Letný sprievodca po transplantácii čerešní pre začiatočníkov

Najlepším obdobím pre pestovanie čerešní je jeseň. Niekedy však existujú okolnosti, za ktorých je potrebné transplantovať strom v menej priaznivom čase. V takýchto chvíľach má začínajúci záhradník veľa otázok. Ako zorganizovať prácu tak, aby nedošlo k poškodeniu stromu, je možné transplantovať dospelú osobu, napríklad päťročnú sladkú čerešňu, ako zvoliť vhodný deň pre udalosť, dozviete sa z článku.

Prečo transplantácia čerešní v lete

Presádzanie ovocných stromov v lete nie je dobrý nápad. Úspešný výsledok letnej výsadby nie je zaručený. Transplantované exempláre si vyžadujú zvýšenú pozornosť záhradníka a obzvlášť opatrnú starostlivosť. V horúcich letných mesiacoch je pre závod ťažké prispôsobiť sa novým podmienkam, zakoreniť sa a stať sa silnejšími.

Ak sa však na stavbe plánuje výstavba, zmena v krajinnom usporiadaní alebo nová sa získa neplánovane odroda čerešní, nestojí to za to čakať na priaznivú sezónu.

Letný sprievodca po transplantácii čerešní pre začiatočníkov

Kedy je lepšie transplantovať dospelých čerešní

V lete je možné transplantovať iba mladé rastliny, ktoré nie sú staršie ako 5 - 6 rokov. Výsadbový materiál musí byť zdravý, bez príznakov choroby alebo poškodenia.

Presádzanie stromu v plodnom veku môže narušiť jeho prirodzené životné procesy.

Zrelé stromy bolestivo reagujú aj na menšie poranenia koreňov a konárov. Z tohto dôvodu je možné čerešne stredného veku presunúť na nové miesto len prekládkou. Ale aj pri starostlivom dodržiavaní všetkých poľnohospodárskych techník strom dokáže uschnúť a odumrieť.

Priaznivé dni podľa lunárneho kalendára

Aby sme sa nemýlili s výberom dňa pristávacia, môžete sa pozrieť na lunárny kalendár. Povie vám najlepšie okamihy pre prácu s pôdou a najpriaznivejšie obdobia pre sadenice, keď sú plné vitality a dokážu ľahko zakoreniť na novom mieste.

Priaznivé dni výsadby čerešní v lete 2020:

 • Jún: 1-5, 8, 12-13, 17-18, 22-23, 26-30;
 • Júl: 2, 3, 7, 13, 21 až 24, 27 až 31;
 • 1., 3., 7., 11., 14., 15., 15., 17., 19., 19., 19., 21., 23., 27., 30. - 31. augusta.

Záhradnícke práce sa odporúča odložiť 9. - 11., 14. - 16., 24. a 25. júna, 7. - 8., 11. - 13., 21. - 22. júla, 3. - 8., 8. - 9., 17. - 18., 30. - 31. augusta. Počas týchto období sú rastliny oslabené a náchylné k chorobám.

Výber miesta pristátia

Sweet cherry je teplomilná a svetlo milujúca rastlina. Nemá rada nadmernú vlhkosť a prievan. Kultúra je na pôde veľmi náročná: uprednostňuje úrodnú, ľahkú pôdu s neutrálnou kyslosťou. Ideálna pôda pre čerešne je ľahká piesčitá hlinitá alebo hlinitá pôda.

Poznámka! Nemôžete zasadiť strom v ťažkej ílovitej a rašelinovej pôde. Na takom sladkom čerešni nebude dlho žiť.

Mladé stromy sa vysádzajú vo veľkej vzdialenosti od seba - najmenej 4,5 m, inak budú rastliny súťažiť so susedmi o vodu a jedlo. To nebude mať najlepší vplyv na ich rozvoj a produktivitu.

Odborníci odporúčajú na mieste pestovať niekoľko stromov, pretože táto plodina je krížovo opelená.

Priaznivé a nepriaznivé okolie

Najlepší susedia pre čerešne sú slivky a čerešne.

Malé kríky bobúľ (napr. ríbezle, egreše) čerešne neumožnia rozvoj. Jeho dlhé povrchové korene absorbujú všetku vlhkosť a živiny a jej šíriaca sa koruna bude zatieniť nízke rastliny.Z rovnakého dôvodu ružové kríky nerastú vedľa čerešní.

Je nežiaduce pestovať čerešne na rovnakom území s marhuľa, jabloň, hruška, vlašské orechy.

Je to zaujímavé:

Aké sú dobré hybridné čerešne a sladké čerešne a aké sú ich vlastnosti

Preskúmajte najlepšie zimné mrazuvzdorné odrody čerešní a kritériá ich výberu

Prečo sú bobule čerešní užitočné pre ženské telo

Príprava na transplantáciu

Na transplantáciu čerešní je potrebné sa pripraviť vopred. Mali by ste si vybrať správne miesto na záhrade, starostlivo zvoliť sadivo, pripraviť pôdu.

Odporúča sa kúpiť sadenice v škôlke a venovať pozornosť hlavnému sprievodcovi. V opačnom prípade sa strom zbytočne kríži a po plodení sa môže kmeň, ktorý nedokáže odolať záťaži, zlomiť. Korene sadenice musia byť bez mechanického poškodenia dlhé najmenej 15 cm, nesmú byť suché.

Pôda na výsadbu je vykopaná vopred, burina je odstránená. Ak je pôda príliš ťažká, pridá sa piesok. Toto je užitočné najmä pri opätovnej výsadbe stromov bez koreňov.

Odborníci sa líšia v hnojení pôdy. Niektorí veria, že kompost, zhnitá hnoj, piliny alebo suché lístie sú vždy užitočné. Iní sa domnievajú, že ak je v pôde nedostatok kyslíka, bude trvať roky, kým sa organická hmota rozloží, a škoda z takého kŕmenia bude viac ako dobrá.

S chemickými hnojivami sa zaobchádza veľmi opatrne, aby nedošlo k spáleniu koreňov.

Všeobecne platí, že pre mladý strom na novom mieste je žiaduce vytvoriť rovnaké podmienky ako na predošlom.

Pokyny na transplantáciu

Letný sprievodca po transplantácii čerešní pre začiatočníkov

Pri presádzaní čerešní a višní používajte bežné záhradné náradie. Potrebujete iba lopatu a podporu pre sadenice. Odborníci odporúčajú používať na podporu stromu kovový alebo plastový stĺp.

Pred výsadbou sú korene sadenice skontrolované, poškodené a odrezané príliš dlhé konce. Potom sa rastlina umiestni do vody na 2 hodiny, takže korene sú nasýtené vodou. Ak je puzdro počas prepravy suché, musíte ho vo vode asi 10 hodín. Je lepšie rezať listy, aby nedošlo k dehydratácii kríky.

Ako transplantovať čerešne na iné miesto:

 1. Vykopte dieru koreňovou guľkou, ale nie hlbkou menej ako 50 - 60 cm.
 2. Ak sa organické látky alebo chemické hnojivá nalievajú na dno, je potrebné ich posypať úrodnou pôdou, aby sa korene nedostali do styku. V takom prípade by mala byť jamka hlbšia.
 3. Vytvorte podporu na udržanie rovnováhy rastlín.
 4. Miesto sadenice, šíriť korene.
 5. Zakryte zemou, kompaktné.
 6. Voda hojne - najmenej 1 vedro na krík.
 7. Mulčujte pôdu okolo sadenice (posypte listami, pilinami, rašelinou alebo humusom). 

Bežné chyby

Prvýkrát pri presádzaní ovocných stromov urobia nasledujúce chyby:

 1. Sú príliš leniví na to, aby vykopali dieru hlbšie. Pôda na povrchu je voľnejšia ako v hĺbke. Pre krehké korene stromu je ťažké ho prekonať, aby mohol začať rásť. Sadenice nezomrú, ale vo vývoji bude zreteľne zaostávať. Odporúčanie: Na spodnú časť výsadbovej jamy nalejte voľnú hornú pôdu a vyplňte dutiny úrodnou pôdou.Letný sprievodca po transplantácii čerešní pre začiatočníkov
 2. Okolo kríka sa nalievajú hlinené hradby, aby sa uľahčilo ich napúšťanie. Odporúčanie: Výsadbový otvor nenapĺňajte až po okraj, nechajte ho v tvare doštičky s centrom v strede. V lete je možné túto depresiu pokryť mulčom
 3. Zo srdca kŕmia rastlinu hnojivami. Nadmerné používanie je pravdepodobnejšie, že poškodí sadenice. Odporúčanie: Hrsť popola zmiešajte so zemou a nalejte ju do spodnej časti jamy. Nie je potrebné distribuovať hnojivá po celej jame.
 4. Koreňový golier je prehĺbený. To vedie k smrti rastliny. Odporúčanie: Spodnú časť kmeňa a začiatok hrubých koreňov utrite navlhčenou textíliou. Hranica koreňového goliera je miestom, kde sa kôra mení zo nazelenalé na nahnedlé. Pri presádzaní by koreňový golier mal byť 3 až 6 cm nad zemou.

Transplantátové nuansy

Transplantácia letných čerešní je vhodná iba pre stredné regióny krajiny. Na juhu to nedáva zmysel.Jesenné záhradníctvo je ideálnym obdobím pre najmilšie južné regióny.

Pri presádzaní mladého kríka by ste sa mali sústrediť na svetové strany. Miesto naštepenia je umiestnené na severnej strane, takže rastlina nespáli popáleniny a nepoškodí kôru.

Čerešne staršie ako 3 roky sa vysádzajú rovnakým spôsobom, ako vyrastali na rovnakom mieste. Dospelá rastlina sa musí premiestňovať s hríbom zeme. Pri výsadbe sa hlavné vetvy orežú o 1/3. Miesto rezu je ošetrené záhradným lakom alebo ľanovým olejom.

Aby sadenice nepociťovali nedostatok vlhkosti, stonky na spodnej časti kostrových konárov môžu byť zabalené handrami a pravidelne navlhčené vodou. Nezabudnite strom zaistiť pomocou zabezpečených káblov. Potom nebude kmeň poškodený vetrom.

Poznámka! Nie je potrebné počítať s úrodou budúceho leta po presadení. Rastlina trvá dva roky, kým sa zakorení na novom mieste. Ak počas tohto obdobia čerešňové kvety je lepšie odstrániť kvety, aby plodenie neoslabilo ešte nezrelý strom.

Ďalšia starostlivosť

Zalejte strom v závislosti od počasia, pravidelne, ale s mierou, aby nedošlo k zamokreniu pôdy.

Odporúča sa hnojiť rastliny najskôr rok po výsadbe, najlepšie vo vode rozpustných minerálnych obväzoch.

Pravidelná prehliadka vám umožní zistiť škodcov alebo skoré príznaky choroby a okamžite podniknúť kroky na ich odstránenie.

Skúsené záhradnícke tipy

Letný sprievodca po transplantácii čerešní pre začiatočníkov

Vyplatí sa načúvať odporúčaniam tých, ktorí úspešne pestujú čerešne už mnoho rokov:

 1. Okrem škôlok sa môžu vykopávať divoké čerešne určené na pestovanie tam, kde nie sú potrebné a zvyčajne sa vyraďujú: z elektrického vedenia, pri cestách, v lomoch.
 2. Strom by sa mal vykopať veľkým hríbom zeme a snažiť sa minimalizovať poškodenie koreňov.
 3. Počas prepravy sa korene sadenice zabalia do vlhkej handričky a zabalia sa do plastového vrecka alebo utierky.
 4. Pri výsadbe je priestor medzi hrudkou zeme a okrajmi jamy zakrytý zmesou zeminy a piesku v pomere 6: 4, aby korene ľahšie dýchali.
 5. Medzi lano, ktoré pripevňuje strom k kolíkom a kmeňu, sa umiestni kus látky, aby sa nepoškodila mladá kôra.

záver

Na transplantáciu čerešní na iné miesto stačí prideliť veľký, dobre osvetlený pozemok, získať alebo vykopať zdravý a silný strom a pripraviť pôdu.

Rastliny je potrebné zalievať a hojne, ale bez fanatizmu, buriť burinu. A hlavná vec je milovať vašu záhradu. Dodržiavanie týchto pravidiel pomôže čerešňom stať sa silnejšími a zvyknúť si na nové miesto.

Pridať komentár

záhradné

kvety