Čerešňové listy v júli zožltnú: čo robiť a prečo sa to stane

Záhradná sezóna je už otvorená a čoskoro v lete obyvatelia zberajú veľké a šťavnaté čerešne. Bobule sa používajú na pečenie koláčov a džemov, prípravu zákuskov alebo jednoducho zmrazenie ovocia v mrazničke. Aby bola čerešňa produktívna, záhradníci venujú pozornosť starostlivosti o ňu. Čerešňa je hygrofilná a potrebuje neustále oplodnenie. Zdravý strom by mal mať tmavo zelené listy. Ak sa zmení ich farba, signalizuje to problém. Prečo čerešňové listy v júli zožltnú a čo s tým, budeme uvažovať ďalej.

Príčiny žltnutia čerešní v júni

Existuje veľa dôvodov na žltnutie čerešňových listov v júni: nedostatok stopových prvkov v pôde, chyby v výsadbe a opúšťať, chorôb a hmyzích škodcov. Žltnutie sa niekedy vyskytuje z jedného dôvodu, niekedy zasahuje niekoľko súčasne. Napríklad čerešne nemajú dostatok svetla a výživy, a preto ochorel pri kokcykóze.

Čerešňové listy v júli zožltnú: čo robiť a prečo sa to stane

Nedostatok živín

Čerešňa dostáva výživu z hnojív, ktoré sa používajú počas vegetačného obdobia. Ak nebudete postupovať podľa dávkovania alebo zabudnete kŕmenie, bude nedostatok stopových prvkov. To má za následok slabú imunitu, vývojové oneskorenie, žltnutie listov a sušenie výhonkov.

Znaky nedostatku určitých látok:

 • nedostatok dusíka sa prejavuje v skutočnosti, že listy rastú malé, majú slabo zelenú alebo žltkastú farbu;
 • hladovanie fosforu je ľahké rozoznať krátkymi a suchými výhonkami, úzkymi listami a zmenou ich farby;
 • pri nedostatku draslíka získajú listy sivý odtieň, niektoré sú pokryté žltohnedými bodkami;
 • nedostatok vápnika je sprevádzaný smrťou mladých listov;
 • nedostatok bóru sa prejavuje vo forme chlorózy mladých listov - žily zožltnú, listy sa stočia a zmenšujú;
 • pri nedostatku zinku sa výhonky stávajú krehkými a krehkými, farba listov sa mení.

choroby

Prvé príznaky chorôb je ťažké identifikovať, záhradníci si zvyčajne všimnú problémy, keď listy už zožltli alebo zmenili tvar. Neexistuje žiadny kultivar, ktorý by bol úplne odolný voči chorobám, preto sa odporúča pravidelne kontrolovať zmeny višní.

Čerešňové listy v júli zožltnú: čo robiť a prečo sa to stane

Coccomycosis

Plesňové ochorenie je v strednom Rusku rozšírené a postihuje mladé i dospelé stromy. Rýchlo sa šíri, infikuje čerešne v záhradách a plantážach. Prvým príznakom kokomykózy sú červenkasto-hnedohnedé malé škvrny na listoch. Postupom času sa zlučujú a menia sa na jedno veľké miesto.

Obsah chlorofylu v stromoch je polovičný, takže čerešne strácajú schopnosť udržať vlhkosť. Z tohto dôvodu listy žltnú a spadnú v júli alebo auguste. Na holom strome imunita oslabuje, biologické procesy sú narušené, nebude pripravená na zimu.

Moniliosis

Monilióza (ovocná hniloba) je bežná v oblastiach s vlhkými a studenými prameňmi. Pôvodca choroby - huba - infikuje rastliny počas obdobia kvitnutia. Dostane sa dovnútra cez kôru, ktorá sa šíri celým stromom.

Referencie. Patogénne huby sú odolné proti mrazu, preto zimujú v zemi a s príchodom jari infikujú zdravé rastliny.

Záhradníci všimnú vädnutie kvetov, žltnutie a sušenie listov. Plody sú zdeformované, mäkké, pokryté malými krémovými vankúšikmi.Nosičmi moniliózy sú choré susedné rastliny, vietor, dažde, hmyz. Ochorenie sa aktívne vyvíja pri teplotách do + 20 ° C a vlhkosti vzduchu 95 - 100%.

chrasta

Chrasta nepoškodzuje strom, ale plodinu. Huba zimuje v listoch, objavuje sa na rastline v apríli až máji. Listy sú pokryté jasne žltými škvrnami, ktoré časom stmavnú a popraskajú. Šírenie chrasty uľahčuje vysoká vlhkosť, nedostatok slnečného svetla, zahusťovanie výsadby. Proti tomuto ochoreniu je ťažké bojovať, pretože sa vyskytuje počas obdobia kvitnutia, keď čerešňa nemôže byť postriekaná chemikáliami.

škodcovia

Čerešne sa rozpadnú a odhodia listy kvôli poškodeniu hmyzím škodcom. Hibernácie sa nachádzajú v úlomkoch rastlín, väčšina hmyzu žije v kolóniách. Niektoré sú schopné zničiť celú plodinu.

Voška čerešňa

Malý hmyz nasáva šťavu z rastliny. Dĺžka vošky čiernej je 2 mm, takže je ťažké si ju všimnúť v oblasti. Iba tmavá farba pomáha rozlíšiť hmyz. Hľadajú škodcu na koncoch vetiev, miluje mladé výhonky. Vošky kladú vajíčka na zimu, na jar sa objavujú larvy. Výhonky stromu sa krútia, listy vysychajú a deformujú sa.

Vošky sú aktívne najmä v období jún - júl, keď je teplo. Dospelí žijú v tráve a spadnutých listoch. Škodcovia sa množia veľmi rýchlo, a ak sa zistia, odporúča sa okamžite prijať nápravné opatrenia.

Slizký motýlik

Čerešňové listy v júli zožltnú: čo robiť a prečo sa to stane

Čerešňová slizká pila žije z miazgy rastliny. Dĺžka hmyzu je 4–6 mm, farba je čierna alebo hnedá. Píla sa objavuje na záhrade koncom mája - začiatkom júna. Poškodené listy spôsobujú, že rastlina oslabuje a chradne. Buriny, kyslá a zlá pôda, nevhodná starostlivosť a náhle zmeny počasia prispievajú k rozvoju škodcov.

Čerešňový mol

Housenky a dospelí sú pre čerešne nebezpečné. Larvy sa prezimujú v prasklinách v kôre a s príchodom jari sa objavia vonku. Housenky prenikajú do ovocných pukov, jedia mladé listy a kvety. Listy, ktoré zostali neporušené, zožltnú a postupne vyschnú.

Je to zaujímavé:

Ako správne zasadiť čerešne na jeseň: pokyny pre začínajúcich záhradníkov

Aké sú dobré hybridné čerešne a sladké čerešne a aké sú ich vlastnosti

Agrotechnické chyby

Čerešňové listy v júli zožltnú: čo robiť a prečo sa to stane

Rastúce chyby robia skúsení záhradníci aj začiatočníci. Starostlivosť o čerešne pozostáva z zalievania, hnojenia, uvoľnenia, mulčovania a prerezávania.

Aké chyby najčastejšie robia obyvatelia leta:

 • neodstraňujte listy, burinu a iné zvyšky rastlín v blízkosti výsadieb;
 • pestovanie čerešní v kyslej pôde;
 • nepravidelné zalievanie rastlín;
 • na zavlažovanie používajte studenú vodovodnú vodu alebo pramenitú vodu;
 • nerešpektujú vzdialenosť medzi rastlinami menšou ako 2 m;
 • umožniť nedostatok alebo prebytok stopových prvkov;
 • používajte iba organické alebo iba minerálne obväzy;
 • prepláchnite staré výhonky špinavými záhradnými nástrojmi;
 • vykonávať sanitárne prerezávanie menej ako raz ročne;
 • nemulte čerešne s pilinami, slamou, senom;
 • neuvoľňujte pôdu 2-krát mesačne.

Častou chybou mnohých záhradkárov je nedodržanie načasovania zalievania a hnojenia. Zvlhčujte rastlinu každých 15 dní, kŕmte ju 3-4 krát za sezónu. Množstvo zavlažovania závisí od pestovateľskej oblasti.

Ako uložiť strom

Ak príčina žltnutia listov spočíva v chorobách alebo škodcoch, čerešne sa ošetrujú chemickými látkami. Používajte drogy „Gamair“, „Captan“, „Horus“, „Strobi“. Sú účinné proti väčšine húb a iných patogénov a používajú sa na liečebné aj profylaktické účely.

Ak škodcovia a choroby zničili celé výhonky a listy, postihnuté oblasti sa odstránia a spália. Zvyšok sa postrieka horčicovým roztokom: 100 g prášku sa rozpustí v 10 litroch studenej vody. Procedúra sa vykonáva ráno. Roztok posilňuje imunitný systém čerešní a pomáha mu zotaviť sa z chorôb alebo poškodenia hmyzom.

Ak je hlavným problémom hmyz, podľa možnosti sa odstráni ručne a potom sa začne spracovávať. Táto metóda je účinná, ak sa škodca vyskytuje počas obdobia kvitnutia: v tejto chvíli sa nemôžete uchýliť k chemikáliám. Ak nie je čas na manuálne čistenie, používajú sa špeciálne záchytné pásy. Hmyz sa vymyje vodou z hadice a potom sa prevarená voda vyleje na pôdu.

Čo robiť, keď padajú lístia

Čerešňové listy v júli zožltnú: čo robiť a prečo sa to stane

V takom prípade vám orezanie pomôže strom uložiť. Za týmto účelom odstráňte suché a holé konáre, zozbierajte lístie a burinu. Všetky sú nahromadené a vyhorené zo záhrady. Skúsení letní obyvatelia žiadajú, aby sa takýchto drastických opatrení nebáli: je lepšie odstrániť niekoľko chorých a slabých vetiev, ako stratiť celý čerešňový strom za rok.

Pozor! Na ochranu čerešní pred padajúcimi listami budúci rok sa do zimy zavádza ammophoska: vytvorí sa drážka, ktorá sa plní rýchlosťou 30 g na 1 m². Posypte základňou suchým popolom. Takéto činnosti posilnia imunitu rastliny.

Po prerezaní je rastlina oslabená, takže je kŕmená komplexnými hnojivami. Obsahujú dusík, draslík, fosfor, vápnik, zinok, meď, železo, bór. Drogy „Magic Leica“, „Kemira“, „Gumi-Omi“ sa používajú na ovocné a bobuľové stromy. Pred vykonaním postupu sa pôda uvoľní a hojne sa zaleje teplou vodou.

Preventívne opatrenia

Bez preventívnych opatrení nie je možné pestovať bohatú úrodu čerešní. Chráni rastlinu pred chorobami a hmyzom, robí rastlinu odolnou voči vonkajším vplyvom.

Záhradníci odporúčajú:

 • prerezávanie v suchom počasí, zalievanie - v pokojnom a oblačnom počasí;
 • pravidelne kontrolovať pristávacia;
 • kúpiť odrodyvhodné pre špecifický pestovateľský región;
 • čerešne rastlín mimo jabloní a hrušiek;
 • po orezaní ošetrite rany záhradným ihriskom;
 • pridať vodu do koreňa, obísť listy, ovocie a výhonky;
 • vykopať pôdu na jeseň a odstrániť všetky zvyšky;
 • na prácu používajte dezinfikované záhradné náradie.

Skúsené záhradnícke tipy

Čerešňové listy v júli zožltnú: čo robiť a prečo sa to stane

Aby bolo leto produktívne a plodné, odporúčajú skúsení záhradníci posypať čerešne ľudovými liečivami. Nevyžadujú finančné investície, ľahko sa pripravujú a sú prospešné pre rastliny.

Pozor! Pred spracovaním chemikáliami sa odporúča postrekovať iba jednu vetvu a sledovať reakciu rastliny. Ak neexistujú žiadne vedľajšie účinky, ošetrí sa celý strom.

Na prípravu infúzie potrebujete vrcholy, stonky a listy púpavy, žihľavy, harmančeka. Suroviny sa vylejú vriacou vodou v pomere 1: 1. Trvajte na tom, že budú použité 2 dni a použijete na spracovanie.

záver

Záhradníci odporúčajú bojovať proti žltnutiu listov ľudovými, chemickými a agrotechnickými prostriedkami. Keď sa zistia choroby, rastliny sa odrezajú a ošetria sa roztokom síranu železnatého alebo Strobi.

Ak je hmyz viditeľný, odstráni sa ručne, strom sa postrieka horčicovým roztokom. Žltosť sa objavuje aj v dôsledku nedostatku stopových prvkov, chýb v poľnohospodárskej technológii, napríklad v dôsledku zavlažovania studenou vodou, nepravidelných obväzov.

Pridať komentár

záhradné

kvety