Kedy je lepšie nakrájať kapustu na morenie

Načasovanie zberovej kapusty závisí od mnohých faktorov: odroda plodiny, podnebie v oblasti, v ktorej sa pestuje, účel použitia. Ak je zelenina určená na morenie, záhradníci čakajú na prvý mráz, pretože malý mráz bude prospešný iba - hlavičky kapusty sa stanú ešte šťavnatejšími a sladšími. Nižšie nájdete podrobné informácie o tom, kedy a pri akej teplote sa má kapusta nakrájať na morenie.

Kedy rezať kapustu

Kedy je lepšie nakrájať kapustu na morenie

Všetky odrody kapusty majú rôzne vegetačné obdobia. To ovplyvňuje načasovanie zberu zeleniny. V súlade s obdobím vegetačného obdobia sa kapusta rozdeľuje na 3 druhy: skoré, stredné a neskoré dozrievanie.

Odrody skorého dozrievania dozrievajú 3 mesiace po výsadbe semien. Nepoužívajú sa na fermentáciu.

Vyberte si kapustu stredne dlhú a neskorú. Hlavy kapusty obsahujú dostatočné množstvo cukrov, takže fermentačný proces bude oveľa úspešnejší. Splatnosť nastáva 130 - 150 dní po výsadbe. Hlavy kapusty sa zberajú koncom septembra alebo začiatkom októbra.

Nie všetky kapusta, ktoré dozrievajú neskôr, sú však vhodné na morenie. Väčšina odrôd neskorého dozrievania je určená na čerstvé skladovanie v zime. Tieto hlávky kapusty zhromažďujú potrebné množstvo cukrov na kvasenie za 2 až 3 mesiace po zbere.

Najvhodnejšie odrody pre solenie:

 • Charkov zima;
 • sláva;
 • Nádej;
 • súčasnosť;
 • Moskva neskoro;
 • Bieloruský.

Vhodnosť na konzervovanie sa jednoducho určuje podľa vzhľadu hláv a ich chuti. Najkvalitnejšia zelenina je biela, šťavnatá a sladká.

Pri výbere načasovania zberu je dôležité vyhnúť sa chybám:

 1. Ak odrezáte hlávkovú kapustu príliš skoro, uvoľnia sa. V teplom septembri a októbri vidlice stále rastú. Vyžadujú nepretržitú starostlivosť - zalievanie a uvoľňovanie postelí.
 2. Ak preskočíte správny čas, hlávková kapusta praskne a stratí časť šťavy.

V niektorých prípadoch je kapusta veľmi veľká, hoci čas zberu ešte nenastal. Potom je výživa rastlín obmedzená. Vidlice sa mierne posúvajú rôznymi smermi, potom sa mierne zdvihnú. Z tohto dôvodu sa niektoré korene odlomia a výživa rastlín klesá.

Kedy je lepšie nakrájať kapustu na morenie

Pri akej teplote sa má fermentácia odstrániť

Kultúra obyčajne ľahko toleruje prvý mráz. Trocha mrazy je pre ňu dobrá. Z toho sa zlepšujú chuťové vlastnosti zeleniny.

Pozor! Maximálna námraza, ktorú kapusta dokáže tolerovať, je -6 ° C, ale iba v prípade jej krátkodobého dopadu.

Rezané hlavy by nemali ležať pri teplotách pod -1 ° C. V opačnom prípade pne rýchlo zamrznú, v dôsledku čoho začne proces rozkladu.

Na morenie sa odporúča odstrániť zo záhrady kapustu, ktorá bola počas rastu teplota -4 ° C.

Podmienky rezania na zimu na solenie

Kedy je lepšie nakrájať kapustu na morenie

Zelenina na solenie sa vo všetkých regiónoch odreže v rôznych časoch, v závislosti od odrody a teploty:

 1. Moskovský región. Úroda sa zberá od konca septembra do začiatku októbra. Do konca októbra začnú mrazy a začnú ustavične pršať. Je lepšie rezať hlávky kapusty za suchého počasia.
 2. Leningradská oblasť - október.
 3. Južné regióny - od konca októbra do začiatku novembra. Najskôr venujú pozornosť zrelosti hláv kapusty a až potom okolitej teplote. Ak kapusta ešte nie je zrelá, nechajte ju do polovice novembra.
 4. Sibír a Ural - prvá polovica septembra. V teplom počasí sa vidlice strihajú koncom septembra.

Pred zberom sa pripravia hlávky kapusty. Za účelom zvýšenia koncentrácie živín v nich sa kŕmenie a zalievanie zastaví 20 dní pred rezom.

Kedy môžete soľ

Kedy je lepšie nakrájať kapustu na morenie

V obciach sa vždy považovalo za najvhodnejší čas kapustnica - kryt. V tomto období hlavy hlávkového kapustu získavajú plnú silu a sú už pripravené na spracovanie. Ukladajú dostatok cukrov na hladký priebeh procesu kysnutia.

Základné podmienky úspešného solenia:

 1. Na varenie si vyberte akúkoľvek odrodu, s výnimkou skorých.
 2. Je žiaduce, aby hlávky kapusty boli biele a husté, nezmrazené alebo nehnité. Zo zmrazenej kapusty nebudú kvalitné prírezy fungovať.
 3. pre solenie Používajte výlučne smaltovaný alebo sklenený tovar. Neužívajte plastové ani pozinkované nádoby.
 4. Soľ je potrebná nie jodizovaná, hrubé mletie.
 5. Na utláčanie použite pohár vody alebo žulový kameň. Netlačte kovovými predmetmi.
 6. Minimálna váha útlaku je 10% hmotnosti kapusty.
 7. Pri použití kameňov sa najskôr umyjú mydlom a potom sa kalcinujú pri teplote 250 ° C jednu hodinu.
 8. Varená kapusta sa uchováva pri teplote 0 až -20 ° C.
 9. Kyslá kapusta zmrazte iba v nevyhnutných prípadoch, pretože potom zjemní a stratí farbu. Zároveň sa znižuje množstvo živín.
 10. Uistite sa, že celá kapusta je pokrytá soľankou, inak sa vitamín C rýchlo zrúti.

Niektorí ľudia dávajú prednosť zvoľte načasovanie solenia podľa fáz mesiaca... Toto nebeské telo ovplyvňuje všetky procesy, ktoré sa vyskytujú na Zemi, vrátane kvasenia.

Počas splnu je aktivita prospešných baktérií maximálna, ale v patogénnych mikroorganizmoch, ktoré spôsobujú rozklad, je rovnaká. To vedie k znehodnoteniu produktu. Ak nakladáte kapustu po splne, proces bude pokračovať rýchlo, ale je možné, že sa produkt čoskoro zhorší.

Najmenšia aktivita mikroorganizmov sa pozoruje niekoľko dní po novom mesiaci. Kvasnica bude trvať dlhšie, ale zvýši sa kvalita produktu.

V súkromných domoch sa kapusta obyčajne uchováva v pivniciach. V apartmánoch sú obrobky zasielané na balkón alebo lodžiu. Ak neexistujú vhodné skladovacie podmienky, kyslá kapusta sa umiestni do chladničky.

Pozor! Ak sa balkón nachádza na slnečnej strane, počas dňa budú veľké teplotné rozdiely. Tým sa výrazne zníži kvalita produktu.

Kedy je lepšie nakrájať kapustu na morenie

záver

Je dôležité správne vypočítať načasovanie zberu hláv kapusty zo záhrady, počnúc odrodou a oblasťou pestovania. Odrody kapusty strednej a neskorej zrelosti sú najčastejšie rezané na solenie v októbri.

Ale aby sa jedlo ukázalo chutné a zdravé, budete musieť tvrdo pracovať nielen na záhrade, ale aj v kuchyni. Načasovanie soliacej kapusty sa zvolí na základe mesačného kalendára. Pri dodržaní základných pravidiel získate kvalitný produkt.

Pridať komentár

záhradné

kvety