Ako zistiť, či je melón dievčaťom alebo chlapcom a ako si vybrať sladké, zrelé ovocie

Je to leto, čo znamená, že čoskoro sa najväčšie, najsladšie a najsladšie bobule objavia na všetkých pultoch - melóny milované všetkými.

Na trhu je zvyčajne veľa rôznych druhov ovocia, ktoré sa líšia rozmanitosťou, veľkosťou, rozlohou a rovnomernou farbou. A kupujúci čelia zložitej úlohe: ako nepočítať vo všetkých týchto variantoch a vybrať si ten istý „vodný“ melón - zrelý, šťavnatý a bez dusičnanov? Tento článok pochopíme.

Ako povedať „dievčaťu“ od „chlapca“

Okrem odrody majú melóny aj sex. Toto rozdelenie nemá absolútne nič spoločné s biológiou a je akceptované iba na zjednodušenie výberu.

Ako zistiť, ktorý melón je pred vami - „dievča“ alebo „chlapec“? Rozdiel je v tom „vodný melón“ má miesto, kde kedysi existoval kvet, plochý, s veľkou hnedou škvrnou... V „chlapcovi“ je konvexný a oveľa menší. „Samčie“ bobule sú svojou veľkosťou väčšie a predĺžené, „samičie“ sú menšie a sploštené.

Pre informáciu. „Dievčatá“ sa považujú za sladšie a šťavnatejšie, majú oveľa menej semien. Podľa štatistík tvoria asi 20% úrody.

Ako zistiť, či je melón dievčaťom alebo chlapcom a ako si vybrať sladké, zrelé ovocie

Kritériá výberu

Ako viete, keď je ovocie zrelé? Je dôležité venovať pozornosť jeho vzhľadu, času a miestu zakúpenia.

Čas predaja

Melóny sa často objavujú v predaji od konca mája. Ak však v tomto okamihu narazíme na zrelé ovocie, potom je so 100% pravdepodobnosťou nasýtené chemikáliami. Výrobcovia, ktorí sa snažia získať hotovosť na sezónny výrobok, plnia bobule pesticídmi, stimulátormi rastu a rezajú ich bez čakania na dozretie.

Lahodné, sladké a predovšetkým zdravé melóny zasiahli pult až v polovici augusta.... Do tejto doby majú čas dozrieť a obohatené o vitamíny.

Miesto predaja

Ako zistiť, či je melón dievčaťom alebo chlapcom a ako si vybrať sladké, zrelé ovocieExistujú požiadavky na vývod na zachovanie kvality ovocia:

  • paletu na uskladnenie vo výške najmenej 20 cm od zeme;
  • prítomnosť vrchlíka na ochranu pred priamym slnečným žiarením;
  • vzdialenosť od cesty;
  • dostupnosť osvedčení.

Nákup melónu v blízkosti vozovky môže mať za následok vážne otravy pre kupujúceho... Škodlivé látky obsiahnuté vo výfukových plynoch sa usadia na plodoch a dostanú sa dovnútra šupkou. A je nepravdepodobné, že cestný predajca bude mať všetky požadované osvedčenia, licencie a zdravotnú knihu.

vzhľad

Jeho vzhľad tiež povie o chuti bobúľ.

chvost

Existuje názor, že chvost zrelého melónu musí byť suchý. Ale ak je bobule rezaná (a to je jasne viditeľné na stopke), chvost vyschne do troch dní. teda pri výbere by ste sa nemali riadiť iba týmto kritériomv opačnom prípade existuje riziko nákupu ovocia so suchou stopkou a zelenou dužinou.

Môže byť užitočné:

Kedy dozrievajú melóny a ako určiť ich zrelosť

Ako môžete doma testovať vodný melón na dusičnany?

Na čo sa zamerať pri kúpe a výbere ovocia na záhrade

Veľkosť

Veľkosť melónu Závisí od odrody - veľké plody dosahujú 20 kg... Ak nemáte skúsenosti s odrodami, existuje iba jedna rada - vezmite si strednú veľkosť. Pri kúpe veľkého melónu existuje riziko, že sa ovocie spracuje stimulátormi rastu. Dieťa sa môže ukázať ako nezrelé.

Farba a štruktúra

Farba mäsa zrelého melónu by mala byť ružová... Ak je šarlátová, bobule sú prezreté, čo tiež nie je dobré, alebo s množstvom dusičnanov.

Štruktúra buničiny musí byť zrnitáa semená sú čierne alebo tmavo hnedé.Bieli hovoria o nezrelosti alebo prítomnosti dusičnanov.

Ako zistiť, či je melón dievčaťom alebo chlapcom a ako si vybrať sladké, zrelé ovocie

Kontrastné pruhy

Pruhy na šupke by mali byť krehké, jasne zelené... Akékoľvek iné možnosti naznačujú nezrelosť alebo ochorenie plodu. Predpokladá sa, že čím väčšia je vzdialenosť medzi prúžkami, tým je bobule sladšia.

sám šupka by mala byť pevná a lesklá... Ak ho trochu poškriabate, bude to cítiť ako čerstvá tráva.

Škvrny na boku

Pretože potom ovocie ležalo na zemi z jednej strany v mieste kontaktu s pôdou sa vytvorí svetlá škvrnakde lúče slnka neklesli. Ak je svetlo a veľké, bobule nezostali na melóne. Zrelý melón má „líce“, ako sa tiež nazýva toto miesto, má veľkosť 5-10 cm a má žltý alebo oranžový odtieň.

Bez škody

Na kôre by nemali byť žiadne chyby: Praskliny, priehlbiny, zárezy alebo zhnité oblasti. Buničina melónu je ideálnou živnou pôdou pre baktérie, ktoré sa tam dostanú cez defekty v koži. Nákupom „chybného“ ovocia sa môžete otráviť alebo dostať žalúdočné ťažkosti.

Predajcovia často ponúkajú znížiť melón a preukázať jeho zrelosť. To sa tiež neodporúča, pretože nôž môže byť znečistený.

Pozor! Trhliny by sa nemali zamieňať s „jazvami“ - suchou hnedou pavučinou na kôre. Ukazuje, že pred vami je šťavnaté a zrelé bobule.

Ako zistiť, či je melón dievčaťom alebo chlapcom a ako si vybrať sladké, zrelé ovocie

zvuk

Aby ste pochopili, či je melón dozretý, môžete naň ľahko päsťou ťuknúť. Zvuk by mal byť jasný a jasný, pretože zrelé mäso bobule je zrnitejšie, drobivejšie a dobre rezonuje. Nezrelý alebo prezretý melón bude mať nudný zvuk. Ovocie môžete vytlačiť aj pomaly. Ak budete počuť mierne praskanie, môžete za nákup zaplatiť.

Vôňa

Nezrelé ovocie má silnú bylinkovú vôňu... Zrelé majú jemnú sladkú arómu.

Užitočné tipy

Ako zistiť, či je melón dievčaťom alebo chlapcom a ako si vybrať sladké, zrelé ovociePri kúpe melónu postupujte podľa týchto tipov:

  1. Pred rezaním bobúľ nalejte vriacu vodu a dôkladne opláchnite pod tečúcou vodou.
  2. Nejedzte melón, kým sa nenachádza kôra - obsahuje najviac dusičnanov.
  3. Rezané bobule sa dlhodobo neuchovávajú.
  4. Na testovanie obsahu dusičnanov v buničine ju rozpustite v pohári vody. Ak voda zafarbí jasne ružovú, potom je melónom dusičnan.
  5. Ak sú vlákna v buničine zafarbené žltou farbou, znamená to prítomnosť chemikálií.
  6. Dobré zrelé ovocie by malo byť veľké, ale nie ťažké.

Prečítajte si tiež:

Čo znamenajú biele pruhy v melóne a čo iné by malo varovať

Vytrhané melóny dozrievajú doma

záver

Teraz viete, ako zistiť, či je pred vami vodný melón „ženský“ alebo „mužský“.

Výber správneho melónu nie je taká náročná úloha. Jeho chuť sa dá posudzovať podľa vzhľadu a vône. Hlavnou vecou je nakupovať melóny v certifikovaných maloobchodných predajniach a starostlivo pristupovať k výberu tak, aby neboli sklamané neskôr.

Pridať komentár

záhradné

kvety