Cuketa "Cavili" od holandských chovateľov: čo by sa vám mohlo páčiť a ako to správne pestovať

Cuketa je nenáročný záhradnícky plodina s jemnou chuťou a vysokou výživnou hodnotou. Mnoho letných obyvateľov dáva prednosť odrodyktoré si vyžadujú minimálnu údržbu a poskytujú bohatú úrodu. V tejto súvislosti sa osvedčil hybrid Cavili f1 od holandských chovateľov.

popis

Squash Cavili tvorí kompaktný ker so vzpriameným stonkou. Kučeravé listy rastú na dlhých stopkách. Doska listu je natretá charakteristickými belavými škvrnami. Kvety sú veľké, oranžové. Plody pravidelného valcového tvaru s fazetovaným povrchom a hladkou svetlozelenou pokožkou.

F1 hybrid

Odroda Cavili zucchini od holandských chovateľov: čo by sa vám mohlo páčiť a ako to správne pestovať

Hybridný Cavili f1 mal tie najlepšie vlastnosti ako pôvodné odrody. Patrí medzi samoopelivé plodiny. Samčie kvety sa tvoria na kríkoch, ale nehrajú fyziologickú úlohu. Plody sa objavujú samy osebe, dokonca aj v období dažďov, keď včely nelietajú.

Výťažok na kríkoch je stabilný, všetky plody majú rovnakú veľkosť a tvar. Hlavnou výhodou hybridu Cavili f1 je jeho vysoká odolnosť voči hubovým chorobám.

Pôvod a vývoj

Hybrid Cavili holandského pôvodu. Cuketa bola schválená na pestovanie v celom Rusku v roku 2002 a je zaradená do štátneho registra.

Charakteristické rysy

Záhradníci ocenia predovšetkým cuketu Cavili f1 z radu výhod:

Skúsení poľnohospodári si vybrali hybridné rastliny na komerčnú výrobu.

Na poznámku! 2-3 Krištáľové kríky Kavili f1 plne pokrývajú potreby rodiny 4-5 ľudí pre sezónu a pre Prípravky na zimu.

Vlastnosti ovocia, výnos

Plody hybridu sú rovnomerne rovnakého tvaru s tenkou šupkou. Dĺžka v čase trhovej zrelosti dosahuje 18 až 20 cm, hmotnosť 300 až 400 g. Buničina je hustá, šťavnatá a chúlostivá. Prvé cukety sa zbierajú 35 až 40 dní po klíčení, 7 až 10 dní po vytvorení vaječníkov.

Očakávaná úroda na krík, podľa pravidiel poľnohospodárskej technológie, je 4-5 kg. Plody dobre tolerujú prepravu na veľké vzdialenosti.

Ako pestovať

cuketa - nenáročná kultúra, starostlivosť o ňu je jednoduchá, existujú však určité tajomstvá.

Výsadba semenami alebo sadenicami

Odroda Cavili zucchini od holandských chovateľov: čo by sa vám mohlo páčiť a ako to správne pestovať

Je nemožné získať vysoko kvalitné hybridné semená so zachovaním všetkých charakteristík doma, preto sa sadivový materiál nakupuje v obchode. Cuketa sa pestuje v sadeníc a sadeníc zo semien.

Cuketa sa pestuje v dobre osvetlených oblastiach s vysoko kvalitným zložením pôdy.

Pred výsadbou na jeseň sa pôda uvedie do požadovaného stavu:

 • rašelina, kompost, superfosfát sa aplikujú na ílovité pôdy a hlinky;
 • na pieskových plochách - rašelina, drevný popol, minerálne hnojivá;
 • rašelinové pôdy sa uvoľňujú pieskom, pilinami, štiepkami, kompostom.

Semená sa vysádzajú po zahriatí pôdy na +12 ° C. Otvory sa umiestnia vo vzdialenosti 70 až 80 cm od seba, odporúčaná vzdialenosť riadkov je 1,5 m. Optimálna hĺbka otvoru je 5 cm, do každého sa vloží 1 až 2 semená. Počas obdobia spätných mrazov sa sadenice prikryjú narezanou plastovou fľašou.

Na poznámku! Semená hybridu Cavili sa vyznačujú dobrým klíčením, pred výsadbou sa nemusia namočiť.Semená sa predávajú už spracované s výživovým zložením.

Sadenice cukety sa vysádzajú v skleníku do jednotlivých rašelinových kvetináčov vo veku 10 až 12 dní. Sadenice sa vysádzajú v prvej alebo druhej dekáde marca. Po objavení prvých kvetov sa film otvára počas dňa, ale v noci sa znova zakryje.

Starostlivosť

Starostlivosť o Kavili cuketu je štandardná. Koreňový systém puzdra je na povrchu, preto sa uvoľnenie uskutočňuje do hĺbky 5 cm v oblasti puzdra a 15 cm v uličkách. Buriny sa odstránia podľa potreby.

Na poznámku! V období, keď sa objaví 4-5 lístia, cuketa je mierne špicatá. To umožňuje silnejšiemu koreňovému systému.

Hybrid nie je vyberavý na vlhkosť. Predtým, ako sa objavia prvé púčiky, postačí večerné zalievanie raz týždenne. Vo fáze aktívneho dozrievania ovocia sa kríky polievajú dvakrát týždenne. Listy tekvice sú husté a veľké, po zalievaní rastliny nepotrebujú mulčovanie. Cuketa netoleruje kropenie, voda sa nalieva pod koreň... Nadmerná vlhkosť listov môže spôsobiť vznik plesňových ochorení.

Hybrid je klasifikovaný ako skoré dozrievanie, takže hnojenie minerálnymi hnojivami by sa malo vykonávať veľmi opatrne. Nadmerná aplikácia zložitých minerálnych hnojív povedie k nahromadeniu dusičnanov v ovocí. V sezóne bude počas pučiaceho obdobia stačiť 1 top dressing.

Oplodniť cukety takto:

 • okolo hlavnej stonky sa odreže plytká drážka;
 • 0,5 l mulleínu a 1 polievková lyžica. l. nitrofosfát sa zriedi v 10 litroch vody;
 • premiešajte a trvajte 10 minút, nalejte pod koreň, vkĺznite.

Cuketa rastie v otvorenom poli, nepodliehajte striedaniu plodín.

Charakteristiky pestovania a možné ťažkosti

Odroda Cavili zucchini od holandských chovateľov: čo by sa vám mohlo páčiť a ako to správne pestovať

Cuketa sa vysadzuje na otvorených posteliach bez tieňa na mieste, kde tekvica v predchádzajúcom roku nerástla. Cuketa rastie najlepšie po tégliku, cibule, zemiakoch.

Pôda na výsadbu je pripravená na jeseň - vykopávajú a aplikujú organické hnojivá. Na jar sa postele vyrovnajú a osia sa semená.

Kríky sú zavlažované mimoriadne teplou vodou skoro ráno alebo pri západe slnka.

Keď sa výnos zníži, odstránia sa prvé 2-3 veľké listy, aby sa stimuloval tok živín do ovocia.

Choroby a škodcovia

Hybrid Cavili je odolný voči múčnatke. Infekcia inými chorobami je však možná:

 1. Cuketa anthracnose - na listoch a stonkách vytvára hnedožlté škvrny, vedie k rozkladu ovocia. Choroba útočí počas horúcich a vlhkých období. Metóda kontroly - odstránenie zasiahnutého listu, postrek EM prípravkami.
 2. Root rot - sú ovplyvnené kríky rastúce v skleníku. Príčinou choroby je nadmerná spotreba organických látok a vysoká vlhkosť. Situácia sa vyrieši pridaním 1 šálky drevného popola na 1 m2 do pôdy.
 3. Mozaika uhoriek - pôvodcovia vírusu prezimovaní na otvorenom poli. Listy sú pokryté žltými škvrnami a kučeravením, krík zomrie. Táto choroba je spôsobená voškami a mravcami. Zasiahnuté puzdro nie je možné ošetriť. Zdravé rastliny sa postriekajú tak, aby zabíjali vošky.

Na boj proti voškám sa používajú insekticídy - „Aktara“, „Aktellik“. Keď sa objaví roztoč, rastliny sa postriekajú cibuľovou infúziou s prídavkom červenej papriky a mydla na pranie.

Zber a aplikácia plodiny

Dužina cukiny je šťavnatá, svetlozelená farba. Vyzreté ovocie nestrácajú chuť, ale je lepšie úrodu zozbierať včas. Zrelé plody na kríkoch bránia tvorbe nového vaječníka a znižujú úrodu.

Hybridné ovocie je vhodné na univerzálne použitie... Sú vyprážané, dusené, konzervovanie... Ak zbierate ovocie stonkou dlhou 2 až 3 cm, cuketa sa uloží do pivnice alebo chladničky 3-4 týždne.

Výhody a nevýhody odrody

Odroda Cavili zucchini od holandských chovateľov: čo by sa vám mohlo páčiť a ako to správne pestovať

Záhradníci dávajú prednosť Kavili zucchini z niekoľkých objektívnych dôvodov:

 • kompaktné puzdro;
 • ultra skorá zrelosť;
 • dobrý vkus;
 • odolnosť proti múčnatke;
 • dlhodobé plodenie;
 • odolnosť proti suchu;
 • schopnosť samoopelenia.

Hybrid Cavili F1 má jednu nevýznamnú nevýhodu - nové semeno je potrebné kupovať každý rok.

Recenzie farmárov

O tejto kultúre hovoria obyvatelia leta vo všeobecnosti pozitívne.

Ivan, 39, Taganrog: „Kaviliho krčma bola objavená pred 5 rokmi. Rastiem v skleníku na predaj asi 20 kríkov ročne. Zrnú včas, starostlivosť je minimálna, v skutočnosti nepotrebujú zalievať. Prezentácia je slušná, vždy robím fotografiu krovia pre reklamu. Dva balenia semien úplne pokrývajú náklady na údržbu dachy počas roka. ““

Marina, 29 rokov, Moskva región: „Na jar kupujem hybridné semená so susedom v krajine. Jedna taška postačí pre dve osoby. Kríky rastú krásne, listy sú mäsité a špinavé. Nehorí na slnku, nezmizne. Plody sú chutné, šťavnaté, jemné mäso, vhodné pre kaviár. ““

Petr Matveyevich, 62 rokov, Oryol: „V marci zasadím kavilicu cuketu pod plastový obal v rašelinových kvetináčoch. Začiatkom mája už jeme vlastné ovocie bez dusičnanov. Hnojím výlučne hnitým hnojom, bez chemikálií. Cuketa je rovnomerná, nie skrútená, koža je jemná, tenká. Počas 3 rokov kultivácie neboli nikdy chorí. ““

záver

Cuketa Kavili f1 poskytuje dobrú úrodu pri minimálnej údržbe, vyznačuje sa chuťou a je samoopelivá. Jedinou úlohou letného obyvateľa pri pestovaní hybridu je starostlivo pripraviť pôdu na jeseň a pripraviť sa na dlhodobé plodenie.

2 komentár
 1. avatar
  Pomponpurin

  Veľmi neúspešná a nezaslúžene propagovaná odroda. Vysadil som to zo 4 semenných baličiek v rôznych rokoch. Stratené peniaze a priestor. Nemôžem povedať nič pozitívne. Naše osvedčené rastliny s 3 až 4 kríkmi poskytujú vynikajúce výnosy a sú vynikajúce z hľadiska kvality (a čo je najdôležitejšie, chuť). Už nikdy nebudem míňať peniaze na Kavili! Sú zle skladované, chuť je priemerná. Okrem medzier ... Okrem toho sú rozmarné zároveň. Teraz sú chladné, potom horúce. Tento kvet zhnil, potom neviazaný atď. Zároveň je cena za semená tohto hybridu neúnosná - 50 rubľov 5 (kusy). Neviem, čo Holanďania upravili, možno pridali gény medúzy)).

 2. avatar
  Svetlana

  Výsadba rastliny Cavili v roku 2020 a je veľmi sklamaná. Cuketa sa nezhoršuje - rastie zle, kvety sú väčšinou mužské, vaječníky hnijú, odpadávajú. Cuketa chutí vodnatá a kyslá. Nikomu nehovorím.

Pridať komentár

záhradné

kvety