Veľkoplodý nenáročný kultivar stĺpcovej čerešne „Sylvia“

Sylvia je jednou z najpopulárnejších odrôd čerešní. Kultúra sa pestuje nielen v priemyselnom meradle, ale aj na osobných pozemkoch pre domácnosť. Tento článok vám povie o pozitívnych a negatívnych charakteristikách odrody, o požiadavkách na pestovanie ao nuanciách starostlivosti.

Opis a charakteristika odrody čerešní

Sylvia je kolónová odroda čerešní, ktorú v Kanade vyšli v roku 1988 vedci K. Lapins, D. Jefferson a D. Lane v dôsledku kríženia Lambert Compact a Van.

Vhodný na pestovanie v južných a stredných oblastiach Ruska, Ukrajiny a južného Bieloruska. Ak sú stromy izolované na zimu je možné pestovať v severnejších oblastiach.

Opis stromu a ovocia, chuť

Charakteristiky stromu:Veľkoplodá, nenáročná odroda stĺpovitých višní Sylvia

 • výška až 3 m aj na voľne žijúcich populáciách;
 • rovný kmeň, na ktorom nie sú prakticky žiadne bočné vetvy;
 • vertikálne rastúce výhonky;
 • hustá koruna valcovitého tvaru, ktorá takmer nevyžaduje formovanie.

Bobule sú veľké, až do priemeru 3 cm, s priemernou hmotnosťou 10 - 12 g, pokryté lesklou, hustou, tmavo červenou kôrou, ktorá nepraská. Celulóza je tmavočervená s ružovými žilami, šťavnatá, hustá a chrumkavá, vyznačujúca sa svetlou, sladkou chuťou medu.

Odolnosť proti mrazu a suchu

Odroda toleruje pokles teploty vzduchu na -28 ° C, počas kvitnutia - do -2 ° C.

V prípade sucha sa stromy naďalej vyvíjajú, ale nedostatok vlhkosti negatívne vplýva na kvalitu a množstvo plodiny.

Odolnosť odrody proti chorobám a škodcom

Odroda je odolná voči napadnutiu škodcami a rôznymi chorobami vrátane hubových chorôb.

Odrody opeľovačov

Jedná sa o samo neplodnú odrodu, preto sa v blízkosti vysadilo niekoľko ďalších odrôd čerešní, ktoré prinášajú ovocie a úrodu. Najlepšie opeľovače pre Sylvia:

 • Cordia;
 • LAPINS;
 • regina;
 • helena;
 • Sam;
 • Hedelfinger;
 • Rainier;
 • Ulster;
 • vega;
 • Samburst.

Doba kvitnutia a dozrievania, výnos

Veľkoplodá, nenáročná odroda stĺpovitých višní Sylvia

Doba kvitnutia je v máji, bobule dozrievajú v prvej polovici (12. - 18. júna).

Plodenie sa začína 2-3 roky potom pristávacia sadenice a trvá 7-10 dní. Na 3 roky života rastlín je výťažok asi 15 kg bobúľ, zrelšie stromy dávajú po 50 kg ovocia. Vzhľadom na vysoký výnos je životnosť stromov maximálne 15 rokov.

Referencie. O 1 a 2 roky sa všetky vaječníky odstránia zo sadeníc. To prispieva k lepšiemu zakoreneniu, pretože strom neplytvá energiou pri dozrievaní ovocia.

Výhody a nevýhody

Medzi hlavné výhody odrody patrí:

 • kompaktnosť;Veľkoplodá, nenáročná odroda stĺpovitých višní Sylvia
 • dekoratívny vzhľad;
 • veľkoplodých;
 • skvelá chuť bobúľ;
 • odolnosť proti mrazu;
 • nenáročná starostlivosť.

Medzi nevýhody Sylvie patria:

 • netolerancia na silný a studený vietor;
 • stredný stupeň odolnosti voči dlhodobému suchu a nadmerne vlhkej pôde;
 • potreba bohatého slnečného svetla;
 • neschopnosť pestovať blízko vysokých rastlín.

Výsadba sadeníc

Čerešňa Sylvia rastie dobre na ľahkej, voľnej pôde s dobrým prevzdušňovaním a priepustnosťou pre vlhkosť. Najlepšou možnosťou sú piesočnaté ílové pôdy, hrubé piesčité a hlinité pôdy.

Na pristátie sa vyberie dobre osvetlené miesto chránené pred nárazovým studeným vetrom s hlbokou (najmenej 2 m) hladinou podzemnej vody, ktorá sa nachádza na kopci.

Dôležité! Odroda nemá rád transplantácie, najmä počas prvých 3-4 rokov.

Pri výbere sadivového materiálu sa uprednostňujú jednolôžkové alebo dvojročné sadenice s rovným kmeňom, hladkou kôrou, živým a neporušeným púčikom hornej výhonky, rozvinutým koreňovým systémom bez známok rozkladu a odumretia tkaniva.

Pokyny pre výsadbu sadenice tejto odrody

Najčastejšie, najmä na severe regióny, čerešne sa vysádzajú na jar (apríl - máj), keď riziko opakujúcich sa mrazov pominie. V tomto prípade bude mať sadenice čas na zakorenenie pred začiatkom mrazu.

Referencie. Výsadba jesene (koncom septembra - začiatkom októbra) je povolená iba v južných oblastiach, kde bude mať rastlina čas zakoreniť a prispôsobiť sa pred začiatkom chladného počasia.

Pokyny pre výsadbu:

 1. Týždeň pred výsadbou sadenice očistite vybranú oblasť od zvyškov rastlín.
 2. Vykopajte naň výsadbové otvory 60 - 80 cm hlboké a 80 cm široké.
 3. Nalejte 3 až 5 vedrá zhnitého hnoja, 210 g hnojív na báze fosforu a draslíka a 1 vedro riečneho piesku do každej živnej pôdnej zmesi pozostávajúcej z vykopanej úrodnej pôdy.
 4. Zalievajte otvory hojne rýchlosťou 2 vedier vody.
 5. Po 7 dňoch sa do každej jamky naleje roztok stimulujúci rast (Kornevin, Heteroauxin).
 6. Drevený kolík vjdite do stredu tak, aby stúpal 50 cm nad zemou.
 7. V jame vytvorte kopec výživnej pôdy.
 8. Položte semenáčik, jemne roztiahnite korene po svahoch.
 9. Korene posypte pôdou tak, aby vyplnili všetky dutiny a koreňový golier stúpa 2-3 cm nad zemou.
 10. Zaviazajte kmeň na podporu.
 11. Zhutnite a zalejte pôdu, zakryte ju 5 cm mulča.

Vďaka kompaktnosti stromov je možná hustá výsadba so vzdialenosťou medzi stromami 1 m.

Prečítajte si tiež:

Najsladšie odrody čerešní v Strednom Rusku

Ako správne zasadiť čerešne na jeseň

Jemnosti ďalšej starostlivosti

Čerešňa Sylvia nevyžaduje starostlivosť náročnú na pracovnú silu. Poľnohospodárska technológia spočíva v pravidelnom zalievaní a kŕmení rastlín, ako aj orezávaní.

Veľkoplodá, nenáročná odroda stĺpovitých višní Sylvia

Intenzita zavlažovania

Je to kultúra milujúca vlhkosť: zálievka je obzvlášť dôležitá počas dozrievania ovocia. Počas prvých 2 rokov života sa stromy vysychajú, keď pôda zaschne. Pod každý strom sa naleje 3 až 5 litrov vody. S vekom rastlín sa úmerne zvyšuje množstvo vody, ktorú potrebujú.

Hnojenie pôdy

Hnojivá sa aplikujú raz ročne. Mladé stromy sa kŕmia pridaním 15 - 20 g fosforu a draslíka zmiešaného s humusom. Dospelí potrebujú 50 g komplexných minerálnych hnojív (ammophoska, diammofoska, azofoska).

Prerezávanie a tvarovanie koruny

Aj keď Sylvia nepotrebuje vážne prerezávanie, je dôležité, aby ste korunu tvarovali a smerovali vetvy správnym smerom.

V prvom roku po výsadbe sa vrcholy stromov a ich bočné výhonky skrátia na dĺžku 10 cm. V budúcom roku sa vetvy skrátia tak, aby na bočných zostalo 20 cm a na vrchu 30 cm. Po ďalšom 1 roku zostalo 30 cm.

Referencie. Akonáhle strom dosiahne výšku 2,5 m, pritlačte hornú časť a zastavte ďalší rast.

Kontrola chorôb a škodcov

Cherry Sylvia má silnú imunitu proti chorobám a škodcom. Aby sa zvýšila stabilita stromov, pred začiatkom kvitnutia sa postriekajú Bordeauxovou tekutinou a kmene sa vápnia vápnom.

Zber a skladovanie

Veľkoplodá, nenáročná odroda stĺpovitých višní Sylvia

Zber v polovici júna. Bobule sa zbierajú spolu s „chvostom“ predovšetkým zo spodných vetiev a postupne sa posúvajú k horným.

Plody nie sú náchylné na praskanie, dobre znášajú prepravu a skladujú sa bez chladničky 7 až 10 dní, v chladničke asi 3 týždne.

Recenzie záhradníkov

Veľkoplodá, nenáročná odroda stĺpovitých višní Sylvia

Záhradníci, ktorí pestovali sladkú čerešňu Sylvia, o nej hovoria nejednoznačne.Na špecializovaných fórach existujú kladné aj záporné recenzie.

Lyudmila, Sevastopol: „Zasadili sme niekoľko odrody stĺpcové čerešne - Sylvia a Helena. Rastú s nami už 4 roky. Boli akceptovaní dobre, nikdy neboli chorí počas tohto obdobia, neboli ani škodcovia. Musíme často a hojne zalievať, pretože naše podnebie je teplé a suché. Bobule sú chutné, veľké. Bolo nám povedané, že budú rovnaké, ale zdá sa mi, že Sylvia je stále sladšia a plodnejšia. V prvom roku plodenia zhromaždili z každého stromu vedro bobúľ. ““

Anatoly, Svetlograd: "Zasadil som Sylvia a Sam do dacha, plodili ovocie dokonale 3 roky, bolo mi potešením, ale potom Sylvia začala rásť silne do strán, dokonca aj na vrchol." Na fórach na internete sa odporúčalo orezávanie. Tento rok som urobil všetko podľa odporúčaní, ale potom sa výnos dramaticky znížil. ““

záver

Na osobných pozemkoch záhradníkov sa stále viac vyskytujú kompaktné stromy stĺpovitých odrôd čerešní. Živým potvrdením je odroda Sylvia, ktorú milujú obyvatelia leta kvôli mrazuvzdornosti, nenáročnej starostlivosti, vysokému výnosu a veľkým, chutným a sladkým plodom.

Pridať komentár

záhradné

kvety