Všetko o pestovaní jarnej pšenice: technológia pestovania od siatia po zber

Pšenica je jednou z najdôležitejších poľnohospodárskych plodín. Z neho sa vyrába chlieb, pečivo, cestoviny a mnoho ďalších výrobkov. Výrobný odpad sa používa ako krmivo. Kultúra je skorá, dobre toleruje mráz a je odolná voči usadeniu. V tomto článku vám povieme o zvláštnostiach pestovania jarnej pšenice.

Čo je jarná pšenica

Jar - pšenica, na jar zasiate obilím. V teplom období úplne prechádza rastovým cyklom a do jesene dáva bohatú úrodu. V Ruskej federácii sa jarná pšenica pestuje takmer všade, vrátane oblastí s rizikovým poľnohospodárstvom.

Všetko o pestovaní jarnej pšenice: technológia pestovania od siatia po zber

Charakteristiky a biologické vlastnosti

Obdobie pestovania jarnej pšenice je 70 až 120 dní. Neobáva sa námrazy, klíčí už pri + 1 ... + 2 ° C, výhonky sa objavujú pri + 4 ... + 6 ° C. Pomalé rýchlosti klíčenia mu zároveň umožňujú ľahko tolerovať nízke teploty.

Prechod do fázy kultivácie sa začína, keď je teplota nastavená na +10… + 12 ° C. Zrenie a mliečna zrelosť si vyžadujú zvýšenie teploty až na +20 ... + 25 ° C. Pšenica netoleruje príliš vysoké teploty (viac ako + 35 ° C).

Pôdy pre kultúru nie sú vhodné pre všetkých. Jarná pšenica dobre rastie na sodno-podzolických, uhličitanochodných, hlinitých pôdach. V tomto prípade by obsah vlhkosti ornej vrstvy mal byť najmenej 70%.

Dôležité! Pšenica potrebuje na plné rozvinutie, stonku a smerovanie pšenicu počas dňa dobré osvetlenie. Jarná kultúra označuje samoopelené rastliny.

Výťažok jarnej pšenice

Na úrodných pôdach s miernou vlhkosťou je priemerný výnos v Ruskej federácii 30 - 35 c / ha. Zavádzanie moderných pestovateľských technológií, včasná ochrana proti škodcom a chorobám hnojivá zvýšiť toto číslo na 50 c / ha.

Pestovateľská technológia

Komplex agrotechnických metód a techník pestovania jarnej pšenice by sa mal vykonávať postupne. Výsev a zber sa vykonávajú čo najskôr. Ak sa siatie v priebehu času predlžuje, budú ťažkosti s ťažbou. Ak sa úroda nezíska do 5 až 10 dní, značná časť zŕn zomrie na viniči.

Medzi hlavné fázy patria:

 • príprava pôdy a sadivového materiálu;
 • siatie v súlade s pravidlami obratu;
 • hnojenie;
 • ochrana pred škodcami a chorobami;
 • starostlivosť o plodiny;
 • čistenie;
 • sušenie a skladovanie.

V rámci prípravy na siatie sa zostavuje týždenný harmonogram technologických operácií, ktorý sa upravuje podľa zmeny poveternostných podmienok.

Prekurzory jarnej pšenice v striedaní plodín

Kultúra sa vyvíja dobre po jednoročných a viacročných strukovinách, riadkových plodinách a strukovinách, okrem slnečnice. Za najlepších predchodcov sa považujú zemiaky, ľan, pohánka, melóny, krmoviny a cukrová repa, ako aj rušné páry. V niektorých prípadoch sa jarná pšenica osieva po ozimnej pšenici ako plodina na poistenie. To však môže viesť k hromadeniu škodcov a chorôb.

Nie je možné umiestniť pšenicu na nekultivovanú pôdu: slabosť koreňového systému mu nedovolí normálny vývoj a rastlina bude vyhnaná burinou. Obilniny (okrem kukurice) sú tiež zlými predchodcami, pretože majú časté choroby a pripravujú pšenicu o živiny potrebné na zrenie zrna.

Najpriaznivejšie podmienky pestovania

Všetko o pestovaní jarnej pšenice: technológia pestovania od siatia po zber

Jarná pšenica netoleruje horúce podnebie a nízku vlhkosť. Preto je v našej krajine obsadená orná pôda v oblasti Volhy, Uralu, Sibíri a oblasti čiernej Zeme. Prítomnosť stáleho silného vetra tiež nepriaznivo ovplyvňuje pestovanie plodín.

Jarná pšenica potrebuje dostatočné množstvo slnečných dní, najmä počas obdobia ušľachtenia a dozrievania. Južné oblasti Ruskej federácie pestujú viac odrôd ozimnej pšenice, pretože jarná pšenica tu nemusí odolať vysokej teploty... V podhorských oblastiach severného Kaukazu vykazuje jarná pšenica dobré výsledky, pokiaľ ide o výnos.

Pôda musí byť vopred pripravená na siatie. Pádanie na jeseň je nesmierne dôležité. Po zbere predchodcu sa pôda olúpa do hĺbky 6 - 8 cm, po 15 - 20 dňoch sa uskutoční opätovná kultivácia. Na začiatku jari je jeseň zavŕtaná a pred výsevom sa pestuje do hĺbky 5 až 6 cm.

Semená jarnej pšenice

Na siatie sa osivo vyberie kalibrované bez nečistôt. Sú prevzaté z vysoko výnosných miest. Pred výsevom sa sadivový materiál vyleptá. Na ničenie metódou suchého smútku - suchého, prašného - termochemického.

Posledným stupňom prípravy je inkrustácia (potiahnutie zmesou s mikroelementmi, rastovými stimulátormi a obväzovými činidlami), ktorá zabráni výskytu hniloby koreňov, rozvoju plesní a semien.

Výsev pšenice

Jarná pšenica je jednou z prvých plodín vysiatych na jar. Hneď ako sa pôda zahreje na + 5 ... + 6 ° C, začne sa siatie. Vďaka skorému výsevu sa pšenica priateľsky vynára a dokáže sa dobre zakoreniť skôr, ako sa burina prebudí.

Jarná pšenica sa vysieva v úzkom rade pomocou technológie. Hĺbka výsevu je 4 - 5 cm Ak je zrno hlbšie, bude pre sadenice ťažké preniknúť na povrch. Pšenica potrebuje na zobudenie silné lôžko a vysokú pôdnu vlhkosť.

Kedy zasiať na jar

Na každej farme sa dátumy výsevu každoročne menia jedným alebo druhým smerom. Závisí to od skutočného začiatku jari, topenia snehu a zahrievania pôdy na optimálne teploty.

Dôležité! Výsev pre tvrdé odrody - 5 - 6 miliónov zŕn na hektár, pre mäkké - 4 - 5 miliónov. Pri použití moderných technológií sa tieto ukazovatele môžu znížiť 2-3 až 3-krát.

Skorá výsevná prax

Skúsenosti poľnohospodárov po studenej jari 1986 a vysoké výnosy jarnej pšenice vzbudili záujem o technológiu skorého sejby. Skoršie dátumy výsadby chránia pšenicu pred suchom v máji, poškodením obilnými muškami a blšími chrobákmi. Rez je tiež menej častý na jarnej pšenici pri kriticky skorých plodinách.

Dôležité! Pri rozhodovaní o veľmi skorej výsadbe je potrebné vziať do úvahy typické poveternostné podmienky v regióne. Hrozí silné mrazy po výskyte sadeníc, existuje riziko ich úplnej smrti.

Výsev a sadenie

Všetko o pestovaní jarnej pšenice: technológia pestovania od siatia po zber

Farmy v poslednom čase nevyužívali krížovú metódu, aby nezhutňovali pôdu, nespotrebúvali palivá a mazivá (palivá a mazivá) a neodďaľovali siatie.

Vo väčšine poľnohospodárskych podnikov sa používa metóda úzkeho radu, ktorá umožňuje rovnomerný rast pšenice, dostatok potravy a slnečného žiarenia. Táto metóda uľahčuje ďalšiu starostlivosť a zber.

Po ukončení výsevu sa pole zvinie prstencami s rebrami, aby sa zlepšil kontakt semien s pôdou a urýchlil výskyt výhonkov.

Starostlivosť o jarnú pšenicu

3 až 5 dní po vysiatí sa pôda rozvíja, aby sa odstránila kôra a vláknité sadenice burín. V prípade silnej buriny sa postup opakuje opäť vo fáze 2-3 listov pšenice.Je však lepšie tomu zabrániť, pretože opakované trápenie vedie k rýchlemu vyschnutiu z pôdy, v dôsledku čoho obilniny nemôžu tvoriť uzlové korene. Vo fáze obrábania sa pôda spracuje rotačnou plečkou.

Hlavnou burinou v poliach jarnej pšenice je divoký ovos. Na boj proti nemu sa používa trialát (avadex), ktorý sa zavádza pri príprave pôdy pred výsevom. Počas vegetačného obdobia sa amínová soľ, illoxán a „dialén“ používajú na ničenie burín.

Na ochranu pšenice pred chorobami (múčnatkou, hrdzou, hnilobou) vo fázach zavlečenia a náušnice sa rastliny ošetria Fundazolom. Na ničenie škodcov sa používajú „Decis“, „Volaton“ a „Tsimbush“.

Akonáhle jarná pšenica začne vychádzať do skúmavky, sú plodiny ošetrené prípravkom "Tur". Toto bude chrániť plodiny pred prenocovaním. Ak je to potrebné, je povolené používať súčasne herbicídy a insekticídy.

Intenzívna technológia pestovania jarnej pšenice

Využívanie najnovších metód prípravy a kultivácie pôdy, maximálne využitie mechanizovanej práce, kombinácia pokrokových prípravkov na ochranu rastlín a účinných hnojív sú iba malou časťou náročnej technológie.

Počas plánovacieho obdobia pre osiate oblasti agronómovia odoberajú vzorky pôdy, preskúmajú ich a vypracujú poľný pas. V súlade s týmto dokumentom sa pripravuje plán na siatie, ktorý obsahuje:

 • zloženie a načasovanie oplodnenia;
 • požiadavky na hĺbku orby a ďalšie fázy obrábania pôdy;
 • výber osiva;
 • protierózne opatrenia;
 • ochrana pred škodcami a chorobami vo všetkých fázach pestovania;
 • metódy výsadby a zberu.

Vďaka tomuto prístupu farma nielen šetrí materiálne a technické zdroje, ale zvyšuje aj výnos na 55 - 60 c / ha.

Charakteristiky rastu a vývoja jarnej pšenice

Všetko o pestovaní jarnej pšenice: technológia pestovania od siatia po zber

Pestovateľské obdobie kultúry zahŕňa nasledujúce fázy: klíčenie, vzídenie, obrábanie, objavenie sa v skúmavkách, objavenie sa lamiel, kvitnutie, dozrievanie. V závislosti od fázy sa preferencie kultúry menia - z vysokej vlhkosti v prvej a druhej na minimum v poslednej.

Približné načasovanie fáz:

 • klíčenie - 5-7 dní;
 • vznik výhonkov - 15 - 20 dní;
 • kultivácia začína, keď sa objavia 3-4 listy a končí vo fáze 8-9 listov - do tejto doby uplynulo 11 - 25 dní;
 • výtok, vývoj a rast uši - tento proces trvá asi mesiac;
 • záhlavie - 2 mesiace po klíčení ucho opúšťa plášť horného listu, obdobie trvá asi 10 dní;
 • kvitnutie netrvá dlhšie ako týždeň;
 • dozrievanie - 1-1,5 mesiaca.

Pozornosť pri prechode z jednej fázy do ďalšej umožňuje účinné metódy spracovania pšeničných polí a hnojenia.

Zrenie semien

Zrno jarnej pšenice prechádza tromi stupňami zrenia:

 • zrelosť mlieka - 1 - 2 týždne;
 • vosk - 1 týždeň;
 • celý - 12-16 dní.

Štatistika výnosov

Všetko o pestovaní jarnej pšenice: technológia pestovania od siatia po zber

Jarná pšenica sa u nás pestuje o niečo menej ako pšenica ozimná. Pestuje sa asi 13 000 hektárov ornej pôdy. Zároveň sa za posledných 30 rokov (od roku 1990) plochy pre plodiny nepretržite rozrastajú.

Územie Krasnodar je lídrom v úrode pšenice v Ruskej federácii - tu sa zberá priemerne 55 - 60 c / ha. Na druhom mieste je oblasť Oryol so 40-45 c / ha. Na treťom mieste sa delí územie Stavropolu a Rostovského kraja, kde sa úroda pšenice pohybuje v rozmedzí 35 - 39 c / ha.

záver

Jarnú pšenicu u nás pestujú farmy v širokom spektre klimatických zón. Táto plodina je skoro, toleruje dobre mráz, dozrieva počas krátkeho teplého leta a poskytuje veľkorysé výnosy.

Technológia pestovania je založená na požiadavkách na správnu prípravu sadivového materiálu, obrábanie pôdy, hnojenie a ochranu rastlín pred škodcami a chorobami. Výnos v našej krajine je takmer rekordný.Mnoho fariem vykazuje výsledky nad svetovým priemerom, zatiaľ čo kvalita ruského zrna je v mnohých ohľadoch lepšia ako zahraničné podobné odrody.

Pridať komentár

záhradné

kvety