Čo je kukuričný pluh a ako si ho vyrobiť sám

Kukuričné ​​klasy sa nedajú dlho skladovať. Po zbere je dôležité ich spracovať čo najrýchlejšie. Ručné lúpanie veľkých objemov kukurice je únavná a opakujúca sa úloha. Na urýchlenie procesu a úsporu energie sa používajú špeciálne zariadenia. Kukuričný pluh sa nakupuje alebo vyrába ručne.

Čo je kukuričný pluh a čo to je

Neuvoľnená kukurica sa dlhodobo neuchováva. V tejto podobe sa až do jari celá plodina zmení na živnú pôdu pre hmyz a huby, čo zrno úplne kazí.

Nerastené uši zaberajú oveľa viac miesta, ktoré často hrá dôležitú úlohu v malých farmách. Preto sa ostreľovací stroj (vrchný náter) považuje za nevyhnutné zariadenie.

Existujú 2 hlavné typy takýchto zariadení:

 1. Priemyselný.
 2. Amatér.

Prvý z nich je schopný spracovať až 500 kg uší za 1 hodinu. Jedná sa o veľké inštalácie, ktoré vyžadujú servis pre 2 osoby. Bunkr má veľké objemy.

Čo je kukuričný pluh a ako si ho vyrobiť sám

Medzi amatérske jednotky patria nízkoenergetické jednotky. Maximálna produktivita takýchto zariadení je 100 kg za hodinu.

Čo je kukuričný pluh a ako si ho vyrobiť sám

Kukuričný pluh je:

 • automatický - pracuje s elektrickým motorom;
 • manuálne - funguje vďaka ľudskej sile.

súčasti

Dizajn obsahuje niekoľko hlavných prvkov:

 1. Drum. Nádoba, v ktorej sú zrná oddelené od stopiek. Bubon má otvory na nakladanie surovín, odstraňovanie pňov a preosievanie vyčisteného zrna.
 2. Lúpací prvok. Pripevňuje sa na hriadeľ bubna. Vyrába čistenie obilia od výhonkov.
 3. Ochranný kryt. Vyžaduje sa na ochranu rotujúcich častí zariadenia.
 4. Nádoba na obilie. Do neho sa dostane rafinované zrno.
 5. Pohonná jednotka. Konštrukčná jednotka, ktorá prenáša rotáciu z motora na strnisko.

Princíp činnosti

Čo je kukuričný pluh a ako si ho vyrobiť sám

Väčšina šupiek kukurice má disk vybavený nie ostrými zubami. Ich výška sa pohybuje od 5 do 10 mm. Disk má tiež veľký počet okrúhlych zŕn.

Je dôležité, aby bol k dispozícii uzáver uzáveru. V tomto prípade zrná nebudú lietať do strán. Existujú tiež vzory, v ktorých je k telu pripevnený zásobník na klas. To šetrí veľa času: kým sa prvá dávka spracováva vo vnútri zariadenia, druhá čaká v zásobníku.

Najskôr sa plodina vloží do bubna. Po zapnutí motor začne disk otáčať rýchlosťou 450 ot / min. Vyvoláva sa odstredivá sila, ktorá kukuricu tlačí na steny. Zuby to zachytia. Zrno sa začína oddeľovať od klasov, potom sa rozlieva cez otvory v disku a do medzery medzi kotúčom a valcom. Dostane sa tak na spodok zariadenia.

Po zberači sa kukurica vyleje cez sklz na zem alebo do pripravenej nádoby. Ošúpané uši sa stlačia smerom nahor bez odlupovania kvôli rozdielu v hmotnosti. Ak už zrná nevytečú pozdĺž žľabu, odpad sa odstráni a naloží sa nová dávka.

V malých zariadeniach je princíp činnosti rovnaký, majú však rozdiely v dizajne. K rotujúcemu disku je pripevnená rúrka so zubami. Ucho sa doň vloží, drží v ruke a po vyčistení sa vytiahne samo.

Vo veľkých zariadeniach je čistiaci prvok umiestnený vodorovne, zatiaľ čo v malých zariadeniach je umiestnený zvislo.

Je to zaujímavé:

Ako rozlíšiť kŕmnu kukuricu od potravinovej kukurice a použitia oboch typov

Čo je sejačka kukurice: ako to funguje, prehľad najlepších modelov a ako ju sami vytvoriť

Aké sú výhody kukuričného škrobu a ako sa líši od zemiakov

Ako na to sami

Domáce zariadenie na lúpanie kukurice je poľnohospodárskou pýchou. Takéto zariadenie nielen plní svoj priamy účel, ale hovorí aj o vynaliezavosti a hospodárnosti svojho majiteľa.

Vlastná výroba vám umožňuje získať jednotku, ktorá bude úplne spĺňať požiadavky stanovené farmárom.

Na to, aby ste si kultivujúci vytvorili vlastnými rukami, budete potrebovať nasledujúce nástroje:

 • krížový skrutkovač;
 • ruleta;
 • súprava kľúčov;
 • námestie;
 • tesárska ceruzka;
 • vŕtačka s vŕtačkou;
 • zváračka.

Aké materiály je možné použiť

Nádoba, v ktorej dochádza k oddeľovaniu zŕn, sa považuje za hlavný konštrukčný prvok. Na jeho výrobu sa používajú sudy, rúry s veľkým priemerom, bubny starých pračiek s najvyššou náplňou, rôzne kovové valce, plynové valce atď. Hlavnou vecou je to, že hrúbka kovu je od 0,5 mm.

Dôležité! Pri použití plynovej fľaše postupujte opatrne. Predbežne sa očistí od zvyškov paliva, pretože pri rezaní môže spôsobiť výbuch.

Ostatné materiály, ktoré sa používajú pri výrobe sústruhov:

 • otočný hriadeľ;
 • motor práčky;
 • Prevodový remeň;
 • hrubý plech, z ktorého je vyrobený lúpací kotúč;
 • oceľové rohy alebo profilové rúrky;
 • kola;
 • montážne skrutky;

Možno budú potrebné aj ďalšie materiály. Všetko záleží na zvolenom dizajne.

Ako spraviť

Najjednoduchší spôsob výroby kukuričného pluhu je zo starej práčky. Najvhodnejšie zariadenia sú tie, ktoré majú vertikálne množstvo bielizne, napríklad stroj Aurica.

Čo je kukuričný pluh a ako si ho vyrobiť sám

Algoritmus krok za krokom na výrobu pluhu:

 1. Pripraví sa kruhová nádrž. Vyberú ju z práčky, odoberú čepele na vírenie vody a odrežú spodnú rúru. Potom je odrezané dno. Ak nádrž nie je k dispozícii, použite bežnú plynovú fľašu. Horná a dolná časť sú od neho odrezané tak, aby sa získal valec.
 2. Kotúč je vyrobený z ocele s hrúbkou 3 - 4 mm. Ceruzkou alebo značkovačom sa delí na niekoľko sektorov, v ktorých sa vytvárajú pozdĺžne diery široké 1 až 2 cm, cez ktoré padajú lúpané zrná.
 3. Rozmery disku sú vybrané tak, aby boli o 2 cm menšie ako je priemer nádrže. Táto vzdialenosť slúži na rovnaký účel ako otvory na disku.
 4. Pomocou kotúčov alebo zváraním sa na disk pripevnia zuby dlhé 8 mm. Konce musia byť tupé, aby sa na nich zrno nerozbilo.
 5. Pripravený disk je pripevnený na hriadeli v strede krytu.
 6. Celé zariadenie je nainštalované na nohách. Niekedy sú na nich dodatočne pripevnené kolesá.
 7. Disk na čistenie klasov sa otáča elektromotorom. Jeho výkon je žiaduce zvoliť 1,5 kW. Otáčky motora - 500 - 600 ot / min.
 8. V nádrži sú 2 otvory. Prvý je na nakladanie klasov a druhý na zber čistého zrna.
 9. Odporúča sa umiestniť uzáver v bunkri. Pomôže vám ušetriť veľa času s veľkým objemom práce. Po spracovaní jednej dávky sa klapka otvorí a proces pokračuje okamžite.
 10. Potom sa vykoná skúšobný chod zariadenia.

Tipy a triky na výrobu

Čo je kukuričný pluh a ako si ho vyrobiť sám

Hlavné odporúčania, ktoré sa dodržiavajú pri výrobe sústruhov:

 1. Pred začatím prác je vhodné pripraviť výkres a starostlivo zvážiť, ako budú všetky podrobnosti opravené. To vám umožní vyzdvihnúť všetok potrebný materiál a náradie.
 2. Otvory v nádrži na kŕmenie klasov a príjem zrna sú vyrobené s dverami tak, aby sa nič nerozptýlilo.
 3. Bude pohodlnejšie pracovať, ak poskytnete podnos pre nešúpanú kukuricu.
 4. Ak je motor vysoko výkonný, je nevyhnutné núdzovo vypnúť napájanie.
 5. Otvor na zneškodňovanie recyklovaných materiálov je vyrobený tak, aby naň mohol byť vložený vak. Toto zariadenie niekoľkokrát urýchli prácu.
 6. Na uľahčenie prepravy zariadenia sú k nemu pripevnené malé kolesá.

záver

Drtič kukuričného strúhadla je veľmi užitočné zariadenie v domácnosti. Vytvorenie domácej inštalácie nevyžaduje veľa času a peňazí. Deje sa to za jeden deň. Hlavnou vecou je premyslieť návrh vopred, vyzdvihnúť výkresy a pripraviť všetky potrebné materiály.

Pridať komentár

záhradné

kvety