Prečo je odroda bovinného srdca čerešní dobrá a prečo sa oplatí pestovať ju

Čerešňa rastie v mnohých záhradných oblastiach. Plody tohto stromu sú milované svojou sladkosťou a šťavnatosťou. Pre bohatú úrodu je dôležité si vybrať odrody najvyššej kvality, Preto mnohí záhradníci uprednostňujú čerešňu Oxheart, ktorá je známa nielen svojou vynikajúcou chuťou, ale aj svojou nenáročnosťou.

Opis čerešňovej odrody Bull srdce

Srdce býka alebo Volovye sú jednou z najplodejších domácich odrôd. Názov dostal vďaka neobvyklému tvaru bobúľ - okrúhleho, s miernym stláčaním, vďaka ktorému sa podobajú anatomickému tvaru srdca.

História pôvodu a distribúcie

Prečo je odroda bovinného srdca čerešní dobrá a prečo sa oplatí pestovať ju

Táto čerešňa bola chovaná na území Gruzínska počas Sovietskeho zväzu.... Bol určený na chov v teplých oblastiach: Gruzínsko, Azerbajdžan, republiky Strednej Ázie a južný pás Ruska. Odroda však získala takú obľubu a lásku k záhradníkom, že mnohí z nich dosiahli kultiváciu Ox Heart v iných regiónoch. Toto sa stalo možným vďaka usporiadaniu vysokokvalitného zimného prístrešku, ktorý umožňuje čerešniam odolávať mrazu a inému nepriaznivému počasiu.

Teraz sa táto odroda vyskytuje v regiónoch s vážnejším podnebím:

 • Stredný pruh;
 • Stredná čierna zemská oblasť;
 • Severokaukazský;
 • Volgo-Vyatsky;
 • Nizhny-Volzhsky;
 • Severozápad.

Tvorcovia odrody sa považujú za bežných záhradníkov, a preto nie sú zaregistrovaní ani v Gruzínsku, ani v Rusku.

Charakteristiky a opis stromov

Hovädzie srdce je stredne veľká rastlina s pyramidálnou korunou a riedkym listom. Listy sú veľké, tmavozelenej farby, špičaté a na okrajoch zúbkované. Výška dospelého stromu sa pohybuje od 3 do 5 m, konečná veľkosť závisí od kvality pôdy. Sadenice sa vyvíjajú rýchlo.

Z dôvodu nízkeho rastu plodiny je vhodné zberať. Hustota koruny umožňuje kvalitnú ventiláciu stromu, zabraňuje množeniu škodcov a nadmernému zahusťovaniu listov.

Čerešňové kvety v druhej polovici mája. V miernom podnebí sa plodina zberá v júli. V južnej zóne - koncom júna. Postupne dozrievajú, čo vám umožňuje získať úrodu v niekoľkých fázach. Z jedného stromu sa zozbiera 30 až 40 kg.

Odolné voči teplotám

V južných oblastiach môžu bobule ľahko tolerovať nižšie teploty. V strednom pruhu, kde sú v zime možné mrazy až do -25 ° C, zmrznú vetvy a výhonky. V miernom podnebí je dôležité vykonávať správnu a včasnú prípravu na prezimovanie a zabezpečiť rastline dobrú ochranu pred chladom.

Na jar by ste si mali dávať pozor na opakujúce sa mrazy, ktoré môžu spôsobiť smrť kvetov.

Odolnosť proti vlhkosti a suchu

Býčie srdce rovnako nemá rád sucho a nadmernú vlhkosť. Nadmerné pretrvávajúce zrážky môžu viesť k znehodnoteniu bobúľ. Počas sucha sa strom pravidelne zalieva, inak čerešňové ovocie nedosiahne svoju maximálnu veľkosť. Šťava plodiny závisí aj od zalievania.

Odolnosť voči chorobám a škodcom

Hovädzie srdce má prirodzenú imunitu voči väčšine chorôb typických pre čerešňové plodiny.Zo škodcov je nebezpečných iba niekoľko - čerešňa a čerešňa.

Prečítajte si tiež:

Stabilná a produktívna sladká čerešňa Valery Chkalov.

Višňová odroda Vasilisa odolná voči poveternostným vplyvom s veľkými a chutnými bobuľami.

Mladý, ale získava na popularite medzi záhradníkmi rôzne čerešne Revna.

Charakteristiky a opis bobúľ

Prečo je odroda bovinného srdca čerešní dobrá a prečo sa oplatí pestovať ju

Priemerná hmotnosť jedného bobúľa Bull Heart je 7-8 g. Vyznačuje sa hustou pokožkou jasne červeného vína. Vláknina je o niečo ľahšia ako škrupina a má výraznú sladkú chuť s miernou kyslosťou. Na päťbodovej stupnici majú plody tejto odrody maximálne skóre. Stopka sa dá ľahko odpojiť bez poškodenia bobule.

Pozor! Napriek tomu, že koža býčieho srdca je hustá, ľahko sa zlomí, čo znižuje prenosnosť plodov.

Zberané opatrne - pokrčené a poškodené bobule sa nedajú skladovať.

Oblasti použitia

Odborníci nazývajú Bovine Heart univerzálnou dezertnou odrodou. Bobule sa konzumujú čerstvé, sušené, mrazené a konzervované.

Plody sa používajú:

 • v šťavách a nektároch;
 • v domácich vínach a likéroch;
 • na výrobu džemov a zaváranín;
 • v cukrovinkách;
 • v mliečnych kokteiloch.

Ovocie obsahuje obrovské množstvo vitamínov a minerálov. Ich obsah kalórií je nízky - iba 52 kcal na 100 g.

Výhody a nevýhody odrody

Pred výsadbou tejto rastliny na svojom webe musíte pochopiť výhody a nevýhody odrody.

Medzi klady patria:Prečo je odroda bovinného srdca čerešní dobrá a prečo sa oplatí pestovať ju

 1. Vysoká výťažnosť.
 2. Stabilné ročné rodenie.
 3. Vzhľad a chuť plodov.
 4. Prirodzená imunita proti určitým škodcom a druhom plesňových chorôb.
 5. Stromy sú odolné proti mrazu s náležitou starostlivosťou.
 6. Relatívna odolnosť voči suchu.

Z jasných mín - iba krátka doba skladovania zrelých bobúľ a ťažkosti pri preprave.

Pestovateľská technológia

Sadenice sa najlepšie nakupujú v špecializovaných predajniach a škôlkach. Rastlina pre pristávacia Mal by mať rovnomerný trup jednotnej farby, bez poškodenia kôry. Uistite sa, že máte púčiky a zelené lístie.

Korene sadenice by mali byť vlhké, dobre vyvinuté a bez poškodenia, uzlov a zhutnenia.

Optimálne podmienky

Hovädzie srdce by sa nemalo pestovať v oblastiach, kde teplomer v zime klesne pod -25 ° C.... Územia ležiace v nížinách nie sú vhodné, pretože stojatá voda významne ovplyvňuje výnos stromov. Pestujú a prinášajú ovocie najlepšie v úrodnej a voľnej pôde s miernou kyslosťou.

Pôda sa pripravuje 1 až 2 mesiace pred výsadbou. Vybraná oblasť je vykopaná, uvoľnená a vyčistená od burín a koreňov. Pôda je zmiešaná s humusom a hnojivami. Ak je pôda kyslá, je vápenatá.

Sadenice musia byť pripravené 2-3 týždne pred výsadbou. Horná pôda (asi 20 cm) je najúrodnejšia, preto je zmiešaná s humusom a položená na dno nad drenáž. Pôda sa zavlažuje a vchádza sa oporný kolík.

Podmienky vykládky

Výsadba sa vykonáva skoro na jar, po skončení mrazu. Tento čas je dostatočný na to, aby sadenice zakorenili a správne sa pripravili na prezimovanie.

Niektorí záhradníci zasadia Oxheart na jeseň, ale strom nemusí zimu prežiť a zomrieť.

Odroda je fotofilná, takže najlepším miestom pre ňu je slnečná oblasť na južnej strane, uzavretá pred prievanom a severným vetrom. Podzemná voda by nemala byť vyššia ako 3 m, inak budú korene hniť.

Vzdialenosť medzi rastlinami je ponechaná asi 1,5 - 2 ma medzi radmi - 3 - 5 m. Je dôležité zvoliť si správne okolie, ktoré zvýši produktivitu a chráni stromy pred škodcami a chorobami. Ideálne susedia sú aj ďalšie kultivary a čerešne.

Dôležité! Čerešne nebudú mať priateľov s jablkami, hruškami, egrešmi, malinami, paradajkami a korením.

Ďalšia starostlivosť

Sadenice sa pravidelne polievajú - asi 2-krát mesačne, vždy najmenej 3 litre. Hnojte mladé stromy hnojom alebo roztokom dusičnanu amónneho. Po každom zalievaní sa pôda uvoľní, aby sa uľahčilo získavanie kyslíka pre rastlinu. Naposledy sa polieva strom na jeseň pred pádom listov.

Koruna sa tvorí počas prvých 3 rokov. Každé jarné čerešne sa vyčistia - vysušia sa, poškodené konáre sa odrežú. Rast koreňov sa odstráni, a ak je koruna príliš silná, je stenčená tak, aby zabezpečovala prúdenie vzduchu.

Možné problémy, choroby, škodcovia

Na konci jari alebo začiatkom leta sú na listoch stromov viditeľné malé hnedé škvrny.... Po chvíli zasiahnuté lístie vyschne a rozpadne sa. V zriedkavých prípadoch sa škvrny vyskytujú na ovocí. Takto sa prejavuje kokcykóza mykotických chorôb.

Postihnuté časti rastlín sa odstránia a spália. Počas dozrievania púčikov sa stromy ošetria fungicídmi a po zbere sa postriekajú Bordeauxovou tekutinou.

Nebezpečná je tiež šedá hniloba (monilióza), ktorá sa prejavuje vo forme popálenín a sivého plaku na plodoch a listoch stromu. Na prevenciu a ošetrenie chorých rastlín sa používajú prípravky s vysokým obsahom medi.

Počas obdobia kvitnutia môžu čerešne ochorieť verticilózou. Huba vytvára rany na kôre a spôsobuje vädnutie kvetov, čo ohrozuje úrodu. Roztok síranu meďnatého môže tento problém vyriešiť.

Medzi škodcov patria medzi najnebezpečnejšie:

 1. Čerešňová muška. Hmyz kladie vajcia do zelených bobúľ. Ihneď po vyliahnutí larvy začnú zhltnúť mäso zvnútra.
 2. Čerešňový mol. Ovplyvňuje púčiky, listy a mladé výhonky višní.

Riešenie problémov so škodcami spočíva v použití špeciálnych insekticídov. Nemali by sa aplikovať niekoľko týždňov pred zberom.

prezimovanie

S nástupom jesene sú stromy pripravené na zimný odpočinok:

 1. Voda hojne - do 100 litrov vody na každý strom počas celej jesennej sezóny.
 2. Pôda okolo stromu je očistená od vetiev a uschnutej trávy, uvoľnená a položená humusom.
 3. Spodná časť kmeňa je zabalená sieťovinou alebo vrecovinou.
 4. Ak sa očakávajú silné mrazy, korene sú pokryté smrekovými konármi.
 5. Sadenice sú pre zimu skryté pod špeciálnymi materiálmi.

rozmnožovanie

Čerešne sa množia odrezkami. Stopka sa vyberie zo spodných vetiev materského stromu na konci leta po zbere. Táto metóda pomáha získať sadenice, ktoré dokážu priniesť ovocie pred 4 rokmi. Pestovaný strom bude podobný materskému stromu; hlavná vec je poskytnúť náležitú starostlivosť.

Charakteristiky pestovania v závislosti od regiónu

V južnom pásme Ruska sladká čerešňa býčieho srdca nevyžaduje špeciálne podmienky, okrem dostatočného zavlažovania počas sucha.

V chladnejších oblastiach sa osobitná pozornosť venuje organizovaniu zimovania a izolácii stromov počas kvitnutia, ak hrozí silné mrazy.

Opeľovacie odrody

Hovädzie srdce patrí medzi čiastočne samooplodné odrody. Niektoré odrody tejto plodiny a čerešní sú vhodné ako opeľovače. Hlavnou podmienkou je zhodnosť dátumov kvetu.

Najvhodnejšie odrody čerešní a višní:

 • Iput;
 • Ovstuzhenka;
 • Tyutchevka.

Čerešňa:

 • Putinka;
 • Angličtina skoro.

Recenzie záhradníkov

Obyvatelia leta hovoria pozitívne o čerešňovom srdci.

Irina Fedorovna, Rostov: „Túto odrodu pestujem už 6 rokov. Ľahko sa udržuje, dáva dobrú úrodu, bobule sú veľmi chutné, sladké. Nemôžu sa však dlhodobo skladovať. Tretí deň sa začínajú zhoršovať. ““

Valentina Ivanovna, Kursk: "Chováme býčie srdce na predaj." Predávajú sa rýchlo, veľmi chutné bobule, takže prakticky nedochádza k žiadnemu odpadu. Odroda nie je nenáročná na starostlivosť, pretože stromy nikdy neboli choré. “

Tatyana Ivanovna, Krasnodar: "Túto plodinu sme zasadili pred 8 rokmi a o 5 rokov neskôr sme zozbierali prvú plodinu. Bobule sú veľké a veľmi chutné, všetko sa zje do niekoľkých dní. ““

záver

Ako môžete vidieť z recenzií, nie je to pre nič za nič, že Bull Heart je medzi záhradníkmi obľúbený.Každý si všimne výnimočnú chuť plodov a ich veľkosť, hoci kultúra nie je rozmarná, je ľahké sa o ňu postarať. Odolnosť proti mrazu robí odrodu ešte atraktívnejšou.

Pridať komentár

záhradné

kvety