Keď na jeseň prerezávať čerešne a ako to urobiť správne

Čerešňa je rýchlo rastúci ovocný strom, ktorý si vyžaduje neustálu údržbu. Jedným z povinných agrotechnických postupov je orezávanie. Zvyšuje výnosy a predlžuje životnosť rastliny. Akcia nie je ľahká, preto si vyžaduje dôkladnú štúdiu problému a dodržiavanie odporúčaní skúsených letných obyvateľov. V článku sa budeme podrobne zaoberať tým, ako aktualizovať a omladiť záhradné čerešne a čo je na to potrebné.

Prečo prerezávať čerešne na jeseň

Keď na jeseň prerezávať čerešne a ako to urobiť správne

Jesenné prerezávanie lieči rastlinu. Pritom sa odstránia všetky choré a staré vetvy a suché listy. Pravidelné prerezávanie zvyšuje životnosť čerešne, zvyšuje množstvo a kvalitu úrody. Okrem toho postup chráni rastlinu pred škodcami a chorobami, ktoré sa vyskytujú na zanedbávaných stromoch.

Ak na jar neskŕmite čerešne, existuje vysoké riziko, že sa strom na jar budúceho roka prebudí oslabený - staré vetvy zaberajú väčšinu živín. To všetko vedie k zníženiu výťažku.

Pozor! Ak záhradníci vopred vedia, že na jeseň nedokážu rezať čerešne, vykonajú postup koncom augusta. Do tejto doby už strom priniesol úrodu a pripravuje sa na nadchádzajúce zimovanie.

Typy orezania

Rozlišujte medzi formovaním, omladzovaním a reguláciou prerezávania. Každý z nich má špecifické ciele a vlastnosti.

formatívne

Formatívne prerezávanie sa vykonáva na jeseň aj na jar. Účelom postupu je dať korunke stromu upravený a upravený tvar a zabrániť výskytu chorôb a škodcov.

Ak je rastlina stredná a rastie na malej ploche, koruna získa huňatý tvar; ak je vysoká a existuje priestor pre rast, je podobná stromu. Formovanie sa začína od prvého roku po roku pristávacia.

Formatívne pravidlá orezávania:

 1. Záhradníci odporúčajú skrátiť kostrové výhonky druhej rady tak, aby boli rovnako dlhé.
 2. Ďalej odstráňte všetky výhonky, ktoré rastú vo vnútri koruny a z kmeňa pod ostrým uhlom.
 3. Na poslednom konci odrežte jednoročné vetvy dlhšie ako 50 cm. Je potrebné zabezpečiť, aby všetky čerešňové výhonky boli približne rovnako dlhé. Táto čerešňa vyzerá dobre upravená a má vysoký výnos.

regulačné

Regulačné prerezávanie rozjasňuje čerešňovú korunu a pripravuje výhonky na nadchádzajúcu zimu. Používa sa už na formovaných stromoch od 2 do 3 rokov.

Regulačné prerezávanie tiež udržuje výsledok získaný v priebehu tvarovacieho postupu. V opačnom prípade rastú vetvy chaotickým spôsobom, vďaka čomu koruna stráca svoju starostlivosť a úroda klesá. Počas tohto postupu obyvatelia leta odstránia staré a sušené konáre a skrátia rodiace výhonky o 10 - 20 cm.

Pozor! Predpokladá sa, že regulácia prerezávania rastliny iba oslabuje rastlinu a procedúra tvarovania postačuje pre čerešne. Nie je to tak, pretože všetky typy postupov sa navzájom dopĺňajú. Problémy nastanú iba vtedy, ak sa prerezávanie neuskutočnilo podľa pravidiel alebo sa o plodinu nezachovalo.

Proti starnutiu

Orezávanie proti starnutiu sa vykonáva na starých stromoch alebo stromoch, ktoré prestali prinášať ovocie. Robia to iba vtedy, ak ročný rast vetiev nie je väčší ako 15 cm.

Tento postup vyžaduje veľa energie z čerešní, takže sa strom najprv kŕmia komplexnými minerálnymi hnojivami, napríklad „Zdraven“ alebo „Gumi-Omi“. Vyživujú pôdu, dávajú rastline silu pre ďalší rast a vývoj, posilňujú jej imunitu.

V tomto procese záhradníci vyrezali zo stromu 90% z celkového počtu vetiev. Výhonky sa odstránia až po samotný kmeň, takže z nich za rok vyrastú nové ovocné kostrové vetvy. V procese omladzovania prerezávania sa odstránia aj všetky choré a poškodené vetvy.

Neodporúča sa nechávať na konope konope, v zime môže dôjsť k zamrznutiu stromu.

Načasovanie prerezávania

Jesenné prerezávanie sa vykonáva pred prvým mrazom - to je hlavný stav. Na juhu krajiny je koniec októbra, v strednom Rusku - koniec septembra, na severe - začiatok septembra.

Mesiac a deň sa vyberajú individuálne v závislosti od poveternostných podmienok. Priemerná denná teplota musí byť najmenej -5 ° C, v opačnom prípade by prerezávanie spôsobilo rastlinu na rastlinu. V deň konania podujatia by nemali byť žiadne nárazové vetry, dážď alebo iné zrážky.

Ako správne prerezávať čerešne na jeseň

Orezávanie je náročný agrotechnický postup s vlastnými charakteristikami a tajomstvom.

Pred podujatím záhradníci pripravia potrebné vybavenie a študujú schémy prerezávania.

Potrebné materiály a náradie

Hlavným nástrojom sú nabrúsené záhradnícke nožnice. Je vhodný pre mladé konáre alebo výhonky, neopúšťa roztrhané kúsky, ktoré slúžia ako živná pôda pre huby a baktérie.

Ak je čerešňa stará a omladzovacie prerezávanie sa uskutoční, použite pílku. Pred použitím sa všetky záhradné náradie dezinfikuje slabým roztokom manganistanu draselného.

A tiež letní obyvatelia pripravujú:

 • lopper - na prácu na ťažko dostupných miestach, napríklad pri vzájomne prepojených vetvách;
 • záhradné nožnice s protišmykovou rukoväťou - pre veľmi tenké kamene;
 • záhradné rukavice;
 • záhradná var - na spracovanie plátkov po zákroku (chráni čerešne pred chorobami a pomáha rýchlejšie sa zotavovať).

Jesenné programy orezávania

Keď na jeseň prerezávať čerešne a ako to urobiť správne

Zoberme si 2 schémy jesenného prerezávania - pre mladé a staré stromy. V prvom prípade začnú obyvatelia leta tvoriť korunu, pretože čerešňa rýchlo rastie a stráca svoj tvar:

 • riediť mladé vetvy, aby sa zabránilo ich rastu a zhrubnutiu koruny;
 • skrátiť všetky vetvy, ktoré sa rozrástli za posledný rok, pričom zostalo 5-6 kostrových;
 • prerezávanie výhonkov, ktoré rastú v ostrom uhle od spodnej časti kmeňa;
 • namažte miesta porezov záhradným ihriskom.

Pri prerezávaní starých stromov je hlavnou úlohou odstrániť suché a choré výhonky. Sú to oni, ktorí zasahujú do normálneho plodenia. Ak sa strom neodstráni, strom odumrie. Potom obyvatelia leta odstránia chaoticky rastúce vetvy a spodný rad kostrových.

Ak sú viditeľné mladé výhonky, je lepšie nechať ich - budúci rok sa z nich budú rodiť mladé výhonky. Neodporúča sa tiež odstraňovať príliš veľa pobočiek naraz. Ak je strom v havarijnom stave, je lepšie rozdeliť prerezávanie na niekoľko stupňov.

Pozor! Ak strom rýchlo rastie a zväčšuje dĺžku výhonkov o 50 cm ročne, odporúča sa radšej riedenie než prerezávanie. To vám umožní vytvoriť správnu a elegantnú korunu a zvýšiť výnosy.

Inštrukcie

Keď na jeseň prerezávať čerešne a ako to urobiť správne

Bez ohľadu na druh prerezávania a vek stromu skúsení záhradníci odporúčajú dodržiavať jednoduché pravidlá:

 • neodrežte všetky výhonky spolu s púčikmi;
 • začať postup odstránením starých kostrových vetiev - sú najsilnejšie;
 • zastrihnutie k spodnej časti vetvy s čiernohnedou kalenou kôrou;
 • v prípade výhonkov so slabými a tenkými špičkami odrežte 2/3 dĺžky;
 • urobte časti šikmé a nie v pravom uhle - týmto spôsobom sa liečia rýchlejšie;
 • nechať nový rast;
 • úplne odrezajte horné konáre.

Funkcie postupu v závislosti od regiónu

Na juhu krajiny sa orezávanie vykonáva po tom, ako čerešňa zbaví lístia.To je výhodné - záhradník vidí všetky vetvy a okamžite určí, ktoré z nich sa majú skrátiť a ktoré z nich sa majú nechať na strome. Riedenie sa používa aj v južných regiónoch. Po procedúre sa strom omladzuje, koruna sa stáva dobre upravenou, jej jednostrannosť alebo zhrubnutie zmizne.

Riedenie je úplné odstránenie nepotrebných vetiev. Vďaka nemu sa režim vzduchového svetla čerešní normalizuje a zvyšuje sa rast mladých zdravých výhonkov. Čerešne môžete riediť kedykoľvek pred prvým mrazom.

V strednej zóne krajiny a na severe (v Urali, na Sibíri) je deň vybraný vopred - študujú predpoveď počasia a pripravujú záhradné náradie. Inak v dôsledku nepredvídateľného počasia je ľahké vynechať ten správny čas na orezanie.

Pred a po udalosti tiež oplodnite rastlinu dresingom. Prinesú sa 2 až 3 týždne pred a 2 až 5 dní po ňom. To platí najmä pre odrodyktoré nemajú silnú imunitu.

Starostlivosť o strom po prerezávaní

Keď na jeseň prerezávať čerešne a ako to urobiť správne

Po zákroku rastlina potrebuje viac ako kedykoľvek predtým výživu a vlhkosť. Odporúča sa posypať dno stromu vrstvou mulča. Toto ochráni korene pred zamrznutím. Ako mulč sa používa pilina, suchá tráva alebo lístie, rašelina. Posledne menovaný je zvlášť účinný - pri rozklade obohatí zeminu živinami.

Potom, čo oni dávajú pozor na bielenie. Na prípravu roztoku sa použije 1 kg vápna, 1 kg ílu, 0,5 kg mulleínu a 300 g síranu meďnatého. Zložky sa zmiešajú a nanesú na valec. Potom sa zabalí do prírodnej tkaniny a do záhradnej sieťoviny. Vďaka síranu medi sú čerešne chránené pred spórami huby a hlodavce odstraňujú hlodavce.

Je to zaujímavé:

Sprievodca krok za krokom na prerezávanie višní v lete pre začiatočníkov

Ako správne zalievať čerešne v lete: pokyny pre začiatočníkov záhradkárov

Vysoko výnosná nenáročná odroda čerešní „Mayak“

záver

Omladzujúce prerezávanie predlžuje životnosť stromu, regulačné prerezávanie normalizuje rast nových výhonkov, tvarovanie je zodpovedné za vzhľad a zdravie rastliny. Tenké a mladé výhonky sa strihajú nožnicami alebo nožnicami, hrubé a staré s pílou.

Rezy sú šikmé, okamžite sa mažú záhradným ihriskom. Podujatie sa koná pred začiatkom mrazu. Pri výbere programu sa berie do úvahy druh stromu - sadenice alebo stará rastlina, krík alebo strom.

Pridať komentár

záhradné

kvety