Aký je rozdiel medzi cícerom a hrachom? - poďme sa zaoberať týmito fazuľami

Väčšina ľudí si mylne myslí, že cícer a hrach sú to isté. V skutočnosti ide o úplne odlišné strukoviny, od miesta pôvodu po jedlá, v ktorých sa používajú ako prísada.

V posledných rokoch sa cícer stal populárnym „módnym“ jedlom, pretože kuchári a blogeri potravín chvália svoje vlastnosti s mocou a hlavným a nazývajú ho takmer jedným z hlavných produktov v systéme správnej výživy. Poďme zistiť, ako hrášok a cícer sú podobné a odlišné a prečo sa cícer stal tak slávnym.

Ako sa cícer líši od bežného hrachu

Aký je rozdiel medzi cícerom a hrachom? - poďme sa zaoberať týmito fazuľami

Cícer je tzv. Cícer. Nie je však možné dať rovnaké znamenie medzi cícerom a obyčajným hráškom, pretože sa v mnohých ohľadoch líšia od vkusu po tvar. Ďalej budeme podrobne študovať, ako sa cícer líši od obyčajného hrachu.

Rozdiel vo vzhľade a výkonnosti

Semená cíceru sú na rozdiel od hrachu bližšie k žltej farbe a majú väčší priemer (až do 1 cm) a na označenie povrchu je najvhodnejšie slovo „hľúzovitý“. Hrášok, ako si pamätáme, je hladký a malý.

Cícer cicavce obsahuje 1 až 2 semená (s výnimočnými výnimkami 3 až 4) a hrachové struky sú podlhovasté a môžu mať v priemere 5 až 7 semien. Na základe toho sa dajú ľahko rozlíšiť.

Rozdiely v zložení a obsahu kalórií

Ak hovoríme o výhoda, na základe ukazovateľov zloženia a obsahu kalórií, cícer zvíťazí v neoficiálnej súťaži. Ide o to, že vďaka vysokému obsahu rastlinných bielkovín (19,0 na 100 g výrobku) sa v tele dokonale absorbuje a v tomto ukazovateli sa blíži k hydinovému mäsu.

Preto sa cícer dlho stal základom výživy prívržencov zdravej výživy, vegetariánov a vegánov. Vysoký obsah vlákniny má priaznivé účinky na zdravie, najmä na črevá. Zloženie cíceru v pomere BJU (bielkoviny, tuky, uhľohydráty) vyzerá takto: 19,0, 6,0, 61,0 s celkovým obsahom kalórií v produkte 364 kcal.

Poznámka... Hrách nie je pre nič za nič prezývaný ľudom „mäso pre chudobných“. Jeho nízka obstarávacia cena je plne opodstatnená jeho užitočnosťou: hrach s obsahom 60 kcal obsahuje 6,0 bielkovín, 0 tukov a 9,0 uhľohydrátov. Hrášok nemá vôbec veľa kalórií, takže jeho použitie nie je nebezpečné pre tých, ktorí nasledujú obrázok. Ale niektorí ľudia poznamenávajú, že jesť veľa je potrebné získať pocit plnosti, a to vedie k nadúvaniu.

Je zrejmé, že cícer je oveľa „ťažší“ ako hrach, ale jeho zloženie obsahuje viac prvkov potrebných na dobre koordinovanú prácu tela.

Rozdiel v dávkach a škodách

Aký je rozdiel medzi cícerom a hrachom? - poďme sa zaoberať týmito fazuľamiBohužiaľ, príroda zatiaľ nevytvorila úplne užitočný produkt: každý má množstvo kontraindikácií. Pretože cícer je predstaviteľom strukovín, celkom očakávaným vedľajším účinkom je zvýšená tvorba plynu, ktorá sa môže z mierneho nepohodlia zväčšiť na veľký problém.

Ľudia so slabým gastrointestinálnym traktom sa po konzumácii cítia ťažko. Tiež sa neodporúča jesť pre tých, ktorí trpia dnou, cystitídou, vredmi močového mechúra, trombofíliou. Ako poslednú možnosť, ak chcete jesť cícer, ale bojíte sa o svoje blaho, namočte ho najskôr do vody - to ho zjemní.

pozor! Hrášok spôsobuje ešte viac nadúvanie a tehotné ženy, dojčiace ženy a staršie osoby by sa mu mali vyhnúť. Tiež vzhľadom na skutočnosť, že použitie hrachu a cíceru vyvoláva zvýšenie hladiny kyseliny močovej a akumuláciu soli, potom v prítomnosti vyššie uvedených chorôb, je potrebné starostlivo ho zaviesť do vašej stravy.

Teda so zníženým ochorením čriev, obličiek a močového ústrojenstva môže prítomnosť cíceru a hrachu v potrave spôsobiť komplikácie a relapsy.Aký je rozdiel medzi cícerom a hrachom? - poďme sa zaoberať týmito fazuľami

Ale keďže k negatívnym dôsledkom konzumácie strukovín nedochádza tak často, mali by ste venovať väčšiu pozornosť výhodám.

Vysoký kalorický obsah cíceru z neho robí pokrmy mimoriadne uspokojivými a bohatými na mikroživiny. Cícer je bohatý na vitamíny B, vápnik, horčík a draslík, vďaka ktorým pravidelná konzumácia potravín s ním zlepšuje fungovanie kardiovaskulárneho systému, stabilizuje hladinu cukru v krvi a všeobecne zlepšuje stav.

Hrášok tiež poskytuje dlhotrvajúci pocit plnosti a často sa stáva základom pre jedlo v takzvaných „dňoch pôstu“. Hrášok má tiež antioxidačný účinok, keďže sa telo zbavuje voľných radikálov.

Cícer a hrach, keď sa konzumujú 2 až 3-krát týždenne, znižujú šance na zhubné nádory, zvyšujú hladinu cholesterolu späť na normálnu úroveň a vyrovnávajú krvný tlak.

Vedeli ste, že cícer má priaznivé účinky na zdravie našich očí? Ukazuje sa, že prvky obsiahnuté v cícere môžu chrániť šošovku pred zakalením a tak zabrániť vzniku katarakty. Existuje mnoho programov na prevenciu určitých chorôb, v ktorých sa nevyhnutne vyskytuje cícer alebo hrach.

Čo je užitočnejšie

Otázka užitočnosti tohto alebo tohto výrobku sa dá bezpečne nazvať filozofickou, pretože postoj k zmenám potravín závisí od módnych trendov, vedeckých objavov a trendov v oblasti zdravého životného štýlu. Preto vás neprekvapuje, ak sa cícer alebo hrach po niekoľkých rokoch považuje za nebezpečný a takmer zakázaný produkt.

Medzitým neignorujte ich bohaté zloženie, čo nepochybne svedčí o ich užitočnosti. Ale keďže sme začali porovnávať tieto strukoviny navzájom, pokúsime sa zistiť výhody z dvoch rôznych pozícií.

Bohužiaľ (alebo možno naopak, našťastie naopak) je takmer nemožné dospieť k záveru, ktorý z nich je užitočnejší. Účinok užitočnosti akéhokoľvek produktu je určený nielen vedeckými poznatkami, ale aj reakciou ľudského tela.

Pretože každý z nás je jedinečný, je pre niekoho príjemnejšie jesť cícer ako hrášok. A táto voľba je spôsobená napríklad nielen chuťovými preferenciami, ale aj stavom gastrointestinálneho traktu, črevnej mikroflóry a ďalšími vlastnosťami.

Aký je rozdiel medzi cícerom a hrachom? - poďme sa zaoberať týmito fazuľami

Napríklad cícer má viac bielkovín ako hrach. Ale tí, ktorí majú zlú absorpciu proteínov alebo ľudia s problémami s močovým mechúrom, majú tendenciu vynechávať jedlo, kde cícer pôsobí ako samostatná alebo doplnková zložka. Pre nich je výhodný hrach, pretože ich obsah kalórií je oveľa nižší a množstvo obsiahnutých aminokyselín je vyššie.

Ak hovoríme o výhodách hrachu, najužitočnejší je zelený hrášok, ktorý ešte nebol sušený a nepodlieha tepelnému a mechanickému spracovaniu.

Fazuľa obsahuje najviac živín a látok potrebných pre ľudské telo a priaznivé asimilovateľné prvky. Niektorí si však všimli, že nechcené nadúvanie spôsobuje čerstvý zelený záhradný hrášok.

Pamätajte, že ak je pre vás váš vzhľad obzvlášť dôležitý a monitorujete svoju váhu a fyzický tvar, cícer aj hrach sú skutočné superpotraviny! Predpokladá sa, že prispievajú k chudnutiu. Samozrejme to tak nie je, pretože strácame váhu z výdavkov na kalórie. Pravidelnou konzumáciou týchto strukovín však zlepšíte fungovanie tráviaceho traktu a bonusom z ich používania bude zníženie hladiny hladu.

Hrášok a cícer sú veľmi uspokojivé jedlá, nemôžete ich jesť vo veľkom množstve, ale zvládajú túžbu mať perfektné občerstvenie!

Prečítajte si tiež:

Celoročne si zachovávame chuť a užitočné vlastnosti: hrachové struky.

Povieme vám a ukážeme vám, ako doma sušiť hrach.

Zber po celý rok: ako pestovať hrášok doma.

Oblasti použitia

Strukoviny sa používajú pri varení a kozmetike.

Pri varení

Hrách aj cícer sa používajú pri varení hlavne v kuchyni východných krajín. Používajú sa na prípravu príloh a nezávislých jedál, ktoré sa vyznačujú bohatou chuťou a výživnou hodnotou.Jedlá vyrobené z týchto strukovín získali medzi vegetariánmi osobitnú obľubu, pretože vysoký obsah bielkovín robí z strukovín vynikajúcu alternatívu k mäsu, čo umožňuje telu prijímať látky potrebné na celý život.Aký je rozdiel medzi cícerom a hrachom? - poďme sa zaoberať týmito fazuľami

Najznámejšou cícerovou múčkou je homos. Toto pyré, získané z mletej cíceru, rôznych korenín a olejov, sa hodí k čerstvo upečeným chlebovým koláčom (pita) a zelenine, je celkom vhodné ako omáčka na mäso.

Hrách a cícer sa často pridávajú do polievok. V Rusku a vo viacerých európskych krajinách je populárna hrachová polievka, ktorá má úžasnú pikantnú vôňu, ktorá sa mnohým ľuďom páči. Existuje recept na výživnú polievku z paradajok a cíceru, ktorá má menej kalórií ako hrášok, takže je vhodnejšia pre pozorovateľov hmotnosti.

Niektoré reštaurácie (bary, krčmy) servírujú hlboko vyprážanú cíceru s korením ako občerstvenie na pivo. Chrumkavé pikantné fazule sú skôr ako orechy, takže sa dobre hodia k pivu a zanechávajú príjemnú jemnú dochuť.

Je potrebné poznamenať, že takéto pivo je menej kalórií ako populárne orechy.

V kozmetike

Pre milovníkov prírodnej kozmetiky a domácej starostlivosti sa cícer a hrach stane dobrým pomocníkom v boji za zdravú pleť a hladkú, čistú pokožku bez breakouts.

Existuje mnoho možností pre masky, ktorými sú zvyčajne zmes mletých strukovín, medu, citrónovej šťavy a sezamového oleja. Aplikujú sa na tvár a dekolt počas 10-15 minút. Takéto výrobky samozrejme nepracujú ako zázraky, ale pravidelné používanie masiek môže pokožke skutočne dodať hebkosť a naplniť ju potrebnou vlhkosťou.

Naklíčené fazule

Aký je rozdiel medzi cícerom a hrachom? - poďme sa zaoberať týmito fazuľami

S rastúcim zdravotným hnutím čoraz viac ľudí jesť naklíčené semená a zrná vrátane hrachu a cíceru. Predpokladá sa, že obsahujú maximálne množstvo výživných látok, ktoré ľudské telo asimiluje.

Naklíčené cícer a hrach sa pridajú do šalátov a konzumujú ako samostatný produkt. Obsahujú rôzne antioxidanty, ktoré majú anti-aging a protizápalové účinky.

Klíčení fazule je ľahké: opláchnite, vložte do hlbokej nádoby a naplňte ju vodou, aby ste ich úplne skryli... Po asi 3 až 4 hodinách, keď sú fazule opuchnuté, vymeňte vodu za čerstvú a nechajte ďalších 8 hodín. Potom odstráňte všetku tekutinu a fazuľa prikryte navlhčenou utierkou, pod ktorou budú, kým nebudú klíčiť. Podľa potreby navlhčite látku z času na čas. Po naklíčení fazuľa uložte do chladničky a spotrebujte do 4-5 dní.

záver

V ájurvédskej medicíne sa všeobecne uznáva, že cícer a hrach patria do kategórie sušiacich a sťahujúcich produktov, ktoré podporujú tvorbu plynu. Ale nebojte sa toho, hlavnou vecou je vedieť o zvláštnostiach vášho zdravia a vybrať si správny produkt.

Dbajte na to, že fazuľa musí byť čistá, neporušená, bez prepadnutí, škvŕn alebo iného poškodenia. A hlavné pravidlo: dodržujte mieru a počúvajte svoje telo!

Pridať komentár

záhradné

kvety