Spoľahlivá a vhodná na pestovanie v drsnom podnebí, odroda čiernej čerešne Leningradskaya

Leningradská čierna je skutočným úspechom ruských chovateľov. Podarilo sa im vyvinúť druh sladkej čerešne, ktorý si zachoval nielen chuťové vlastnosti plodiny, ale bol vhodný aj na pestovanie v severozápadných oblastiach. Povieme vám o vlastnostiach odrody, pravidlách výsadby sadeníc a starostlivosti o ne.

Rysy odrody čierna čerešňa Leningradskaya

Táto odroda je stolová odroda so stredným oneskorením zrenia., rýchlo rastúci - plodnica sa začína 3-4 roky po výsadbe.

Spoľahlivá a vhodná na pestovanie v drsnom podnebí, odroda čiernej čerešne Leningradskaya

Kvôli nerovnomernému dozrievaniu sa bobule odstraňujú 2 až 3 krát za sezónu., od konca júna do začiatku septembra. Výťažok je priemerný, ale stabilný: v prvých rokoch rastu koruny sa zo stromu odstráni 20 až 25 kg ovocia po začiatku plodného veku - 30 až 40 kg.

Referencie. Nie úplne zrelé bobule pri teplote + 6 ... + 7 ° C sa skladujú 2-3 týždne.

História pôvodu a distribúcie

Odroda bola vyšľachtená chovateľom experimentálnej stanice Pavlovsk All-Russian Institute of Plant Industry F. K. Teterev. Odporúča sa na pestovanie v strednej časti Ruska a južných regiónoch severozápadného regiónu.

Charakteristiky a opis stromov

Leningradská čierna je strom strednej veľkosti (výška v dospelosti - 3 - 4 m) so širokou, šíriacou sa stredne silnou korunou. Kôra pokrývajúca kmeň a výhonky je hladká, bez trhlín a má tmavohnedú farbu.

Listové dosky sú veľké, podlhovasté, oválne, bohatý smaragd. Centrálne žily sú tenké, ale dobre výrazné, hrany sú zúbkovité.

Počas kvitnutiaktoré spadajú na začiatku alebo do polovice mája, sa na stromoch objavujú stredne veľké biele kvety, ktoré sa zbierajú v kvetenstvo 3 až 7 ks.

Odolné voči teplotám

Toto je jeden z najviac mrazuvzdorných odrôd čerešne... Odolá poklesu teploty vzduchu až na -30 ° C a nebojí sa opakujúcich sa jarných mrazov.

Odolnosť proti vlhkosti a suchu

Odroda sa vyznačuje priemerným stupňom sucha.... Nedostatok vlhkosti počas kvitnutia a dozrievania plodov vedie k poklesu objemu vaječníkov a strate úrody.

Stojatá voda a vysoká pôdna vlhkosť - príčina vodnej buničiny, praskanie a rozklad lesných plodov ešte predtým, ako sú úplne zrelé.

Odolnosť voči chorobám a škodcom

Odroda má imunitu voči škodcom a chorobám, ale za nepriaznivých podmienok a nedostatočnej starostlivosti môžu byť ovplyvnené čerešňovými muškami, listovými valcami, červami, voškami, pilami, vtákmi, ako aj moniliózou, chlorózou, kokosykózou.

Charakteristiky a opis bobúľ

Bobule strednej veľkosti, okrúhle alebo so širokým srdcom, odvážte 3-4 g, pokryté tenkou pokožkou, ktorá na začiatku zrenia je sfarbená do rubínovo červenej a potom sa stane tmavohnedou, takmer čiernou.

Spoľahlivá a vhodná na pestovanie v drsnom podnebí, odroda čiernej čerešne Leningradskaya

Kosť je malá, zle oddelená... Celulóza je tmavočervená, jemná a šťavnatá, má sladkú chuť a pikantnú dochuť s mierne kyslou farbou.

Referencie. Ak je leto slnečné a suché, bobule dozrievajú sladko sladko; daždivé počasie ich robí vodnatými s nevýraznou chuťou.

Oblasť použitia

Plody leningradskej čiernej sa vyznačujú možnosťou univerzálneho použitia... Konzumujú sa čerstvé, mrazené, používajú sa na výrobu dezertov, rôznych druhov ovocia, konzerv alebo kompotov.

Výhody a nevýhody odrody

Výhody odrody:

 • stredný rast stromov, uľahčujúci zber;
 • skorá zrelosť;
 • skvelá chuť bobúľ;
 • možnosť univerzálneho použitia;
 • nedostatočná tendencia k uvoľňovaniu;
 • predĺžené obdobie zrenia;
 • imunita voči chorobám a škodcom;
 • odolnosť proti mrazu;
 • stabilné rodenie.

Nevýhody leningradskej čiernej:

 • potreba odrôd opeľovačov kvôli vlastnej plodnosti;
 • priemerný výnos;
 • zhoršenie kvality a chuti ovocia v prípade silných zrážok;
 • zníženie alebo strata úrody počas dlhodobého sucha.

Pestovateľská technológia

Hlavné podmienky pre úspešné pestovanie čerešní a višní - správny výber miesta výsadby a sadeníc a odborná starostlivosť o ne.

Spoľahlivá a vhodná na pestovanie v drsnom podnebí, odroda čiernej čerešne Leningradskaya

Optimálne podmienky

Odroda uprednostňuje ľahkú úrodnú pôdu s dobrým prevzdušňovaním a priepustnosťou pre vlhkosť.... Najlepšia možnosť je hlinitá a piesčitá hlinitá.

Výsadbový materiál sa kupuje na jar, pred otvorením pukov.alebo na jeseň, keď listy padajú na sadenice a končí tok miazgy. Výhodná je jednoročná (0,8 - 1 m vysoká) bez vetiev alebo dvojročná (nie vyššia ako 1,5 m) s 2 - 3 vetvami a jedným vodičom bez poškodenia a príznakov choroby.

Ak je koreňový systém vysušený, pred výsadbou sa namočí na 2 až 10 hodín do vody s pridaním 2 - 3 kvapiek stimulátora rastu ("Kornerost").

Podmienky vykládky

Pre výsadbu leningradskej čiernej vyberte dobre osvetlené, miesto chránené pred chladným nárazovým vetrom, ktoré sa nachádza na juhu. Mal by byť plochý alebo mierne klesajúci na juh alebo juhozápad. Prípustná hladina podzemnej vody je 2 ma nižšia.

Čerešne sa vysádzajú na parcele na jar, predtým ako pučia, takže počas 8 mesiacov vegetačného obdobia sa strom zakoreňuje a rastie silnejšie.

Referencie. V južných oblastiach s miernymi zimami jeseň je prijateľná (najneskôr do polovice októbra) výsadba poskytla dodatočnú ochranu sadeníc pred mrazom.

Dobrí susedia pre čerešne - čerešňa, horský popol, iné odrody čerešní, čiernych bazy čiernej, hrozna, hloh. Leningradská čierna nie je vysadená vedľa jabloní, hrušiek, sliviek, malín, marhúľ, rakytníka, čierneho a červeného ríbezle, egrešov, kalina.

Pšeničné plodiny nie sú vysadené pod stromami (paradajky, paprika a baklažány), ale výsadba na základni medonosných kvetov (napríklad lucerna alebo facélia) pomáha prilákať opeľujúci hmyz.

Pravidlá vykládky:

 1. Spoľahlivá a vhodná na pestovanie v drsnom podnebí, odroda čiernej čerešne Leningradskaya2-3 týždne pred výsadbou vykopte výsadbu s priemerom 80 - 90 cm a hĺbkou 60 - 70 cm.
 2. Každú naplňte dvoma tretinami úrodnej zmesi (polovica vyťaženej zeminy, dve vedrá humusu alebo kompostu, 1 kg popola, 200 g superfosfátu, 40 g draselnej soli).
 3. Bezprostredne pred výsadbou zalejte dieru a vykopajte do stredu drevený kolík dlhý 1-1,5 m, aby sa strom ďalej zviazal.
 4. Semenáčik vložte do diery, roztiahnite jeho korene, posypte zemou tak, aby koreňový golier bol 5 až 8 cm nad povrchom pôdy.
 5. Voda a mulčovanie pôdy.

Stromy sú vysadené v diaľke 3-4 m od seba.

Ďalšia starostlivosť

Čerešne sa zavlažujú trikrát za sezónu (pred kvitnutím, v polovici júla a koncom jesene), ktoré sú v prípade sucha vystavené dostatočným zrážkam a 4-5 krát mesačne. Pod každý strom sa nalievajú dve vedrá teplej usadenej vody.

Po zalievaní alebo daždi sa pôda uvoľníeliminovať stagnujúcu vlhkosť a pomáhať koreňom lepšie vstrebávať živiny a vodu. Zem v kruhu blízkeho kmeňa je pravidelne burínatá.

Tabuľka hnojenia:

 • jar, počas rozkvetu listov - infúzia divulínu alebo minerálneho komplexu (20 g močoviny, draselnej soli a superfosfátu na 10 litrov vody);
 • po zbere - hnojivá na báze fosforu a draslíka.

Každý rok na jar, pred pučaním alebo koncom jesene, sa stromy orezávajú, odstránenie suchých, mrazených a zahusťujúcich výhonkov. Mierne viazaná koruna sa podáva do 5 až 6 rokov.

Možné problémy, choroby, škodcovia

Choroby a škodcovia, ktorí môžu infikovať Leningradskaja čiernu, sú opísané v tabuľke:

Choroba, škodca známky liečba
Čerešňová muška Na bobuľkách sa objavujú čierne bodky, potom prehĺbeniny, ktoré postupne hnijú; vonkajšia časť kôry stráca svoj lesk a mäso sa kríva. Stromy sa postriekajú dvakrát v intervale 10 dní insekticídnymi prípravkami („Arrivo“, „Fury“, „Confidor“, „Decis“, „Fufanon“, „Iskra“, „Aktellik“). Na vystrašenie hmyzu sa výsadba ošetruje tabakovými, ihličnatými alebo cesnakovými infúziami.
Listový list Na listoch čerešní sa objaví pavučina, húsenice vyháňajú lístie a jedia ich.
Cherry pipe runner Dospelý hmyz sa živí púčikmi, púčikmi, kvetmi, vaječníkmi a ovocím; larvy sa vyvŕtajú do kosti a živia sa jadrom. Pôda je vykopaná, chrobáky sú mechanicky otriasané vetvami, stromy sú ošetrené aktárskymi alebo organofosfátovými pesticídmi (Metaphos, Karbofos, Benzofosfát).
Voška čerešňa Larvy sa živia listovými šťavami, vďaka ktorým sa zastaví rast centrálnej žily, listy sa stočia, stmavnú a vyschnú. Na jar sa stromy ošetrujú hmyzovými akaricídmi (Aktelik, Karbofos, Inta-Vir), postriekajú sa infúziou listov púpavy, cibuľového peria, kvetov bazy čiernych. Ak už púčiky už kvitli, použite lieky „Confidor“, „Aktofit“.
širopasí Škodcovia hlodajú horné vrstvy listových dosiek, v dôsledku čoho sú tieto prikryté priesvitnými škvrnami.
Moniliosis Listy, kvety a bobule predčasne vyschnú. Infikované vetvy sa odstránia a spália, strom sa trikrát lieči v intervaloch siedmich dní antimykotikami „Horus“, „vrchol Abiga“, „HOM“ alebo „Strobi“.
blednička Žltnutie a padanie lístia.
Coccomycosis Najskôr sa na listoch objavia škvrny ružovo-hnedej farby, potom sa spodná strana listových dosiek pokryje bledoružovým kvetom.

Na ochranu pred vtákmi počas dozrievania bobúľ visia na stromoch šumivé stuhy, lesklá fólia alebo pokrytie korún špeciálnymi sieťami.

prezimovanie

Vzhľadom na vysoký stupeň odolnosti proti mrazu zimné útočisko vo forme vetvičiek z agroplastov a smrekov je potrebné iba pre mladé stromy do 4 rokov. Na ochranu proti hlodavcom je na kmeňoch pripevnená špeciálna sieťovina alebo strešná krytina.

Spoľahlivá a vhodná na pestovanie v drsnom podnebí, odroda čiernej čerešne Leningradskaya

Koncom jesene sa hojne zalievajú staršie stromy, a pôda v kruhu blízkeho kmeňa je posypaná rašelinou, slamou alebo humusom.

rozmnožovanie

Chovatelia pestujú čerešne zo semien, pretože pri tejto metóde rozmnožovania strom stráca svoje odrodové charakteristiky. Najlepší spôsob, ako propagovať kultúru, je odrezky.

Odrezky sa zbierajú od začiatku do polovice júna, rezanie vyvinuté a silné výhonky na kúsky s maximálnou dĺžkou 30 cm tak, aby na stonke boli 3-5 listov a v spodnej časti 2-3. Rez sa robí ostrým klerikálnym nožom v uhle 45 ° dole a 90 ° hore.

Rezne 1-3 cm ponorené do roztoku stimulátora rastu ("Kornevin", "Epin"), vysadené vo vlhkom a sypkom substráte s nízkou kyslosťou na zakorenenie a premiestnené na teplé miesto (+ 25 ... + 30 ° C), ktoré sa pravidelne postrekuje vodou z postrekovača.

Zakorenenie trvá až 50 dní.

Charakteristiky pestovaných odrôd v závislosti od regiónu

Táto odroda odolná proti mrazu dobre rastie a prináša plody aj v severných oblastiach.... V dôsledku klimatických podmienok regiónu v starostlivosti o čerešne a višne sa prakticky nevyskytujú žiadne rozdiely.

Zvážte iba potrebu prístrešia v oblastiach s tvrdými zimami a frekvenciou polievania, keď sa pestujú v oblastiach s horúcimi a suchými letami.

Opeľovacie odrody

Leningrad čierna - samonosná odroda... Na účely zberu úrody je v blízkosti vysadených niekoľko ďalších odrôd čerešní, ktoré sa zhodujú s úrovňou odolnosti proti mrazu a dobou kvetu.

Najlepšie opeľovacie odrody:

 • Iput;
 • Tyutchevka;
 • Fatezh;
 • Ovstuzhenka;
 • veda;
 • Bryansk ružová;
 • Bryanochka;
 • Michurinka;
 • Leningradskaya so žltými a ružovými plodmi;
 • Chermashnaya;
 • Dawn;
 • žiarlivý;
 • seda;
 • Teremoshka;
 • Červená hustá.

Kvety tiež opeľujú včely, aby prilákali, ktoré medonosné kvety sa vysádzajú pod stromami alebo inštalujte úle do záhrady.

Spoľahlivá a vhodná na pestovanie v drsnom podnebí, odroda čiernej čerešne Leningradskaya

Recenzie záhradníkov

Obyvatelia leta hovoria pozitívne o odrode:

Elena, Petrohrad: „Chcel som pestovať čerešne už dlho, ale nevedel som, ktorú odrodu si zvoliť pre naše podnebie. Leningradskaya Black sme odporúčali ako mrazuvzdornú a plodnú odrodu. Kúpil som niekoľko sadeníc a zobral som Fatezha za opeľovačov, minulý rok som už zberal. Strom nie je vysoký, momentálne iba 2 m. Bobule sú malé, ale veľmi sladké. “.

Vitaly, Moskovská oblasť: „Mám niekoľko druhov čerešní, vrátane leningradskej čiernej. Páči sa mi táto odroda pre svoju mrazuvzdornosť a krásne gaštanové bobule. Sú šťavnaté, sladké, s jemnou kyslosťou. “.

záver

Čerešňa Leningradská čierna je vynikajúcou voľbou pre záhradkárov zo severných oblastí. Odroda sa vyznačuje vysokým stupňom mrazuvzdornosti, nenáročnosťou, silnou imunitou a šťavnatými bobuľami so sladkou a kyslou chuťou.

Pridať komentár

záhradné

kvety