Čo sú fazule a ako sa líšia od fazule

V preloženej literatúre a zahraničných filmoch sa často uvádza zmienka o bôboch. Nakupujú, varia, jedia, pridávajú sa do iných jedál. V drvivej väčšine prípadov hovoríme o obyčajných boboch, ale niekedy máme na mysli plody rastliny zvanej Common Bean.

Prečo existuje taký zmätok o tom, čo sú fazule, ako sa líšia od fazule, či ide o zeleninu alebo ovocie - prečítajte si článok.

Čo sú fazule

Čo sú fazule a ako sa líšia od fazule

Najprv si definujme, čo sa týmto slovom myslí.

Všetko záleží na kontexte. Existujú tri možnosti:

 • názov ovocia;
 • vzťah k botanickej rodine;
 • rastlín.

Referencie. Fazuľa nemôžete nazvať. Toto sú rôzne pojmy.

Takto vyzerajú fazule - fotografia rastliny.

Čo sú fazule a ako sa líšia od fazule

Ako ovocie

Toto je ovocie rastliny strukoviny pozostávajúcej z dvoch uzavretých ventilov, vo vnútri ktorých sú semená. Pripevňujú sa k spodnému švu pomocou semenných strukov. Ich tvar je odlišný: krátke a dlhé, rovné a zakrivené, skrútené do špirály a štvorstranné s vlnitými krídlami.

Z botanického hľadiska sa fazuľa líši od strukov tým, že majú vnútornú priehradku. Semená strukovín sú k nej pripevnené, nie klopy.

Zrelé ovocie vyschne, praskne a semená sa vysypú na zem. Ale v niektorých rastlinách sa neotvárajú. Arašidy sa všeobecne vyvíjajú a dozrievajú v pôde.

Ako rodina

Strukovina je veľmi rozsiahla - zahŕňa rastliny od trávy po stromy.Zahŕňa fazuľa, hrach a ruskú fazuľu, ale celý zoznam je oveľa rozsiahlejší:

 • sója;
 • cícer;
 • lupina;
 • akácie;
 • šošovka;
 • vistérie;
 • Vika;
 • lucerna;
 • sladký ďatelina;
 • ďatelina;
 • citlivka;
 • akácie;
 • a niektoré ďalšie exotické rastliny.

Sú to potraviny, krmoviny, okrasné rastliny, medové rastliny a dokonca aj stromy (napríklad amarant, doussia, merbau).

Pridaná hodnota členov tejto rodiny spočíva v schopnosti zvýšiť plodnosť aj tých najchudobnejších pôd ich obohatením dusíkom. Za to sú zodpovedné strukovinové symbionty - uzlové baktérie, ktoré sa usadzujú na koreňoch týchto rastlín a viažu atmosférický anorganický dusík a premieňajú ho na organickú hmotu.

Referencie. Strukoviny na celom svete sa intenzívne používajú v poľnohospodárstve a priemysle.

Jeme len strukoviny (s výnimkou foriem špargle, ktoré používajú stonku). Z tých, ktoré sú nám známe, sú najmenšie semená v šošovici, najväčšie v ruských boboch.

Čo sú fazule a ako sa líšia od fazule

Semená sa líšia tvarom, veľkosťou a farbou:

 • šošovka - malé sploštené, zelené, hnedasté, žlté, oranžové;
 • hrach, cícersója - okrúhla, zelená, žltá;
 • fazuľa - podlhovasté, majú najbohatší farebný rozsah - biela, žltá, hnedá, červená, čierna, bodkovaná, dvojfarebná;
 • záhradné fazuľa - široké, sploštené a veľké, zelené, svetlo hnedé, fialové, takmer čierne.

Ako rastlina

Tieto plody sa nazývajú obyčajné, záhradné, ruské a konské.

V poľnohospodárstve sa delia na krmivo a zeleninu. Prvý z nich je produktívnejší ako druhý.

Mimochodom! Štátny register obsahuje 16 odrôd zeleniny a 14 odrôd krmovín.

Rastliny dosahujú výšku 0,5 až 1,5 m. Kvety sa nachádzajú v listových osiach. Ovocie sa tu vytvára.

Bežné fazule sú jednou z najstarších poľnohospodárskych plodín na Zemi. Pestovali sa v starovekom Egypte, starovekom Grécku po celom Stredomorí. V prírode sa nenachádzajú.

Táto rastlina sa pestuje v Rusku viac ako 1000 rokov. Rastie takmer vo všetkých klimatických zónach, s výnimkou Dálného severu.

Čo sú fazule

Čo sú fazule a ako sa líšia od fazule

Existuje niekoľko klasifikácií rastlín podľa rôznych charakteristík, takže je ťažké jednoznačne povedať, či sú strukoviny zelenina alebo nie.

„Zelenina“ a „ovocie“ sú definície nie z vedeckej botaniky, ale z každodenného života. Vo vedeckom zmysle sú agát, fazuľa a sladký hrášok blízki príbuzní, na každodennej úrovni sú to rastliny iného poradia. Pre obyčajného človeka je prvý strom, druhý zeleninu a tretí kvet.

Podľa poľnohospodárskej klasifikácie sa strukoviny klasifikujú ako zelenina alebo strukoviny.

Mimochodom! Z botanického hľadiska môže rovnaká rastlina patriť do rôznych kategórií v poľnohospodárstve. Napríklad fazuľa a hrach zozbieraný po dozrievaní sú strukoviny, zatiaľ čo fazuľa špargľa a hrach zozbieraný na zachovanie zrelosti vosku sú zelenina.

Pri varení sú tieto plodiny zelenina.

Fazuľa a fazuľa sú rovnaké alebo nie

Málokto vie, aký je rozdiel medzi fazuľou a strukovinami. Keď už hovoríte o nej, môžete použiť slovo „fazuľa“, ak máte na mysli príslušnosť k spoločnej rodine. Je tiež povolené používať výraz „fazuľa“, pokiaľ ide o plody tejto rastliny. Slovo „fazuľa“ však nemožno kombinovať s rastlinou, ktorá sa nazýva obyčajná fazuľa.

Aj keď tieto dve kultúry patria do jednej rodiny, sú príbuzní, skôr „bratranci“. Fazuľa je generická rastlina, ale obyčajné fazule patria do rodu hrachu alebo viky.

Dôležité! Hrach a sladký hrášok sú rôzne druhy rastlín. „Zelený hrášok“ sa však tradične nazýva konzervovaný hrášok.

Kde rastú fazule

Čo sú fazule a ako sa líšia od fazule

Vlasť tejto rastliny sa považuje za Stredozemné more, úspešne sa však pestuje vo viac severných oblastiach. Dlho to bola jedna z hlavných poľnohospodárskych plodín v Rusku. Postupom času ho však nahradili zemiaky a fazuľa ako produktívnejšie a rýchlejšie dozrievajúce rastliny.

V súčasnosti sa hlavná pozornosť venuje fazuľovej zelenine vlastníkmi letných chát a súkromných fariem. Málo sa pestuje v priemyselnom meradle. Poľnohospodárske plochy pre túto plodinu sa však každý rok postupne zvyšujú.

Ruská fazuľa rastie v rôznych klimatických podmienkach a pre chladnejšie podnebie existujú odrody. Za najlepšiu teplotu na sadenie ovocia sa považuje teplota +25 ° C, pri vyššej teplote nedozrie a vaječníky odpadnú.

záver

Bežné fazuľa a fazuľa sú rôzne rastliny. Majú spoločné vlastnosti, existuje však veľa rozdielov. Bohužiaľ v našej strave nie sú prakticky žiadne fazule, zatiaľ sú to chutné, výživné a veľmi zdravé zeleniny. Situáciu môžete napraviť tak, že túto plodinu začnete pestovať samostatne v letných chatkách a zeleninových záhradách.

Pridať komentár

záhradné

kvety