Prečo môžete byť otrávení kapustou a čo robiť, ak k tomu dôjde

Kyslá kapusta je jednou z najužitočnejších zimných prípravkov. V nej sa zachovávajú všetky látky a po fermentácii sa dokonca zvyšuje množstvo vitamínu C a niektorých ďalších prvkov. Lekári odporúčajú tento produkt zaradiť do zimnej stravy.

Počas morenia prechádza kapusta fermentáciou. Vďaka prospešným baktériám získava špeciálne vlastnosti a chuť. Ak sa však porušia pravidlá skladovania alebo technológia varenia, patologické mikroorganizmy sa začnú množiť v občerstvení. Potom sa produkt stáva nebezpečným. Je možné sa otráviť kapustou a ako včas rozpoznať príznaky, prečítajte si článok.

Je možné sa otráviť kapustou

Prečo môžete byť otrávení kapustou a čo robiť, ak k tomu dôjde

Otrava je možná pomocou jesť kapusta, neboli podrobené ďalšiemu tepelnému spracovaniu... Často tiež nie je zdrojom škodlivých baktérií samotný nález, ale prísady, ktoré sú v ňom obsiahnuté, a výrobky, s ktorými bola konzumovaná.

V pokazenom kyslom kapare sa vyvinú rôzne škodlivé baktérie, ktoré môžu spôsobiť intoxikáciu. Najnebezpečnejšie sú pôvodcovia botulizmu, ktorí sa vyvíjajú nielen v mäse a rybách, ale aj v akomkoľvek anaeróbnom prostredí.

Infekcia botulizmom je možná, ak sa uhorky skladovali v bezvzduchovom prostredí. Takéto podmienky sa vytvárajú v hermeticky uzavretých plechovkách a vreckách. V samotnom občerstvení padajú spóry patogénu spolu s časticami zeme, zo špinavých rúk alebo so zlým susedstvom.

Poznámka! V roku 2010 bol zaznamenaný prípad, keď 5-ročná rodina ochorel botulizmom po jedle zelí.

Botulizmus v kapuste je zriedkavý. Pokazený produkt sa častejšie stáva médiom pre vývoj E. coli. Spôsobuje príznaky intoxikácie, ale nie je považovaná za smrteľnú.

Najväčšie riziká infekcie sú pri nákupe kapusty na trhu alebo v obchode. Bezohľadní predajcovia často nedodržiavajú technológiu varenia a snažia sa predať nefermentovaný produkt čo najskôr.

Uhorky s vypršanou trvanlivosťou sú tiež v predaji. Aby sa skryli príznaky rozmaznaného produktu, desiata sa umyje, ošetri sa octom a slabým roztokom chlóru. Na zamaskovanie nepríjemnej farby a zápachu sa do kapusty pridáva zelenina, bobule, ovocie a omáčky.

Najbezpečnejšie kúpiť kyslá kapusta bez prísad, pretože v tejto forme je ľahšie overiť vhodnosť použitia.

Možné príčiny otravy

Kyslá kapusta zriedka spôsobuje otravu.

Je to možné v týchto prípadoch:

 1. Porušenie technológie varenia. Nezáleží iba na procese varenia, ale aj na použitých výrobkoch. Dodržiavanie hygienických noriem je dôležité.
 2. Pokrmy. Kyslá kapusta produkuje kyselinu mliečnu, ktorá interaguje s určitými materiálmi a uvoľňuje škodlivé zlúčeniny.
 3. Porušenie podmienok skladovania. Produkt stráca svoje prospešné vlastnosti, množia sa v ňom baktérie. Vôňa, chuť a zmena farby.
 4. Toxické výrobky. Problém nastáva, ak sa kapusta pestuje pomocou chemikálií na boj proti chorobám a škodcom alebo ako hnojivá. Hlavy kapusty akumulujú toxíny, ktoré pri vstupe do ľudského tela spôsobujú otravu.

Podmienky skladovania

Prečo môžete byť otrávení kapustou a čo robiť, ak k tomu dôjde

Dokonca aj správne uvarený kyslá kapusta povedie k otrave, ak bude skladovaný nesprávne.

Aby produkt zostal dlhodobo užitočný a patogénne baktérie sa v ňom nevyvíjali, dodržiavajú sa nasledujúce podmienky skladovania:

 1. teplota... Optimálne ukazovatele pre kyslá kapusta sú -2 ... + 4 ° C (nezhorší sa po dobu 8 mesiacov), ale je možné ich bez následkov skladovať pri teplotách do + 8 ° C (do jedného mesiaca). Vyššie dávky vytvárajú optimálne prostredie pre vývoj patogénnych baktérií. V zime sú na balkóne skladované uhorky. Ak zamrznú, nebude to mať nepriaznivý vplyv na ich chuť alebo užitočné vlastnosti. Kapusta sa tiež uchováva v chladničke.
 2. tesnosť... Nádoba so kapustou musí byť uzavretá. Chráni sa tak obrobok pred vniknutím patogénnych baktérií a húb zvonku, chráni sa pred kontaktom so vzduchom a predlžuje sa skladovateľnosť.
 3. vlhkosť... Toto číslo by malo byť v priemere 80%. Nízka vlhkosť vedie k rýchlemu odparovaniu soľanky. Ak nie je občerstvenie úplne zakryté tekutinou, stmavne pri kontakte so vzduchom a jeho chuť sa zmení.
 4. Obdobia skladovania... Kyslá kapusta sa skladuje až 8 mesiacov v drevených sudoch, smaltovaných jedlách, v ktorých bola po varení fermentovaná. Od 4 do 6 mesiacov zostane výrobok použiteľný v hermeticky uzavretých sklenených nádobách. V otvorených nádobách v chladničke sa uhorky nezhoršia počas 4 až 7 dní. V každom prípade sa kapusta zakryje soľankou.

Po dátume exspirácie je jesť uhorky zdraviu nebezpečné. Aby sa kapusta uchovávala dlhšie ako šesť mesiacov, je zmrazená.

Nesprávna príprava

Prečo môžete byť otrávení kapustou a čo robiť, ak k tomu dôjde

Je dôležité správne fermentovať kapustu. Ak sa táto technológia nedodrží, nebude to pre telo prospešné, ale pre škodu.

Pravidlá nakladania kapusty:

 1. Spracovanie hlavy... Väčšina chemikálií sa zhromažďuje v stopke a na horných listoch kapusty. Tieto časti sa musia odstrániť. Zostávajúce listy sa namočia počas 15 minút do soľného roztoku. Tieto opatrenia pomôžu zbaviť sa viac ako 75% škodlivých látok. Zvyšok tela sa odstráni bez poškodenia.
 2. čistota... Pred varením je dôležité si dôkladne umyť ruky. Kuchynské riady a nože sú ošetrené špeciálnym prostriedkom, je lepšie mať na rukách rukavice. Neodporúča sa používať doštičky na rezanie hláv kapusty, na ktorú boli krájané surové mäso a výrobky z rýb.
 3. Výber odrody. Neskoré odrody sú vhodné na fermentáciu. Skoré a stredné listy majú menej husté listy a počas kvasenia rýchlo strácajú svoju štruktúru a farbu. V takomto produkte sa baktérie množia rýchlejšie.
 4. Správny pomer soli a zeleniny... Množstvo soli by malo byť 2% z celkovej hmotnosti potraviny.
 5. Dodržiavanie podmienok fermentácie. Kyslá kapusta môžete jesť najskôr 2 týždne po začiatku varenia. Je obzvlášť nebezpečné používať ho počas prvých 2 dní, pretože počas tohto obdobia fermentačný proces ešte nie je ukončený.
 6. Akcie počas varenia. Výsledná pena sa odstráni z kapusty a šalát sa prepichne špízom, ktorý uvoľní plyn.

Kyslá kapusta pozostáva zo 4 stupňov:

 1. Odšťavovania. Výrobky, ktoré tvoria desiatu, púšťajú šťavu. Začína kvasiť, ale v dôsledku vysokej koncentrácie soli sa mliečne baktérie nevyvíjajú. Postupne sa množstvo šťavy zvyšuje, soľanka sa stáva menej koncentrovanou.
 2. Tvorba baktérií mliečneho kvasenia... Keď je veľa šťavy, začne kvasiť. Tento proces je sprevádzaný uvoľňovaním oxidu uhličitého, zakalením soľanky a tvorbou peny. Reprodukcia baktérií mliečneho kvasenia vedie k takým účinkom. Táto a predchádzajúce fázy by sa mali uskutočňovať pri teplote + 17 ... + 22 ° C.
 3. Hromadenie kyseliny mliečnej. Vyskytuje sa v dôsledku procesov rozkladu, ktoré sa vyskytujú vo výrobku. Trvanie procesu je 5 až 7 dní. Po celú dobu sa teplota udržuje na +20 ° C. Tvorba kyseliny mliečnej sa suspenduje, keď je jej koncentrácia 1,5 až 2%.
 4. Fermentácie. Kyselina mliečna inhibuje baktérie mliečneho kvasenia. Počas tohto obdobia existuje riziko tvorby plesní. Aby sa tomu zabránilo, kontajner s kapustou sa premiestni do miestnosti s teplotou nie vyššou ako + 8 ° C.

Prečo môžete byť otrávení kapustou a čo robiť, ak k tomu dôjde

Nevhodný riad

Plasty a kovy nie sú vhodné na morenie kapusty, pretože pri interakcii s kyselinou mliečnou uvoľňujú zlúčeniny škodlivé pre ľudské telo. Môže to spôsobiť otravu.

Najlepšie je fermentovať zeleninu v drevenej alebo sklenenej nádobe. Vhodné sú aj smaltované nádoby, ale v tomto prípade je dôležité zabezpečiť, aby neexistovali čipy.

Známky pokazenej a dobrej kapusty

Prečo môžete byť otrávení kapustou a čo robiť, ak k tomu dôjde

Aby sa zabránilo otrave, je dôležité vedieť rozlíšiť jedlé a rozmaznané kyslá kapusta.

Hlavné parametre, ktoré treba venovať pozornosť:

 1. farba... Šalát by mal byť ľahký a jednotnej farby. Ak kompozícia obsahuje mrkvu, je povolená prítomnosť žltkastého odtieňa. Dôležitá je absencia sivých, zelených, ružových, červenkastých a iných necharakteristických farieb. Označujú prítomnosť plesní alebo plesní. Sivastý odtieň môže byť tiež znakom toho, že hlávky kapusty neboli pred varením dobre umyté. Snehobiely odtieň znamená nesúlad s technológiou varenia.
 2. zloženie... Mali by byť prítomné iba soľ, kapusta, niekedy mrkva. Prijateľné je malé množstvo bobúľ a ovocia, ale nákup takýchto šalátov je nebezpečnejší ako bežné kyslá kapusta. Zloženie by nemalo obsahovať ocot, cukor a iné konzervačné látky.
 3. Vôňa... Kvalitný výrobok má špecifickú arómu s miernou kyslosťou. Ak je vôňa zatuchnutá, takú kapustu nemôžete jesť.
 4. textúra... Zelenina by mala byť pevná, pevná a chrumkavá. Lepšie, ak sú nakrájané na tenké plátky. Ak je kapusta mäkká a pomalá, znamená to, že boli porušené pravidlá skladovania alebo prípravy.
 5. príchuť... Vysokokvalitná kapusta by mala byť mierne kyslá, s jemným okrajom. Príliš kyslá, sladká chuť a príchute naznačujú, že produkt je pokazený.
 6. soľanka... Uhorky by mali byť úplne zakryté.
 7. Zahraničné inklúzie... Sliz, pleseň a film na slanom náleve sú hlavnými znakmi pokazenej kapusty. Nemožno ho zjesť ani spracovať.

Ak bude ovplyvnená iba vrchná vrstva šalátu, nebude možné ho zachrániť odstránením pokazenej časti. Plesne, baktérie a ich toxíny, huby majú čas sa šíriť po solení.

Neodporúča sa jesť rozmaznanú kapustu, aj keď bola uvarená. Napriek tomu, že počas tepelného spracovania nad + 100 ° C škodlivé mikroorganizmy odumierajú, budete sa musieť zbaviť svojich toxínov, aby ste jedlo uvarili pri teplote + 120 ° C najmenej 10 minút.

Je to zaujímavé:

Je možné kyslá kapusta s dojčením

Recepty ľahko osoleného a kysaného kapusta za 1 deň a 2 hodiny

Recepty na kyslá kapusta s rôznymi prísadami

Čo robiť, ak vás otrávia kapusta

Otrava zelím sa vyskytuje, keď škodlivé mikroorganizmy a ich toxíny vstupujú do gastrointestinálneho traktu. Tam sa rýchlo množia a potlačujú svoju vlastnú mikroflóru a imunitné bunky.

Z gastrointestinálneho traktu patogénne mikroorganizmy a ich odpadové produkty vstupujú do krvného obehu, čo vedie k intoxikácii. Jeho závažnosť a následky závisia od správnosti liečby. Čím skôr sa problém zistí a odstráni, tým je väčšia šanca na úplné a rýchle zotavenie.

príznaky

Ak chcete začať otravu včas, musíte poznať jej príznaky:

 1. Nevoľnosť a opakované vracanie počas 1-5 dní. Zvracanie sa vyskytuje po každom príjme jedla alebo vody.
 2. Hnačka. V niektorých prípadoch chýba.
 3. Bolestivé pocity v bruchu. Bolesť je často lokalizovaná okolo pupka.
 4. Slabosť, letargia, ospalosť.
 5. Zhoršená koordinácia pohybov.
 6. Závraty.
 7. Teplota od 37 do 38,5 ° C.

Otravu niekedy sprevádzajú tachykardia, kŕče, cyanóza končatín, zimnica, bolesti hlavy.

Dehydratácia je vždy prítomná. Ak je dehydratácia závažná, môže dôjsť k strate vedomia.

Pozor! Ak je osoba alergická na pleseň, anafylaxia môže byť spojená s otravou rozmaznaným kyslou kapustou. Jedným z jeho znakov je modré sfarbenie nasolabiálneho trojuholníka.

Prvá pomoc, ošetrenie

Ak sa zkazila kapusta, objavila sa nevoľnosť, ale zvracanie ešte nie je, žalúdok sa umyje. K tomu je potrebné vypiť asi 1,5 litra vody alebo svetloružový roztok manganistanu draselného. Ak v priebehu zvracania nenasledovalo, je to spôsobené pritlačením prstov na koreň jazyka.

Ak sa objavia príznaky intoxikácie, prvá pomoc by mala byť nasledovná:

 1. Príjem absorbujúcich liekov: „Atoxil“, „Enterosgel“, aktívne uhlie atď. Finančné prostriedky sa čerpajú podľa pokynov.
 2. Eliminácia dehydratácie. Po každom zvracaní musíte vypiť 1 - 1,5 litra vody pre dospelých a 50 - 200 ml pre dieťa. Toto by sa malo robiť v malých dávkach každých 5 minút, aby sa nevyvolávalo zvracanie. Je lepšie piť nielen čistú vodu, ale soľné roztoky, napríklad „Regidron“.
 3. Ak hnačka chýba a vracanie je závažné, mal by sa použiť preháňadlo, ako je síran horečnatý.
 4. Ak je teplota vyššia ako 38 ° C, užíva sa antipyretikum („Nurofen“).
 5. V prípade silnej bolesti užívajú antispasmodiká, napríklad „No-Shpu“.

Ak je otrava závažná, lekár predpíše priebeh antibiotík trvajúci od 3 dní do 2 mesiacov. Je zakázané brať lieky samostatne.

Ďalšie zotavenie

V akútnej fáze otravy (pri výskyte závažných príznakov) sa odporúča odmietnuť príjem potravy. V tomto čase pijú bylinné čaje, neperlivú vodu, sušený ovocný kompot.

Po odstránení akútnej fázy sa môže jednúť nasledujúci deň. Obnova trvá najmenej týždeň. V tomto okamihu by malo byť jedlo šetrné. Potraviny by nemali byť mastné, vyprážané, údené, slané, korenené. Je zakázané jesť občerstvenie, sýtené nápoje, rýchle občerstvenie, sladkosti, droždie, obláčky, pečivo.

Pacient by mal jesť varené alebo dusené jedlo s minimálnym množstvom oleja. Povolené beztukové fermentované mliečne výrobky, chudé mäso dospelých zvierat, obilniny bez oleja, zelenina a ovocie s nízkou kyslosťou.

V ktorých prípadoch je potrebná lekárska pomoc

V niektorých prípadoch je samoliečba nemožná. Lekár je povolaný, ak:

 • bolo zranené dieťa, staršia osoba, žena počas tehotenstva, osoba s chronickými ochoreniami pečene, pankreasu, gastrointestinálneho traktu;
 • prvá pomoc nepriniesla pozitívne výsledky alebo sa zhoršil stav;
 • krvné stopy sa našli vo zvratkoch alebo výkaloch;
 • zvýšenie teploty je sprevádzané kŕčmi;
 • vyskytuje sa ťažká dehydratácia, zhoršené vedomie alebo mdloby.

Lekár upraví liečbu alebo odporučí pacienta na oddelenie infekčných chorôb. Tam budú brať škvrny, predpisovať antibiotiká, dať kvapkadlo na odstránenie dehydratácie atď.

Poznámka! Po otrave sa zvyčajne predpisujú enzýmové prípravky a hepatoprotektory, aby sa normalizovala funkcia pečene.

Možné následky

Otrava tela nie vždy prechádza bez následkov.

Pri nesprávnej a predčasnej liečbe sa môžu vyskytnúť tieto patológie:

 • zápal pečene, pankreasu, žlčových ciest;
 • zlyhanie pečene a obličiek;
 • podráždenie čriev;
 • dehydratácia.

V zriedkavých prípadoch je možná smrť alebo kóma.

záver

Otrava zelím je zriedkavý, ale nebezpečný jav. Vyskytuje sa, ak bol produkt pripravený v rozpore s technológiou alebo bol skladovaný nesprávne. Príznaky otravy sú rovnaké ako pri iných intoxikáciách tela. V prípade predčasného liečenia je možný vývoj následkov nebezpečných pre život a zdravie.

Na vyliečenie otravy a zabránenie nepríjemným následkom je dôležité poskytnúť pacientovi prvú pomoc správne a včas. Je lepšie samoliečiť, ale kontaktovať svojho lekára alebo zavolať sanitku.

Pridať komentár

záhradné

kvety