Je možné pestovať čerešne v júli a ako to urobiť správne: pokyny a rady skúsených záhradníkov

Ideálny čas na pestovanie záhradných plodín je skoro na jar alebo v polovici jesene. Niektorí letní obyvatelia si však vyberajú vysoké leto.— Júla. Záhradníci priťahuje teplé počasie, keď je pravdepodobnosť zamrznutia sadeníc takmer nulová. Obzvlášť radi pestujú čerešne v júli: šťavnaté a sladké bobule sú obľúbené medzi mnohými. Ako zasadiť čerešne so sadbami v júli a aké odporúčania sa majú dodržiavať, sa budeme ďalej zaoberať.

Je možné pestovať čerešne v júli

Je možné pestovať čerešne v júli a ako to urobiť správne: pokyny a rady skúsených záhradníkov

Na júlovú výsadbu sú vhodné sadenice s uzavretým koreňovým systémom; rastú v plastových nádobách, nie vonku. Takáto čerešňa sa rýchlo zakorení na novom mieste, pretože do otvoru sa spolu s koreňmi umiestni kus zeminy z nádoby. Korene nie sú poškodené, doba kvitnutia začína skôr. Záhradníci nemajú problém s ukladaním sadivového materiálu, kupujú ho dlho pred výsadbou. V júli nedochádza k prudkým poklesom teploty, ku ktorým často dochádza na jar a na jeseň, takže sadenice sú chránené pred chladom.

Nevýhodou výsadby v júli je to, že sadenice s otvoreným koreňovým systémom nie sú preň vhodné. Tieto čerešne sa vysádzajú v záhrade na jar alebo na jeseň. V lete sú rastliny s otvoreným koreňovým systémom vystavené silnému stresu, ktorý negatívne ovplyvňuje výnos a kvalitu ovocia. Rastliny sú často choré, bobule kyslé, zdeformované.

Optimálne časy výsadby

Deň výsadby nie je až taký presný ako klimatické podmienky, osvetlenie, vlhkosť. Letní obyvatelia odporúčajú výsadbu čerešní ráno v pokojnom a slnečnom dni. Optimálna teplota vzduchu je až + 20 ° C, a preto volia čas pred obedom, zatiaľ čo slnko sa veľmi pekne nepečie.

Pozor! Podľa lunárneho kalendára sú priaznivými mesiacmi pre pestovanie plodín marec, apríl, máj, september, október. Júl nie je na tomto zozname.

Nemalo by dochádzať k dažďu, krupobitiu a iným zrážkam. Vhodná vlhkosť vzduchu je asi 75 - 80%. Aby sa čerešňa zakorenila na mieste až do jesene, veľa záhradkárov ju zasadí začiatkom júla.

Vhodné odrody

Pri výbere odrody sa venuje pozornosť výnosu a zreniu, skorej zrelosti a požiadavkám na pestovanie, imunite voči chorobám a účelu. Medzi domáce odrody určené na pestovanie v júli sú vhodné:

Je možné pestovať čerešne v júli a ako to urobiť správne: pokyny a rady skúsených záhradníkov
Radonezh cherry
 1. Radonezh. Nízko rastúce stromy s klenutými olivovými výhonkami a tmavočervenými plodmi s jemnou pokožkou. Buničina je sladká a kyslá, vhodná na spracovanie. Radonezh je odolný voči hubovým chorobám.
 2. Víla. Odroda sa používa univerzálne, bobule sú ružové, oválne. Buničina je šťavnatá a nežná. Čerešne sa pestujú na predaj a osobnú spotrebu.
 3. Ukrainian. Odroda skorého dozrievania zimy. Strom je huňatý, na mieste nezaberá veľa miesta. Koža je lesklá, dužina je tmavo červená. Chuť je šťavnatá, sladká, s príjemnou kyslosťou.

  Je možné pestovať čerešne v júli a ako to urobiť správne: pokyny a rady skúsených záhradníkov
  Oka Ruby
 4. Dobre rubín. Odroda je stredná sezóna, nenáročná na kultiváciu. Buničina je šťavnatá, chuť je príjemná. Oka rubín je rýchlo rastúci, univerzálny v používaní.
 5. Mládež. Po celom Rusku sa pestuje samonosná odroda odolná voči zimám. Plody sú okrúhle, tmavo červené, pokožka je hustá. Chuť je aromatická, sladká a kyslá.

Výber a príprava miesta pristátia

Čerešňa je náročná na miesto pestovania, takže je pripravená vopred. Od apríla sa Zem vykopávala na lopatke s lopatou, zbavila sa zvyškov a vlaňajších listov a odstránili sa burina a iné zvyšky rastlín. Odporúča sa naliať vriacu vodu na pôdu, len čo sa sneh roztopí, aby ste zabili larvy a baktérie, ktoré v ňom zimujú.

Podzolové pôdy obsahujúce organické a minerálne látky sú vhodné pre plodiny. Aby sa pôda stala úrodnejšou, do hnilobného hnoja alebo trusu z kurčaťa sa do 2 mesiacov vnášajú dávky 8 kg na 1 m².

Čerešňa netoleruje príliš vlhké pôdy, preto korenový systém hnije, výnos klesá. V blízkosti výsadieb by nemali byť žiadne mokrade ani podzemné vody. Ideálnou možnosťou je slnečný kopcovitý pozemok, ktorý sa nachádza pozdĺž plotu z juhovýchodnej časti záhrady. Ak je pôda kyslá, pridá sa 400 g suchého vápna na 1 m². Hladina kyslosti by nemala byť vyššia ako 7 pH.

Výber a príprava sadivového materiálu

Záhradníci si vyberajú korene zakorenené alebo štepené s 3-4 kostrovými koreňmi... Takéto exempláre sa rodia skôr a lepšie sa prispôsobujú rastovým podmienkam. Výška sadenice je asi 80 cm, vhodné sú jednoročné a dvojročné semená. Je dôležité venovať pozornosť ich vzhľadu: sadenice by nemali mať praskliny, škvrny alebo známky rozkladu. To všetko naznačuje, že rastlina je chorá alebo bola vystavená mechanickému namáhaniu, napríklad rozbitiu.

Po zakúpení sa listy zo sadenice odstránia tak, aby rastliny dehydratovali. Korene sú navlhčené v teplej vode a zabalené do látky alebo polyetylénu. Pred výsadbou sa hlavné korene orežú na zdravé drevo a ponoria sa do zmesi prípravku Extrasol. Zvyšuje imunitu čerešní proti bakteriálnym a hubovým chorobám, zrýchľuje rast koreňov a výhonkov a zvyšuje produktivitu.

Prečítajte si tiež:

Cherry-cherry hybrid Miracle cherry

Rýchlo rastúca rezistentná odroda čerešní "Tamaris"

Vysoko výnosná skorá odroda čerešní „Malyshka“

Ako správne zasadiť čerešne v júli

Letná výsadba netrvá príliš dlho, ak si to myslíte vopred a pripravíte potrebné vybavenie: lopata, drevený kolík na podporu, záhradná sieť, vedro s vodou. Odporúčania skúsených záhradníkov pomôžu bez problémov vysadiť a pestovať čerešne.

Je možné pestovať čerešne v júli a ako to urobiť správne: pokyny a rady skúsených záhradníkov

Pokyny pre pestovanie

Príprava sa začína vykopávaním výsadbovej jamky šírky 80 cm a hĺbky 60 cm. Vzdialenosť medzi stromami nízko rastúcich odrôd by mala byť najmenej 3 m, vysoká - 5 - 6 m. Ďalšie pokyny týkajúce sa výsadby:

 1. V strede jamy je nainštalovaný drevený kolík - podpora pre čerešňu.
 2. Nakúpená pôda sa naleje do dna vrstvou najviac 10 cm.
 3. Odstráňte sadenice z roztoku alebo vody.
 4. Umiestnite koreňový golier 4 cm nad zemou.
 5. Sadenice posypte na všetky strany sypkou zeminou.
 6. 15 cm od základne sa vytvorí priehlbina a do nej sa nalejú 2 vedrá vody.
 7. Čerešničku pripevnite k podložke pomocou bavlnenej stuhy.
 8. Bole je pokrytá špeciálnou záhradnou sieťou.

Nie všetci obyvatelia leta chápu, kde sa nachádza koreňový golier. Niektorí veria, že to je nad koreňmi, iní - v mieste očkovania. V skutočnosti je koreňový golier umiestnený pri prechode koreňov do kmeňa. Preto ho nemožno hlboko zakopať do pôdy, čo vedie k hnitiu kôry. Výsledkom bude, že sa strom namiesto usadenia na novom mieste bude usilovať o prežitie.

Výsadba kostí

Jednoduchým spôsobom pestovania plodného čerešňového sadu je použitie semien. Vyberajú sa z najchutnejších a naj šťavnatejších bobúľ, jamy z čerešní, ktoré sa kupujú v obchode, nie sú vhodné. Výsadbový materiál sa umyje a suší na slnku, potom sa umiestni do diery s hĺbkou 5 cm a začne rásť až na jeseň, keď sa ochladí chladné počasie a kosti sa oddelia. Prvé výhonky sa objavia na jar. Keď sadenice dosiahnu výšku 30 cm, presadia sa na trvalé miesto.

Niektorí záhradníci zasadia semená v kvetináčoch po hnojení pôdy organickými látkami alebo minerálnymi hnojivami.Pestujú sa doma alebo v krajine a až potom sa umiestnia na miesto.

Funkcie výsadby čerešní s uzavretým koreňovým systémom

Je možné pestovať čerešne v júli a ako to urobiť správne: pokyny a rady skúsených záhradníkov

Keď v lete pestujete čerešne s uzavretým koreňovým systémom, nádoba sa obráti hore nohami a drží v dlani obrátenú sadbu spolu s hrudkou zeme. Na dne nádoby sú otvory, ktoré uľahčujú vyberanie a oddelenie od rastliny.

Pozor! Odporúča sa kúpiť sadenice od osvedčených záhradných škôlok. Pri kúpe záhradníci zisťujú všetky informácie o čerešniach: názov odrody a obdobie zrenia, najmä kultiváciu a starostlivosť. Štúdium recenzií ostatných letných obyvateľov nebude zbytočné.

Sadenice sú vopred napojené tak, aby sa dali ľahko odstrániť. Tým sa zachová integrita koreňového systému a pôdy, v ktorej čerešne predtým rástli.

Následná starostlivosť

Starostlivosť o rastliny spočíva v zalievaní a hnojení, uvoľnení a mulčovaní. Aj keď sú čerešne tolerantné, čerešne sa napájajú počas vegetačného obdobia. Na mladý strom strávia 3 až 6 litrov vedier vody, ktoré boli predtým vyhrievané na slnku. V južných oblastiach so suchým vzduchom sa množstvo kvapaliny zvyšuje, v daždivom a oblačnom počasí sa znižuje. Pred zákrokom sa pôda uvoľní: zachováva vlhkosť, robí ju priedušnou a ľahkou. Uvoľnenie je prevencia výskytu chorôb a hmyzích škodcov.

Prvé kŕmenie čerešní sa vykonáva počas obdobia kvitnutia... Používa sa zmes minerálnych zložiek: 5 g močoviny a 10 g chloridu draselného sa zriedi v 5 litroch vody. Zloženie dusík-draslík stimuluje rozvoj kvetov, zlepšuje chuť a predaj ovocia. Po 2 týždňoch sa používa organické hnojivo: pod každý krík sa aplikuje zmes 10 litrov vody, 2 litre mulleínu a 500 g drevného popola. Po zákroku sa čerešňa naleje do teplej vody.

Pôda okolo čerešní by sa mala vždy pokryť mulčom. Kôra a štiepka sú účinné pri aplikácii - dávajú rastlinám atraktívny vzhľad, zachovávajú vlhkosť v pôde, chránia korene pred prehriatím a bránia rozvoju burín.

Je to zaujímavé:

Najlepšie odrody čerešní pre stredné Rusko

Najproduktívnejšie a najchutnejšie odrody čerešní

Skúsené záhradnícke tipy

Je možné pestovať čerešne v júli a ako to urobiť správne: pokyny a rady skúsených záhradníkov

Aby sa čerešniam trvalo darilo ovocie s chutným ovocím, záhradníkom sa odporúča venovať preventívnu liečbu chorôb a škodcov, prerezávanie rastlín:

 1. Čerešne sa orežú 2 alebo 3 roky po výsadbe. U mladých stromov sa odstránia výhonky na kmeni a tenké jednotlivé výhonky. Choré a poškodené konáre sú rezané ostrým záhradným prerezávačom. To sa deje pred začiatkom aktívneho toku miazgy, približne koncom marca alebo začiatkom apríla, v závislosti od pestovateľskej oblasti.
 2. Preventívne ošetrenie sa vykonáva počas jari, leta a jesene. Na ochranu proti chrastavitosti, kokomykóze, čiernej hnilobe použite roztok močoviny (1 polievková lyžica L. na vedro vody) alebo nastriekanie prípravkom „HOM“. Postrek mydlovou vodou alebo zmesou Bordeaux pomáha predchádzať výskytu škodcov.

Na ochranu pred hlodavcami v jesennom a zimnom období sa používajú plastové siete. Nerušia cirkuláciu vzduchu a chránia pred hraboši, potkanmi a zajacami.

záver

Na júlovú výsadbu sa vyberajú sadenice s uzavretým koreňovým systémom: rýchlo sa prispôsobujú klimatickým podmienkam v regióne, zriedka ochorejú. Výkupový materiál kupujú v záhradných škôlkach, vopred študujú vhodné odrody a ich požiadavky. Kultúra sa pestuje v slnečných oblastiach, po ich hnojení organickým a minerálnym hnojením. Sadenice sa umiestnia do jamy, pokryjú sa zeminou a priviažu sa k podložke. Potom sa zalejú teplou vodou, kŕmia a mulčujú.

1 komentár
 1. avatar
  Anna

  Po mnoho rokov som pestoval svoju záhradu, venujem veľkú pozornosť jej starostlivosti, vyvstáva veľa problémov, nie vždy chápem, čo to môže byť, ten problém môže byť, sused toto hnojivo radil http://azotfortis.by/catalog/fungitsid-azofos-1/ na ochranu stromov som ho použil na čerešne, veľa mi pomohol, uvedomte si, že je to skvelé.

Pridať komentár

záhradné

kvety