Čo je to orezávanie čerešní v lete a ako to urobiť správne

Strihanie čerešní sa tradične vykonáva raz ročne, na jar alebo na jeseň. Letná formácia je však pre strom priaznivá. V tomto článku sa dozviete o cieľoch prerezávania čerešní v lete a o tom, ako to urobiť správne.

Čerešne sa môžu rezať v lete po zbere

Stromy sa tvoria raz ročne, na jar alebo na jeseň. Ak však meškáte s načasovaním prerezávania čerešní v marci alebo ak ho vykonávate príliš skoro na jeseň, existuje vysoká pravdepodobnosť úniku ďasien a rastlina môže odumrieť.

Pri správnom letnom prerezávaní sa rany hoja rýchlo. Pred koncom vegetačného obdobia má čerešňa čas sa zotaviť, pestovať nové konáre a položiť púčiky budúcich výhonkov. To zvyšuje jeho odolnosť voči mrazu v zime.

Čo je to orezávanie čerešní v lete a ako to urobiť správne

Účel prerezávania

Skrátenie výhonkov počas plodenia podporuje rast nových pobočiek kytíc, ktoré sú zodpovedné za tvorbu plodov v budúcom roku.

Po zbere sa uskutočnia prerezávanie čerešní, aby sa vytvorila koruna stromu: aby sa udržal rast konárov, aby sa reguloval stupeň zahusťovania. Pravidelne sa odstraňujú aj suché a choré procesy.

Je to povinné

Čerešne dobre reagujú na včasné prerezávanie v ktorejkoľvek sezóne. Ale letné skrátenie výhonkov na rozdiel od jari podporuje kladenie ovocných pukov bližšie k základni a zabraňuje vystaveniu koruny v strede.

Výnos sa tiež zvyšuje v dôsledku nárastu počtu nových mladých výhonkov, ktoré budú v budúcom roku aktívne prinášať ovocie.

načasovanie

V závislosti od účelu a typu prerezávania existujú dve obdobia na vytvorenie čerešňového kríka:

 1. jún - začiatkom júla (čas vytvorenia a zberu). Nové vetvy dosahujú dĺžku 45 - 50 cm a dokážu vytvoriť 3-4 puky, ktoré môžu dať výhonky. Skráťte vetvy, ktoré sa rozrástli v aktuálnom roku - budú mať čas sa rozvetviť, silnejú, dajú listovú hmotu a do augusta budú tiež tvoriť výhonky pre budúcu úrodu.
 2. V polovici júla - augusta (po plodení). Vykonajte akékoľvek formatívne, regulačné alebo regeneračné prerezávanie. Neskoré letné štiepenie obmedzuje rast kríka, pretože v auguste sa aktívny rast výhonkov zastaví. Naopak, odstraňovanie vetiev na jar stimuluje vegetatívny rast.

Letné prerezávanie na vytvorenie kvetinových vetiev sa vykonáva počas obdobia plodenia vo fáze aktívneho rastu kríka. Ak vykonáte postup skôr, vetva bude kvitnúť a nedá rast. Keď sa koncom leta oreže nové výhonky, ovocné puky nebudú mať čas sa tvoriť.

Priaznivé dni

Vykonajte postup za teplého, bezvetrného dňa. Orezávanie by sa nemalo vykonávať za horúceho alebo daždivého počasia.

Podľa lunárneho kalendára sa odporúča skrátiť vetvy v čase klesajúceho mesiaca, keď sa šťavy rastlín ponáhľajú ku koreňom.

S ubúdajúcim mesiacom v Vodnári a Rybách, ako aj s rastom v rakovine je postup nežiaduci. Nemôžete usporiadať udalosť na novom alebo úplňku.

Typy orezania

Čo je to orezávanie čerešní v lete a ako to urobiť správne

Akýkoľvek typ letného prerezávania stimuluje obnovu stromov, podporuje lepšie vetranie a osvetlenie koruny, znižuje náchylnosť na plesňové a bakteriálne choroby.

Regulačné prerezávanie v júni je najdôležitejšie pre čerešne v lete.Jeho cieľom je zvýšiť plodnosť budúci rok stimulovaním rastu nových pobočiek kytíc zodpovedných za tvorbu bobúľ.

Ak je strom príliš vysoký, má narušený plexus konárov, uskutoční sa formatívne prerezávanie. Jeho hlavnou úlohou je dať korunke optimálny tvar. Pre čerešne je to najčastejšie misa - podporuje dobré vetranie a osvetlenie, uľahčuje zber.

Dôležité! Formatívne prerezávanie sa odporúča buď skoro na jar, pred prebudením čerešní, alebo v auguste, keď klesá obeh štiav v trupe. V období aktívneho rastu existuje vysoké riziko úniku ďasien.

Aby sa odstránili rozbité alebo prasknuté konáre počas zberu, uskutočňujú regeneračné prerezávanie. Výstrely poškodené chorobami alebo škodcami sú rezané a spálené.

Pre staré stromy je dôležité omladzovacie prerezávanie. Nepriamym znakom potreby postupu je slabý rast a nízky výnos. Účelom omladenia je stimulovať rast nových kostrových vetiev.

Ako správne prerezávať strom

Základom každého typu a schémy prerezávania je tvorba kostrových vetiev, odstránenie alebo skrátenie rastu.

Potrebné materiály a náradie

Na orezávanie sa používajú čisté, naostrené nástroje:

 • záhradnícke nožnice na rezanie tenkých výhonkov;
 • lopatka na odstraňovanie konárov do priemeru 3 - 4 cm v hĺbke koruny;
 • ostrý nôž na odrezávanie rezov;
 • záhradná píla na odstraňovanie hrubých konárov.

Na dezinfekciu prístroja a spracovanie rezov je potrebný aj dezinfekčný roztok.

Programy prerezávania

V závislosti od charakteru rastu a charakteristík plodov sa čerešne delia na huňaté a stromovité. Ich prerezávacie schémy sú rôzne. Existuje aj osobitná metóda riadenia rastu plstené čerešne.

Druh stromu sa vytvára postupne... Odstráňte všetky vetvy vo výške 70 cm nad úrovňou pôdy. V južných oblastiach je rozumné dať korunke tvar misky. Ako strom rastie, vytvára sa 8-10 kostrových vetiev. V piatom roku je jeho výška obmedzená na 2,5 - 3 m, keď má odrezané horné 5 cm vyššie ako najbližšie kostrové vetvy.

Pri formatívnom prerezávaní sa veľké vetvy každý rok skracujú na 60 cm a rast v minulom roku - až 40 cm. Pri júnovom regulačnom postupe zameranom na zvýšenie plodu sa výhonky bežného roka privrú až na 30 - 40 cm.

Krava čerešňa sa vytvára takým spôsobom, že vo štvrtom roku života má 12 - 15 kostrových konárov a dosahuje výšku 2 až 2,5 m. Stonka sa odreže vo vzdialenosti 5 cm od kostrovej vetvy.

Kmeň je zbavený porastov na úrovni 35 - 40 cm od zeme. Huňaté odrody tvoria plody na jednoročných vetvách, ich rastové púčiky sa nachádzajú na konci rastu.

Pozor! Neostríľajte výhonky na čerešni bez ďalších vetiev, môže vyschnúť.

Cítil Cherry nemá sud. Každý rok na ňom zostávajú najsilnejšie výhonky, ktoré rastú z koreňovej hlavy. Krík sa považuje za tvorený v prítomnosti 10 až 12 kostrových vetiev a výšky 2 až 2,5 m. Dvojročný rast je potlačený 1/4 a jednoročný rast 1/3 dĺžky.

Podrobné pokyny

Pred prerezaním dôkladne preskúmajte rastlinu a označte vetvy, ktoré sa majú odstrániť: suché alebo náchylné na vyschnutie, zlomené, postihnuté škodcami alebo so známkami choroby.

postup:

 1. Najskôr odrežte určené vetvy. V budúcnosti to pomôže zamieňať sa s výberom výhonkov, ktoré sa majú vytvoriť.
 2. Ďalej sú na spodku odstránené vetvy rastúce vo vnútri korunky a vrcholov.
 3. Označuje hlavné výhonky, ktoré pomôžu dať stromu jeho zamýšľaný tvar. Vyberú sa najvýhodnejšie vetvy, ktoré siahajú od kmeňa kmeňa alebo kostry pod uhlom najmenej 40 °. Mali by byť umiestnené vo vzdialenosti najmenej 10-15 cm od seba, bez toho, aby sa vzájomne prekrížili.
 4. Tieto výhonky sú narezané tak, aby ich dĺžka nepresiahla 30 cm.
 5. Odstráňte prepletené alebo priľahlé vetvy, pričom uprednostnite tých najsilnejších.
 6. S omladzujúcim prerezávaním sa vrcholy, ktoré sú vhodné na tvorbu nových kostrových alebo poloskeletových vetiev, ponechávajú na ďalší rozvoj.
 7. Rast na koncoch čerešní je skrátený na 30 - 40 cm, vetvy visiace nadol sú odstránené.

Pri prerezávaní sa používa pravidlo podriadenosti. Princíp spočíva v tom, že bočné vetvy sa skrátia tak, aby vodič (hlavný kmeň, ktorý končí v predlžovacej vetve) bol o 15 až 20 cm vyšší ako ich.

Dôležité! Keď sa čerešňa zahojí alebo sa vytvorí koruna, uskutočnia sa rezy na výhonkoch vo vzdialenosti 1 cm nad púčikom, ktorý rastie smerom von.

Na odstránenie celej vetvy sa rezy vykonajú na krúžku. Zospodu sa vetva ukladá do hrúbky kôry a potom sa odrezáva zhora bližšie k kmeňu.

Funkcie prerezávania v závislosti od typu stromu

Je dôležité, aby ste korunu vytvárali včas a správne, ako aj vykonávali regulačné prerezávanie alebo prerezávanie starnutím. Závisí to od niekoľkých faktorov.

Od veku čerešní

Mladý strom má stonky a kostrové konáre... V druhom alebo treťom roku zostanú na spodných výhonkoch 2 výhonky druhého rádu, z ktorých sa potom vytvoria poloskeletové vetvy.

Vo veku štyroch rokov sa čerešňa zvyčajne tvorí. V budúcnosti vykonávajú letné regulačné alebo regeneračné prerezávanie.

Dospelý strom ročne vyžaduje odstránenie zahusťovania a prerezávania koruny s cieľom zlepšenia. V čerešňoch stimulujú vytváranie vetiev kytíc letným štiepaním.

Záležiac ​​na odrody čerešňa žije od 12 do 15 rokov. Z dôvodu zachovania dobrých výnosov je strom omladený už od 8 rokov.

Dôležité! Orezávanie proti starnutiu sa vykonáva do 2 až 3 rokov. Tým sa zachová vitalita stromu, zabráni sa rozvoju chorôb ďasien a chorôb.

Z pestovateľskej oblasti

Pri pestovaní v rôznych regiónoch sa načasovanie letného prerezávania posunie:

 1. Južné regióny majú najpriaznivejšiu klímu pre pestovanie plodín. Dátumy regulačných prerezávaní v priemere klesajú v prvých desiatich dňoch júna. Júl - august sú vhodné na ošetrenie tvarovania koruny a proti starnutiu.
 2. V strednom Rusku je koniec júna - začiatkom júla priaznivý.
 3. V severozápadnom Rusku, na Sibíri a na Ďalekom východe sa letné orezávanie neodporúča, pretože čerešne nebudú mať čas sa zotaviť. Táto udalosť je ponechaná na jar alebo na jeseň.

Ďalšia starostlivosť o rastlinu

Čo je to orezávanie čerešní v lete a ako to urobiť správne

Po orezaní sa veľké časti očistia ostrým a dezinfikovaným nožom. Potom sú ošetrené prípravkami obsahujúcimi meď, aby sa zabránilo výskytu infekcie a exspirácii ďasien. Záhradný pastový tmel „RanNet“ stimuluje hojenie rán na úsekoch, ktoré okrem síranu meďnatého obsahujú aj biologické liečivé látky a humáty.

Na utesnenie sekcií sa používajú aj tradičné prostriedky, ako je záhradná var a olejová farba na sušiaci olej. Aplikujú sa okamžite po prerezávaní - riziko infekcie je tak minimalizované.

Skúsené záhradnícke tipy

Rada skúsených záhradníkov pomôže začiatočníkom vyhnúť sa chybám pri vytváraní stromov:

 1. Na čerešňovej vetve prerezávajte konáre, ktoré dorastajú do 30 - 40 cm, čo stimuluje tvorbu nových výhonkov a tiež výrazne uľahčuje postup zberu.
 2. Višne orežte v lete, keď je vetva dlhšia ako 50 cm a na nej sa objavujú konáre na vývoj nových výhonkov. To vám dá vynikajúcu úrodu.
 3. Ak strom rastie veľmi rýchlo, obmedzte sa na riedenie výhonkov. Príliš veľa rezaných vetiev naraz povedie k potlačeniu imunity a rozvoju chorôb.
 4. Ak sa rast výhonkov spomalil, musíte omladiť vetvy, ktoré neuvoľnili čerstvé výhonky dlhšie ako rok.
 5. Letné regulačné prerezávanie nemôže nijako poškodiť, pretože väčšina tohtoročných zelených výhonkov je orezaná.

Je to zaujímavé:

Ako správne zalievať čerešne v lete: pokyny pre začiatočníkov záhradkárov

Pokyny pre domácich majstrov krok za krokom na rezanie čerešní v lete

záver

Orezávanie čerešní v lete je zamerané na vytvorenie koruny, odstránenie rizika chorôb, ako aj zvýšenie úrody.

Počas obdobia plodenia v júni sa vykonáva regulačné prerezávanie a neskôr (v júli a auguste) formatívne prerezávanie. Pred koncom vegetačného obdobia sa tento strom dokáže v budúcom roku zotaviť a položiť púčiky na vytvorenie nových vetiev.

Pridať komentár

záhradné

kvety