Pokyny pre začiatočníkov: ako prerezávať vlašský orech na jeseň podľa rôznych schém

Jadrá vlašských orechov sú chutné a zdravé a používajú sa na výrobu dezertov a občerstvenia. Na získanie bohatej úrody musia záhradníci vedieť, ako sa starať o strom a aké agronomické postupy potrebuje. Jedným z nevyhnutných cieľov je odstránenie prebytočných výhonkov. V článku sa budeme podrobne zaoberať tým, aký druh orezu orechov je na jeseň a aké je jeho použitie.

Prečo prerezávať vlašské orechy na jeseň

Pokyny pre začiatočníkov: ako prerezávať vlašský orech na jeseň podľa rôznych schém

Na konci leta alebo skoro na jar sa rast výhonkov spomaľuje, rastlina sa pripravuje na chladné počasie. Jesenné prerezávanie lieči strom. Vďaka postupu sa odstránia všetky nepotrebné časti rastliny - suché a slabé výhonky, infikované, tenké a choré vetvy. Orech zlepšuje imunitu, je menej náchylný na choroby a útoky hmyzích škodcov. Prerezávanie pripravuje strom na zimu, takže v budúcom roku môže vydržať mráz a hojne niesť ovocie.

Prerezávanie zlepšuje vzhľad rastliny - záhradníci vystrihnú všetky chaotické a vzájomne prepletené výhonky. Po zákroku vyzerá strom dobre upravený a upravený.

Je to povinné

Jesenné prerezávanie je potrebné, ak chcú obyvatelia leta zlepšiť zdravie stromu, predĺžiť jeho životnosť a každý rok získať bohatú a chutnú úrodu. V prípade zrelých stromov je potrebné zvýšiť počet ovocných vetiev.

Ak nebudete rezať rastlinu, výhonky zhustnú, zníži sa úroda, častejšie sa objavia choroby a škodcovia. Slabé vetvy sa zlomia vo vetre. Je ťažké rehabilitovať taký strom, trvá to niekoľko rokov.

Jesenné dátumy orezávania

Načasovanie postupu závisí od toho, kedy sa strom orecha zbaví listov.... Toto sa zvyčajne stáva v septembri až októbri. Pri výbere dátumu sa venuje pozornosť klimatickým podmienkam pestovateľskej oblasti a teplote. Letní obyvatelia odporúčajú rezať rastlinu za oblačno a bez vetra ráno pri teplote najmenej + 10 ° C. Nevykonávajte procedúru za daždivého počasia.

Pozor! Orech sa prerezáva 2-3 týždne po plodení. Ak sa kvetenstvo objaví v máji, zber sa uskutoční začiatkom septembra. Ak je v júni, potom sa orechy odstránia pred začiatkom októbra. Nie je potrebné čakať na úplné zrenie - plody sa zbierajú zelené a ukladajú sa do škatule na 2 týždne.

druhy

Existuje niekoľko druhov orezania vlašských orechov - omladzujúce, sanitárne, tvarovacie, regulačné. Každý z nich má svoj vlastný účel a je vedený v súlade s prísnymi pravidlami. Nesprávna technika spôsobí rastline viac škody ako úžitku.

Proti starnutiu

Omladenie prerezávania je relevantné pre stromy staršie ako 10 rokov, keď sa úroda zrelých rastlín postupne znižuje, počet orechov sa každým rokom znižuje. V procese prerezávania záhradníci odstránia vedľajšie vetvy, dlhé nové výhonky a výhonky rastúce do stromu. Vďaka postupu sa predlžuje životnosť rastliny a objavuje sa miesto pre rozvoj nových a rodiacich vetiev. Koruna stromu bude mať správny tvar a orechy sa zväčšia.

Postup je relevantný aj pre tie stromy, ktoré neustále prinášajú zlé ovocie. Takéto rastliny sa orezávajú každých 7 rokov. Čím starší je strom, tým intenzívnejšie je orezávanie.Omladzujúcim postupom sa tiež ušetrí strom, ktorý trpel mrazom.

sanitárne

Sanitárne prerezávanie sa vykonáva, ak má strom veľa suchých a slabých výhonkov. Sú zdeformované, pokryté škvrnami a kvetmi, menia farbu. Takéto vetvy vytvárajú priaznivé prostredie pre vývoj chorôb a rozmnožovanie škodcov, preto je sanitárnym postupom prevencia ich výskytu. Udalosť tiež obnovuje silu rastliny, ak už bola chorá. Najčastejšie sú vlašské orechy postihnuté marsoniázou, bakteriózou a hnedou škvrnou.

Je to zaujímavé:

Ako pestovať makadamové orechy doma

Kešu orechy - výhody a škody pre ženy

Aké sú najzdravšie orechy pre ženy?

formatívne

Formatívne prerezávanie je zamerané na stimuláciu rastu a vývoja zdravých výhonkov, zvýšenie výnosov. Vďaka postupu sa posilňuje imunita vlašského orecha, koruna sa stáva silnou a odolnou voči vonkajším faktorom. Formatívne prerezávanie sa používa aj vtedy, keď mladé rastliny potrebujú pomoc s tvorbou koruny. Je dôležité, aby strom narastal rovnomerne v dĺžke a šírke a aby nové výhonky boli rovnomerne rozmiestnené v kostrových vetvách. Postup sa uskutočňuje v októbri, keď končí tok miazgy.

Pozor! Počas formatívneho prerezávania pestovatelia skracujú stredný kmeň a všetky kostrové vetvy. Je to potrebné na získanie nového kostrového vetvu, ak došlo k poškodeniu niektorého z existujúcich.

regulačné

Regulačné prerezávanie sa vykonáva od 7 do 8 rokov po výsadbe. Do tejto doby sa v korunke vytvorilo veľké množstvo malých výhonkov a postranných procesov, ktoré narúšajú normálne plodenie. Listy nedostávajú požadované množstvo slnečného žiarenia, zakrývajú sa navzájom a blízko rastúce výhonky. Obyvatelia leta odporúčajú vystrihnúť poloskeletové vetvy dolnej vrstvy a zoslabiť korunu. Odstránia sa aj snímky s mechanickým poškodením a rany.

Formatívne schémy orezávania

Tvorba koruny sa uskutočňuje podľa vodiacej, stupňovitej, pohárovitej schémy.

Technika vedenia je spôsob, ako šíriť vetvy lešenia okolo kmeňa stromu v špirále. Bočné vetvy sa ponechávajú na spodných troch úrovniach až do plodenia, potom sa riedia, až kým nie sú úplne odstránené. Vďaka vzoru vodcov je koruna dobre osvetlená zo všetkých smerov, čo prispieva k zvýšeným výnosom.

Pri prerezávaní v úrovniach zostávajú na každej úrovni 3 vetvy rámu, vzdialenosť medzi nimi je najmenej 15 cm. Dospelý strom by mal mať asi 5 až 6 úrovní. Spodná časť sa odstráni počas postupu - žiadne vetvy by nemali dorásť do 1,5 m nad zemou. Koruna sa riedi prerezávaním s tvarovaním dlhých vlascov.

Využívajú schému v tvare pohára, aby bolo pohodlnejšie zberať. Miska v tvare misky umožňuje priechod vzduchu, čím vytvára priaznivé podmienky pre vývoj ovocia. Prerezávanie sa vykonáva po dobu 3 rokov, pričom sa každoročne odstraňujú stredné vetvy, až kým strom nemá 4 kostrové vetvy vo vzdialenosti 30 cm od seba. Ostatné výhonky sa krížia s vetvami horných úrovní.

Pokyny pre začiatočníkov: ako prerezávať vlašský orech na jeseň podľa rôznych schém

Príprava orechov na prerezávanie

Práce začínajú iba so stromami nad 1,5 m. Po plodení sa vlašský orech naposledy zavlažuje a pôda sa uvoľní, aby sa lepšie absorbovala vlhkosť. Hnojivo sa na jeseň neaplikuje, je lepšie to urobiť na jar av lete.

Obyvatelia leta venujú pozornosť skutočnosti, že na strome nie sú škodcovia a choroby. Ak existujú známky poškodenia, potom sa najskôr zariadenie ošetrí a až potom sa začne postup. Záhradníci tiež monitorujú čistotu záhradnej plochy - nemali by na nej byť žiadne zvyšky, buriny ani zvyšky rastlín. Odpadnuté listy sa zhromaždia a spália.

Ako prerezávať vlašské orechy na jeseň

V snahe dôkladne a bez poranenia rastlín orechy na jeseň záhradníci pripravujú nástroje vopred a preštudujú si pokyny.

Potrebné materiály a náradie

Ak chcete odstrániť zelené výhonky a tenké mladé výhonky, použite záhradné nožnice alebo nožnice s ostrými hranami. Tupý nástroj poškodí rastliny - po tom zostanú roztrhané kúsky na vlašskom orechu dlho liečiť a slúžia ako ohnisko na rozvoj chorôb a škodcov. Rukoväť záhradného náradia by mala dobre priliehať k ruke, nie protišmyková. Pogumované rukoväte sú veľmi pohodlné. Pred použitím sa inventár dezinfikuje v slabom roztoku manganistanu draselného.

Ručné alebo benzínové píly použite na rezanie hrubých a starých vetiev. Ak sú konáre vysoké, rebrík a lopper s dlhými hliníkovými držadlami. Skúsení záhradníci odporúčajú venovať pozornosť pravidlám osobnej bezpečnosti.

Pozor! Pre všetky druhy prerezávania sa vyžaduje záhradné ihrisko. Je to hustá, mäkká látka na báze živice z dreva. Záhradné ihrisko chráni plátky pred baktériami a mikróbmi, podporuje rýchle hojenie rán. Pri použití varu sa používajú gumové rukavice a respirátor.

Podrobné pokyny na prerezávanie

Procedúra sa začína skúmaním stromovo - letných obyvateľov, ktoré vetvy a na ktorej úrovni je potrebné odstrániť. Ďalej začnú orezávať:

  • skrátiť dvojročné výhonky dlhšie ako 60 cm a suché konáre;
  • rezané vetvy zlomené a poškodené počas zberu;
  • odstrániť 1-2 kostrové vetvy rastúce v strede koruny;
  • rezané tenké a dlhé výhonky s výhonkami;
  • prerušiť mladý rast;
  • výkrm a výhonky postihnuté hmyzom sa vysekávajú;
  • namažte miesta porezov záhradným ihriskom.

Chyby, ktorým sa treba vyhnúť

Častou chybou začínajúcich záhradníkov je znižovanie vetiev na nulu. Ovocie sa odporúča nechať krátke konáre asi 20 - 40 cm, takže sa budúci rok premenia na plodnice. Letní obyvatelia tiež zabudnú dezinfikovať záhradné náradie - v dôsledku toho je orechový strom nakazený chorobami alebo poškodený hmyzím škodcom.

Vlašské orechy tiež trpia kvôli tomu, že záhradníci nerešpektujú vrstvenie. V každej úrovni musia zostať 3-4 kostrové vetvy. Inak nebude formatívne alebo regulačné prerezávanie prospešné.

Je to zaujímavé:

Sú mandle tou najlepšou maticou pre ženy?

Prečo píniové oriešky sú užitočné pre ženy

Funkcie prerezávania mladého a starého stromu

Pri prerezávaní mladých stromov (do 5 rokov) venujte pozornosť mladému zelenému rastu. Na dolnej úrovni je ich veľa, a preto sú konáre slabo osvetlené. Odstraňujú prerastanie záhradnými nožnicami - je tenký a nevyžaduje špeciálne nástroje. Predpokladá sa, že pri prerezávaní nemusí byť orechový strom namazaný záhradným lakom - malé rany sa vyliečia samy o sebe.

Pozor! V prvých rokoch sa osobitná pozornosť venuje formatívnemu prerezávaniu. Napriek tomu, že vlašské orechy ešte neprinášajú ovocie, je v tejto chvíli dôležité zabezpečiť, aby konáre rástli správnym smerom. Zahusťovanie mladých rastlín nie je povolené.

Od 7-10 rokov sa omladzovací postup vykonáva každý rok. To je rovnako dôležité ako včasné napájanie alebo kŕmenie. Ak nie je koruna na strome viditeľná, vyrezajú sa všetky plody a deformované výhonky. Nemali by ste sa báť takýchto drastických opatrení - strom omladne a predĺži jeho životnosť. Záhradníci sa uistite, že konáre nerastú do koruny.

Pooperačná starostlivosť

Keď sa rany uzdravia, orech sa postrieka bordeauxskou tekutinou alebo roztokom močoviny. Toto sa vykonáva na ochranu stromu pred chorobami a škodcami. Rastlina sa ošetruje ráno alebo večer pomocou sprejovej fľaše s roztokom.

Dospelé rastliny hibernáujú bez prístrešia a mladé stromy sú zabalené do pytloviny na zimu. Dno kmeňa je pozlátené senom alebo štiepkami - chráni tak koreňový systém pred zamrznutím. Toto pravidlo platí najmä pre regióny so studenou a premenlivou klímou.

Skúsené záhradnícke tipy

Skúsení záhradníci odporúčajú formatívne prerezávanie v niekoľkých fázach.... V druhom roku po výsadbe sa vyberie silný vertikálny výhonok a zostávajúce vetvy sa zovrú. Na treťom sú bočné procesy prerušené a je vytvorená koruna a na štvrtom mieste je v korunke 5 až 6 kostrových vetiev.

Obyvatelia leta počas postupu odporúčajú monitorovať stav stromu. Napríklad, ak je orech chorý, je lepšie odložiť postup. Nemá zmysel liečiť rastlinu, kým sa nezbaví baktérií a baktérií.

Ak sa po orezaní rany nezhojú dlhšiu dobu, znovu sa ošetria záhradnou var. Ak nie, potom použite ílový tmel: 2 diely ílu sa zmiešajú s 1 dielom melulínu a 2 dielmi jemného sena. Zmes sa zriedi vodou na hustú konzistenciu.

záver

Mladé a viacročné vlašské orechy potrebujú prerezávanie. Počas procedúry záhradníci odstránia staré, suché, neplodiace a poškodené výhonky. Záhradné nožnice sa používajú na strihanie tenkých konárov, píla na hrubé. Prístroj musí byť ostrý, inak sa rany vyliečia po dlhú dobu. Potom, čo boli výhonky rozmazané záhradným lakom, ošetrené roztokom síranu meďnatého a pripravené na prezimovanie. Bez prerezávania strom slabne, zhustne a produkuje zlé ovocie.

 

Pridať komentár

záhradné

kvety