Pri akej teplote a koľko melónu sa skladuje

Sladký a šťavnatý melón si môžete vychutnať nielen v lete, ale aj na jeseň av zime. Aby ste to dosiahli, musíte si vopred vybrať vhodné ovocie, ktoré vydrží dlhodobé skladovanie doma. Pri správnom skladovaní určitých odrôd tohto bobúľ si môžete ľahko nechať melón niekoľko mesiacov. Zároveň sa nezhorší a nestratí svoju šťavnatosť a sladkosť.

Výber melónu pre dlhodobé skladovanie

Skladovateľnosť melónu závisí nielen od vytvorenia optimálnych podmienok, ale aj od výberu odrody, ktorá sa môže dlho uchovávať doma. dôležitý vyberte zrelé bobule bez vonkajšieho poškodenia.

Vhodné odrody

Iba dlhodobo dozrievajúce odrody sú vhodné na dlhodobé skladovanie; skoré zrenie je určené na použitie nasledujúci deň alebo dva. Odrody neskorého dozrievania sú tie, ktoré dozrievajú v septembri. Tieto bobule sa považujú za najsladšie a chýbajú v rôznych dusičnanoch.

Odrody neskorého dozrievania:Pri akej teplote a koľko melónu sa skladuje

 • Astrakhan prúžkovaný;
 • Mramor Astrakhan;
 • chlad;
 • Roľník;
 • Vynikajúca čierna;
 • Snowball.

Kritériá výberu

Pri výbere bobúľ s cieľom zachovať jeho čerstvosť počas nasledujúcich mesiacov sa odporúča venovať pozornosť jeho vzhľadu. Melón musí byť úplne zrelý.

Funkcie výberu:

 • šupka by mala byť rovná, bez odier, prasklín a modrín;
 • optimálna hmotnosť - 4-5 kg, ťažšie bobule sa dlhodobo neuchovávajú;
 • chvost melónu by mal byť suchý s charakteristickým halo okolo;
 • stopa po kontakte s pôdou by mala byť žltá, ale nie biela;
 • šupka zrelého bobule je zvyčajne silná a tvrdá;
 • zrelé ovocie vydáva po klepnutí nudný zvuk.

Šupka odrôd neskorého dozrievania je obzvlášť trvanlivá, prakticky nie je mechanicky poškodená.

Ako dlho je možné skladovať melón

Otázka, koľko melónu možno uložiť, vzniká, keď nie je možné okamžite spotrebovať celý objem nakúpených bobúľ. Skoré zrelé ovocie vydrží v chladničke dlhšie ako týždeň a tie, ktoré dozrievajú neskôr, si zachovávajú svoju čerstvosť omnoho dlhšie.

celý

Pri akej teplote a koľko melónu sa skladuje

Celý melón je možné držať doma až 3 - 5 mesiacov. Z tohto dôvodu by sa však mal okamžite umiestniť do chladničky alebo pivnice.

rez

Rezané ovocie sa uchováva na veľmi krátku dobu, zvyčajne nie dlhšie ako 1 - 2 dni v chladničke. Preto je vhodné rezať melón tesne pred jeho konzumáciou.

pozor! Ako udržať rezaný melón najmenej nejakú dobu? Odporúča sa skladovať v tejto forme s rozrezaním. Takže si zachová svoju chuť.

Spôsoby ukladania melónov doma

Existuje veľa možností na uloženie tejto melónovej kultúry: melóny sa ukladajú v miestnosti, v chladničke, na balkóne a v pivnici. V závislosti od doby skladovania môžete zvoliť najvhodnejší spôsob.

Pri izbovej teplote

Udržiavanie melónu pri izbovej teplote po dlhú dobu je nežiaduce, pretože takéto podmienky nie sú určené na dlhodobé skladovanie potravín. Bobule sa môžu uchovávať v interiéri asi týždeň.

Referencie. Ak má byt pod parapetom malú úložnú miestnosť alebo výklenok, bobule dá sa tam umiestniť. V tomto prípade je však doba použiteľnosti obmedzená na 1 - 2 týždne.

V pivnici

Pri akej teplote a koľko melónu sa skladuje

Jednou z najvýhodnejších skladovacích možností tohto produktu je pivnica, najmä v zimnom období. Táto metóda poskytuje skladovanie až 5 mesiacov.

Je dôležité, aby sa vodné melóny chovali oddelene od všetkej ostatnej zeleniny a ovocia. Zdvihnite podlahu, najlepšie so slamou.

V chladničke

V prípade neprítomnosti pivnice sa ovocie môže uchovávať v bežnej domácej chladničke v komore na ovocie a zeleninu. Bobule by mali úplne zapadať do škatule, takže sa uprednostňuje malé ovocie.

Neorezané ovocie môžete uchovávať v chladničke až dva mesiace. V okolí by nemala byť čerstvá zelenina ani zapáchajúce výrobky.

V mrazničke

Neobvyklý spôsob skladovania je v mrazničke. Táto metóda je prípravkom na zimu, ktorý nevyžaduje ďalšiu prípravu.

Meloun sa nakrája na malé kocky, ľahko sa posype práškovým cukrom, umiestni sa do plastových nádob na mrazničky a umiestni sa do mrazničky.

Skladovateľnosť takéhoto melónu je až šesť mesiacov.

Vo forme polotovarov

Ak máte čas na ďalšie prípravy, môžete do mrazničky vložiť prázdne miesto:Pri akej teplote a koľko melónu sa skladuje

 1. Bobule sa ručne rozdrví, až kým sa nezíska polotuhá tekutina, výsledná hmota sa zloží do foriem na zmrazenie alebo zmrzlinu, pridá sa čerstvý list mäty, každý kus sa položí na drevenú tyčinku a nechá sa zmrznúť.
 2. Melounový džem uložené v chladničke až 1 rok. Bobule sa varia s cukrom a kyselinou citrónovou, kým sa nedosiahne hustá hmota, umiestnia sa do pohára, priskrutkujú sa na veko, ochladia sa a odošlú sa do chladničky.

Na balkóne

Na balkóne sa takýto výrobok môže uchovávať najviac jeden týždeň. Balkón by mal smerovať k tienistej strane.

Odporúča sa používať balkón ako úložisko pre melón iba koncom jesene, pretože v lete a zime bude plod trpieť príliš vysokými alebo nízkymi teplotami.

Ďalšie možnosti ukladania melónu

Nie každý vie, ako udržať čerstvosť a šťavnatosť melónu po dlhú dobu. O metódach pomocou vosku, ílu, piesku, slamy a závesných bobúľ vám povieme.

Voskový zábal

Melounová kultúra je zo všetkých strán potiahnutá voskom (roztavený parafín). Nanesený vosk musí mať hrúbku najmenej 1 cm.

V hline

Hlina sa riedi vodou, aby sa získala pastovitá hmota. Výsledná kompozícia sa aplikuje na šupku ovocia v niekoľkých vrstvách, pričom sa vždy čaká na vysušenie predchádzajúcej vrstvy. Keď hlinka úplne stvrdne, výrobok sa umiestni na chladné a tmavé miesto.

V piesku alebo zrne

Obyčajný riečny piesok alebo suché zrno zachováva ovocie až do Silvestra. Za týmto účelom sa do kartónovej škatule naleje malé množstvo piesku alebo obilia, melón sa tam položí so stopkou a prekryje sa zvyšným pieskom alebo zrnom.

V slame

Tento spôsob je vhodný na skladovanie v suteréne alebo pivnici. Na podlahu položte malú vrstvu slamy, položte na ňu bobuľu a posypte ju slamy.

závesné

Produkt je zabalený do niekoľkých vrstiev bavlny a zavesený na strope v rohu miestnosti. Je dôležité, aby na toto miesto neprišiel slnečný lúč a v lete sa miestnosť príliš nezohriala.

Vo vode

Nádoba, do ktorej sa zmestí melón, sa naplní vodou a do nej sa ponorí kultúra melónu. Táto metóda je ideálna pre pivnicu alebo pivnicu, pretože nádoba s vodou musí byť na chladnom a tmavom mieste.

Pozor! Voda by sa mala vymieňať raz týždenne, pričom sa súčasne kontroluje čerstvosť bobúľ a neporušenosť šupky.

Optimálne podmienky pre dlhodobé skladovanie v byte

Pri akej teplote a koľko melónu sa skladujeZa akej teploty, vlhkosti a stupňa osvetlenia miestnosti môžete v byte uložiť melón? Za normálnych podmienok nebude melón trvať dlho v obývacej izbe. Ak však nikto nežije v byte, môžete v ňom vytvoriť optimálne podmienky:

 • teplota by sa mala meniť od +1 do + 4 ° С a rozhodne by nemala prekročiť + 10 ° С;
 • optimálna vlhkosť vzduchu je asi 80%;
 • miestnosť musí byť chránená pred slnečným žiarením, ktoré negatívne ovplyvňuje skladovanie bobúľ.

Napriek tomu, že šupka ovocia po dozrievaní je veľmi hustá, odporúča sa položiť ju na malú vrstvu papiera alebo bavlnenej látky.

Časté chyby a užitočné tipy

Aby sa melónová kultúra nezhoršila za 1-2 týždne, je dôležité vyhnúť sa chybám pri ukladaní:

 • neskladujte na izolovanom balkóne;
 • neskladujte spolu s čerstvou zeleninou, ovocím a inými výrobkami;
 • Udržujte melón úplne zabalený v handričke, papieri alebo uteráku.

Pri akomkoľvek spôsobe skladovania je potrebné pravidelne skúmať ovocie, či nie je poškodené, sušené alebo hniloby.

referencie... Ak sa rozhodnete najskôr umyť melón, musíte úplne sucho a až potom ho odošlite na dlhodobé uloženie.

Počas skladovania dozrievajú melóny

Melóny patria medzi bobule, ktoré počas skladovania nie sú schopné dozrieť. Z tohto dôvodu sa odporúča pred zberom nakupovať iba zrelé ovocie, ktoré je úplne zrelé.

záver

Odrody neskorého dozrievania melónu za určitých podmienok sa môžu skladovať niekoľko mesiacov. Je dôležité vybrať si ovocie, ktoré nemá známky nezrelé alebo prezreté. Počas skladovania sa odporúča pravidelne kontrolovať čerstvosť bobúľ a venovať pozornosť stavu šupky.

Pridať komentár

záhradné

kvety