Čo robiť s otvormi v listoch kapusty

Otvory v listoch kapusty signalizujú, že sa v záhrade objavili škodcovia. Hmyz má tendenciu množiť sa rýchlo a je schopný úplne zničiť výsadbu v krátkom čase. V tomto článku sa dozviete, čo robiť, ak sú kapustové listy v dierach, aký je dôvod tohto javu a aké ľudové liečivá sa majú použiť.

Prečo sú kapusta všetky v dierach - hlavné dôvody

Otvory v listoch kapusty však môžu byť spôsobené krupobitím v dobrých poveternostných podmienkach je to jasný príznak poškodenia plodiny škodcami.

Najprv sa objaví niekoľko malých otvorov, potom rastú, výsledkom je, že listy vypadajú ako sito.

Čo robiť s otvormi v listoch kapusty

Škodcovia, ktorí infikujú listy:

 1. Slimáky a slimáky... Ich obvyklým prostredím je tieň a vlhkosť. Vyskytujú sa na lôžkach so zosilnenými výsadbami a stojatou vodou. Veľké plochy listov sa okamžite konzumujú. Hrany, veľké diery a strieborné stopy suchého hlienu budú zreteľné.
 2. Krížovité blchy - malý čierny hmyz asi 3 mm. Masovo sa množia v suchom a horúcom počasí, najmä tam, kde je veľa burín. Živí sa mladými sadenicami. Na listoch zostáva veľa dierok. Vrchol aktivity je v máji.
 3. Krížové chyby - pestrofarebné chrobáky do 1 cm dlhé, prerezávajú listom proboscou a živia sa šťavou. Na listovej doske bude veľa malých otvorov so žltým okrajom. Za suchého počasia napadajú kapustu od mája do júna.
 4. Húsenice kopčeka kapusty a larvy bielej kapusty. Priaznivé prostredie - teplo a sucho. Hrany a spodná časť plachty sa vymyjú. V prípade distribúcie hmoty je list úplne skeletizovaný (zostávajú iba žily).

Kapusta sa živí z pôdy a fotosyntézou. Poškodenie listov spomaľuje vývoj plodín a môže spôsobiť plesňové choroby... Je vhodné kontrolovať rastliny častejšie. Hmyz nie je vždy viditeľný, ale ak sa na listoch objavia diery, mali by ste okamžite začať s kontrolou škodcov.

Pozor! Hmyz nielenže jesť lístie, ale prenáša aj choroby.

Čo robiť, keď sú kapustové listy v dierach

Podľa druhu poškodeného listu, stavu záhrady a so zreteľom na poveternostné podmienky môžete približne určiť druh škodcu... Dážď, vysoká vlhkosť a vlhká pôda - oplatí sa hľadať slimáky, v horúcom prostredí na suchých posteliach - húsenice a malý hmyz. Skontrolujte ornicu a obidve povrchy krídla.

Ak dôjde k malému poškodeniu, kapusta sa ošetruje domácimi prostriedkami, ktoré sa pripravujú samostatne. Veľké škodce sa zbierajú ručne.

S miernymi léziami používať biologické látky. Ide o insekticídy novej generácie, ktoré sú bezpečné pre ľudí a nehromadia sa v rastlinách. Pôsobia pomalšie ako chemické látky. Tieto sa používajú v kritických situáciách, pri ktorých dochádza k rozsiahlemu napadnutiu škodcami. V pokynoch sa vždy uvádza prípustný interval medzi spracovaním a zberom.

Pozor! Hmyz si zvykne na účinky chemikálií. Každý rok je potrebné striedať fondy s rôznymi aktívnymi zložkami.

Insekticídy schválené na použitie na vedľajších pozemkoch:

 • biologický - „Fitoverm“, „lepidocid“, „Biostop“, „bitoxibacilín“;
 • chemikálie - „Decis Profi“, „Pochin“, „Aktara“, „Karate“, „Ivermek“, „Fox“.

kapusta spracované ráno (keď na listoch ešte zostáva rosa) alebo večer (po 18:00)... Pridá sa mydlo, aby sa vodný roztok lepil na listy. Chemikálie sa riedia bez sedimentu a bylinné infúzie sa filtrujú.

Algoritmus akcií, ak je zapnutý čínska kapusta objavili sa diery:

 1. Preskúmajte rastliny a stanovte druh škodcu.
 2. V závislosti od stupňa porážky vyberte vhodný spôsob boja. V pochybných situáciách sa drogy používajú pre skupinu hmyzu.
 3. Vytvárajte nepriaznivé prostredie pre škodcov: vyčistite oblasť burín, uvoľnite pôdu alebo mulčujte postele, vodu a postrekujte rastliny v suchom počasí.
 4. Kapusta sa ošetrí repelentom. Postrekujte všetky rastliny, dokonca aj tie s neporušenými listami. Ak prší za 4-5 hodín, potom znova spracujte.
 5. Opakujte 2-3 krát s intervalom 5-8 dní.
 6. Kombinujte opatrenia na boj proti hmyzu a odpudzovanie hmyzu.

Čo robiť s otvormi v listoch kapusty

Ako spracovať - ​​ľudové lieky

Ľudové lieky sú účinné v počiatočných fázach rozvoja kultúry ako preventívne liečby, pre malé obrábané plochy a pri prvých príznakoch škodcov. Hlavným cieľom je vystrašiť hmyz a urobiť z neho listy kapusty.

Proti slimákom a slimákom:

 1. Horčica a amoniak. V 1 litri vody zrieďte 2 polievkové lyžice. l. amoniak a 15 g suchej horčice. Agent pracuje v kontakte s škodcom, takže kapusta sa nastrieka neskoro v noci.
 2. Sodové riešenie. Na strúhadle rozdrvte 20 g pracieho mydla a rozrieďte v 10 litroch vody. Pridajte 3 lyžice. l. sódový popol. Mieša sa do rozpustenia. Kapusta nastriekajte ráno, aby bol večer večer úplne suchý.

Proti krížovým blchám a plošticiam:

 1. Breza brezová. Je ťažké rozpustiť vo vode, preto sa najskôr zmieša s tekutým mydlom. 1 lyžička decht a 1 lyžička. mydlo sa mieša a rozpustí v 1 litri teplej vody. Listy sa postriekajú ráno.
 2. Púpava infúzie. Kvety spolu s listami a koreňmi sa umyjú a nasekajú v mlynčeku na mäso. 500 g hmotnosti sa zriedi v 10 litroch vody. Pridajte 1 čajová lyžička. tekuté mydlo a premiešajte. Listy sa spracovávajú ráno alebo večer.
 3. Mydlové riešenie. Hrubo vyperte 300 g pracieho mydla a rozpustite v 10 litroch teplej vody. Kvapalinové mydlo môžete odobrať v objeme 400 ml. Listy sa spracovávajú ráno.

Proti húsenicam kopčekov kapusty a molice červenej:

 1. Ocot. V 10 litroch vody zrieďte 1 polievková lyžica. l. ocotová esencia (70%) alebo 1 lyžica. ocot (9%). Kapusta sprej večer.
 2. Infúzia popola. K 10 litrom vody pridajte 2 lyžice. popol a 1 polievková lyžica. l. dechtový šampón. Miešajte a trvajte na jednom dni. Pred spracovaním rastlín sa roztok dobre pretrepáva.

Poznámka! Všetky výrobky s octom, amoniakom, dechtom, sódou a mydlom, ako aj bylinné infúzie so štipľavým zápachom, sú účinné pri súčasnom boji proti rôznym druhom škodcov.

Čo iné sa dá urobiť

Je racionálne kombinovať spracovanie rastlín s ručným zberom hmyzu (ak ich je len málo) a umiestnenie pascí.

Čo robiť s otvormi v listoch kapusty

Na slimáky:

 1. Polovica melónu sa odlúpa z dužiny. V šupke sa vyrežú 3 - 4 cm od okraja 3-4 otvory. Vo večerných hodinách ho umiestnili hore nohami. Do rána bude pod ním niekoľko desiatok slimákov, ktoré sa dajú ľahko zbierať. Kôra melónu sa používa na 2 až 3 noci a potom sa zmení na novú.
 2. V plastovej fľaši alebo nádobe vyrežte 2 - 3 pravouhlé okná 3 - 4 cm nad dnom, spodná časť nie je odrezaná, ale je zložená späť ako svah. Do nádoby sa naleje pivo a inštaluje sa na miesto. Slimáky padajú do fľaše pozdĺž svahov a umierajú.

Pasce nie sú umiestnené na záhonoch kapusty, ale vedľa rastlín, ktoré majú tvrdé listy a slimáky ich nejedia.

Lepivé pasce sú určené pre brukvovité blchy... Živica, tuk alebo lepidlo pre myši sa nanáša na husté substráty a rozloží sa medzi kríky. Druhá možnosť - substrát je pripevnený k tyči a máva ním, dotýka sa puzdier kapusty. Blchy vyskočia a držia sa.

Cruciferous chyby sú rozptýlené z postele podvodom... Biela kniha je namočená v kapustovej šťave a pripevnená k plotu. Hmyz obíde postele a usiluje sa o papier so silnou vôňou kvetnatých rastlín, odkiaľ sa otriasajú do pohára petroleja. Do uličiek sú umiestnené lapače chrobákov.

Biela farba pre biele motýle je signálom, že miesto pre kladenie je už obsadené súťažiacim.... Biele jednorázové poháre alebo mašle vyrobené z hustých bielych vriec sú pripevnené k vetvám alebo tyčinkám a sú vsadené medzi rastliny. Palica by mala byť niekoľko centimetrov nad kríkom kapusty.

Zaujímavé na webe:

Ako a kedy pestovať kapustu pre sadenice a na otvorenom priestranstve

Potrebujete kapustu na viazanie hláv kapusty

Prečo kapusta nie je priviazaná k hlávke kapusty a čo má robiť

Metódy prevencie

Hmyz zimuje v ornici a zvyškoch rastlín. Od skorej jari sa živia burinou a potom sa presúvajú na sadenice.

Účelom preventívnej práce je vytvoriť najnepriaznivejšie podmienky za život a reprodukciu škodcov rastlín.

Súbor preventívnych opatrení:

 1. Dodržiavanie striedania plodín. Kapusta sa vysadí po fazuľa, obilniny, koreňové plodiny a uhorky - nie viac ako 2-3 roky v rade na jednom mieste.
 2. Príslušná poľnohospodárska technológia... Nezhustnite výsadbu, udržiavajte optimálnu vlhkosť pre plodinu.
 3. Na jeseň uvoľnite ornicu a vyčistite ju od zvyškov rastlín.
 4. Na jar, počas výsadby, sa pôda ošetruje drevným popolom, tabakovým prachom, zmesou sódy a korenia, posypanou ihlami.
 5. Pestujú sa sprievodné rastliny, ktorých aróma odstraňuje škodcov: nechtíka lekárska, fenikel, nechtík, kôpor.
 6. Týždeň po výsadbe na otvorenom teréne sa sadenice postriekajú mydlovou vodou. Používajú sa bylinné infúzie, roztok popola, voda s prídavkom octu, amoniaku alebo éterických olejov (citrón, pomaranč, levanduľa, jedľa). Postrek sa opakuje každé 2 týždne, aj keď neexistujú žiadne príznaky napadnutia škodcami.
 7. Postele a zem okolo sú očistené od burín. Polievanie pri koreňoch sa strieda posypaním.

záver

Listy kapusty v diere sú znakom poškodenia škodcami. V boji proti malému množstvu hmyzu pomôžu ľudové lieky: domáce pasce, obrábanie pôdy a postrek roztokmi s prenikavým zápachom.

V kapuste sa hromadí škodlivé látky, takže chemické insekticídy sa používajú iba v kritických situáciách. Je racionálnejšie zabrániť invázii škodcov, ako sa s nimi neskôr vysporiadať.

Pridať komentár

záhradné

kvety