Čo je mäkká pšenica, ako sa líši od tvrdej pšenice a kde sa používa

Pšenica je rozdelená do dvoch skupín: tvrdé a mäkké odrody. Pri nákupe múčnych výrobkov je užitočné vedieť, z akej múky sú vyrobené. Povieme vám, aké sú hlavné rozdiely medzi mäkkou a tvrdou pšenicou a či existujú rozdiely v ich agrotechnických vlastnostiach.

Vlastnosti mäkkej pšenice

Mäkká pšenica sa tiež nazýva letná pšenica. Je to jednoročný druh bylinných rastlín rodu Pšenica, cereálie alebo Bluegrass. Tento typ rastlín sa aktívne pestoval v ZSSR. Napriek názvu je mäkká pšenica ťažko mlátená, ale kvalitný chutný chlieb sa získava z múky. Je rozdelená na dva typy - zimnú a jarnú.

Botanický opis

Čo je mäkká pšenica, ako sa líši od tvrdej pšenice a kde sa používa

Jednoročná bylina z čeľade obilnín. Koreňový systém je vyvinutý, môže ísť do hĺbky 1 m. Stonka je vnútri dutá, nahá, s výškou 45 až 200 cm. Chovatelia zámerne rozmnožujú nízko rastúce odrody, ktoré míňajú menej výživnej energie na slamu a viac na tvorbu zŕn. Ďalšou výhodou poddimenzovaných odrôd je odolnosť proti prieniku.

Uši tohto druhu sú dvojradové, priesvitné, troj až päť kvetinové - horný kvet je väčšinou nevyvinutý. Zrná sú oválneho tvaru, s pozdĺžnou drážkou, biele, žlté, bronzové alebo červené. Pšenica je samoopelivá rastlina.

Historický odkaz

Archeologické vykopávky dokazujú, že mäkká pšenica sa objavila asi pred 6 až 8 000 rokmi v krajinách Blízkeho a Stredného východu - na území moderného Turecka, Sýrie, Iránu, Turkménska.

Pšenica sa objavila v Rusku v 5. storočí. BC e. Na území modernej Ameriky a Austrálie - oveľa neskôr: v Južnej Amerike - v roku 1528, v USA - v roku 1602, v Austrálii - v roku 1778, v Kanade - v roku 1802. Napriek takému neskorému vzhľadu, mäkká pšenica je všade veľmi žiadaný.

Pre informáciu. V roku 1989 bola celková výmera plodín 220 miliónov hektárov.

Aký je rozdiel medzi mäkkou a tvrdou pšenicou?

Hlavným účelom mäkkej pšenice je výroba múky. Kultúra má široké, ale krátke ucho, krátke markízy, čo v niektorých odrodách chýba. Hlavnou výhodou je vysoký obsah proteínov v kompozícii.

Tvrdá pšenica má oveľa hustejšiu štruktúru, zrná sa pri dozrievaní nerozlievajú. Vonku je každá klások pokrytý elastickým filmom, ktorý dodáva sýtu žltú farbu a príjemnú vôňu. Najčastejšie sa tieto odrody pšenice používajú na výrobu cestovín a krupice.

Rozdiely medzi mäkkou a tvrdou pšenicou sú uvedené v tabuľke.

znamenie mäkký tuhý
stonky Tenké, duté hustý
Konzistentnosť, farba Sklovitá múka. Zrná od bielej po červenú. Tvrdá. Rozsah farieb sa mení od žltej po hnedú.
obsah Viac uhľohydrátov, škrobu a podľa toho aj kalórií. Menej sacharidov, nižšie kalórie.

Zloženie obilia

Zrno mäkkej pšenice obsahuje vodu, dusíkaté látky, bielkoviny, tuky, komplexné uhľohydráty - nerozpustné (škrob, vláknina, pentosany) a rozpustné (cukor, dextríny). V tabuľke je uvedené chemické zloženie pšeničného zrna v percentách.

Element obsah
voda 14-15%
Dusíkaté látky 13-15%
tuky 2,3-2,8%
škrob 65-68%
Cukor pred spracovaním 0,10-0,15%
Cukor po spracovaní zŕn 2,5-3%
celulóza 2,5-3%
pentosany 8-9%
Obsah popola 1,8-2%

Chemické zloženie závisí od rôznych faktorov: od typu zrna, jeho zrenia, klimatických podmienok, zloženia pôdy a použitých hnojív.100 g nespracovaného zrna mäkkej pšenice - 305 kcal.

klasifikácia

Čo je mäkká pšenica, ako sa líši od tvrdej pšenice a kde sa používa

Hlavnou hodnotou mäkkej pšenice je schopnosť tvoriť lepok. Táto vlastnosť umožňuje výrobu vysoko kvalitných pekárskych výrobkov. Na určenie rozsahu použitia obilia vo fáze sušenia a čistenia, klasifikácia kultúra podľa niekoľkých kritérií. Rozhodujúci je najhorší výsledok. Podľa hlavných charakteristík je pšenica rozdelená do 5 tried.

názov

indikátor

Charakteristiky a limitujúce ukazovatele podľa triedy
1 cl. 2 cl. 3 cl. 4 cl. 5 cl.
Vôňa Normálne, čo je charakteristické pre zdravú kultúru
farba Zodpovedá zdravým zrnom
Hmotnostný podiel lepku 32% 28% 23% 18% Nemá žiadne limity
Kvalita lepku 45-75 45-75 76-100 76-100 101-120
Padajúce číslo za sekundu Viac ako 200 Viac ako 200 Viac ako 200 Viac ako 80 Viac ako 80

Frézovacie vlastnosti

Mletie zŕn určuje možnosť získania zvýšeného výťažku múky po mletí s minimálnou spotrebou energie. Vyhodnocovanie frézovania sa vykonáva podľa nasledujúcich ukazovateľov:

 • výstup múky po mletí;
 • trvanie procesu mletia;
 • spotreba energie;
 • veľkosť, farba zrna, obsah popola v múke;
 • špecifická spotreba energie.

jedlo

Na výrobu pekárskych výrobkov sa vyžadujú cestoviny, vysokokvalitný a stabilný lepok. Jeho štruktúra by mala byť elastická, nie drobivá. Príliš silný lepok sa nemusí natiahnuť, ale slabý lepok sa naopak roztiahne.

Referencie. Cestoviny sa vyrábajú z tvrdej a mäkkej pšenice.

Výroba cestovín si vyžaduje pružné, pružné cesto, takže pšenica použitá na mletie múky musí mať vysokú povahu, sklovitosť a vysoký obsah bielkovín a lepku.

aplikácia

Najmä mäkká pšeničná múka sa používa ako zložka pri príprave chleba a pekárskych výrobkov. Okrem toho sa slad vyrába z piva z pšeničnej pšenice. Používajú sa nielen zrná, ale aj vedľajšie produkty zo spracovania uší. Napríklad otruby, ktoré zostanú po rozomletí, sa používajú ako krmivo pre hospodárske zvieratá.

Mäkká pšenica sa používa na priemyselnú výrobu škrobu a alkoholu. Tieto oblasti však nie sú z hľadiska použitia obilných surovín prvoradé.

ekonomický

Napriek tomu, že konzumácia potravín je hlavnou oblasťou použitia mäkkej pšenice, je vhodná aj na hospodárske účely.... Seno sa používa na výrobu obliečky na zimu pre zvieratá a krmivo.

Škrob a lepok umožňujú použitie tejto kultúry na výrobu kartónu, papiera, obalového materiálu. Remeselníci plávajú slamené klobúky a koše zo suchých stoniek.

liečivý

Kultúra nemá o nič menej liečivé vlastnosti ako potraviny a ekonomické. Za užitočné sa považujú nielen pekárske výrobky vyrobené z múky, ale aj klíčiace zrná, obilniny, tinktúry, oleje. Mäkká pšenica odstraňuje toxíny z tela, lieči rôzne choroby: gastrointestinálne poruchy, choroby dýchacích ciest, kožné abscesy atď.

Rastúca geografia

Mäkká pšenica je najbežnejšou obilnou plodinou. Popularitu si získala vďaka svojej nenáročnej pôde. Niektoré odrody majú klimatické obmedzenia (teplota - od 25 do 40 ° C).

Najpriaznivejšie regióny pre pestovanie - územie Európy a Austrálie. V európskych krajinách sú to stepné a lesostepné zóny. V Austrálii je to hlavne stepný región. Kultúra je tiež žiadaná v Južnej a Severnej Amerike, kde sa pestuje na prérii a pampe. V rozľahlosti Ruskej federácie sa zberá 26 až 28 centov na hektár.

Funkcie poľnohospodárskej technológie

Čo je mäkká pšenica, ako sa líši od tvrdej pšenice a kde sa používa

V Rusku sa pestujú zimné a jarné odrody. Mäkká pšenica zároveň zaberá asi 95%, z toho 45% je zima. Najlepšie sa zakorenuje v stredných a južných oblastiach, je odolný voči mrazu až do -35 ° C.

Pozor! Zimy bez snehu môžu zničiť úrodu.

Pri mäkkej pšenici je pri pestovaní dôležitá plodnosť a vlhkosť pôdy.Zimné odrody sú náročnejšie na vlhkosť, najmä v období klíčenia. Po klíčení je plodina odolnejšia voči suchu ako jarná plodina.

Na poliach s vysokou kyslosťou pôdy sa ako vrchný obväz vyberá vápenec. Na jar je pôda obohatená o dusičnany a močovinu, ak v nej nie je dostatok dusíka.

Zber a skladovanie

Jarné odrody sa zbierajú kombináciou, keď rastlina dosiahne 15 - 20% vlhkosti zŕn.

Pozor! Je nemožné neskoro so zberom jarnej pšenice, pretože keď plodina nie je v prevádzke po dobu 10-12 dní, kvalita zrna sa zhoršuje, úroda klesá a životnosť sa znižuje.

Zimné odrody sa zberajú až po úplnom dozretí. Doby zberu sa líšia v závislosti od regiónu. Zber sa uskutočňuje po dosiahnutí 14 až 17% vlhkosti zŕn. Zimné plodiny sa môžu zbierať osobitne, ale to so sebou prináša veľké straty na úrode.

Po zbere sa zrno odošle do výťahov, kde je skladovanie ovplyvnené týmito faktormi:

 • vlhkosť a teplota vzduchu v sklade;
 • intenzita biologických procesov, ktoré sa vyskytujú v rôznych vrstvách zrna;
 • prítomnosť alebo neprítomnosť škodlivých organizmov, parazitov, hmyz.

Pred uložením plodín do skladu sa obilie dôkladne vysuší. Ideálna teplota skladovania je od +10 do + 12 ° C. Dodržiavanie týchto podmienok umožňuje minimalizovať straty plodín po skladovaní.

Bežné odrody pšenice

Uši mäkkej pšenice sú kratšie a tenšie ako uši tuhý... Cesto vyrobené z takejto múky je menej elastické a voľnejšie, preto je ideálne na výrobu cukroviniek.

Zimné plodiny

Odrody ozimnej pšenice odolné voči chladnému počasiu. Odporúčajú sa rastlina od začiatku septembra do konca októbra. Tieto odrody spravidla poskytujú vysoké výnosy:

 1. Antonovka. Výška - 95 cm, uši bieleho odtieňa bez známok zvesenia. Kultúra sa prispôsobuje rôznym poveternostným podmienkam, je odolná voči suchu a rôznym chorobám. Zrenie za 280 dní.
 2. Bezenchukskaya. Hmotnosť 1000 zŕn môže dosiahnuť 45 g, zrno je jantárové, husté ucho. Rastlina je odolná voči chorobám. Doba zrenia je 320 dní.
 3. Lennox. Rastlina zriedka presahuje 20 cm na jednom klátiku - do 200 zŕn, úroda - 90 centov na hektár. Zrenie za 300 dní.
 4. Podolyanka. Výška - 1 m, zrná v tvare vajca obsahujú veľké množstvo vlákniny. Kultúra je odolná voči suchému obdobiu, výnos je 60 centov na hektár. Doba zrenia - 310 dní.
 5. Tanya. 1000 zŕn má hmotnosť 45 g. Kultúra má vysokú výživovú hodnotu, nerozpadá sa, toleruje nestabilné klimatické podmienky a je odolná voči chorobám. Doba zrenia je 300 dní.
 6. Ilias. Rastliny neprekračujú výšku 1 m, hroty sú vykostené, nepriliehajú a tolerujú pokles teploty. Produktivita - 75 centnerov na hektár. Zrenie za 200 dní.
 7. Lars. Má vysoký obsah bielkovín, je odolný proti mrazu, výnos až 70 centov na hektár. Hmotnosť 1 000 zŕn môže dosiahnuť 50 g. Doba zrenia je 320 dní.
 8. Obľúbený. Netoleruje sucho, vyžaduje včasné zalievanie, toleruje mráz. Zrná obsahujú asi 35% vlákniny. Produktivita - 90 centnerov na hektár. Zrenie po dobu 280 dní.
 9. Shestopalovka. Uši svetlozeleného odtieňa nad 90 cm nepodliehajú ukladaniu a odlupovaniu zŕn. Úroda na hektár pôdy - 80 centov na hektár. Zrenie za 285 dní.

Jar

Odrody jarnej pšenice sa vysievajú začiatkom jari. Nevyžadujú špeciálne obrábanie, ale sú náchylné na klimatické podmienky. Populárne odrody:

 1. Irene má veľké zrná a vysokú výživovú hodnotu, zrná obsahujú veľké množstvo bielkovín, vlákniny a vitamínov. Plodenie za 90 dní.
 2. Novosibirsk 31 má vysokú výživovú hodnotu, je rezistentný na rôzne choroby, ale jeho výnos je nízky - 36 centov na hektár. Doba zrenia je 100 dní.
 3. Saratov 7. Hroty a zrná bielej farby, výnos - 45 centov na hektár, ktoré nie sú náchylné na choroby. Doba zrenia je 90 dní.
 4. Uralosibirskaya. Rastliny presahujú výšku 1 m, maximálny výnos dosahuje 50 centov na hektár a dozrieva 85 dní.
 5. Charkov 46. ​​Uši sú jasne červené, zrná sú biele. Používa sa v pekárňach, mierne odolný voči chorobám, dozrieva do 85 dní.

záver

Široký dopyt po mäkkej pšenici uľahčuje nenáročný charakter tejto plodiny vzhľadom na klimatické podmienky a mletie, ktoré umožňujú vyrábať produkty vysokej kvality. Je vhodný na pestovanie v nepriaznivých podmienkach, preto sa používa v mnohých regiónoch našej krajiny.

Pridať komentár

záhradné

kvety