Aké sú výhody kukuričného škrobu a ako sa líši od zemiakov

Škrob je prírodné zahusťovadlo, používa sa na výrobu želé a omáčok. V Rusku sú najobľúbenejšie zemiaky, ale existujú aj iné druhy, ktoré sa líšia chemickým zložením a majú svoje výhody a nevýhody. Poďme zistiť, ktorý škrob je lepší - zemiaky alebo kukurica.

Zemiakový škrob

Sacharidy sú pre človeka hlavným zdrojom energie. Zemiakový škrob sa bežne používa ako zahusťovadlo, takže veľa žien v domácnosti má tento produkt v kuchyni. Používa sa tiež v kozmetickom, lekárskom, textilnom a papierenskom priemysle.

Čo to je

Aké sú výhody kukuričného škrobu a ako sa líši od zemiakov

Sacharidy zemiakov sa získavajú z hľúz praním a mletím. Pozostáva z amylopektínu a amylózy. Ak si ju triete medzi prsty, môžete pocítiť mierny rozpad drobných častíc. Po kontakte so studenou vodou sa produkt nerozpúšťa, ale tvorí viskóznu sypkú pastu.

Výrobok patrí do skupiny polysacharidov, obsahuje uhľovodíky s vysokou molekulovou hmotnosťou, ktoré slúžia ako štrukturálne zložky buniek a tkanív.

Ako to vyzerá

Je to jemný sypký biely prášok. Po zriedení nemení farbu vody, džúsu alebo omáčky, preto sa najčastejšie používa ako zahusťovadlo pri príprave priehľadných tekutých výrobkov. Má slabo vyjadrenú špecifickú chuť - to sa berie do úvahy pri pridávaní do želé a omáčok.

Výhody a nevýhody

Výhody zemiakového škrobu:Aké sú výhody kukuričného škrobu a ako sa líši od zemiakov

 1. Bezfarebný, a preto vhodný na svetlé jedlá.
 2. Vytvára pastu s vysokou viskozitou, zahusťuje pri nízkej teplote.
 3. Znižuje množstvo zlého cholesterolu v krvi a odstraňuje prebytočnú tekutinu z tela.
 4. Zmierňuje zápal v žalúdku a obaluje jeho steny, chráni ho pred účinkami surového jedla.

nevýhody:

 1. Riedi vo veľkom množstve a môže zničiť jedlo.
 2. Nadmerná konzumácia lieku vedie k zvýšeniu hladiny cukru v krvi a k ​​hormonálnej nerovnováhe.
 3. Zemiakový škrob obsahuje lepok, preto je kontraindikovaný u ľudí s celiakiou.

Kukuričný škrob

Škrob získaný z obilia kukurica, vhodnejšie na varenie, kde sa nevyžaduje vysoká viskozita. Napríklad krémy a polievky sa ukážu ako viskózne a tekuté a jeho pridanie k pečenému tovaru spôsobí, že cesto bude našuchorené.

Čo to je

V zrnách kukurice sa škrob vytvára ako výsledok fotosyntézy. 90% pozostáva z komplexných uhľohydrátových zlúčenín, obsahuje tiež bielkoviny, tuky a vitamíny. Pôsobnosť:

 1. Pridajte do omáčok, dresingov, jogurtov, pyré atď.Aké sú výhody kukuričného škrobu a ako sa líši od zemiakov
 2. Používa sa ako emulgátor v nátierkach a margaríne.
 3. Pridajte do klobás na zníženie vlhkosti.

Existujú dva typy:

 • jednoduché sa získava namáčaním v kyseline sírovej, mletím a sušením zŕn;
 • upravené - dodatočným spracovaním jednoduchých.

Ako to vyzerá

Je to sypký nažltlý prášok bez zápachu. Kvalitný výrobok chutí ako kukurica, ale bez výraznej chuti zŕn. Kukuričný škrob je veľmi podobný múke, takže sa používajú zameniteľne. Rýchlo napučiava v horúcej a studenej vode a stáva sa viskóznym.

Výhody a nevýhody

O výhodách tohto produktu sa stále veľmi diskutuje medzi dietetikmi. Mnohí odborníci sú však presvedčení, že použitie v malých dávkach je pre telo dobré:

 1. Odstraňuje toxíny a toxíny z tela, aktivuje rast svalovej hmoty.
 2. Zlepšuje stav krvných ciev, preto sa odporúča pri problémoch s kardiovaskulárnym systémom.
 3. Má diuretické a choleretické vlastnosti, protizápalové účinky.
 4. Nedovoľuje dlhodobú absorpciu glukózy do krvi, preto je užitočné ju používať pri cukrovke.

nevýhody:

 1. Škodlivé pre telo s individuálnou neznášanlivosťou produktu.
 2. Vysoko kalorická látka je preto kontraindikovaná pri obezite.

Existujú dva typy kukuričného škrobu:

 • prírodný sa získava z ovocia a zeleniny;
 • rafinovaný - chemickým spracovaním, preto pri častom používaní poškodzuje telo.

Ako sú podobné?

Chemické zloženie kukuričného a zemiakového škrobu je prakticky rovnaké - obidve pozostávajú z amylózy a amylopektínu.

Konzistencie sú tiež podobné: oba výrobky sú v práškovej forme s miernym zápachom a slabou chuťou. Obidve tvoria gélové štruktúry, hoci zemiaky majú lepšiu lepivosť.

Aký je rozdiel medzi kukuričným škrobom a zemiakmi

Kukuričný škrob sa vizuálne líši od zemiakov svojou štruktúrou a farbou. Spracované zemiaky získajú snehovobielu farbu a jemne kryštalickú štruktúru, zatiaľ čo kukurica sa zmení na žltkastobielu a konzistenciu pripomína múku.

Ak sa kukuričný škrob pridá do horúcej vody, získa sa zakalená konzistencia a zemiakový škrob nezmení farbu vody. Zahrievaním druhej sa vytvorí hustá lepkavá pasta, zatiaľ čo prvá zostane prakticky tekutá a môže obnoviť jej štruktúru.

Pozor! Nedostatok lepku v kukuričnom škrobe umožňuje jeho konzumáciu dokonca aj tým, ktorí konzumujú bezlepkovú diétu.

Je možné jednu nahradiť druhou

Nie je možné nahradiť jeden druh škrobu iným. Na rozdiel od kukurice sú zemiaky silné zahusťovadlo. Napríklad, ak ho pridáte do cesta namiesto kukuričného cesta, ukáže sa, že je príliš hrubý a pevný.

Ak sa k želé pridá namiesto zemiakového škrobu kukuričný škrob, bude príliš tekutý. Farba týchto výrobkov sa tiež líši - kukuričné ​​farby číre tekutiny.

Kde sa používa škrob

Aké sú výhody kukuričného škrobu a ako sa líši od zemiakov

Kukuričný škrob sa široko používa pri varení a cukrovinkách. Po pridaní do cesta sa získa menej suchá a jemnejšia sušienka.

Polysacharid získaný z kukuričných zŕn je menej viskózny ako polysacharidy zo zemiakov, poskytuje hladkú konzistenciu a je vynikajúci na výrobu tekutých omáčok a dezertov.

Zemiakový škrob tvorí viskóznejšiu pastu a používa sa na výrobu priehľadných krémových polievok a želé. Tento produkt tiež absorbuje prebytočnú tekutinu, takže sa pridáva pri pečení ovocných a tvarohových koláčov.

Je to zaujímavé:

Kde a ako uložiť kukuricu na klasu doma.

Čo je to kŕmna kukurica, ako ju odlíšiť od potravín.

Čo je kŕmna kukurica, ako sa pestuje a kde sa používa.

Ktorý z nich je užitočnejší

Zemiakový škrob sa v tele ľahko vstrebáva a má priaznivý vplyv na zažívací trakt. Rôsol vyrobený na jeho základe obaluje steny žalúdka a dodáva telu energiu.

Sacharidy kukurice neobsahujú lepok. Preto sa odporúča pre ľudí s cukrovkou. Ak jete jedlo bohaté na kukuričný škrob na raňajky, dokonca ani večer nedochádza k zvýšeniu hladiny cukru v krvi.

Referencie. Kukuričný škrob je považovaný za zdravší, ale zemiaky sú lepšie zahusťovadlo.

záver

V minulosti bol najobľúbenejší zemiakový škrob, ale v poslednej dobe ľudia čoraz častejšie používajú bezlepkový kukuričný škrob. Po pridaní do vody získajú obidve viskóznu konzistenciu.Ako zahusťovadlo je však vhodnejší zemiakový škrob a kukuričný škrob je vhodnejší na výrobu sušienok, koláčov, omáčok.

Pridať komentár

záhradné

kvety