Exotický cantaloupe „Cantaloupe“: prehľad odrody s úžasnou chuťou a vôňou

Melón je chutný a zdravý produkt, ktorý sa považuje za symbol leta a relaxácie. Je populárny vo všetkých krajinách sveta, je obľúbený dospelými a deťmi. Mnoho záhradkárov sníva o pestovaní zástupcu melónov na svojich stránkach.

väčšina odrody sú opatrní v starostlivosti a netolerujú za studena. Pre začiatočníkov nebude ľahké zvládnuť ich kultiváciu v podmienkach našej krajiny. Výnimkou je melón cantaloupe. Táto odroda je vhodná na pestovanie nielen v južných, ale aj v centrálnych regiónoch.

Opis odrody melónov

Cantaloupe je odroda melónov staršia ako 2 000 rokov. Po prvýkrát sa plody našli v Indii a Guinei. Teraz sa tento zástupca melónov pestuje po celom svete. V priemyselnom meradle sa pestuje v Thajsku.

Cantaloupe sa tiež nazýva thajský, maslový a americký melón. Táto odroda je známa svojou nenáročnosťou a vynikajúcou chuťou.

Je to zaujímavé! Kultúra bola prinesená do Európy z Ázie počas krížových výprav. Tento melón sa stal obľúbeným pápežovým dezertom. Na jeho panstve v Cantalupii nariadil pestovanie. Vďaka tomu dostal Cantaloupe svoje meno.

Rozlišovacie vlastnosti Cantaloupe

Cantaloupe vyzerá skôr ako tekvica ako melón. Jeho plody majú hustú zelenú alebo žltú kôru, ktorá je pokrytá hnedou, drsnou sieťou. Melónová dužina je šťavnatá a aromatická, má bohatú sladkú chuť a pižmo vôňa.

Fotografie ukazuje plody odrody.

Exotický cantaloupe Cantaloupe: prehľad odrody s úžasnou chuťou a vôňou

Cantaloupe sa líši od ostatných odrôd melónu v jeho malej veľkosti. Hmotnosť jedného ovocia nepresahuje 1500 g.

Je to zaujímavé! Plody melónu sa nazývajú tekvica.

Odroda sa vyznačuje nenáročnou starostlivosťou. Má priemernú odolnosť proti chladu, preto je vhodný na pestovanie v stredných a južných oblastiach našej krajiny.

Ďalšou pozitívnou vlastnosťou thajského melónu je imunita proti chorobám melónov. Nemá takú vysokú odolnosť proti infekciám ako modernejšie hybridy, ale choroby ho zriedkavo ovplyvňujú.

Prínosy pre zdravie melónu

Meloun Cantaloupe je oceňovaný nielen pre svoju bohatú arómu a osviežujúcu chuť, ale aj pre svoje prospešné vlastnosti.

Vzťahuje sa na dietetické výrobky: na 100 g sú iba 34 kcal, 0,84 g proteínov, 0,19 g tuku a 7,25 g uhľohydrátov.

Melón obsahuje obrovské množstvo stopových prvkov. Jeho plody majú množstvo výhodných vlastností:

 • cholín stimuluje mozgovú činnosť a zlepšuje pamäť;
 • beta-karotén odstraňuje z tela toxíny, toxíny, voľné radikály a škodlivý cholesterol, zlepšuje videnie a stimuluje pečeň, má pozitívny vplyv na činnosť kardiovaskulárneho systému;
 • Zeaxantín zlepšuje videnie;
 • draslík zlepšuje stav kardiovaskulárneho systému, normalizuje krvný tlak, má priaznivý vplyv na stav pokožky a vlasov;
 • inozín stimuluje rast vlasov, čistí telo od škodlivého cholesterolu;
 • kyselina listová má pozitívny vplyv na celkový stav tela, je nevyhnutná pre tehotné ženy.

Hlavné vlastnosti

Cantaloupe je stará a osvedčená odroda, ktorá stále nestratila svoju popularitu. Začínajúci záhradníci by s ním mali začať spoznávať melóny.

Opis Cantaloupe:

parameter index
Pozemná časť rastliny Stopky sú silné, plazivé.Koreňový systém prechádza hlboko pod zem a rastie blízko povrchu. Listy sú veľké, tmavo zelené, pripomínajúce tekvicu. Počet kvetov žien a mužov na kríkoch je približne rovnaký.
ovocný Malá veľkosť. Hmotnosť jednej tekvice sa pohybuje v rozmedzí 1 - 1,5 kg, priemer je 23 - 25 cm, farba pokožky je zelenkavá alebo žltá. Existujú exempláre so žltými a zelenými pruhmi. Kôra je pokrytá hnedou alebo bielou sieťovinou. Tvar je zaoblený, oválne plody sú zriedkavé. Buničina je jemná a šťavnatá, jasne žltá, svetlozelená alebo biela. Chuť je sladká s pižmovou arómou. Semená sú bohaté a vhodné na pestovanie.
Podmienky zrenia Stred sezóny. Na základe tejto odrody sa chovajú skoré hybridy. Koncom augusta sa zbierajú úplne zrelé plody.
Ukazovatele výnosu Z 1 kríka sa zozbiera až 8 tekvičiek. V tomto prípade budú plody malé. Poľnohospodárske pravidlá vám umožňujú nechať 2-4 plody na každej rastline
prepraviteľnosť Priemer. Tvrdá kôra umožňuje prepravu melónu na veľké vzdialenosti, ale je uložený nie dlhšie ako 3 týždne, a to aj na chladnom mieste.
Pestovateľské podmienky V južných oblastiach sa pestuje na otvorenom poli. V centrálnych - v skleníkoch alebo pod filmovými prístreškami.
imunita Priemerná odolnosť melónov a tykvov proti chorobám.

Je to zaujímavé! Chovatelia v USA pestovali mnoho hybridov založených na Cantaloupe. Kantalup žltý f1 je z nich najobľúbenejší.

Ako si vybrať ovocie pri nákupe

Cantaloupe je jednou z najchutnejších odrôd melónov. Nezrelé ovocie majú vodnú chuť a nenasýtenú arómu.

Pri kúpe tohto melónu na trhoch a v obchodoch by ste mali dodržiavať tri pravidlá, ktoré vám pomôžu skontrolovať kvalitu tovaru:

 1. Kôra. Nemalo by mať tmavé škvrny, zárezy alebo iné poškodenie. Hlavný odtieň zrelého ovocia je sivobiely, žltý alebo pruhovaný. Tekvica je pevná a pevná na dotyk.
 2. Stopka. Nemalo by byť na zrelých plodoch, pretože v tomto prípade je ľahko oddeliteľné.
 3. Aróma. Vôňa zrejúceho cantaloupe bude cítiť sladkú pižmovú vôňu. Vôňa je najvýraznejšia pri stopke. Ak nie je prítomná žiadna aróma, ale je tu plesňová vôňa, takéto melóny sa oplatí kúpiť.

Ako pestovať túto odrodu sami

Exotický cantaloupe Cantaloupe: prehľad odrody s úžasnou chuťou a vôňou

Melón je termofilná kultúra. Najviac osvetlená časť záhrady je vybraná pre ňu. Je lepšie, ak sú postele umiestnené na kopci, aby sa voda v koreňoch rastlín nehromadila.

Je dôležité zvoliť správnych predchodcov melónov. Postele, na ktorých sa za posledné 2 roky pestovali iné melóny a tekvice (tekvica, uhorky, vodové melóny, cuketa), nebudú fungovať. Najlepšie na tom je, že Cantaloupe sa cíti v záhradnej oblasti, kde sa predtým pestovali strukoviny, koreňové plodiny, nočné rastliny a obilniny, kapusta a akákoľvek zeleň.

Na melóny je vhodná mierne kyslá, sypká a úrodná pôda. Začnú variť na jeseň.

Postele sú vykopané a zbavené zvyškov rastlín. Na 1 m² sa aplikuje 8 kg humusu. Na zníženie kyslosti sa pôda zmieša s popolom. Piesok sa používa na odľahčenie zloženia pôdy.

Na jar je pôda opäť vykopaná a zbavená buriny. Na 1 m² sa pridá 30 g superfosfátu, 15 g dusičnanu amónneho a síranu draselného. Potom sa dezinfikujú naliatím roztoku síranu meďnatého.

Otvory široké 25-30 cm sú vykopané v radoch. Je dôležité dodržať vzdialenosť medzi drážkami najmenej 1 m.

pristávacia

Melón sa pestuje sadenice a bez semenáčika. Prvá možnosť sa považuje za optimálnu, pretože zaručuje úplné zrenie ovocia pred prvým mrazom.

Nech sa použije akákoľvek možnosť pestovania melónu, proces ošetrovania semien bude rovnaký. Prípravok urýchli klíčenie sadivového materiálu a zvýši odolnosť rastlín voči nepriaznivým okolitým faktorom:

 1. Výber sadivového materiálu. Na výsadbu vyberte husté semená jednotnej farby.
 2. Osivo.Na tento účel sa ponoria z svetloružového roztoku manganistanu draselného po dobu 30 minút alebo do peroxidu vodíka po dobu 15 minút. Potom sa sadivový materiál premyje pod tečúcou vodou.
 3. Stimulácia rastu. Na urýchlenie klíčenia semien sa na jeden deň namočia špeciálnym roztokom („Epin“) alebo domácimi prostriedkami (šťava z aloe). Nádoba so semenami je umiestnená na batérii alebo na teplom mieste, aby tekutina neklesla.

Poradenstvo! Na pestovanie je lepšie používať semená nie z minuloročnej úrody, ale z ovocia zozbieraného pred 2-3 rokmi. Čerstvý sadivový materiál bude produkovať rastliny s mnohými samčími kvetmi a málo vaječníkmi.

Metóda sadenia

Rašelinové kvetináče sa používajú na pestovanie melónov. Používajú sa iba raz, takže nepotrebujú dezinfekciu.

Sadenice začnú rásť v polovici apríla. Rastliny budú pripravené na výsadbu za 4-5 týždňov.

Pri príprave pôdy na sadenice sa rašelina a humus zmiešajú v rovnakých pomeroch. Do zmesi pridajte pol dávky piesku a pohár popola.

Základné pravidlá pestovania:

 1. Semená sa vysádzajú v teplej pôde. Za týmto účelom sa udržuje pri izbovej teplote 2 dni.Exotický cantaloupe Cantaloupe: prehľad odrody s úžasnou chuťou a vôňou
 2. Zem je rozptýlená v vopred pripravených kvetináčoch. Pred výsadbou semien sa zalejú teplou vodou.
 3. Do každej nádoby sa vysejú 2 semená. Sú pochované 2-3 cm, posypané zeminou, pokryté fóliou a pred klíčením odstránené na teplé miesto.
 4. Keď sa objavia prvé výhonky, film sa odstráni, sadenice sa preskupia na parapet. Keď sa pôda vyschne vodou pri izbovej teplote, zavlažuje sa.
 5. Na celé obdobie pestovania sadeníc sa aplikuje 1 vrchný dresing. Používajú sa kuracie trusky zriedené vodou v pomere 1:10. Na 5 litrov tohto zloženia sa odporúča pridať 2 lyžice. l. popol a 1 polievková lyžica. l. superfosfát.
 6. Týždeň pred výsadbou na stálom mieste sa odporúča začať kaliť tekvicu. Z tohto dôvodu sa rastliny v teplej sezóne vyberajú na ulicu.
 7. Pred výsadbou sa do každej diery naleje 1 liter vody. Pridajú tiež 1 polievková lyžica. l. popol a 25 g superfosfátu.
 8. Rastliny sa vysádzajú po jednej do každej jamky. Ak obe semená vyklíčili v kvetináčoch, potom štiepajte slabý kmeň. Pri výsadbe nie je koreňový golier zakopaný, ale ponechaný mierne stúpať nad zem.

Po výsadbe sadeníc na otvorenom priestranstve sa prvýkrát v noci prekryje fóliou, ktorá ho chráni pred mrazom. V stredných regiónoch sa odporúča pestovať melón v skleníku.

Metóda očkovania

Semenná metóda je vhodná iba pre južné regióny. V tomto prípade sa úroda objaví oveľa neskôr.

Semená sa vysievajú na otvorenom priestranstve v druhej polovici mája. Do tejto doby by teplota pôdy nemala byť nižšia ako +18 ° C (merané v hĺbke 15 cm).

Na dno pripravenej diery sa naleje vrstva humusu alebo zhnitého hnoja. Rovnaká vrstva pôdy sa naleje na vrch. Vrstvy sa zmiešajú. Zvyšok priestoru je vyplnený bežnou záhradnou pôdou.

V každej jamke sa zasejú 2 semená čo najďalej od seba. Sú pochované 5-6 cm a napojené teplou vodou.

Plodiny sa až do klíčenia prikryjú fóliou. Fólia sa každý deň odstraňuje kvôli vetraniu. Keď sa na rastlinách objavia prvé pravé listy, skleník sa pred rozkvetom rozloží alebo ponechá.

Keď rastliny dorastú, pritlačte slabšiu stonku. Niektorí záhradníci radšej nechajú 2 rastliny naraz do jednej jamky naraz.

Rastúce vlastnosti

Cantaloupe sa prijíma iba vtedy, ak dáva veľké množstvo výhonkov. Na získanie veľkých a chutných plodov na jednej rastline sa odporúča nechať 2-3 postranné stonky.

Polievanie by malo byť časté a bohaté. Použite vodu pri izbovej teplote. Nalieva sa nie priamo pod koreň, ale do pripraveného otvoru v blízkosti otvoru. Niektorí záhradníci radšej nalejú tekutinu do drážok vykopaných medzi radmi.

Po každom zalievaní sa pôda uvoľní. V tomto procese sú postele zbavené burín.

Poradenstvo! Skúsení záhradníci odporúčajú mulčovacie melónové postele so zhnitými pilinami, rašelinou alebo slamou.Takáto vrstva nielen ochráni korene pred zamrznutím a škodcami, ale tiež spomalí rast buriny.

Počas celého vegetačného obdobia sa melón dodáva dvakrát. Pred kvitnutím sa používajú dusíkaté hnojivá. Pri formovaní kvetov sa raz pridá draslík a fosfor.

Možné ťažkosti

Exotický cantaloupe Cantaloupe: prehľad odrody s úžasnou chuťou a vôňou

Pri pestovaní melónov začínajú záhradníci často čeliť mnohým ťažkostiam. Zoznam obsahuje najobľúbenejšie:

 1. Listy uschnú v horúcom počasí. To znamená, že je potrebné zvýšiť počet polievaní a ráno by sa kríky mali postriekať teplou vodou.
 2. Tvorí sa iba málo vaječníkov. Umelé opelenie pomôže. Z tohto dôvodu sa na samičky aplikujú samčie kvety.
 3. Plody sú malé a škaredé. Znižuje počet vaječníkov. Na jednej rastline zostane 2 až 4 plody.

Choroby a škodcovia

Cantaloupe je odolný voči chorobám melónov. Podľa záhradníkov infekcia málokedy ovplyvňuje, ale to sa stáva.

Melón najčastejšie trpí koreňovou hnilobou a múčnatkou. Aby sa predišlo kontaminácii rastlín, je dôležité dezinfikovať všetky záhradnícke náradie, dodržiavať pravidlá zalievania a striedania plodín a iné tekvice a rastliny nezahŕňať vedľa tekvice.

Ako závažnejšia profylaxia sa rastliny postriekajú tekutinou Bordeaux alebo svetloružovým roztokom manganistanu draselného. Tieto fondy tiež pomôžu na úplnom začiatku vývoja chorôb. Kríky, ktoré sú úplne poškodené infekciou, sa odstránia a spália.

Na ochranu melónu pred škodcami posypte jeho listy tabakom. Je užitočné postrekovať pozemnú časť rastliny mydlovou vodou (1 bar mydla na vedro vody).

Zber a aplikácia plodiny

Exotický cantaloupe Cantaloupe: prehľad odrody s úžasnou chuťou a vôňou

Melóny sa zbierajú koncom augusta a začiatkom septembra. Zberajú sa iba úplne zrelé plody, pretože doma nedozrávajú.

Splatnosť Cantaloupe sa určuje podľa týchto kritérií:

 • stopka sa ľahko oddelí od ovocia;
 • z tekvíc vychádza silná pižmová aróma;
 • Ak zaklopete na zrelý melón, budete počuť matný zvuk.

Cantaloupe sa väčšinou konzumuje čerstvý... Vytvára vynikajúce kandizované ovocie, sušené hranolky, vriaci.

Výhody a nevýhody odrody

Výhody Cantaloupe:

 • bohatá aróma a príjemná chuť ovocia;
 • rozdeľovanie tekvicov;
 • odolnosť proti chorobám melónov;
 • nenáročná starostlivosť;
 • nie sú náchylné na praskanie;
 • možnosť použitia semien na výsadbu.

Nevýhodou je krátkodobá udržiavacia kvalita melónu. Skladuje sa najviac 3 týždne.

záver

Meloun Cantaloupe je jednou z najnáročnejších odrôd, ktoré sa pestujú. Nebojí sa vysokej vlhkosti, má imunitu proti rôznym infekciám a je odolná voči za studena.

Nízka údržba nie je jedinou výhodou Cantaloupe. Táto odroda je známa svojimi malými, ale chutnými plodmi s bohatou vôňou. Z Cantaloupe by mali záhradníci začať spoznávať melóny.

 

Pridať komentár

záhradné

kvety