Ako je kukurica sušená v priemyselnom meradle a ako ju sušiť doma

Najúčinnejšou metódou na predĺženie skladovateľnosti zrna je sušenie. Kukurica nie je výnimkou. Funkcia kukuričného zrna v tom, že obsahuje 40% vlhkosti, takže pri dlhodobom skladovaní je lepšie ho chrániť. Pri správnej organizácii sušenia je však ľahké dosiahnuť želaný výsledok: zachovanie chuti a maximálne zvýšenie trvanlivosti.

V tomto článku vám povieme o metódach sušenia kukurice doma a odhalíme tajomstvá sušenia kukurice v priemyselnom meradle.

Spôsoby sušenia kukurice doma

Sušenie kukurice doma znamená implementáciu viacerých pravidiel týkajúcich sa zberu úrody skladovanie a tepelné spracovanie. Je dôležité zachovať nielen atraktívny vzhľad, ale aj čo najviac zachovať prospešné vlastnosti tejto cennej obilniny.

Pozberové spracovanie kukurice

Ako je kukurica sušená v priemyselnom meradle a ako ju sušiť doma

Po zbere kukurice je na rade jej spracovanie. Lúpanie kukurice doma je jednoduché, ak používate jednoduchý nástroj, ktorý môžete urobiť sami.

Vyžaduje si to kúsok plastovej rúry, skrutky a skrutkovač. Potiahne sa rúra s dĺžkou 30 - 40 cm Po odchode 5 cm od okraja rúry označte 8 bodov, do ktorých sa priskrutkujú samorezné skrutky s vŕtačkou. Potom sa odrezáva čiapka z obyčajnej dlhej závitovej skrutky.

S touto hranou je do skrutkovača vložená samorezná skrutka a ostrý koniec je skrútený do klasu. Zariadenie je pripravené. Potom kukuricu otáčajte strednou rýchlosťou a vložte ju do rúrky so samoreznými skrutkami, pričom obilie nahraďte hlbokou nádobou.

Poznámka. Dokonca aj dieťa môže pracovať s domácim zberačom kukurice, takže môžete mať toho malého zaneprázdneného a prípadne vychovávať mladého farmára.

Pozberové skladovanie vlhkej kukurice

Čas uskladnenia čerstvej kukurice v chladničke sa pohybuje od 1 do 10 dní - všetko závisí od odrody a kvality produktu... Sladká kukurica má najdlhšiu trvanlivosť. Pri krátkodobom skladovaní sa ponechá v listoch a umiestni sa do chladničky do plastového vrecka s otvormi na vetranie.

Čerstvé kukuričné ​​zrná majú trvanlivosť asi tri týždne. Na tento účel sa pripravia zrná. Použite vyššie opísaný postup alebo z listov odstráňte listy a stigmy, panvicu naplňte vodou, pridajte ľad, citrónovú šťavu a soľ (1 lyžička na 1 liter vody). Potom je ucho spustené do panvice na 15 až 20 minút. Potom sa zrná oddelia a voda sa odvedie cez cedník. Skladujú sa v chladničke vo vzduchotesnej nádobe.

Skúsení záhradníci odporúčajú skladovanie kukurice. Vďaka tejto metóde si kultúra zachováva maximálne užitočné vlastnosti.

Najdlhší spôsob skladovania je zmrazenie. Mrazničky sa môžu uchovávať v mrazničke až jeden a pol roka. Pred umiestnením do mrazničky postupujte takto:

 1. Pripravte si dva hrnce. V jednom z nich - studená voda s prídavkom ľadu, v druhom - uvarená.
 2. Lúpané kukuričné ​​klasy sa najskôr umiestnia do nádoby s horúcou vodou na 2-3 minúty, potom sa ponoria do studenej vody. Tieto činnosti sa opakujú najmenej trikrát.
 3. Potom sa zelenina položí na suchú utierku a vysuší sa.Potom sa zabalí do lepiacej fólie, rozdelí sa do nádob na potraviny a odošle sa do mrazničky.

História spotreby kukurice

Ako je kukurica sušená v priemyselnom meradle a ako ju sušiť doma

Kukurica je základnou potravou Indov a Mexičanov. Podľa jednej z verzií ju domestikovali predkovia moderných Mexičanov asi pred 10 000 rokmi pred naším letopočtom. e. Počas vykopávok v Mexiku vedci našli peľ kukurice, ktorý je starý 55 tisíc rokov.

Kukuricu pre Európu objavil Christopher Columbus. Žlté uši prišli z Ruska na Krym až v 17. storočí. Existuje verzia, že kukurica je cudzia alebo božská rastlina. Napríklad mayský kmeň mal kukuričné ​​božstvo Ah Mun ako jeden z predmetov uctievania.

Podľa vedcov bola skoršia kukurica poddimenzovaná, ucho s kožou narástlo úplne hore. Kukurica bola ľahko opeľovaná vetrom a semená „holého“ klasu boli rozptýlené po zemi - objavili sa nové rastliny. V súčasnosti sa zakrpatená kukurica nachádza aj na poliach - je to v dôsledku periodických genetických porúch.

To je veril, že mutácia nastala v staroveku, a ucho začalo rásť v listovej pazúry. Pri vykopávkach v „Jaskyni netopierov“ neďaleko Rio Grande, vo vrchných vrstvách kultúrnej vrstvy, kukurica vyzerá ako moderná kukurica, v dolnej sa nachádzajú malé kukly.

Pokyny na rúru a sušičku

Na sušenie sa vyberú klasy, ktoré sa zbierajú od konca leta do neskorej jesene. Kukurica je zbavená listov, je odstránené kukuričné ​​hodváb a uši sú zavesené na listoch pod vrchlíkom.

Kukurica týmto spôsobom sušená celú zimu krmivo hospodárske zvieratá, vychystávanie podľa potreby. Ale sladká kukurica po takomto prirodzenom sušení sa musí odstrániť z klasu a sušiť.

Ak máte plynovú rúru, môžete ju v nej usušiť za predpokladu, že oheň neprichádza do styku so samotnou komorou. Je dôležité sledovať rovnomernosť sušenia: regulovať teplo, miešať zrná, posúvať plechy na pečenie.

Aby ste zabránili hromadeniu vlhkosti v ktoromkoľvek type rúry, udržiavajte dvierka komory pootvorené.

Dôležité! Priemerná teplota sušenia kukuričných zŕn v peci je asi 45 ° C.

Aby si kukurica udržala svoju farbu, pred uložením do elektrickej sušičky sa zrná udržiavajú niekoľko sekúnd v cedníku nad parou z hrnca vriacej vody. Potom sa buď suší pri konštantnom zahrievaní na 45 - 60 ° C, alebo sa začína pri maximálnej teplote a po hodine sa zníži.

Ako sušiť kukuričné ​​hodváb

Zozbierané kukuričné ​​stigmy sú žltej alebo červenkastej farby a majú takmer jemný charakteristický zápach.

Ako pracovať so stigmami:

 1. Odstráňte alebo jemne odskrutkujte listy klasu.
 2. Zhromaždite stigmy do zväzku.
 3. Kukuričný hodváb sa vytiahne alebo odreže.
 4. Suroviny sa skúmajú a vytriedia, pokazené vlákna sa preosejú.
 5. Surovinu položte vo vrstve 1 - 2 cm na rovný, suchý a čistý povrch na sušenie, položte ju na čerstvý vzduch do čiastočného tieňa alebo na dobre vetrané miesto.

Počas sušenia stigiem sa sledujú suroviny: nemala by byť hnedá, pleseň je neprijateľná, a preto, ak je počasie mimo okna vlhké, suroviny sa privádzajú do miestnosti. Nezabudnite vlákna prevrátiť. Asi po týždni sa získa suchý kukuričný hodváb, ktorý je pripravený na dlhodobé skladovanie.

Môžu sa tiež sušiť v peci, kde teplota nepresahuje 40 ° C.

Sušené suroviny sa skladujú v textilnom vrecku alebo kartónovej škatuľke obloženej papierom.

Dôležité! Kukuričné ​​hodváb by sa nemal skladovať v miestnosti s vysokou vlhkosťou a teplotou.

Podľa podmienok zberu a skladovania môžu stigmy ležať bez zníženia kvality najmenej rok, nemali by sa skladovať dlhšie - surovina stráca v priebehu času svoje užitočné vlastnosti.

Ako sušiť kukuricu na výrobu kukurice

Najobľúbenejšou sušenou kukuricou miskou je popcorn. Zrno na jeho prípravu sa skladuje v plastových vreckách v mrazničke. Kukurica vhodná pre popcorn obsahuje menej škrobu ako bežné odrody. Má tiež o 21% viac tuku a o 21% viac bielkovín.

Semená odrôd popcornu sú lesklé a steny sú tenšie ako u klasických odrôd.

Nasledujúce odrody sú vhodné pre popcorn:

 • Volcano;
 • Pop-pop;
 • Zeya;
 • Stolný tenis;
 • Hotel;
 • Radosť vnúčat;
 • Red.

Je lepšie zozbierať „kráľovnú polí“ na výrobu popcornu v poslednej fáze. Odporúča sa vyberať zrelé sušené uši pokryté lesklou kôrou. Ako sušiť kukuricu popcorn? Rovnaké ako v iných prípadoch - technológia sušenia týchto odrôd sa nelíši od sušenia bežných uší.

Ako je kukurica komerčne sušená

Ako je kukurica sušená v priemyselnom meradle a ako ju sušiť doma

Keď uši odídu z výťahu, odošlú sa do sucha.... Hlavným priemyselným spôsobom sušenia semien kukurice je sušenie klasu, preto sa používa komorová sušička zrna za predpokladu, že sú splnené tieto podmienky: teplota 35 - 50 ° C, vyfukovanie v komore, rytmický pracovný rozvrh.

Odparenie 1 kg vlhkosti z kukuričného zrna spotrebuje približne 8,56 MJ tepla. Účinnosť komorovej sušiarne je 30 - 35%, banskej sušiarne - 55 - 60%. Moderné technológie sušenia umožňujú nielen znížiť spotrebu tepelnej energie, ale aj skrátiť trvanie procesu.

Predhrievanie surovín

Ako je kukurica sušená v priemyselnom meradle a ako ju sušiť doma

V prvom stupni sušenia sa používajú zvýšené teploty, pretože zárodočné semená v jadre klasu sa pomaly zahrievajú. Vedecké experimenty ukázali, že zahrievaním suroviny na teplotu 50 ° C sa doba sušenia zníži o 7 hodín, výťažok vlhkosti zŕn sa zvýši o 10,9% a produktivita sa zvýši o 22,5% v porovnaní s typickým sušením v obvyklom režime.

Diferencovaný režim sušenia

Vzhľadom na diferencované tepelné podmienky, výkon sušičiek stúpa o 20-30% a ešte viac. S postupným zvyšovaním teploty sa zvyšuje aj rýchlosť sušenia zŕn. Tieto podmienky sú najpriaznivejšie na získanie vysoko kvalitnej sušenej kukurice.

Technológia sušenia kukuričného klasu

Kukurica je niekedy sušená na klase, pretože vlhké rastliny je ťažké mlátiť bez poškodenia zrna. Uši sa sušia na obsah vlhkosti 16 až 20%, aby mlátili a nakoniec sušili zrno.

Ako je kukurica sušená v priemyselnom meradle a ako ju sušiť doma

Ďalšie použitie

Kukurica je sušená - čo s tým potom? Sušená kukurica sa môže jesť suchá, tak ako to robili predchodcovia Mexičanov, ale je lepšie ju uvariť... Aby sa suché zrná rýchlejšie varili, sú vopred namočené. Potom sa suché zrná kukurice nalejú studenou alebo horúcou vodou a varia sa 20 až 40 minút.

Z varených zŕn pripravujte šaláty, pečivo, pridajte ich do sendvičov a roliek, do teplých jedál - napríklad do dusených jedál alebo polievok, ak to receptúra ​​umožňuje. Zrná sa môžu jesť úhľadne - sú chutné, zdravé a takmer nezdravé.

Produkt sa používa pri chove hovädzieho dobytka ako krmivo pre zvieratá a dokonca aj pri rybolove - ako doplnková potrava pre ryby.

záver

Sušenie kukurice je jednoduchý proces. Zrná môžete sušiť doma aj v práci. Kukurica je zdravé desiatu, ľahko sa z nej pripravujú šaláty, jednohubky a ďalšie jedlá. Nízky obsah kalórií v žltých zrnkách umožňuje ich použitie takmer bez obmedzení, najmä preto, že cena kukurice v lete nie je vysoká.

Pridať komentár

záhradné

kvety