Vysoko výnosná skorá odroda čerešní „Malyshka“

Čerešňová odroda Malyshka bola chovaná Saratovskými chovateľmi, odtiaľ krstné meno - Saratovské dieťa. Čerešňa dostala svoje meno vďaka svojej malej veľkosti. Bobule sa stali populárnymi medzi záhradníkmi v centrálnej časti Ruska, ako aj v teplejších južných oblastiach. Aké sú výhody a nevýhody odrody a aké sú vlastnosti čerešní Malyshka, z článku sa dozviete.

Opis a charakteristika odrody čerešne Malyshka

Pred nástupom na pobyt Odporúča sa zistiť informácie o novej odrode čerešní, jej charakteristikách - ukazovateľoch úrody, chuti a obchodných vlastnostiach, dobe zrenia. Všetky zdroje informácií sú užitočné - recenzie ostatných záhradníkov, predajcov sadeníc, internetové fóra.

Zvážte podrobný popis čerešní Malyshka.

Opis krovia a ovocia

Vysoko výnosná skorá odroda čerešní Malyshka

Dieťa patrí k zakrpateným odrodám kríkov - rastlina dosahuje výšku maximálne 2,5 m. Koruna je stredne hustá, guľovitá, ľahko tvarovateľná. Výhonky sú silné a silné, hnedej farby, hustej kôry. Listy sú špicaté, silné, tmavo zelené. Vďaka nízkym kríkom je dieťa vhodné na výsadbu na kompaktných záhradných pozemkoch - na rozdiel od vysokých a hustých rastlín nezaberá veľa miesta. Malá veľkosť stromu uľahčuje údržbu a zber.

Farba ovocia je tmavo červená, šupka je lesklá, lesklá. Bobule vážia asi 6 g, mäso je pevné a šťavnaté. Chuť je osviežujúca, sladká a kyslá. Kameň je veľký, ľahko oddeliteľný od buničiny. Vďaka hustej pokožke sú plody vhodné na prepravu na veľké vzdialenosti a sú dobre udržiavané. Čerešne sa používajú čerstvé alebo na výrobu džemu, kompotu, džúsu.

Zaujímavé! Ak chcete zásobiť zimné zdravé a chutné bobule, ženy v domácnosti časť úrody zmrazia. Čerešne sa premyjú studenou vodou, jama sa oddelí od dužiny, bobule sa sušia a vložia do utesneného mraziaceho vrecka alebo plastovej nádoby. Vložte mrazničku a podľa potreby ju vyberte.

Odolnosť proti mrazu a suchu

Čerešňa Malyshka sa vysádzala v Saratove, Sverdlovsku, Orenburgu, Samare a Voroneze. Odroda odolá teplotám až -20 ° C, čo ju odlišuje od väčšiny južných plodov. Ak sa vyskytnú krátke mrazy, nedojde k zraneniu dieťaťa.

Odolnosť voči suchu je priemerná, v prvých rokoch je čerešňa citlivá na nedostatok napájania. Ak v lete často prší, ovocie porastie a bude šťavnatejšie. Je dôležité, aby ste nevynechali prvé zalievanie čerešní - vykonáva sa po odkvitnutí a okamžite sa aplikuje top dressing.

Odolnosť odrody proti chorobám a škodcom

Dieťa je rezistentné na bežné ochorenie ovocných plodín - kokomykózu. Priemerná je odolnosť proti monilióze, antraknóze a hrdzi. Podľa poľnohospodárskej praxe hmyzí škodcovia neobťažujú kríky. Ak nebudete postupovať podľa pravidiel starostlivosti, potom je dieťa postihnuté voškami, pílkami, weevilom.

Je to zaujímavé:

Najsladšie odrody čerešní v Strednom Rusku

Aké sú dobré hybridné čerešne a sladké čerešne a aké sú ich vlastnosti

Odrody opeľovačov

Odroda Malyshka je samooplodná, preto je pri výsadbe dôležité venovať pozornosť prítomnosti opeľujúcich odrôd. Aby sa z kvetov stalo ovocie, peľ z iných čerešní alebo sladkých čerešní sa musí dostať do pestíky. Vhodné opeľovače pre deti - Vstrecha, Nochka, Turgenevka, Hračky.

Hmyzmi ako sú včely a osy môžu byť aj opeľovače. Avšak v chladnom alebo mokrom počasí nelietajú, takže je lepšie hrať na bezpečie a zasadiť v okolí niekoľko ďalších odrôd.

Doba kvitnutia a dozrievania, výnos

Vysoko výnosná skorá odroda čerešní Malyshka

Čerešne poskytujú prvú úrodu v treťom alebo štvrtom roku po výsadbe. Odroda je skorá, záhradníci zbierajú bobule v polovici alebo na konci júna v závislosti od pestovateľskej oblasti a klimatických podmienok. Jeden ker vydá v lete až 15 kg šťavnatých bobúľ.

Výhody a nevýhody

Medzi výhody patrí skoré zrenie, odolnosť proti mrazu, nenáročnosť pri pestovaní a pestovaní. Dieťa je vhodné pre tých, ktorí sa ešte nikdy nestretli s výsadbou bobúľ na mieste. Záhradníci to ocenia pre svoju šťavnatú a chutnú dužinu, ktorá sa používa na rôzne kulinárske účely. Dieťa sa vyznačuje svojou prenosnosťou a udržaním kvality a stabilného výnosu. Bushes zriedka ochorie, zaberajú málo miesta.

Nevýhodou odrody je neplodnosť. Na získanie dobrej úrody sa v okolí vysádzajú ďalšie odrody. Po dozretí bobúľ sa tiež odporúča ich okamžite odstrániť z vetvy - inak sa rozpadnú a stratia chuť a predajnosť.

Výsadba sadeníc

Na výsadbu vyberte oblasť so svetlopriepustnou pôdou. Vhodné je miesto chránené pred vetrom a podzemnou vodou, napríklad kopcovitá oblasť. Dávky sa pripravujú na jeseň pred mrazom - vyčistia pôdu od zvyškov rastlín a zvyškov rastlín, vykopú a ošetria sa roztokom Bordeauxovej kvapaliny. Odporúča sa používať hnojivá - zmes kompostu a superfosfátu. Urobia pôdu výživnejšou a vhodnejšou pre mladú rastlinu.

Pokyny pre pestovanie sadenice odrôd Malyshka

Čerešne sa pestujú skoro na jar, keď sa topí sneh. Sadenice sa kupujú vopred - ich korene musia byť zdravé, bez škvŕn a príznakov hniloby. Vetvy sú silné a pružné, bez suchých plôch. Odporúčaný vek sadenice je 2 roky, dĺžka koreňov je najmenej 30 cm.

Algoritmus pristátia je nasledujúci:Vysoko výnosná skorá odroda čerešní Malyshka

 1. 14 dní pred výsadbou vykopte dieru s priemerom 60 - 70 cm, hĺbkou 0,5 m. Na dne vytvorte malý kopec a prilepte silný kolík do zeme.
 2. Do stredu kopca vložte sadbu, rozmiestnite korene pozdĺž svahu.
 3. Posypte pôdou na všetkých stranách a napučte. Koreňový golier by mal byť 5 cm nad zemou.
 4. Kravatu zaviažte na kolík. Rastlinu hojne zalejte teplou vodou.
 5. Nalejte kompost z pilín, sena, lístia.

Vzdialenosť medzi puzdrami by mala byť najmenej 2,5 m. V opačnom prípade sa koruny navzájom zakrývajú a odoberajú slnečné svetlo. To povedie k tomu, že plody dozrievajú pomaly, sú malé a kyslé.

Jemnosti ďalšej starostlivosti

Vysoko výnosná skorá odroda čerešní Malyshka

Aby mali čerešne Malyshka dobrú úrodu, záhradníci sa riadia pravidlami starostlivosti - zavlažujú kríky včas, hnojia pôdu, formujú a chránia pred chorobami a škodcami.

Intenzita zavlažovania

Prvé zavlažovanie sa vykonáva ihneď po výsadbe záhradnou zavlažovacou kanvicou. Táto metóda umožňuje distribuovať vlhkosť najracionálnejším spôsobom. Na zavlažovanie sa odporúča používať usadenú vodu pri izbovej teplote. V suchom lete sa vykonávajú 2-3 zalievania, v daždivom lete - jedno. Čím je čerešňa staršia, tým menej potrebuje hydratáciu. Pri zalievaní sa odporúča zabezpečiť, aby sa koreňový golier nezmočil. Ak sú počas zavlažovania viditeľné korene, záhradníci ich posypú suchou pôdou.

Pozor! Aby ste udržali vodu v diere dlhšie, navlhčete čerešne večer po západe slnka. Účinok zalievania sa zvyšuje, ak pravidelne uvoľňujete pôdu.

Hnojenie pôdy

Pre čerešne sa používajú organické a minerálne obväzy.... Prvá skupina obsahuje hnoj, kompost, piliny. Organické hnojivá vyživujú pôdu, poskytujú rastline vitamíny na vývoj.Minerálne hnojivá sú potrebné na vyváženú výživu čerešní - nasýtia ovocie fosforom, dusíkom, draslíkom a vápnikom. Minerály zlepšujú plodnosť, čerešne sú šťavnaté a sladké. Obsahujú močovinu, draselnú soľ, superfosfát, amofos.Vysoko výnosná skorá odroda čerešní Malyshka

Hnojivá sa tiež delia na:

 • koreň - suché zmesi alebo roztoky, ktoré sa zavádzajú do kruhu blízkeho kmeňa kmeňa a ktoré predtým uvoľnili zeminu;
 • ako list - postrek na preventívne účely na ochranu proti hmyzu a škodcom.

Pre čerešne Malyshka sú vhodné tieto kompozície:

 • na 10 litrov vody 20 g močoviny pred kvitnutím;
 • pre 50 litrov vody, 5 litrov mulleínu a 10 polievkových lyžíc. popol počas kvitnutia;
 • pre 10 l vody 15 g síranu draselného a 100 g superfosfátu 2 týždne po predchádzajúcom oplodnení.

Ako znížiť čerešne Saratov dieťa

Čerešne sú tvarované a prerezávané tak, že na výhonkoch sú väčšie a zdravé bobule. Nové výhonky sa orezávajú začiatkom jari. Je dôležité to urobiť pred vytvorením nových obličiek. Potom odstráňte všetky sušené výhonky. Záhradníci venujú zvláštnu pozornosť formovaniu koruny - vyberajú si stredný kmeň a všetky procesy odrezávajú vo vzdialenosti 40 cm od zeme. Následné prerezávanie sa vykonáva s prihliadnutím na to, ako rýchlo av akom smere rastú vetvy. Robia to na jar jesenné prerezávanie - nevyhnutnosti.

Niektorí záhradníci používajú ohýbanie konárov na tvarovanie. S jeho pomocou sa zrýchľuje vývoj mladých kríkov a vstup do obdobia plodenia. Hlavné vetvy sa odklonia od kmeňa o 50 ° a malé vetvy sa prenesú do horizontálnej polohy. Na tento účel použite drôt alebo povraz.

Kontrola chorôb a škodcov

Choroby sa vyskytujú v dôsledku nedostatku alebo prebytku minerálov, kontaminovanej pôdy, zamokrenia. Plesne a baktérie niekedy napadajú slabé sadenice, ktoré neboli pred výsadbou ošetrené dezinfekčnými prostriedkami.

Zvážte hlavné choroby kultúry:

 1. Monilióza (šedá hniloba) ľahko rozoznateľné hnedasto sivými výhonkami a rýchlym vädnutím rastliny. Na kôre sa objavujú škvrny podobné popáleninám. Moniliózu ošetrujte tekutinou Bordeaux alebo liekom „Cineb“. Ak neurobíte nič včas, rastlina zomrie.Vysoko výnosná skorá odroda čerešní Malyshka
 2. Hrdza spoločné medzi väčšinou záhradných stromov a kríkov. Na listoch a výhonkoch sa objavujú oranžovo-červené opuchy. Čoskoro rastlina stráca silu, plody sa nevyvíjajú. Na liečbu použite liek „HOM“.
 3. Chrasta. Na plodoch sa objavia hnedé škvrny, listy sa zvlnia a po niekoľkých dňoch sa plody rozpadnú. Na preventívne účely sa používa ošetrenie sadeníc a kopanie zeme pred výsadbou. Spracúvajú sa postreky Bordeauxovej kvapaliny.

Zo škodcov je dieťa občas postihnuté pílkami. Vyskytujú sa na čerešniach v júni alebo júli a vysávajú šťavu. Rastlina vädne, bobule spadnú. Zbavte sa pilín pomocou drogy „Pyriton“.

Zber a skladovanie

Vysoko výnosná skorá odroda čerešní Malyshka

Doba plodenia čerešní Baby je predĺžená... Zber sa začína objavením prvých zrelých bobúľ - čerešňa sa stáva elastickou, získava bohatú vínovú farbu. Ak chcú záhradníci konzervovať bobule alebo ich prepravovať na veľké vzdialenosti, zbierajú plody dva alebo tri dni pred úplným dozretím. Začínajú úrodu večer za suchého počasia, takže tu nie je rosa a horúce letné slnko. V daždi sa bobule nevyberajú - chuť bude kyslá alebo nezmyselná.

Pozor! Zavlažovanie sa zastaví 15 - 20 dní pred zberom. Inak v dôsledku vlhkosti začne pokožka praskať, buničina stráca svoju chuť.

Na uskladnenie si vyberte zdravé bobule, bez prepadnutí a poškodenia. Niektorí záhradníci okrem mrazenia vysúšajú aj úrodu - odoberú semená a umyjú ich, položia na čerstvý vzduch alebo do rúry. Sušené čerešne sa umiestnia do vzduchotesného vaku a uložia sa na tmavom mieste. Čerstvé čerešne sa dlhodobo neuchovávajú, odporúča sa plodinu spracovať alebo na zimu uviaznuť.

Recenzie záhradníkov

Prinášame vám do pozornosti recenzie odrody Malyshka.

Anastasia, Moscow region: "Zasadil som dieťa pred 7 rokmi a už 4 roky ma čerešňa potešila vynikajúcimi a krásnymi bobuľami." Ich chuť je príjemná, sladká a kyslá, ja chcem bábätko jesť hneď po zbere. Nejde o ťažkosti s kultiváciou - prerezávanie a tvarovanie sú ľahké. Po celú dobu čerešňa nikdy neuškodila. Hodí sa tiež na zimné skladovanie. ““

Alexander, Saratov: „Na odporučenie záhradníckeho priateľa som vysadil odrodu Malyshka. Nehovorím, že ma táto čerešňa potešila. Plody sú príliš malé, páči sa mi zázrak čerešne. Chuť je stupňa C, výťažok je priemerný. A minulý rok kríky ochoreli hrdzavosťou - polovica bobúľ zomrela. ““

záver

Cherry Malyshka je plodná odroda, ktorá dozrieva. Zníženie odolnosti proti mrazu je zriedkavo ovplyvnené hmyzími škodcami. Z jedného kríka sa ročne zozbiera až 15 kg úhľadných a krásnych bobúľ bohatého červeného odtieňa. Ich dužina je hustá a šťavnatá, chuť je sladká a kyslá. Jedna časť plodiny je zmrazená, druhá sa používa na výrobu džemu alebo na konzumáciu čerstvého ovocia. Pre stabilné plodenie sa odporúča kŕmiť výsadbu organickými a minerálnymi hnojivami 2 až 3-krát za sezónu. Akonáhle leto, záhradníci vytvárajú korunu a odrezávajú nadbytočné výhonky.

Pridať komentár

záhradné

kvety