Prečo píniové oriešky sú užitočné pre ženy

Z botanického hľadiska piniové orechy nemajú nič spoločné s orechmi. Jedná sa o cédrové borovicové semená ukryté v tvrdej škrupine. Výrobok obsahuje nasýtené a nenasýtené tuky, aminokyseliny, veľké množstvo vitamínov E a K, draslík, horčík, fosfor, zinok a železo - živiny potrebné na udržanie hormonálnej hladiny, zdravá kosť, imunitný a nervový systém.

O výhodách a nebezpečenstvách céder orechy pre ženy prečítajte si článok.

Kalorický obsah a chemické zloženie

Prečo píniové oriešky sú užitočné pre ženy

Podľa vedeckých údajov sú borovicové semená semená borovice sibírskej. Rastlina sa nepovažuje za skutočný céder, ktorý rastie v Libanone. Mimochodom, semená libanonských cédrov sa nepoužívajú ako potrava. Cédrová borovica dostala toto meno v 15. storočí, keď sa noha ruského muža prvýkrát postavila na sibírsku pôdu. Ľudia obdivovaní krásou neznámych stromov ich porovnávali s cedrami opísanými v Biblii.

Sibírske cédre dosahujú výšku 40 m a žijú asi 500 rokov. Semená sa objavujú každých 5-6 rokov.

Zaujímavé! Sibírsky céder je vzdialeným príbuzným talianskej borovice. Autor slávneho príbehu Carlo Collodi pomenoval Pinocchio po matici tohto stromu.

V zrelých pretiahnutých púčikoch dozrieva 30 až 150 semien. Výťažok na strom je asi 50 kg. Každá matica je uzavretá v hustej nejedlej škrupine, ktorá je oddelená špeciálnym pneumatickým separátorom.

Chuť borovicových orechov je sladká, jemná, krémová orech s ľahkými borovicovými tónmi. Nemala by existovať horká chuť. Ak je výrobok horký, potom sa zhoršil.

V tabuľke je uvedené chemické zloženie 100 g píniových orechov:

názov obsah norma
Beta karotén 0,017 mg 5 mg
Vitamín B1 0,364 mg 1,5 mg
Vitamín B2 0,227 mg 1,8 mg
Vitamín B4 55,8 mg 500 mg
Vitamín B5 0,313 mg 5 mg
Vitamín B6 0,094 mg 2 mg
Vitamín B9 34 μg 400 mcg
Vitamín C 0,8 mg 90 mg
Vitamín E 9,33 mg 15 mg
Vitamín K 53,9 μg 120 mcg
Vitamín PP 4,387 mg 20 mg
Luteín a Zeaxantín 0,009 mg 5 mg
draslík 597 mg 2500 mg
vápnik 16 mg 1000 mg
kremík 50 mg 20-50 mg
magnézium 251 mg 400 mg
sodík 2 mg 1300 mg
síra 150 mg 1000 mg
fosfor 575 mg 800 mg
železo 5,53 mg 18 mg
jód 0,025 mg 0,1 - 0,2 mg
mangán 8,802 mg 2 mg
meď 1,3 mg 1 mg
selén 0,007 mg 0,055 mg
zinok 6,45 mg 12 mg
valín 0,69 g
histidín 0,34 g
izoleucín 0,54 g
leucín 0,99 g
lyzín 0,54 g
metionín 0,26 g
treonín 0,37 g
tryptofán 0,11 g
fenylalanín 0,52 g
alanín 0,68 g
arginín 2,41 g
Kyselina asparágová 1,3 g
glycín 0,69 g
Kyselina glutámová 2,93 g
Proline 0,67 g
serine 0,84 g
tyrozín 0,51 g
cysteín 0,29 g
Nasýtené mastné kyseliny 7,98 g 18,7 g
Mononenasýtené mastné kyseliny 18,7 g 16,8 g
Polynenasýtené mastné kyseliny 34,1 g 11,2-20,6 g
Omega-3 mastné kyseliny 0,510 až 0,528 g 0,9 až 3,7 g
Omega-6 mastné kyseliny 33,959 g 4,7 - 16,8 g

Nutričná hodnota 100 g produktu:

  • obsah kalórií - 673 kcal;
  • proteíny - 13,69 g;
  • tuky - 68,37 g;
  • uhľohydráty - 9,38 g;
  • vlákno - 3,7 g;
  • voda - 2,28 g;
  • popol - 2,59 g.

Prínos a ujma

Prečo píniové oriešky sú užitočné pre ženy

Zvážte, ako sú píniové oriešky dobré pre ženy. Ich pozitívne účinky na ženské telo sú rôzne a rozsiahle. Majú všeobecný tonický, imunomodulačný, tonický účinok pri pravidelnom používaní.

Schopnosť orechov znižovať hladinu „zlého“ cholesterolu bola vedecky dokázaná. To znižuje riziko mozgovej príhody a aterosklerózy v dôsledku blokovania krvných ciev cholesterolovými plakmi. V roku 2014 vedci vykonali štúdiu, ktorá odhalila zníženie hladín lipidov u žien s metabolickým syndrómom s pravidelnou konzumáciou borovíc.

Referenčné! Metabolický syndróm je všeobecný názov pre súbor patológií: hypertenzia, obezita, diabetes mellitus typu II.

Horčík v cédrových semenách pomáha regulovať krvný tlak. Jeho zvýšenie ohrozuje rozvoj srdcového zlyhania, aneuryzmy, straty zraku.

Nenasýtené tuky, vitamíny E a K, mangán a horčík bránia kardiovaskulárnym ochoreniam, zlepšujú zrážanie krvi.

Vitamín K je nevyhnutný v štruktúre kostí, jeho dostatočné množstvo znižuje riziko zlomenín po 50 rokoch o 65%. Pravidelná konzumácia borovicových orechov zabraňuje rozvoju osteoporózy, zvyšuje mineralizáciu kostí.

Prečo píniové oriešky sú užitočné pre ženy

Výrobok znižuje riziko rozvoja rakoviny pankreasu a hrubého čreva v dôsledku vysokej koncentrácie horčíka. Výskum v tejto oblasti ukázal, že zníženie príjmu horčíka o 100 mg za deň zvyšuje riziko vzniku rakoviny o 24%. Rakovina hrubého čreva a konečníka (malígna lézia hrubého čreva) je najčastejšia u žien, ktoré vstúpili do menopauzy.

Alkoholová tinktúra na škrupine borovicových orechov sa používa na liečbu myómy maternice a normalizáciu psychoemocionálneho pozadia. Piniové orechy sa odporúčajú na bolestivé obdobie, aby stabilizovali fyzický a emocionálny stav.

Orechy obsahujú luteín alebo „očný vitamín“. Väčšina z nich nemá dostatok potravy a telo nedokáže syntetizovať tento prvok. Existuje asi 600 karotenoidov, z ktorých 20 sa nachádza v ľudskom tele. Okrem toho dva z nich - luteín a zeaxantín - podporujú vizuálnu funkciu, bránia makulárnej degenerácii a rozvoju glaukómu a znižujú negatívne účinky ultrafialového žiarenia.

Užitočné! V roku 2015 vedci skúmali účinky horčíka na duševné zdravie. Výskum ukázal, že makronutrient znižuje prejavy hnevu, podráždenosti, zvyšuje vytrvalosť a zabraňuje depresii.

Železo, horčík a mononenasýtené tuky zvyšujú vitalitu a vytrvalosť a pomáhajú vám rýchlejšie sa zotaviť zo silového tréningu.

Píniové oriešky kontrolujú cukrovku typu II a bránia rozvoju komplikácií spojených s touto chorobou (znížená zraková ostrosť, mozgová príhoda). Pri každodennom používaní sa hladiny cukru a cholesterolu normalizujú.

Zinok a mangán zvyšujú imunitu, udržiavajú hormonálnu rovnováhu, hustotu spojivového tkaniva a podporujú regeneráciu pokožky. Jód normalizuje zdravie štítnej žľazy. Vitamín B2 sa podieľa na syntéze kortikosteroidov - hormónov, ktoré zmierňujú zápaly kože a genitourinárneho systému.

Píniové oriešky sú zdrojom vitamínu E, zvlášť užitočné pre ženy s alopéciou areata a rednutím vlasov. Pri pravidelnom používaní produktu vlasy zostávajú silné, hladké a lesklé.

Vitamíny, minerály a antioxidanty udržujú pokožku mladistvú, spomaľujú starnutie, hydratujú ju a vyživujú, liečia psoriázu, akné, ekzémy a furunkulózu.

Počas tehotenstva a laktácie

Prečo píniové oriešky sú užitočné pre ženy

Píniové oriešky zlepšujú krvný obeh a bránia venóznemu preťaženiu - tieto problémy často trpia ženy počas tehotenstva.

Vlákno zlepšuje peristaltiku čreva, bráni rozvoju zápchy. Rastlinné bielkoviny a železo, kyselina askorbová, mastné kyseliny podporujú imunitu, hladiny hemoglobínu, podieľajú sa na tvorbe mozgu dieťaťa a zabraňujú hladovaniu kyslíka. Počas laktácie zvyšujú borovicové oriešky produkciu materského mlieka a zvyšujú jeho výživovú hodnotu.

Pri chudnutí

Napriek vysokému obsahu kalórií produkt pomáha znižovať hmotnosť a udržujte ho pod kontrolou. Účinok je založený na stimulácii syntézy cholecystokinínu, hormónu, ktorý prenáša do mozgu impulzy o saturácii. Odborníci na výživu odporúčajú jesť hrsť borovicových orechov pol hodiny pred jedlom.

Vysoká nutričná hodnota produktu pomáha v boji proti obezite. Pravidelná konzumácia orechov zvyšuje inzulínovú rezistenciu a znižuje telesný tuk, znižuje chuť do jedla a tupý hlad.

Referenčné! Borovicové orechy sú ideálne pre večerné občerstvenie. Proteín napĺňa telo energiou, obnovuje svalové tkanivo.

kontraindikácie

Piniové orechy môžu spôsobiť alergické reakcie vrátane anafylaktického šoku. Ľudia s alergiou na orechy by nemali tento výrobok konzumovať.

Niektorí ľudia trpia syndrómom borovicového ústa, alergickou reakciou, pri ktorej sa v ústach vyskytuje kovová alebo horká pachuť po konzumácii plesní a ošľahaných borovíc. Neexistuje žiadny liek, zostáva len ich úplne opustiť.

Pri nadmernom používaní produktu sa vyskytujú negatívne príznaky. Celková slabosť, závraty, nevoľnosť, zvracanie, horkosť v ústach, zápal gastrointestinálneho traktu a žlčník.

Liek je kontraindikovaný u detí mladších ako 3 roky. Malé zrná sú potenciálne pre bábätká nebezpečné a pri náhodnom požití a vdýchnutí môžu zablokovať dýchacie cesty.

Norma a metódy použitia

Prečo píniové oriešky sú užitočné pre ženy

Priemerná denná sadzba borovíc orechov je 2 - 3 lyžice. l., maximálne - ½ fazetového skla alebo 70 g. Výrobok sa odporúča konzumovať v čerstvom stave alebo na jemnom vyprážaní na suchej panvici. Odborníci na výživu však trvajú na prvej možnosti, pričom zdôrazňujú skutočnosť, že tepelné ošetrenie zabíja živiny a znižuje chuť orechov. Produkt sa široko používa pri varení: pridáva sa do šalátov, cesta na sušienky, koláče, koláčové vrstvy.

Nie je možné si predstaviť klasickú taliansku pestovú omáčku so zelenou bazalkou, parmezánom a aromatickým olivovým olejom bez piniových orechov.

Zrná sa kombinujú s mäsom, rybami, zeleninou, mastnými syrmi, medom z bieleho agátu. Dávajú sa do müsli, ovsenej vločky, müsli, tvarohu, čokolády. Píniové oriešky dopĺňajú šaláty na báze pekingskej kapusty, rukola, špenátu, zelenej cibule, uhoriek, avokáda.

Výrobok sa nemieša so soľou a korením. V zložení kozinaki sa stráca pôvodná chuť.

záver

Píniové oriešky sú užitočným produktom, ktorý doplňuje zásoby vitamínov a minerálov v tele. Aminokyseliny bojujú s voľnými radikálmi, zmierňujú zápaly a podporujú imunitnú odpoveď tela. Nasýtený tuk podporuje chudnutie potlačením chuti do jedla a predĺžením sýtosti. Luteín podporuje zdravie očí. Draslík, horčík, fosfor, zinok, železo a jód normalizujú hormonálne hladiny.

Vitamín K zvyšuje mineralizáciu kostí a zabraňuje rozvoju osteoporózy u žien po 50 rokoch. Tokoferol udržuje krásu vlasov a pokožky a má antioxidačné vlastnosti. céder orechy sú dobré pre ženy počas tehotenstva a laktácie: bohaté chemické zloženie prispieva k normálnemu vývoju dieťaťa, podporuje zdravie matky a pomáha zvyšovať množstvo materského mlieka.

Pridať komentár

záhradné

kvety