Čo by starostlivosť o čerešne mala obsahovať na jeseň: sprievodca skúsenými záhradníkmi

Čerešňa je mimoriadne odolná plodina, odolná voči nízkym teplotám a iným nepriaznivým podmienkam. Správna starostlivosť o rastlinu pred nadchádzajúcimi mrazmi je však kľúčom k dobrej úrode v budúcnosti.

Ako sa starať o čerešne na jeseň, ako liečiť škodcov a ako izolovať strom - povieme to v článku.

Funkcie čerešňovej starostlivosti na jeseň

Na jeseň sa rast mladých výhonkov zastaví pri čerešni. Ale práve v tomto období rastu dormancie sa rodia budúce puky kvetov a dochádza k ligácii kmeňa. Aby bolo jarné kvitnutie úspešné, je dodávka energie do závodu vopred doplnená pomocou hnojív.

Na jeseň sa škodcovia aktivujú pred hibernáciou. Úspešne sa upevnia na kmeň stromu, tam hibernácie a prebudia sa pri teplotách nad + 15 ° C. Navyše môžu klásť vajíčka na strom, z ktorého sa potomstvo vyvinie v budúcnosti. Účinným spôsobom kontroly škodcov je dôkladná prehliadka kmeňa a jeho ošetrenie fungicídmi a insekticídmi.

S priblížením chladného počasia potrebuje čerešňa izoláciu koreňov - inak môžu byť poškodené silnými mrazmi.

Čo by starostlivosť o čerešne mala obsahovať na jeseň: sprievodca skúsenými záhradníkmi

Ako sa správne starať o čerešne na jeseň

Je nemožné získať kvalitnú úrodu bez starostlivosti o strom. Väčšina práce sa vykonáva na jeseň.

Kopanie pôdy okolo

Turbulencia kmeňa kmeňa negatívne ovplyvňuje čerešňu. Aby tomu zabránili, v lete mulčujú zem okolo stromu a na jeseň ju kopajú.

Dôležité! Neskopávajte hlbšie ako 15 cm, aby ste nepoškodili korene stromu.

zalievanie

Po vykopaní a uvoľnení pôdy okolo stromu sa pôda zalie. Pod každé zariadenie sa naleje najmenej 2 vedrá s teplotou vyššou ako je teplota vzduchu vonku v čase zavlažovania.

Oblasť kruhu blízkeho kmeňa je ohraničená priekopou, aby sa voda nerozliala. Vlhkosť sa tak dostane ku koreňom rastliny, čo je obzvlášť dôležité v zime, pretože vlhká zemina mrzne pomalšie.

Vrchný dresing

oplodnenie na jeseň podporuje rastlinu v pôde... Dusík sa nepridáva do čerešňového hnojiva, pretože to spúšťa rastový proces a znižuje schopnosť rastliny odolávať nízkym teplotám.

Záhradníci používajú kompost (pre mladé stromy do 7 rokov - 2 kg na 1 m² kmeňa kmeňa, pre staršie stromy - 3 kg). Najlepšia kombinácia je fosfor + draslík. Neúrodné stromy - 2 lyžice. l. superfosfát a 1 polievková lyžica. l. chlorid draselný, rodiaci - 3 lyžice. l. superfosfát a 1,5 lyžice. l. chlorid draselný.

prerezávanie

Čo by starostlivosť o čerešne mala obsahovať na jeseň: sprievodca skúsenými záhradníkmi

Prerezávanie zvyšuje výnosy a znižuje riziko ochorenia. Prerezávanie sa uskutočňuje dvoma spôsobmi: spôsobom riedenia - konáre stromu sa odrezávajú na základni alebo metódou skracovania - nie všetky vetvy sa odrežú.

Orezať pred začiatkom mrazu. Dátumy závisia od konkrétneho regiónu: od septembra do novembra... Miesta rezov sú ošetrené záhradným lakom.

Dôležité! Ak rany, ktoré sa objavili na trupe počas sanitácie, nemajú čas na hojenie pred zimou, existuje riziko, že strom ochorie.

Niekoľko vetiev z rastliny sa neodstráni jedným postupom. Je stresujúci pre rastlinu a prispieva k chorobám.

očistiť

Aby sa zabránilo možnému omrznutiu čerešňového kmeňa, keď prídu náhle mrazy, stonky mladých čerešní sú zabalené do pytloviny, smrekových konárov alebo novín. Základne stromov sú obalené plastovou sieťou, ktorá chráni pred hlodavcami.

Zrelé stromy sú nabílené. Chráni čerešňové kmene pred negatívnymi účinkami slnečného žiarenia a mrazu, odpudzuje hmyz a malé hlodavce.

Zber odpadu

Na jeseň, pred a po prerezávaní, sa z kmeňa kmeňa odstráni odpad. Suché konáre a spadnuté lístie hniloba a nepriaznivo ovplyvňujú kvalitu pôdy. Je dôležité sa ich zbaviť včas, aby sa v nich nemohli prezliecť škodcovia a patogény.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Dôležité kroky pri spracovaní dreva zo škodcov a chorôb:

 • spracovanie čerešní a močoviny;
 • zbaviť sa padlých listov okolo stromu;
 • ošetrenie rán a trhlín v trupe;
 • nanášanie záhradného laku na prerezávacie miesta;
 • prerezávanie suchých, chorých a zlomených vetiev;
 • striekanie stromu liekmi proti záhradným škodcom, napríklad síranu meďnatého alebo cypermetrínu, ktoré má široké spektrum účinku (cypermetrín je súčasťou liekov Tsifox, Mustang, Arriro, Inta-Vir).

Ako pripraviť strom na zimu

Čo by starostlivosť o čerešne mala obsahovať na jeseň: sprievodca skúsenými záhradníkmi

Aby púčiky na čerešni nemrzli a korene a kmeň kmeňa netrpia kolísaním teploty, je strom pripravený na zimné obdobie nasledovne:

 1. Vetvy sú ohnuté dole. Staré a suché sú odstránené.
 2. Lisované vetvy prikryte slamkou alebo vrchmi.
 3. Ak už pôda spadla, zakryte pôdu pod stromom hrubou vrstvou snehu. Niekedy naberú sneh a vytvárajú snežnú dráhu.
 4. Valec zakryte vreckom alebo zabalte papierom.

Ošetrovacie funkcie

Starostlivosť sa líši v závislosti od veku čerešní, oblasti pestovania, vybraného druhu ovocného stromu.

Podľa veku

Čerešne do 3 rokov nepotrebujú hnojenie minerálmi, pretože ešte neprinášajú ovocie. Staré čerešne sa kŕmia každý rok, pretože na plodenie trávia veľa energie a počas letnej sezóny trávia všetky svoje rezervy.

Orezávanie mladých stromov na jeseň sa vykonáva mimoriadne opatrne. Sú stále slabé, veľký strih oslabí a zničí sadenice.

V závislosti od regiónu

Vhodnými regiónmi pre rast a rodenie čerešní sú Ukrajina, Bielorusko, južné a stredné oblasti Ruska. Pestovanie na Urale, na Sibíri a na Ďalekom východe si vyžaduje výber prispôsobených odrôd a špecifík starostlivosti:

 • v chladnom podnebí je dôležitý spôsob ochrany čerešní, pretože zamrzne nielen kmeň rastlín, ale aj púčiky;
 • čerešne višne vyžadujú, aby boli ohnuté vetvy úplne skryté snehom;
 • v prípade štandardných odrôd izolujú kmeň kmeňa, chránia pred hlodavcami a inými škodcami;
 • na Sibíri je vhodné pestovať čerešne z kameňa, inak nebude zakoreniť;
 • v strednom pruhu čerešní trpia moniliózou, povinné ošetrenie pred kvitnutím fungicídmi „Horus“ alebo „Skor“ je povinnou fázou starostlivosti.

Podľa typu

Druhy čerešní sú tiež dôležité pri určovaní spôsobu starostlivosti:

 1. Stepná čerešňa je odolná voči nízkym teplotám. V zime stačí ohnúť vetvy a zakryť ich snehom. Takáto čerešňa je plodná, takže vedľa nej je vysadených niekoľko čerešní. Silný koreňový systém, ktorý sa používa na ďalšiu propagáciu.
 2. Vlasťou Sandy Cherry je Severná Amerika. Čerešňa nie je náročná na klimatické podmienky, miluje svetlé miesta a priepustnú pôdu. Odolné voči mrazu a suchu.
 3. Železná čerešňa sa prvýkrát objavila v Kórei. Miluje svetlé miesta. Silné mrazy poškodzujú mladé výhonky, preto si vyžadujú starostlivú izoláciu a prístrešie.
 4. Šedá čerešňa je odolná voči suchu, ale silne trpí mrazom. Takáto čerešňa rastie pomaly. Miluje jasné slnečné oblasti a dobre odvodnenú pôdu.

Skúsené záhradnícke tipy

Čo by starostlivosť o čerešne mala obsahovať na jeseň: sprievodca skúsenými záhradníkmi

Skúsení záhradníci na pestovanie plodnej rastliny odporúčajú:

 1. Nekupujte stromy z vašich rúk a nešetrite pri nákupe sadenice.Strom žije dlho a prinesie ovocie viac ako jeden rok. Je lepšie, ak je to spočiatku zdravá rastlina.
 2. Zasaďte svoj strom pri plotoch, aby ste zabránili vetru.
 3. Vyberte si plochu na výsadbu s malou vlhkosťou v pôde. Vyvarujte sa zamokrenia.
 4. Hlavné záhradné práce vykonávajte 1-1,5 mesiaca pred prvým mrazom.
 5. Na jesennú výsadbu rozdrvte mladý exemplár zemou do výšky 30 - 35 cm.
 6. Pred výsadbou vložte čerešňový koreňový systém do roztoku humusu a hliny, aby sa zlepšilo prežitie.
 7. Nepoužívajte čerstvý hnoj ako hnojivo, pretože spaľuje korene rastlín.

Je to zaujímavé:

Prečo záhradníci tak radi pestujú čerešňové zemiaky?

Sprievodca krok za krokom na kvasenie lístkov čaju na čaj.

Výber najlepších odrôd z najchutnejších hrušiek odolných voči zimám na Sibíri.

záver

Dodržiavaním pravidiel starostlivosti o čerešne vám umožní pestovať zdravý strom s jasnými šťavnatými bobuľami. Vrchné obväzy, prerezávanie, zalievanie a izolácia vykonávané včas zvýšia úrodu stromu, zabránia výskytu škodcov a chorôb.

Pridať komentár

záhradné

kvety