35 do + 50 ° C.

Odstránenie 1 kg vlhkosti vyžaduje asi 8,5 MJ tepelnej energie. Účinnosť komorových sušičiek je približne 35% a banských sušičiek - 60%.

V prvej fáze začínajú predbežným zahrievaním suroviny. Na tento účel použite zvýšené teploty, pretože embryo sa zahrieva pomalšie.Na základe vedeckých skúseností zohrievanie na teplotu + 50 ° C skracuje čas sušenia surovín o 7 hodín a zvyšuje výťažok vlhkosti o takmer 11%. Výsledkom je zvýšenie produktivity rastlín v porovnaní s konvenčným sušením o 22%.

Kukurica sa najskôr suší na klase, pretože mokré jadrá sa dajú bez poškodenia oddeliť. Uši sa sušia na obsah vlhkosti 18 až 20%, potom sa zrno mláti. Potom sa odošle na konečné sušenie.

Existuje diferencované zaobchádzanie. Umožňuje vám zvýšiť produktivitu jednotiek o 20-30%. Princíp spočíva v postupnom zvyšovaní teploty.

Je to zaujímavé:

Čo je kukuričný pluh a ako si ho vyrobiť sám

Ako čistiť kukuricu z obilia doma: najlepší životný hack pre rýchle spracovanie zeleniny

Ako rozlíšiť kŕmnu kukuricu od potravinovej kukurice a použitia oboch typov

Technické parametre a rozmery sušiča

V posledných rokoch sa najčastejšie používajú sušiarne mínových zŕn. Technické charakteristiky jednotiek sú uvedené v tabuľke.

charakteristický Minimálna sadzba Maximálna sadzba
Odstraňovanie vlhkosti z kukurice z 25% na 15%, t / h 2,5 22
Objem, m³ 16 78
výkon, kWt 12 60
Spotreba zemného plynu na tonu, m³ 1,1 1,1
Výška, m 10,5 24,9
Dĺžka, m 5,35 6,5
Šírka, m 5 5,7

Ako vyrobiť kukuričnú sušičku na mieru

Sušenie kukurice je ľahké vlastnými rukami. Jeho výkon sa nedá porovnávať s výrobnými partnermi, ale náklady budú minimálne.

Aké materiály je možné vyrobiť

Na výrobu sušičky budete potrebovať nasledujúce materiály a nástroje:

 • kovový valec;
 • kovové rúry s priemerom 200 mm;
 • turbofan;
 • rúrka odolná voči teplu pre turbofan (zvyčajne je to guma, ale sú tu aj kovové);
 • plynový horák;
 • zváračka;
 • vŕtať;
 • Bulharský.

Podrobné pokyny

Po príprave všetkých materiálov sa začnú montovať:

 1. V rúrke s prierezom 200 mm sú otvory vyvŕtané po celej ploche vo vzdialenosti 20 mm od seba. Priemer otvoru - 2 - 3 mm. Horná časť je uvarená.
 2. V tej istej rúrke a v hlavni sa vyreže vždy jeden otvor s priemerom, ktorý sa zhoduje s rúrkou pre turboventilátor.
 3. Na opačnej strane sú dvere vyrezané do hlavne v spodnej časti. Bude potrebné extrahovať zrno.
 4. Veľká rúrka je vložená do hlavne tak, aby otvory boli zarovnané. Potom sú zvárané.
 5. Pripojte turbofan. Na tento účel naň položili rúrku a vložili ju do rúrky vo valci.

Týmto sa dokončí výroba. Kukurica sa nalieva do suda na použitie. Potom sa horák zapáli a jeho plameň sa nasmeruje na prevádzkový turboventil. Horúci vzduch vstupuje do vnútornej rúry a odtiaľ cez otvory do sušených surovín.

Ako sušiť zrno bez sušičky

Malé objemy zŕn sa najčastejšie sušia na vzduchu. Za týmto účelom zoberte nejaký plošný materiál a položte ho vo vzdialenosti niekoľko centimetrov od zeme. Potom sa na ňu rozšíri kukurica. Slnko spôsobí vyschnutie uší.

Po týždni sa zrná vyberú z klasov a odošlú na konečné sušenie. Suroviny sa prenesú pod vrchlík a nalejú sa na látku. Miesto by malo byť dobre vetrané. Aby sa surovina nezačala hniť, mieša sa každý deň.

Mnoho ľudí tiež používa elektrické ohrievače. Zrno sa naleje do nízkych nádob s vrstvou do 2 cm a umiestni sa blízko ohrievača. Na zabezpečenie cirkulácie vzduchu sa navyše používa ventilátor.

Kukurica sa tiež suší nad sporákom. K tomu sa naleje do sietí. Teplý vzduch počas varenia postupne odstraňuje vlhkosť z fazule.

Aj moderné sušičky ovocia robia svoju prácu dobre. Na tento účel sa zrná oddelené od klasov umiestnia na rošty v jednej vrstve. Sušené pri + 40 ° C Každých 1,5 hodiny sa zrná zmiešajú a tácky sa vymenia.

Čo je sušička kukurice, ako to funguje a ako ju vyrobiť sami

Je to zaujímavé:

Čo je sejačka kukurice: princíp činnosti, prehľad najlepších modelov

Čo je to kukuričný kondicionér, ako to funguje a ako vyrobiť takúto jednotku vlastnými rukami

záver

Kukurica sa suší doma aj v práci. Je to jednoduchý proces. Výrobné vybavenie je vyváženejšie a efektívnejšie, ale drahé. Preto mnohí poľnohospodári uprednostňujú výrobu vlastných sušičiek. Bude si to vyžadovať trochu materiálu, z ktorého polovicu nájdete v každej domácnosti.

Pridať komentár

záhradné

kvety