Pravidlá kŕmenia čerešní na jeseň a výber najlepších hnojív na tieto účely

Správne jesenné kŕmenie čerešní je zárukou bohatej úrody pre nasledujúcu sezónu. Hlavnou vecou tohto postupu je včasné pridanie zmesi živín.

Ako správne nakŕmiť, ako nakŕmiť čerešne v auguste a septembri - iba relevantné tipy a triky.

Čo čerešne potrebujú na jeseň

Všetky kamenné ovocné stromy vyčerpávajú pôdu a vysávajú z nej dusík, fosfor a draslík. Stopové prvky sú aktívne odplavené taveninou a dažďovou vodou. S nedostatkom živín sa rast a vývoj stromu spomaľuje, kvalita plodenia sa znižuje a zvyšuje sa zraniteľnosť voči škodcom a chorobám.

Pravidlá kŕmenia čerešní na jeseň a výber najlepších hnojív na tieto účelyNa doplnenie zásob užitočných mikroelementov je potrebné jesenné kŕmenie čerešní. Ďalšie výhody postupu - zvýšená odolnosť proti mrazu pred nadchádzajúcou zimou položiť základy budúcej úrody.

Referencie. Čerešňa je nenáročný a vytrvalý závod. Na kŕmenie používajte akékoľvek hnojivá a zmesi. Jediným pravidlom je neprítomnosť dusíka v zmesi. Tento prvok aktivuje rastové procesy, znižuje zimnú odolnosť kultúry.

Podmienky výroby jesenných dresingov

Funkcie čerešne - skoré rodenie, rýchly koniec vegetačného obdobia, skorý spánok. Vrchný obväz sa aplikuje začiatkom jesene. Neskorší postup bude neúčinný, pretože výživné látky nebudú mať čas na vstrebávanie a čerešňa už prejde do spiaceho stavu.

Presný dátum závisí od poveternostných podmienok v regióne. Po ukončení plodenia sa očakávajú 3 až 4 týždne (čas na zastavenie pohybu štiav), potom sa aplikujú hnojivá.

Dátumy sa líšia: od konca augusta pre severné regióny s krátkymi letami do začiatku októbra pre juh. Pre regióny s miernym podnebím sa postup kŕmenia začína začiatkom septembra a je ukončený do 21. - 25. mája.

Je to zaujímavé:

Ako nakŕmiť uhorky mulleinom.

Aké druhy dresingov sa najlepšie používajú pri pestovaní zemiakov.

Krmivo kalendár podľa mesiaca

mesiac účel Vrchný dresing
august Začína sa postupná príprava ovocného stromu na zimu. Dusíkaté hnojivá sú vylúčené z prípustných hnojív. V auguste prinesú azofosku, diammofosku.
septembra Plodenie je dokončené. Aktívna príprava čerešní a višní na chladné počasie. Dôraz na zmesi draslíka a fosforu. Používa sa monofosfát draselný, superfosfát a analógy. Zmes sa nanáša za uvoľnenia alebo do otvorov.
Október november Prevencia a eliminácia záhradných parazitov. Po prvom mraze sa čerešne postriekajú roztokom močoviny - 500 - 700 g na 10 litrov vody.

Druhy jesenných dresingov pre čerešne

Pravidlá kŕmenia čerešní na jeseň a výber najlepších hnojív na tieto účely

Pre čerešne sa používajú štandardné druhy a systémy kŕmenia. Líšia sa aplikačnou technikou a použitými prostriedkami:

 1. Root. Zmes sa nanáša striktne na koreň v kombinácii s polievaním. Tento typ zahŕňa minerálne hnojivá a akékoľvek organické látky (humus, vtáčí trus, kompost).
 2. Úprava alebo postrek listov. Zvyčajne sa vykonáva počas kvitnutia a po poklesnutí kvetov. Na jeseň sa odporúča tento druh obväzu na kompenzáciu nedostatku železa. Používa sa síran železitý (3 polievkové lyžice na 10 litrov vody). Procedúra sa vykonáva po prvom mraze.

hnojivá

Pravidlá kŕmenia čerešní na jeseň a výber najlepších hnojív na tieto účely

Hlavným kritériom rozlišovania hnojív od seba je zloženie. Na základe tejto charakteristiky sa zmesi delia na organické, minerálne a kombinujú sa.

Na jesenné kŕmenie čerešní a višní je povolené použitie všetkých druhov s výnimkou tých, ktoré obsahujú dusík:

 1. Organic. Povolené pre čerešne staršie ako 4 roky. Prvým najobľúbenejším v tejto skupine sú kuracie trusky. Ďalej prichádza kompost, zhnitá hnoj, rašelina, piliny.
 2. Minerál. Najlepšie možnosti pre čerešne na jeseň sú komplexné zmesi fosforu alebo draslíka: superfosfát, síran draselný, chlorid draselný, fosfátová hornina.
 3. vyvážený - hnojivá, ktoré obsahujú niekoľko prvkov. Príkladom čerešní a višní je nitroamofoska.

Najlepšie hnojivá pre čerešne na jeseň

Ako jesenné kŕmenie sa používajú organické aj minerálne odrody. Jediným pravidlom je povinné striedanie: ak sa na jar zaviedla organická hmota, na jeseň sa používajú minerálne kompozície.

Pripravené prostriedky

Pravidlá kŕmenia čerešní na jeseň a výber najlepších hnojív na tieto účely

Zoznam populárnych a účinných liekov:

 • „AgroMag BOR“ - 20 - 25 g na 1 m² plochy;
 • "Plantafol" - 15 - 25 ml pracovnej zmesi na 1 m²;
 • „Fertika jeseň“ - 30 - 40 g na 1 m², vyžaduje sa dvojité spracovanie;
 • „Bajkal EM-1“ - 100 ml na 10 litrov vody, v blízkom stonkovom kruhu - 3 litre kvapaliny;
 • "Novofert Universal" - 20 g na 10 litrov vody.

Účinné budú aj zlúčeniny minerálnych hnojív:

 1. 2 lyžice. l. chlorid draselný na 1 m² pôdy pod kmeňom kruhu. Prášok je rovnomerne rozložený po celej ploche.
 2. 300 g superfosfátu a 180 g chloridu draselného v trupovom kruhu jednej čerešne.
 3. 3 lyžice. l. superfosfát a 2 lyžice. l. síran draselný na 10 litrov vody. Miera tekutého hnojenia pre mladý strom je 8 litrov, pre dospelých čerešní - 15 litrov.

Ľudové recepty

V tabuľke sú uvedené obľúbené ľudové recepty pre čerešne.

prísady Príprava a aplikácia
Kuracie trus Vezmite 1-1,5 kg surovín na 4 litre vody. Premiešajte, nechajte kvasiť 2 dni. Potom objem doplňte na 10 litrov a dôkladne premiešajte.

Nalejte do kmeňa kmeňa 5 až 7 litrov hotových surovín v závislosti od veku a veľkosti čerešní.

kompost Nemiešajte s vodou, pretože sa zmení na dusičnan amónny. Pre čerešne do 7 rokov - 1,5 - 2 kg na 1 m² zóny blízko kmeňa, pre staršie stromy - 2,5 až 3 kg.
Popol z dreva 0,5 - 1 kg na 1 m² pôdy. V prípade zrelých stromov bude potrebných celkom asi 1,5 kg popola. Hĺbka vkladania - 10 cm.
Drvená škrupina vajec 1 - 2 lyžice. l. na 1 m² pred vykopávaním pôdy pod čerešňou.

Účelom aplikácie je obohatiť pôdu vápnikom, znížiť nadmernú kyslosť.

Drvená krieda Rozmiestnite 1-1,5 kg rovnomerne po vonkajšom obvode čerešní.

Ďalšou možnosťou je zmiešať kriedu s vodou, až kým nezískate tekutý chatterbox, nalejte na čerešne v kruhu.

piliny Uvoľňujú pôdu, absorbujú nadmernú vlhkosť. Používa sa vo forme mulča - na jeseň je okolo višne vyrobený z pilín hrubých 3 - 3 cm.

Ako správne oplodniť čerešne na jeseň

Existuje niekoľko univerzálnych pravidiel pre kŕmenie. Nezabudnite postupovať podľa algoritmu a všetky činnosti vykonávajte opatrne a starostlivo. Čerešňa dostane maximum výživných látok, iba ak sa postup vykonáva správne.

1-2 dni pred kŕmením je potrebné hojné zalievanie. Voda „oživí“ pôdne mikroorganizmy. Pod každú čerešňu (vo veku 3 až 6 rokov) sa naleje 5 až 6 vedier vody, pre staršie stromy - 8 až 10 vedier.

Podrobná inštrukcia:Pravidlá kŕmenia čerešní na jeseň a výber najlepších hnojív na tieto účely

 1. Odstráňte vysušené a poškodené vetvy, odstráňte burinu z kmeňa kmeňa.
 2. Uvoľnite pôdu v kruhu kmeňa. Pracujú so sekačkou veľmi opatrne, pretože korene čerešní sú vysoké.
 3. Naneste hnojivo. Posypte rovnomerne alebo rozliate roztok v kruhu.
 4. Uvoľnite pôdu, zakrúžkujte kruh kmeňa stromu mulčom. Odporúča sa použitie pilín.

Charakteristiky jesenného kŕmenia podľa regiónu

Všeobecné zásady sa vzťahujú na všetky regióny. V konkrétnej oblasti sa líši iba načasovanie práce. Prispôsobujú sa aj špecifické vlastnosti pôdy - úrodnosť a kyslosť.

V moskovskom regióne prevládajú chudobné druhy podzolové alebo podzolické. Výnimkou je južná časť regiónu, kde je pôda úrodná.Pre stabilný rast a plodenie je potrebné jesenné hnojenie čerešní. Zmes sa prinesie v druhej dekáde septembra, ak je jeseň teplá - začiatkom októbra. Ako vrchný obväz sa zvyčajne používajú komerčné minerálne zmesi.

Stredný pruh, región Ural - miesta, kde sa nachádzajú rôzne druhy pôdy, ale všetky sa nepovažujú za vysoko úrodné. Optimálny čas na kŕmenie sú prvé septembrové dni, pretože už v októbri sú možné prvé mrazy.

Klimatické podmienky na Sibíri umožňujú pestovať iba niekoľko odrôd čerešní a višní. Zvyčajne sa jedná o skoré odrody a trpasličie stromy so zvýšenou odolnosťou proti mrazu. Ich znakmi sú rýchle dokončenie plodenia a skoré obdobie hibernácie. Čerešne začnú kŕmiť v auguste a všetky práce dokončia do konca leta.

Prečítajte si tiež:

Hnojivá pre pšenicu ozimnú: ako sa kŕmiť na jeseň.

Ľudové lieky na lepšiu úrodu uhoriek.

Ako nakŕmiť sadenice paradajok tak, aby tu boli bacuľaté stonky.

záver

Jesenné kŕmenie čerešní je jednou z povinných sezónnych činností pri starostlivosti o plodiny. Načasovanie výroby zmesí je odlišné: od augusta do októbra. Presný dátum závisí od klimatických podmienok rastúceho regiónu.

Na jeseň sa čerešne kŕmia akýmkoľvek zložením živín, s výnimkou tých, ktoré obsahujú dusík. Do kmeňa kmeňa sa zavádzajú hotové skladovacie prípravky, minerálne alebo organické zmesi. Vrchná úprava sa vykonáva po predbežnej príprave stromu - sanitárne prerezávanie (odstránenie vysušených častí), odstránenie buriny a hojné zalievanie.

Pridať komentár

záhradné

kvety