Ako čistiť kukuricu z obilia doma: najlepší životný hack pre rýchle spracovanie zeleniny

Mnoho ľudí má rád kukuricu: deti a dospelých, prívrženci zdravého životného štýlu, milovníci vysokokalorických cereálií a miešaných príloh, cereálie a tyčinky, neštandardné výrobky pečené z PP vyrobené z rôznych múčok. Zdravé obilniny sa zaslúžene skladujú v skriniach a chladničkách väčšiny žien v domácnosti.

Kukurica sa zvyčajne nakupuje konzervovaná alebo mrazená zo strachu z namáhavého oddelenia jadier od jadra klasu. Zvážte, aké ľahké je olúpať kukuričné ​​jadrá doma.

Čistenie kukurice v rôznych formách

Základný princíp čistenia kukurice nezávisí od toho, či sa klas v surovom stave používa na dlhodobé skladovanie alebo sa v blízkej budúcnosti predvarí na spotrebu.

V obidvoch prípadoch je potrebné odstrániť zrná, ktoré pevne dosadajú na klas.

varený

Ako čistiť kukuricu z obilia doma: najlepší životný hack pre rýchle spracovanie zeleniny

Varená kukurica - chutné, uspokojujúce a zdravé nezávislé jedlo, ktoré sa vyznačuje mäkkosťou zŕn a relatívnou ľahkosťou ich separácie.

Práve v tejto mäkkosti však leží hlavné ťažkosti pri čistení: ak sú príliš tvrdé, zrná sa jednoducho zlomia a namiesto drobivej misky sa získa chutná, ale svalnatá hmota.

Na rýchle a kvalitné čistenie sa odporúča varená kukurica:

 • vopred narezané na niekoľko malých kúskov;
 • s tupou stranou noža oddeľte jeden rad zŕn;
 • oddeľte ďalšie rady jemným pritlačením prstov alebo tupej strany noža na ich základne.

surový

surový kukurica oveľa tvrdšie ako varené. Jej zrná sedia veľmi pevne pri sebe, na ich oddelenie je potrebné oveľa väčšie úsilie.

Princíp manuálneho čistenia je v mnohých ohľadoch podobný predchádzajúcemu: stačí opatrne odstrániť jeden pozdĺžny rad a všetky ostatné sa odstránia oveľa ľahšie.

Je to zaujímavé:

Ako zmraziť kukuricu klasu doma

Sladká kukurica: výber najlepšej odrody a jej správne pestovanie

Kde a ako správne uchovávať varenú kukuricu: rôznymi spôsobmi

Metódy separácie zŕn od klasu

Najbežnejšie metódy na rýchle čistenie kukurice zahŕňajú použitie dodatočných manuálnych alebo mechanických nástrojov. Preto sa mnoho z nich zameriava výlučne na prácu so surovej, tvrdšej kukurici.

Niektoré metódy sa používajú na varené obilniny; hlavná vec je znížiť silu mechanického pôsobenia.

Manuálny kukuričný úkryt

Populárny a lacný spôsob, ako rýchlo vyčistiť klasy, je použitie vreckového vreckového počítača. Toto zariadenie vyzerá ako šiška, pozdĺž ktorého otvoru sú malé ostré nože (až do výšky 8 mm).

Krok za krokom na čistenie kukurice pomocou takého šupky:

Ako čistiť kukuricu z obilia doma: najlepší životný hack pre rýchle spracovanie zeleniny

 1. Hornú a spodnú časť klasu narezajte na 1-2 cm, aby bol rovnomerný a stabilný.
 2. Ucho umiestnite do zvislej polohy a pluh umiestnite na hornú časť rezu.
 3. Oboma rukami spustite zariadenie rovnomerne nadol až k samotnej základni a násilím naň zatlačte.
 4. Zozbierajte zrná, odstráňte peň a vyčistite pluh pre ďalšie použitie.

Princíp činnosti poloautomatických a automatických kultivátorov je použitie špeciálneho kultivačného disku s malými zaoblenými zubami, ktorý pomáha oddeliť zrno od klasu.

Disk sa otáča buď rýchlym posúvaním špeciálneho gombíka (v poloautomatických zariadeniach) alebo pomocou elektrického motora.

Dôležité! Ak potrebujete spracovať veľké množstvá kukurice - odporúčame kupiť poloautomatické a automatické stubblers - z niekoľkých vedier.

Použitie vŕtačky

Takýto neobvyklý spôsob čistenia obilnín vyžaduje nielen vŕtačku a samorezné skrutky, ale tiež pevnosť, vynaliezavosť a obratnosť.

Kukuricu čistia vŕtačkou ako je táto:

 1. Vyberie sa kus plastovej rúrky dlhej 30 - 40 cm s priemerom 3 - 5-násobkom priemeru štandardných uší.
 2. Vo vzdialenosti 5–7 cm od horného okraja rúry je vyznačených 7–8 ekvidistantných bodov, do ktorých sú zaskrutkované skrutky s vŕtačkou. V tomto prípade by dĺžka každej samoreznej skrutky mala byť asi 1/3 uhlopriečky potrubia, to znamená, že prázdny klas by mal ľahko, ale nie príliš voľne, prechádzať do otvoru vytvoreného koncami skrutiek vo vnútri rúrky.
 3. Pripravená rúrka sa svojím dolným koncom umiestni do nádoby na zber zŕn (napríklad vedra alebo vysokej nádrže), pokiaľ je to možné, pripevní sa vertikálne alebo jemne počas používania.
 4. Vyberie sa najdlhšia samorezná skrutka, ktorá bude držať klas. Jeho čiapka je odrezaná a koniec je vložený do upínacieho puzdra elektrickej vŕtačky alebo skrutkovača.
 5. Ďalší ucho kukurice sa priskrutkuje na samoreznú skrutku vloženú do náplne. Položili ju dolným koncom na samorezné skrutky zaskrutkované do potrubia, zapli vŕtačku a spustili otočný ucho nadol. Konce samorezných skrutiek rýchlo a efektívne čistia obilie.

Čistenie rúk

Ručný zber je najpriamejší spôsob čistenia klasov, ktorý si vyžaduje vytrvalosť a silné ruky. Surová kukurica sa ľahšie šúpa v malých kruhových radoch. Horná časť ucha, ktoré nie je vhodné na konzumáciu potravou, je predrezaná ostrým nožom.

Každá nasledujúca rada sa odstráni silným pritlačením bočných povrchov palcov obidvoch rúk. Ak zrná sedia príliš pevne a nedajú sa ručne odstrániť, odstránia sa nožom.

Niektorí remeselníci odporúčajú vyčistiť dobre vysušené uši ich silným trením, čo vedie k vzájomnému lietaniu zŕn.

S nožom

Ďalším obľúbeným spôsobom čistenia, ktorý vyžaduje trochu viac zručnosti a starostlivosti, je použitie noža... Mal by byť dostatočne široký na pohodlné držanie rúk, silný a prakticky nevhodný.Ako čistiť kukuricu z obilia doma: najlepší životný hack pre rýchle spracovanie zeleniny

Najčastejšie jednoducho odrezávajú semená nožom čo najbližšie k pni, čo narúša ich integritu. Je to však celkom prijateľné, ak ich plánujete pomeliť na múku alebo ich použiť na varenie obilnín.

Na získanie rovnomerných a maximálne nepoškodených zŕn je potrebné odstrániť prvý pozdĺžny rad tupou alebo ostrou stranou noža (v závislosti od tvrdosti semien a hustoty ich adhézie k sebe).

Každý nasledujúci rad sa jemne vytlačí do vhodného kontajnera pomocou tupej strany noža ako páky.

Life hacks pre rýchle zbieranie zŕn

Predbežné rezanie klasu pomôže urýchliť čistenie kukurice.

V tomto prípade:

Ako čistiť kukuricu z obilia doma: najlepší životný hack pre rýchle spracovanie zeleniny

 • nespracováva sa celé zrno, ale jeho malé časti;
 • urobené rezy prelomia vysokú hustotu priľnavosti zŕn k sebe, čo značne zjednodušuje ich extrakciu;
 • na oboch stranách môžete vyčistiť krátky kus pahýlu.

Zároveň existuje vysoká pravdepodobnosť poškodenia zŕn v miestach rezov, takže ich budete musieť starostlivo rozdeliť na tie, ktoré sú vhodné na dlhodobé skladovanie, a tie, ktoré sa najlepšie využijú v blízkej budúcnosti.

Na čistenie surovej kukurice je potrebné menej času a nevyžaduje veľa úsilia, preto sa odporúčané ucho vopred ponorte do vriacej vody na 2-3 minúty. Zjemní to zrno a uľahčí jeho odstránenie.

Ako čistiť kukuricu z obilia doma: najlepší životný hack pre rýchle spracovanie zeleniny

Je dovolené umiestniť klasy do vriacej vody a nechať pôsobiť 30-40 minút alebo dovtedy, kým voda nepochladne. V tomto prípade bude dokonca manuálne trupovanie niekoľkokrát rýchlejšie a ľahšie a pomocou noža stačí len mierne zatlačiť na rady zŕn.

Ponorenie do vriacej vody alebo namáčanie kukurice do nej je prípustné, iba ak sa získané zrná použijú hlavne na konzerváciu alebo zber.Ak ich plánujete skladovať v obvyklej forme, je lepšie robiť s postupmi suchého čistenia alebo extrahovať semená vysokej kvality.

záver

Čistenie kukuričných zŕn je ľahká úloha, ak sa na ňu správne pripravíte. Ukázalo sa, že 1-2 uši sa budú čistiť ručne, nožom alebo jednoduchým pluhom. Pre niekoľko desiatok obilnín je lepšie použiť vŕtačku alebo automatické pluhy a na vážne obrobky vopred pripraviť veľké nádoby s vriacou vodou a privolať pomoc domácim.

Rôzne metódy čistenia umožňujú získať presne ten produkt, ktorý potrebujete: suchý a celý - na dlhodobé skladovanie, mierne poškodený a rozrezaný - na mletie na múku alebo na výrobu obilnín a vločiek, obarený a zahriaty - na domácu konzerváciu.

Pridať komentár

záhradné

kvety