Opis odrody a charakteristík ozimnej pšenice Ermak

Pri výbere odrody pšenice na siatie venujú poľnohospodári pozornosť úrode, odolnosti rastlín voči chorobám a mnohým ďalším faktorom. Rôznorodosť odrôd a hybridov sťažuje výber. V článku sa budeme venovať hlavným charakteristikám ozimnej pšenice Yermak, vlastnostiam výsadby, starostlivosti, zberu a skladovania tejto obilnej plodiny.

Čo je to odroda pšenice

Ozimná pšenica Odrody Ermak boli chované v Rostovskom inštitúte pre obilniny pomenované po I.G. Kalinenko, zapísaný do štátneho registra Ruskej federácie v roku 2001, do štátneho registra Ukrajiny - v roku 2005, Moldavsko - v roku 2008.

Botanický opis

Opis odrody a charakteristík ozimnej pšenice Ermak
Ermak je vysoko produktívna odroda stredne mäkké ozimná pšenica. Táto obilná plodina bola chovaná hybridizáciou odrôd Donskaya polointenzívnych, Olympia, Donshchina.

Hrot rastliny je v tvare vretena, biely, špirálovitý (markízy mierne odklonené do strán, krátke), stupnice hrotu sú vejčité, stredné, zuby stupnice stredné. Stonka má priemernú dĺžku 8 - 9 cm, výška rastliny je od 75 do 85 cm.

Zrno je oválne, mierne dospievajúce, červené, s malou plytkou drážkou, stredne veľké. Druh zrna je 799 g na liter, hmotnosť 1 000 zŕn je 45 g. Obsah bielkovín je 13,5% a lepku 25%. Rastové obdobie rastliny je v priemere 230 až 290 dní.

Vlastnosti a vlastnosti

Mletá pšenica patrí do skupiny "A", trieda 1-3, vhodná na použitie v pekárenskom priemysle.

Výťažok zaznamenaný pri skúškach v roku 2001 je približne 5,7 t / ha, maximálny výnos je až 10 t / ha. Pšenica má vysokú mrazuvzdornosť - až 90-98% rastlín prežije po zime.

Pšenica je prispôsobená neskorému výsevu vďaka svojej vysokej regeneračnej kapacite.

Odporúčané pestovateľské regióny

Pšenica má obmedzený región pestovanie- povolené na použitie na severnom Kaukaze, v Strednej čiernej Zemi, v oblastiach Dolného Volhy, na Ukrajine av Moldavsku.

Rastúce vlastnosti

Opis odrody a charakteristík ozimnej pšenice Ermak

Výsevy sa vykonávajú v pároch a predchodcoch bez pary (hrach, jednolôžkové obilniny a strukoviny, viacročné rastliny). Výsevok je 4,8 - 4,9 milióna semien na hektár. Nevyžaduje sa používanie pesticídov. Odroda sa považuje za úsporu zdrojov.

Dvýsevná hĺbka - 6-8 cm na suchej a piesočnatej pôde, 4-6 cm na ťažkej pôde.

Pôda na siatie sa pripravuje mechanizovaným spôsobom - orba, potom sa uskutoční orba pomocou diskových brán do hĺbky 19 - 20 cm. Potom sa hnojivá aplikujú na pôdu - hnoj alebo minerálne hnojenie: na hektár 26 - 34 kg dusíka, 10 - 12 kg fosforu, 21 - 26 kg draslíka, 4 - 5 kg vápnika, obdobie aplikácie je na jeseň pred oraním.

Výsev sa vykonáva pomocou kontinuálnych radových alebo krížových a úzkoriadkových metód pomocou sejačiek. Po ukončení sejacích prác, aby sa zabránilo vzniku kôry na povrchu pôdy, ktorá bráni normálnemu klíčeniu, sa vykonáva práca na valcovaní a zavrtávaní.

Typické choroby a škodcovia

Pšenica je náchylná na mnohé choroby a škodcovia... Zoberme si najnebezpečnejšie z nich.

Septoriasis

Vyskytuje sa počas plnenia zrna, pri teplote +15 ... + 20 ° C a vlhkosti 90%. Ochorenie postihuje uši a stonky - objavujú sa na nich hnedé a ružové škvrny. Prevencia chorôb sa vykonáva pomocou agrotechnických metód - dodržiavanie striedania plodín, orba po zbere.

Tvrdý smut

Plesňové ochorenie postihujúce ucho. Uši sú mierne sploštené, zelené s modrým odtieňom, stupnice sa pohybujú od seba. Ošetrenie a prevencia: tepelná dezinfekcia semien, aplikácia hnojív (superfosfát, hnoj), optimálny čas výsevu, ošetrenie semien fungicídmi, napríklad „Triazol“.

Hnedá hrdza

Na listoch a puzdrách listov sa objavujú sub epidermálne hnedé pustuly, ktoré nakoniec s lesklým odtieňom sčernia.

Prostriedky na kontrolu chorôb: agrotechnické - striedanie plodín, kultivácia plodín, hnojenie hnojivami fosforu draselného a fosforu, ničenie burín a chemické metódy - fungicídy, ako sú triazoly, strobiluríny, biologické fungicídy.

škodcovia

Škodcovia pšenice:

 1. Chlieb chrobák ovplyvňuje parenchým rastlín, často vedie k jeho smrti. Prostriedky kontroly - správna rotácia plodín (nevysievajte zrno), ošetrenie osiva insekticídmi "Gaucho", "Nuprid", "Max".
 2. Obilné muchy (Hessian, čierna pšenica, švédsky) poškodiť stonku rastliny. Kontrolné opatrenia - rýchle mlátenie zrna, pestovanie strniska spolu so žatvou, aplikácia insekticídov "Karate Zeon", "Enzhio".
 3. Kovařík (čierny, pruhovaný) infikovať koreňový systém. Metódy kontroly - strnicový orba, kultivácia, tanier, hlboký jesenný orba.
 4. myš (hraboša, les) jesť semená, sadenice. Prostriedky boja - včasný a bezstratový zber obilia, pesticídy - "Bactrodensid", čpavková voda.

výnos

Opis odrody a charakteristík ozimnej pšenice Ermak

Výnos úrody závisí od regiónu: na severe Kaukazu je to 41-42 c / ha, v dolnom Volge - 19-20 c / ha, v Rostovskom regióne 95 c / ha.

Zber začína vo fáze zrelosti vosku s obsahom vlhkosti semien najviac 29%. Zberané priamym alebo oddeleným kombinovaním. Prvý spôsob je ekonomicky uskutočniteľný, pretože kombinuje procesy sťahovania a mlátenia.

Úroda sa pozberá, až kým uši nie sú úplne suché a na začiatku ich praskania a spadnutia.

Po dokončení mlátenia sa zrno dodáva do výťahu na pozberové spracovanie: čistenie od burín, zvyškov, hmyzu, sušenia, chladenia.

skladovanie

Zrno sa skladuje v suchých vetraných miestnostiach pri teplote + 6 ... + 9 ° C a vlhkosti 70%.

Počas skladovania sa zrno pravidelne mieša, aby sa zabránilo zahrievaniu, hnilobe a horeniu.

Výhody a nevýhody odrody

Opis odrody a charakteristík ozimnej pšenice Ermak

Odrody:

 • odolné voči chorobám - biela a žltá hrdza, múčnatka, smutná hlava;
 • nevyžaduje použitie pesticídov;
 • dátumy neskorého výsevu;
 • odolnosť proti únosnosti;
 • odolnosť proti suchu;
 • mrazuvzdornosť.

Nevýhody odrody:

 • náchylnosť k viacerým chorobám - hnedá hrdza, septoria, tvrdý smut;
 • Je ovplyvnená škodcami - drátovcami, motýľmi, mletými chrobákmi a hlodavcami.

cena

Trhová cena osiva tejto plodiny sa pohybuje od 15 do 20 rubľov. na kg semien.

Veľkoobchodné ceny pre mlynársky priemysel - 13 000 - 17 000 rubľov. na t.

záver

Zimná pšenica odrody Ermak je prispôsobená na siatie v južných republikách a regiónoch Ruskej federácie, na Ukrajine av Moldavsku. Táto pšenica je mrazuvzdorná, odolná voči mnohým chorobám a škodcom.

Kultúra nevyžaduje špeciálne opatrenia na prípravu pôdy, starostlivosť o ňu, zber a skladovanie. Výťažok je však vysoko závislý od výsadbovej oblasti.

Pridať komentár

záhradné

kvety